Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mróz kontra ogrzewanie wodne płaszczyznowe (tzw. podłogówka)


Recommended Posts

Ja jestem gotowy przyznać, że dobrze zrobione ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe jest równie dobre jak "dobra" podłogówka (wyłączając pompy ciepła-tutaj podłogówka i ścienne nie mają sobie równych). I tak czasem (zgrubsza) twierdzi Bogusław. Gdy jednak w innym miejscu zaczyna sugerować, że niby w okresach przejściowych grzejniki dynamiczne przeważają nad podłogówką, to już nie mogę się z tym zgodzić. A co do zdrowotnego aspektu, to grzejników raz założonych raczej nie można przemieszczać, a bardzo często się zdarza, że w sypialni głowa jest przy grzejniku, albo stopy :). A jak często siedzimy godzinami bardzo blisko grzejnika. Czy to jest zdrowe???

 

To tak nie do końca. Bogusław bardzo dobrze wie o czym pisze i dobrze jest do takich często niemerytorycznych dyskusji przygotowany. Grzejnik dynamiczny będzie miał zawsze przewagę nad podłogówką w jednym aspekcie - szybkości działania. Tu bogusław ma rację. manipulacją jest natomiast jego twierdzenie że ta cecha daje jego grzejnikom przewagę nad każdym innym systemem ogrzewania oprócz jak sam przyznał elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego. Ta podkreślana przez niego dynamika nikomu nie jest do szczęścia potrzebna w domu o dużej akumulacyjności i dobrze ocieplonym a więc w takim jakich się olbrzymią większość buduje ale w pewnych przypadkach (dom bez masy akumulacyjnej np szkieletowy) się sprawdzi. Manipulacją jest również jak sam zauwazyłeś podkreślanie złego wpływu podłogówki na stopy :) a niezauważanie niewątpliwie niezbyt korzystnego dla zdrowia rozkładu temperatur przy ogrzewaniu ściennym.

 

Wszystko to jest zrozumiałe pamiętając ze sam te regulusy produkuje i sprzedaje. Do tego umiejętnie zbija argumenty, pomija te niewygodne albo je depreconuje czyli dyskusję prowadzić potrafi. Nie jest łatwym przeciwnikiem i naprawdę szkoda ze zamiast pomagać często robi innym wodę z mózgu. Nacisk finansowy taki silny? Kto to tak naprawdę wie.

 

Przy okazji PC to nie dystrybucja ciepła a produkcja. Bogusław się kłania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 511
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wszystko to jest zrozumiałe pamiętając ze sam te regulusy produkuje i sprzedaje. Do tego umiejętnie zbija argumenty, pomija te niewygodne albo je depreconuje czyli dyskusję prowadzić potrafi. Nie jest łatwym przeciwnikiem i naprawdę szkoda ze zamiast pomagać często robi innym wodę z mózgu. Nacisk finansowy taki silny? Kto to tak naprawdę wie.

Chyba wiem, czemu Bogusław się przebranżowił.

 

Czemu już nie jest lekarzem i sprzedaje regulusy.

 

Widocznie w tamtej pracy zapomniał o najbardziej podstawowej zasadzie, tj. primum non nocere. Jeśli szkodził w tamtej pracy tak samo, jak szkodzi tymi swoimi wypowiedziami, to nie dziwię się, że już nie jest lekarzem.

 

Może mu prawo do wykonywania zawodu odebrali? IMHO powinni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie w tamtej pracy zapomniał o najbardziej podstawowej zasadzie, tj. primum non nocere. Jeśli szkodził w tamtej pracy tak samo, jak szkodzi tymi swoimi wypowiedziami, to nie dziwię się, że już nie jest lekarzem.

 

Może mu prawo do wykonywania zawodu odebrali? IMHO powinni.

 

Bez przesady, nie demonizujmy go. Jest taki sam jak każdy z nas tylko motywacja jego działań jest inna. Może faktycznie wierzy w te regulusy i nie potrafi dostrzec tego co my wszyscy; że próbuje tchnąć ducha w truposzczaka. Może się tylko bawi tak sobie wymyślając argumenty. Może to trochę przewrotne ale podoba mi się sposób w jaki się broni. Świadczy o niewątpliwej inteligencji. Nie ma wielu takich ludzi. Jakby tylko zechciał tutaj troszkę bardziej konstruktywnie a mniej selektywnie to myślę że wiele osób by na tym skorzystało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wróciłem na chwilę ,,,

 

A widzieliście Wy kiedyś płytki lub kamień na podłodze, pod tym i 1 metr styropianu które były miłe w dotyku ?

I to przy grzaniu dynamicznym gdzie są wahania temperatur w pomieszczeniu? No bo po to jest dynamiczne chyba aby grzać o różnych porach dnia i nocy z różną mocą.

Z tego te oszczędności na trzecim miejscu po przecinku :roll:

 

Ja takich cudów jeszcze nie widziałem/czułem :-?

 

"Kafelki u mnie nie są zimne, lecz przyjemne w dotyku. "

 

Zupełnie jak przy podłogówce !

Jak to możliwe ?

Bo mnie się zaczynają fakty nie zgadzać ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszesz Piczmanie..

 

Zagadka:

Jeżeli temperatura powietrza przy podłodze wynosi 21.5 oC to jaka jest temperatura glazury/ parkietu na tej podłodze ?

 

Proszę o krótką odpowiedź.

--------------------------------------------------------------------

======================================

 

 

Grzanie dynamiczne nie oznacza grzanie z różną mocą o różnych porach dnia, lecz bardzo płynne, niskotemperaturowe uzupełnianie niewielkich w obecnie budowanych domach strat ciepła.

Grzejnik dynamiczny, to taki grzejnik, który w krótkim czasie, po otrzymaniu niezbędnej lecz relatywnie niewielkiej ilości energii cieplnej uzyska pełną moc nominalną, możliwą do osiągnięcia dla czynnika grzewczego o określonej temperaturze.

Wysoka dynamika wynika z małej masy całkowitej samego grzejnika oraz zawartej w nim wody. (Mała ilość wody to nie wszystko - liczy się masa całkowita całego układu dystrybucji ciepła - czyli masy wszystkich grzejników oraz zawartej w nich wody.).

 

Częstość interwencji układu posiadającego ciepło czyli częstość włączania

i wyłączania cyrkulacji czynnika grzejnego zależy tylko i wyłącznie od czułości sterownika temperatury.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie dynamiczne nie oznacza grzanie z różną mocą o różnych porach dnia, lecz bardzo płynne, niskotemperaturowe uzupełnianie niewielkich w obecnie budowanych domach strat ciepła.

No ale zaraz, przecież to, co opisałeś, to właśnie ogrzewanie podłogowe.

 

Niskotemperaturowe i bardzo płynne. Podłogówka jak się patrzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciepłym domu o dużej akumulacyjności nie ma w ogóle mowy o tym, by różnica temperatur wynosiła więcej niż przy

podłogówce a wręcz może wynosić mniej, gdyż oprócz promieniście rozchodzącego się promieniowania cieplnego istnieje jeszcze łagodna dla niskiej temperatury czynnika grzejnego konwekcja...

 

Oczywiście dotyczy to tylko regulusów, gdyż tylko one mają odpowiednie dla takiego rodzaju (półkolistego) wypromieniowywania ciepła, pofałdowanie przedniej powierzchni lamelek aluminiowych (przednia ściana grzejnika) i tylko one posiadaja tak wielką w rozwinięciu powierzchnię kontaktu z ogrzewanym powietrzem.

Grzejnik R6/100 = 7,52 m2 powierzchni kontaktu z powietrzem

Największy produkowany grzejnik o wys. 60 cm ma powierzchnię kontaktu 16,57 m2..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście dotyczy to tylko regulusów, gdyż tylko one mają odpowiednie dla takiego rodzaju (półkolistego) wypromieniowywania ciepła, pofałdowanie przedniej powierzchni lamelek aluminiowych (przednia ściana grzejnika) i tylko one posiadaja tak wielką w rozwinięciu powierzchnię kontaktu z ogrzewanym powietrzem.

Grzejnik R6/100 = 7,52 m2 powierzchni kontaktu z powietrzem

Największy produkowany grzejnik o wys. 60 cm ma powierzchnię kontaktu 16,57 m2..

 

I niech ktoś powie że to nie jest chamska i nachalna reklama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciepłym domu o dużej akumulacyjności nie ma w ogóle mowy o tym, by różnica temperatur wynosiła więcej niż przy

podłogówce a wręcz może wynosić mniej, gdyż oprócz promieniście rozchodzącego się promieniowania cieplnego istnieje jeszcze łagodna dla niskiej temperatury czynnika grzejnego konwekcja...

(...)

Grzejnik R6/100 = 7,52 m2 powierzchni kontaktu z powietrzem

W porównaniu z typowym pokojem z ogrzewaniem podłogowym nie jest to oszałamiająca wielkość. Więc ten fragment wytłuszczony jest nieprawdą.

 

Mam wrażenie, że zdaje Ci się, że im więcej wytłuszczeń zastosujesz, tym bliższy prawdy będziesz -- niestety tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli temperatura powietrza przy podłodze wynosi 21.5 oC to jaka jest temperatura glazury/ parkietu na tej podłodze ?

panie doktorze nauk medycznych (?) odpowiem za kolege: temperatura może być zblizona lub identyczna. za odczuwalna (nie: mierzalna) przez czlowieka temperature powierzchni materialu odpowiada wspolczynnik przewodnictwa ciepla. powstaja nastepujace mozliwosci:

 

1. pan doktor dobrze o tym wie, lecz klamie i manipuluje

2. pan doktor nie wie i jest ignorantem

3. 1 lub 2 plus pan doktor klamie, ze jego plytki sa 'przyjemne w dotyku'*

4. 1 lub 2 plus pan doktor ma z lekka rozregulowany organizm :wink:

 

-----------

*wyprzedzajac wykrety, chodzi oczywiscie o odczuwanie posadzki zima przez zdrowego czlowieka, a nie latem przez eskimosa, etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie "czepiłem" temp. mierzonej tylko miłego ( jak to nazwałeś) odczucia przy dotykaniu takich płytek co jest ogromnym nadużyciem z Twojej strony.

 

Było gdzieś z 2 lata temu o odczuciu tej samej temp. powierzchni, cegła na stole i kawałek styropianu ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako, że nie wdaję się w dyskusję, powyżej napisałem o mojej podłogówce.

 

Teraz jest podnoszona kwestia "miłości" kafli bez podłogówki.

Mam panele i płytki nad podłogówką i po prostu nie są zimne ale ciepłe też nie. temp. paneli wskazuje ok 21.5, kafle 21.7-22.0 przy temp. normalnej powietrza na wys 1,5m około 20.8-21.3. W pokoju gdzie jest grzejnik a nie ma podłogówki temp powietrza podobna, natomiast na podłodze mimo wykładziny (cienkiej) jest po prostu zimno.

Oczywiście jakby co zapraszam do organoleptycznego zbadania :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj Piczmanie, tylko odpowiedz jednoznacznie na pytanie:

 

Jeżeli temperatura powietrza przy podłodze wynosi 21.5 oC to jaka jest temperatura glazury/ parkietu na tej podłodze ?

Może ja odpowiem. 10 stC. Albo 5 stC i cała podłoga jest wilgotna od skraplającej się pary wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman'a tekst:

A widzieliście Wy kiedyś płytki lub kamień na podłodze, pod tym i 1 metr styropianu które były miłe w dotyku ?

 

Jeżeli temperatura powietrza przy podłodze wynosi 21.5 oC to jaka jest temperatura glazury/ parkietu na tej podłodze ?

perm'a tekst:

Może ja odpowiem. 10 stC. Albo 5 stC i cała podłoga jest wilgotna od skraplającej się pary wodnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman'a tekst:

Ja się nie "czepiłem" temp. mierzonej tylko miłego ( jak to nazwałeś) odczucia przy dotykaniu takich płytek co jest ogromnym nadużyciem z Twojej strony.

Chcesz mi narzucić co jest dla mnie miłe w dotyku a co niemiłe? :o

Chcesz za mnie opisywać moje odczucia?

 

Kafelki o termperaturze 21.5 oC są dla mnie miłe w dotyku!!

I pewnie dla wielu...

 

Natomiast przyjemne w dotyku jest dla mnie futro lub futerko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...