Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mróz kontra ogrzewanie wodne płaszczyznowe (tzw. podłogówka)


Recommended Posts

Ale masz grzejniki na ścianach. Pozostałość poprzedniej epoki w CO. Po piecach były wraz z centralnym kotłem postępem bo zbliżały się do tego co piszesz, produkcja - akumulacja - dystrybucja. Produkcja - zrobiła postęp, akumulacja mały bo mały ale jednak, grzejniki pozostały praktycznie jak były, skrzynka wisząca na ścianie. Możesz pisać co chcesz o globalnym spojrzeniu ale inwestorzy skrzynek na ścianie mieć nie chcą. Z kim nie rozmawiam to o kaloryferach nie chce słyszeć. "Może na poddaszu bo tam inaczej się nie da" to ci nieświadomi. Dynamika umożliwiająca chwilowe dogrzanie jesienią i wiosną argumentu estetycznego nie przebije. Lepiej sweter na chwilę włozyć niz odkurzać kaloryfery. Nie dostrzegasz tego???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 511
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Ograniczyłbym tę opisaną przez perm'a górną granicę do 24 oC.

 

A gdzie jej dolna granica? - i nie pisz o przewadze skarpetek nad krótkimi spodenkami w domu - i nie mieszaj w to kapci!

 

Ładne zastosowałeś również uzasadnienie przewagi...

 

Gdyż przed spieprzonym ogrzewaniem z kaloryferami łatwo możesz uciec we własnym domu, przed spieprzoną "podłogówką" raczej będzie to trudne.....

 

Ja to widzę tak - łatwiej uciec przed Reg**sami w sklepie niż przed ich nachalną reklamą na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak - podłogówka to porażka..... trudno, jakoś muszę z tym żyć :)

 

ALe sobie dziś chodzę o tak : spodnie dresowe, koszulka na ramiączkach, na bosaka. Zaraz idę poleżeć znów trochę na podłogówce- fugi impregnuję. Muszę się mocno starać, żeby na tych kaflach nie usnąć :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALe sobie dziś chodzę o tak : spodnie dresowe, koszulka na ramiączkach, na bosaka.

 

Mam tak samo przy grzejnikach.

Super.

Cienki dresik i na bosaka.

W większej części domu mam parkiet (dębowy).....

Kafelki u mnie nie są zimne, lecz przyjemne w dotyku.

 

Z tym że... nie mam koszulki na ramiączkach... tylko podkoszulkę.

Nie impregnuję fug, tylko maluję kolorami i impregnatami kilka detali z drewna, które wczoraj kupiłem na targu staroci.

Rano je wyszorowałem, teraz konserwuję....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapliczka bardzo oryginalna, patera w kształcie kilku rozłożonych i nałożonych na siebie liści klonu (pamiątka z przedwojny z Truskawca koło Lwowa...)

szkatuła z misternymi intarsjami..

To jedna z moich pasji zbieraczych- ludowszczyzna, antyki.

Mam tego na niezłe muzeum lub skansen... Jak będę mieć okazję, to z pewnością pokażę szerszej publiczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab.

Może pozwolisz, że odpowiem na raty.

Mówimy o budynku o dużej akumulacyjności, prawda?

Chcemy powalczyć z mitami?

Zdolnośc samoregulacji podłogówki odbieram jako sformułowanie - mantrę,

okrągłe zdanie, które dla większości ładnie brzmi lecz niewiele znaczy.

 

Cały obiekt podlega samoregulacji, nie tylko posadzka ogrzewania podłogowego...

Akurat beton podłogi nie jest materiałem najlepiej akumulującym ciepło...

Podłoga, ściany, meble, wszystko akumuluje nadmiar ciepła i oddaje w miarę potrzeby.

 

Rozkład temperatury powietrza podany przez 7tonika określa różnicę temparatury pomiędzy posadzką a sufitem na poziomie max 2 stopnie gdy grzeje a 0 stopni, gdzy grzanie ustaje....

U mnie przy grzejnikach jest 0.5- 0.7 0 C gdy grzeję na niskich parametrach

(dużo promieniowania - mało konwekcji) i również 0 stopni, gdy grzanie ustaje.

Dlaczego 0 stopni różnicy po zaprzestaniu grzania?

Gdyż i u niego i u mnie dochodzi do samoregulacji temperatury wnętrza..

U mnie też występuje samoregulacja pomimo braku podłogówki to przecież oczywiste...

Do samoregulacji nie jest potrzebna podłogówka, lecz dom o dużej akumulacyjności... Powierzchnia ścian i tak jest znacznie większa od powierzchni podłógi, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach..

 

Jeżeli temperatura powietrza u mnie przy grzejnikach wynosi np. 22 oC,

to jaką temperaturę będzie miała moja podłoga np. dobrze odizolowana na gruncie a jaką temperatura podłogi na kondygnacji wyższej?

 

oczywiście nadal unikasz konkretnej odpowiedzi. Jeśli jesteś rzeczywiście lekarzem to odpowiedz (większości to może bardzo pomóc) chodzi o najbardziej komfortową temperaturę podłogi dla ludzi przebywających długo w pomieszczeniu - ile powinna wynosić???

Również pozwolę się nie zgodzić odnośnie samoregulacji temperatury przy grzejnikach - przecież one głównie ogrzewają pomieszczenie poprzez konwekcję - zatem im większa tym ogrzewanie sprawniejsze - Twoja dynamika. Grzejnik zasysając chłodniejsze powietrze od dołu powoduje większe różnice temperatury w pomieszczeniu, tj większa różnica pomiędzy temp przy pow podłogi i na wys 2m. Skoro mocno krytykujesz ogrzewanie podłogowe, jednocześnie z pkt widzenia medycznego nie potrafisz określić najbardziej komfortowego rozkładu temp dla człowieka przy podłodze i w pomieszczeniu tzn, że Twoje wywody są bezpodstawne. W źle izolowanym pomieszczeniu przy ogrzewaniu konwekcyjnym (jeśli uda się utrzymać temp 22stC na wys 2m) to przy podłodze może być nawet 5-7stC mniej - to czy wówczas jest komfortowo? Już wcześniej podawane były temp przy podłodze i na wysokościach w pomieszczeniu i przy ogrzewaniu podłogowym w dobrze izolowanym budynku są minimalne - dla mnie właśnie takie ogrzewanie jest komfortowe. Dodam, że w mieszkaniu (to był nowy budynek) zimą przy temp 22-23stC czasem marzły mi nogi, nie mierzyłem temp przy podłodze, ale uważam że różnica dochodziła do kilku stC. Zatem pytam, czy to było zdrowe dla organizmu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapliczka bardzo oryginalna, patera w kształcie kilku rozłożonych i nałożonych na siebie liści klonu (pamiątka z przedwojny z Truskawca koło Lwowa...)

szkatuła z misternymi intarsjami..

To jedna z moich pasji zbieraczych- ludowszczyzna, antyki.

Mam tego na niezłe muzeum lub skansen... Jak będę mieć okazję, to z pewnością pokażę szerszej publiczności.

 

Ja nie przepadam za starociami i antykami u siebie w domu, ale uwielbiam je oglądać i cieszyć oczy piękną robotą. Koniecznie pokaż jakieś fajne rzeczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab.

Może pozwolisz, że odpowiem na raty.

Mówimy o budynku o dużej akumulacyjności, prawda?

Chcemy powalczyć z mitami? :D :wink:

Zdolnośc samoregulacji podłogówki odbieram jako sformułowanie - mantrę,

okrągłe zdanie, które dla większości ładnie brzmi lecz niewiele znaczy. :D :wink:

 

Cały obiekt podlega samoregulacji, nie tylko posadzka ogrzewania podłogowego...

Akurat beton podłogi nie jest materiałem najlepiej akumulującym ciepło...

Podłoga, ściany, meble, wszystko akumuluje nadmiar ciepła i oddaje w miarę potrzeby.

 

 

Do samoregulacji nie jest potrzebna podłogówka, lecz dom o dużej akumulacyjności... Powierzchnia ścian i tak jest znacznie większa od powierzchni podłógi, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach..

 

Bogus powiedz to tym co mają ogrzewanie powietrzne nadmuchowe 8)

 

 

W odpowiedzi na te bzdury co tu piszesz Boguś posłuze się cytatem :

 

Beton jako akumulator energii niskotemperaturowej

Podane we wstępie kryteria spełnia niewątpliwe stosowany na masową skalę

w budownictwie beton, który oprócz posiadania doskonałych właściwości

wytrzymałościowych okazuje się być również wartościowym źródłem energii.

Przegrody budowlane są bowiem także odbiorcami ciepła znajdującego się

w środowisku. Ze względu na powszechne używanie betonu jako materiału budulcowego,

traktowanie go jako magazynu ciepła może się na pierwszy rzut oka

wydawać niezrozumiałe.

Wystarczy jednak przyjrzeć się podanym dalej właściwościom

fizycznym [1] oraz przeprowadzić prostą kalkulację, aby stwierdzić, że

warto zainteresować się nim również pod tym kątem:

• λ = 2,1 W/mK – współczynnik przewodzenia ciepła betonu,

• ρ = 2200÷2600 kg/m3 – gęstość betonu,

cp = 1 kJ/kgK – ciepło właściwe betonu.

Ochładzając beton o 1 K, uzyskamy zatem:

en_beton = ρ*cp*1 = 2200÷2600*1*1 = 2200÷2600 kJ/m3 (1)

Porównując wielkość energii niskotemperaturowej en_beton z analogicznie liczonymi

wartościami dla wcześniej wymienionych akumulatorów naturalnych,

otrzymujemy:

en_woda > en_beton > en_grunt > en_powietrze.

Jak widać, beton ustępuje pod tym względem tylko wodzie. Biorąc jednak

pod uwagę aspekt dodatkowej, praktycznej możliwości wykorzystania obydwu

akumulatorów oraz porównując ich współczynniki przewodzenia ciepła λ, widzimy,

że lepszym materiałem okazuje się być beton."

 

Bogus moze ty geniusz jesteś :o :o :D

ale budowlańcy z tobą się nie chcą zgodzic pisząc na Politechnice Rzeszowskiej takie opracowania jak ich cytat powyzej przezemnie podany.

 

żródło: ZESZYTY NAUKOWE POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ Nr 241

Budownictwo i Inżynieria Środowiska z. 43 2007 autor Bartosz SAŁACIŃSKI

Vyacheslav PISAREV.

 

Boguś jesli twoja wiedza lekarska i budowlana jest tak "olbrzymia" :o

jak to ujawniasz na forum to naprawde kto to na forum przeczyta conajmniej 5x sie zastanowi czy napewno nie wprowadzasz go w bład.

 

Boguś komuna juz sie skonczyła to po co ta twoja demagogia :lol: :lol: :wink:

 

ps. ładną laurke wystawiasz Boguś tym co podobno medycyny cie uczyli 8) :wink: może zdradzisz co to za uczelnia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab. Mądrej głowie dość dwie słowie...

Odpowiedziałem. Dokładnie. Na wszystkie kwestie.

 

 

Mylisz pojęcia co do, jak to ująłeś: "mojej dynamiki".

Opisywałem na czym to polega.

 

Powtórzę:

 

Grzejnik dynamiczny, to taki grzejnik, który w krótkim czasie, po otrzymaniu niezbędnej lecz relatywnie niewielkiej ilości energii cieplnej uzyska pełną moc nominalną, możliwą do osiągnięcia dla czynnika grzewczego o określonej temperaturze.

Wysoka dynamika wynika z małej masy całkowitej samego grzejnika oraz zawartej w nim wody. (Mała ilość wody to nie wszystko - liczy się masa całkowita całego układu dystrybucji ciepła - czyli masy wszystkich grzejników oraz zawartej w nich wody.).

 

W przypadku średniej instalacji z regulusami - wszystkie razem ważą wraz z wodą mniej niż waży 1 m2 "podłogówki"....

To właśnie sprawia, że są dynamiczne....

 

Przy dobrym ociepleniu domu, instalacja może grzać na niskich parametrach temperatury czynnika. Uzupełnia straty ciepła, ktore są niewielkie i robi to po aptekarsku: O.s. (quantum satis -ile trzeba).

 

Nie ma w ogóle mowy o tym, by różnica temperatur wynosiła więcej niż przy

podłogówce a wręcz może wynosić mniej, gdyż oprócz promieniście rozchodzącego się promieniowania cieplnego istnieje jeszcze łagodna konwekcja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś, przestań siać wszystkie te bzudry!!!!

Czytam ale się zamykam choć mnie świerzbi ale no nie mogę.

TY NIE MASZ BLADEGO POJĘCIA O WYMIANIE CIEPŁA i PROCESACH CIEPLNO- WILGOTNOŚIOWYCH W OBIEKTACH BUDOWLANYCH, krótko- fizyka budowli jest Ci OBCA!!!!!!!!!!!

Ku.... jak tak samo leczysz to bron boże od takich lekarzy!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab. Mądrej głowie dość dwie słowie...

Odpowiedziałem. Dokładnie. Na wszystkie kwestie.

 

Nie ma w ogóle mowy o tym, by różnica temperatur wynosiła więcej niż przy

podłogówce a wręcz może wynosić mniej, gdyż oprócz promieniście rozchodzącego się promieniowania cieplnego istnieje jeszcze łagodna konwekcja...

 

Znowu te bzdury :o

Bogus rysunek mówi więcej niz twoje 1000 słów 8)

Choćbyś się " skitrał w gacie" , zatańczył i zaspiewał lepiej nie bedzie i podłogówce nie dorównają twoje regulusy :D :D :D

 

http://budeco.org/images/articles/Podl1Rys1.jpg

 

Rys. 1 Rozkład temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j. Myślisz, że przeklinaniem i setkami wykrzykników coś komuś udowodnisz?

Wypowiedz się..

Wykaż się.

Nie napisałeś jak dotąd nic interesującego, poza tym, że czepiasz się słówek i literówek.

------------------------------------------

 

 

marianku. Co do wykresu

 

Czyli przy "podłogówce" przy podłodze jest 24 oC a przy suficie 16 oC ???

To do luftu !

Czyli 7tonik ma źle, bo od podłogi do sufitu ma pionową krechę,

ja też mam pionową krechę przy grzejnikach ...

(wiesz, sławetna samoregulacja...)

 

Pod tym anachronicznym sprzed wielu, wielu lat wykresem podpisz:

Nie dotyczy współcześnie budowanych domów, współczesnej podłogówki i dynamicznych grzejników niskotemperaturowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j. Myślisz, że przeklinaniem i setkami wykrzykników coś komuś udowodnisz?

Wypowiedz się..

Wykaż się.

Nie napisałeś jak dotąd nic interesującego, poza tym, że czepiasz się słówek i literówek.

------------------------------------------

 

 

marianku. Co do wykresu

 

Czyli przy "podłogówce" przy podłodze jest 24 oC a przy suficie 16 oC ???

To do luftu !

Czyli 7tonik ma źle, bo od podłogi do sufitu ma pionową krechę,

ja też mam pionową krechę przy grzejnikach ...

(wiesz, sławetna samoregulacja...)

 

Pod tym anachronicznym sprzed wielu, wielu lat wykresem podpisz:

Nie dotyczy współcześnie budowanych domów, współczesnej podłogówki i dynamicznych grzejników niskotemperaturowych.

 

 

Masz inne (nowsze :D ) , może ci to boguś pomoże

 

 

 

http://www.ogrzewnictwo.pl/uploaded/Image/Artykuly/magazyn%20instalatora/keller3.jpg

 

 

a tu masz swoje regulusy :D :D

 

http://www.budujemydom.pl/images/stories/artykuly/3123.jpg

( szybki )ruch powietrza i rozkład temperatury przy ogrzewaniu grzejnikowym

 

http://www.budujemydom.pl/images/stories/artykuly/3124.jpg

 

przy ogrzewaniu podłogowym ruch powietrza jest dużo słabszy, gdyż ciepło jest równomiernie oddawane ku górze;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem gotowy przyznać, że dobrze zrobione ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe jest równie dobre jak "dobra" podłogówka (wyłączając pompy ciepła-tutaj podłogówka i ścienne nie mają sobie równych). I tak czasem (zgrubsza) twierdzi Bogusław. Gdy jednak w innym miejscu zaczyna sugerować, że niby w okresach przejściowych grzejniki dynamiczne przeważają nad podłogówką, to już nie mogę się z tym zgodzić. A co do zdrowotnego aspektu, to grzejników raz założonych raczej nie można przemieszczać, a bardzo często się zdarza, że w sypialni głowa jest przy grzejniku, albo stopy :). A jak często siedzimy godzinami bardzo blisko grzejnika. Czy to jest zdrowe???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...