Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mróz kontra ogrzewanie wodne płaszczyznowe (tzw. podłogówka)


Recommended Posts

"....Porównanie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego

 

Ogrzewanie grzejnikowe

Średnia temp. w pomieszczeniu wynosi 22°C.

W obu systemach temperatura na wysokości przebywania ludzi wynosi 20°C.

Na nogach można odczuwać niezbyt przyjemny chłód.

Oddycha się niezdrowym za suchym i za ciepłym powietrzem.

Występowanie zjawiska krążenia kurzu i bakterii

Niekorzystny rozkład temperatury

Grzejniki zamontowane na ścianach nie zawsze wyglądają estetycznie.

Po kilkunastu latach eksploatacji grzejniki trzeba będzie wymienić na nowe.

 

Ogrzewanie podłogowe

Średnia temp. w pomieszczeniu wynosi 19°C.

Na nogach czuję się przyjemne ciepło.

Oddycha się chłodniejszym i wilgotniejszym a zarazem zdrowszym powietrzem.

Utrzymuje się stała wilgotność i jonizacja powietrza.

Optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu

Możliwość obniżenia temperatury powietrza o kilka °C dla osiągnięcia wymaganego komfortu cieplnego.

Minimalizacja pojemności wodnej układu

Przy zastosowaniu , bardzo dobra wydajność ze względu na niską temperaturę wody

Instalacja długowieczna, żywotność jej jest równoważna żywotności budynku.

 

 

To właśnie jest marketing w czystej postaci... Treść każdego zdania jest względna lub nieprawdziwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 511
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

pompxxla pisze:

pompy ciepła słabo działają przy regulusach, nikt do PC tego nie zastosuje.

 

Stosują. Ponad dwieście realizacji... Głównie w Wielkopolsce..... Była jedna reklamacja - ocieniony dom w lesie nad sporym jeziorem.

Z uwagi na dużą wilgotność powietrza, w przeważającym okresie roku, inwestor powinien mieć inaczej skonstruowany system grzewczy i wentylacyjny. Do pompy powinien od razu dołączyć składnik wspomagający, dynamiczny. Tak zrobił i od tego czasu ma dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PinoK pisze:

A odnośnie szczególnych warunków klimatycznych w Skandynawii,

no to właśnie tam mają zimno jak cholera na okrągło i podłogówki sobie montują.

Podejrzana sprawa.

Widać regulusów tam nikt nie sprzedaje co by na te szczególne warunki mogły zareagować w ułamku sekundy.

 

Im mniej dynamiczny klimat tym większe jest uzasadnienie dla zastosowania ogrzewania wodnego płaszczyznowego. Im bardziej dynamiczny klimat, tym większe jest uzasadnienie dla zastosowania ogrzewania dynamicznego, działającego synchronicznie ze zmianami...

 

Skandynawowie montują regulusy na jednostkach pływających (głównie jachty) oraz do współpracy z kotłami elektrycznymi.

Skandynawowie działają całkowicie inaczej. Mało jest tam towarów spoza Skandynawii.. Mają duże nadwyżki prądu - (sieć hydroelektrowni) i dużo drzewa...

Znajomy próbował tam wprowadzić na rynek swoje urządzenia elektryczne. Pytanie na targach brzmiało najczęściej tak: skoro te urządzenia są takie dobre, to dlaczego któraś ze szwedzkich firm ich nie produkuje ??

Podobni są Czesi - preferują głównie swoje produkty np. Skoda, Korado itp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pompy powinien od razu dołączyć składnik wspomagający, dynamiczny. Tak zrobił i od tego czasu ma dobrze.

 

No i po co to całe pisanie. Regulusy nie są niskotemperaturowe, nie nadają się do pompy ciepła.

"Składnik wspomagający, dynamiczny" to po prostu grzałka, co przy inwestowaniu w pompę ciepła jest chorym pomysłem. Zamontowali grzałkę żeby inwestor zamknął gębę, prawda? (otworzy ją ponownie jak dostanie rachunki)

 

Jednego regulusa używam w warsztacie. W zasadzie to wisi sobie bo przy zasilaniu 40-45C o używaniu nie powinno się mówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myślę, że powinni się raczej wpisywać prawdziwi użytkownicy jak ja, a nie jakiś front opętany przeciwników czy zwolenników. to nie są wybory, to jest wymiana doświadczeń.

 

bogusław, dajżesz ludziom podzielić się prawdziwymi opiniami, bez tych swoich teoretycznych wywodów.

 

sama się wahałam robiąc tę moją instalację, teraz jestem zachwycona. jest ciepło i przyjemnie, oszczędnie, nie ma zeszpeconych ścian kaloryferami i powietrze się tak bardzo nie elektryzuje.

 

no i mam podłogi drewniane, które były tanie - bo cienkie - a sprawują się doskonale, jak każdy parkiet. w końcu chodzi się po wierzchu a nie po boku deski :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Twoje mieszkanie Pinok ?? :o

 

A co masz pod tymi żaluzjami? Faviery?

 

Mam takich zdjęć więcej.... Przeważnie z fabryk, warsztatów, korytarzy urzędów... Wkleić ?

E lepiej nie... Wątek jest całkowicie o czym innym...

---------------------

 

A jeżeli w domu jest brudno przy ogrzewaniu wodnym podłogowym i użytkownik chodzi boso bo lubi, to co jest brudne??

Przy ogrzewaniu wodnym podłogowym brud znika?

A jeślli już chodzi po brudnym, to ten mocno przesuszony i rozdrobniony brud nie wiruje za nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompxxla pisze:

No i po co to całe pisanie. Regulusy nie są niskotemperaturowe, nie nadają się do pompy ciepła.

 

Powiedzxxx to tym, którzy je do pomp zastosowali.....

 

Każdy typ grzejnika ma swoją wydajność również przy temp. 40-45 oC.

W obiekcie ciepłym może ona być całkowicie wystarczająca do uzyskania pożądanej temperatury wnętrza...

 

------------------------------

A Ty cóż to masz za warsztat? Ciepły? Często ludzie wchodzą? Jaka kubatura?

Dlaczego nie zrobiłeś tam "podłogówki" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem temat zamknięty.

Mieli się wypowiedzieć użytkownicy podłogówek i się wypowiedzieli.

Komentarze założyciela wątku to nic tylko nachalne przekonywanie do grzejników.

Niech sobie są super dynamiczne i korzystne ale ja ich nie chcę Panie Bogusławie!

Nie sądzę, też że inni wyłączą swoje podłogówki i zamontują te super dynamiczne grzejniki. Cała ta reklama wiec nie ma sensu Czyż nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba podpadnę, ale muszę stwierdzić, że Bogusław ma rację.

Ma rację, bo przewrotnie nie pisze jaki dom ma na myśli – choć na podstawie wpisów typu „ mają dobrze izolowane domy”, czy „jak przyjdzie wiatr” można dostrzec całą przewrotność Jego wypowiedzi.

 

Inaczej mówiąc w domach o małej bezwładności cieplnej np. „szkieletorach” lub budowanych zgodnie z zaleceniami niejakiego TB, oraz domach „starych” o współczynniku przegród o U >0,5, te Jego wywody mają sens – powiem więcej, są jak najbardziej poprawne, a wręcz takie rozwiązania (dynamiczne), niezbędne dla osiągnięcia wspomnianego komfortu.

 

Natomiast w domach „współczesnych” i nawet spełniających tylko „ustawowe” wymagania dotyczące „izolacyjności” i „szczelności”, sprawa ma się zupełnie inaczej. Jak dodamy do tego dobrze wykonaną i działającą wentylację (że nie wspomnę o wentylacji mechanicznej i z rekuperacją), to nawet laik stwierdzi, że rozwiązania Bogusława (dynamiczne) nie są adekwatne do potrzeb zarówno domu jak i jego użytkowników.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że na FM raczej dyskutuje się o ogrzewaniu domów nowobudowanych, które z założenia mają współczynnik U „przenikania” dla przegród rzędu 0,3 i mniej, to wnioski nasuwają się same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się nie znam na techikaliach siwy, ale tak na zdrowy rozum, jeśli ucieka z domu ciepło to czy ucieka wolniej jak masz pod oknem grzejnik buchający ciepłem niż jak masz podłogówkę po całości? wydaje mi się że wady izolacyjne są konstans, natomiast ludzie wybierają czy chcą mieć estetyczniejszą, bardziej równomiernie grzejąca i mniej wysuszającą powietrze instalację, czy nie. przynajmniej jeśli chodzi o tradycyjne kotły gazowe, o pompach nie rozmawiajmy, bo to osobny temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się nie znam na technikaliach siwy, ale tak na zdrowy rozum, jeśli ucieka z domu ciepło to czy ucieka wolniej jak masz pod oknem grzejnik buchający ciepłem niż jak masz podłogówkę po całości? wydaje mi się że wady izolacyjne są konstans, natomiast ludzie wybierają czy chcą mieć estetyczniejszą, bardziej równomiernie grzejąca i mniej wysuszającą powietrze instalację, czy nie. przynajmniej jeśli chodzi o tradycyjne kotły gazowe, o pompach nie rozmawiajmy, bo to osobny temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się nie znam na techikaliach siwy, ale tak na zdrowy rozum, jeśli ucieka z domu ciepło to czy ucieka wolniej jak masz pod oknem grzejnik buchający ciepłem niż jak masz podłogówkę po całości? wydaje mi się że wady izolacyjne są konstans, natomiast ludzie wybierają czy chcą mieć .

 

Nie do końca tak jest.

Kiedy ciepło ucieka gdzie popadnie to grzejnik możesz rozgrzewać do czerwoności aby nadrobić te straty (koszty pomijam).

Podłogówka jest zwykle zaprojektowana pod określone straty i jeśli są one wyższe niż z założenia to skutkuje to niedogrzaniem pomieszczeń a temperatury podłogi podnieść się nie da ponad 30C bo to może być szkodliwe.

No ale kro przy zdrowych zmysłach zamontuje podłogówkę w domu o izolacyjności nie spełniającej współczesnych standardów?

Faktem jest że przy projektowaniu podłogówki przezornie trzeba wziąć zapas i projektować ją wyższy strumień cieplny niż wynika to z obliczeń bo kiedy np bardziej umeblujemy mieszkanie niż myśleliśmy to wydajność ogrzewania spada.

W przypadku kiedy ją przewymiarowaliśmy zawsze jest możliwość obniżenia temperatury zasilania choć kosztem bezwładności.

Każde rozwiązanie ma plusy i minusy a my dla siebie wybieramy rozwiązanie kompromisowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj sSiwy! Sam widzisz co znaczy wspomniana przez mnie poprawność polityczna... :lol:

 

Chyba podpadnę, ale muszę stwierdzić, że Bogusław ma rację.

 

Skoro Ty sam włączyłeś się do akcji, do krucjaty przeciwko mnie, znaczy to jedynie, że moja argumentacja jest jak najbardziej prawidłowa....

 

Jak dodamy do tego dobrze wykonaną i działającą wentylację (że nie wspomnę o wentylacji mechanicznej i z rekuperacją), to nawet laik stwierdzi, że rozwiązania Bogusława (dynamiczne) nie są adekwatne do potrzeb zarówno domu jak i jego użytkowników.

 

A to dlaczego? ja uważam dokładnie odwrotnie: im cieplejszy dom, tym większy sens stosowania układów dynamicznych.... Tylko taki pozwala spożytkować każdy uzysk ciepła..... Pisałem o tym na początku wątku...

Im zimniejszy dom, obiekt, tym układ grzewczy powinien być mniej dynamiczny - stabilizujący temperaturę, działający jak bufor ciepła...

 

I drugie pytanie: Czy grzejniki regulus są grzejnikami niskotemperaturowymi?

(pamiętaj o swoich własnych stwierdzeniach z innych wątków....)

 

 

Co prawda coulignon, co rusz wspominając o grzejnikach, sprowadził wątek na inny temat, ale skoro sobie życzycie, to wymieniajmy poglądy, jednakże bardzo proszę bez inwektyw....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof BB pisze:

Kiedy ciepło ucieka gdzie popadnie to grzejnik możesz rozgrzewać do czerwoności aby nadrobić te straty (koszty pomijam). Tak samo jest z podłogówką !!!

Podłogówka jest zwykle zaprojektowana pod określone straty i jeśli są one wyższe niż z założenia to skutkuje to niedogrzaniem pomieszczeń a temperatury podłogi podnieść się nie da ponad 30C bo to może być szkodliwe.

No ale kro przy zdrowych zmysłach zamontuje podłogówkę w domu o izolacyjności nie spełniającej współczesnych standardów?

Faktem jest że przy projektowaniu podłogówki przezornie trzeba wziąć zapas i projektować ją wyższy strumień cieplny niż wynika to z obliczeń bo kiedy np bardziej umeblujemy mieszkanie niż myśleliśmy to wydajność ogrzewania spada.

W przypadku kiedy ją przewymiarowaliśmy zawsze jest możliwość obniżenia temperatury zasilania choć kosztem bezwładności.

 

Dokładnie tak samo jest przy grzejnikach. (tam gdzie masz "podłogówka" wpisz grzejniki)

Toczka w toczkę.

Poza meblami... Przy grzejnikach ilość mebli, dywany, rodzaj pokrycia posadzki, nie mają żadnego wpływu na wydajność układu grzewczego, a jedynie na ilość ciepła zakumulowaną w pomieszczeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo jest przy grzejnikach. (tam gdzie masz "podłogówka" wpisz grzejniki)

Toczka w toczkę.

Poza meblami... Przy grzejnikach ilość mebli, dywany, rodzaj pokrycia posadzki, nie mają żadnego wpływu na wydajność układu grzewczego, a jedynie na ilość ciepła zakumulowaną w pomieszczeniu...

 

Przy podłogówce nagle przestają kumulować tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problemy z czytaniem PinoK?

 

Krzysztof BB pisze:

Faktem jest że przy projektowaniu podłogówki przezornie trzeba wziąć zapas i projektować ją wyższy strumień cieplny niż wynika to z obliczeń bo kiedy np bardziej umeblujemy mieszkanie niż myśleliśmy to wydajność ogrzewania spada.

 

Ja zaś na to:

 

Dokładnie tak samo (uwaga ! odnoszę się do całości tekstu) jest przy grzejnikach. (tam gdzie masz "podłogówka" wpisz grzejniki)

Toczka w toczkę.

Z wyłączeniem jednego fragmentu... Poza meblami... Przy grzejnikach ilość mebli, dywany, rodzaj pokrycia posadzki, nie mają żadnego wpływu na wydajność układu grzewczego, a jedynie na ilość ciepła zakumulowaną w pomieszczeniu...

 

Czyli:

Im więcej przedmiotów, w tym mebli, w pomieszczeniu, tym więcej w nim ciepła zakumulowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław, to jest Twój post rozpoczynający ten wątek :

 

 

Ciekawy jestem, jak zachowuje się ogrzewanie niedynamiczne oraz jakie są wrażenia co do komfortu cieplnego u posiadaczy samej podłogówki ?

 

Nareszcie prawdziwa zima, która da doskonałe porównanie co do skuteczności różnych kompozycji systemów centralnego ogrzewania tych bardziej i tych mniej dynamicznych.

Doskonała weryfikacja w warunkach ekstrwmalnych rzeczywistych.

 

Tylko kilku- kilkunastodniowe mrozy dają prawdziwą odpowiedź na pytanie: jaki zbudowaliśmy sobie dom i jakie mamy ogrzewania.

 

Ja np. wewnątrz swojego nie zauważam, poza przyziemiem z przymkniętym ogrzewaniem, żadnego pogorszenia komfortu cieplnego. Dalej chodzę w pantoflach i lekkiej koszulce a temp. wnętrz "ufiksowana" jest wszędzie na poziomie 22 oC. Ogrzewanie: gazem na regulusach - wyspowo "podłogówka".

 

POsiadacze podłogówki wypowiedzieli się. W mrozy -28 chodzą nadal w ktrótkim rękawku i na bosaka. NIe zmieniło się u nich odczuwanie komfortu cieplego - a o to chyba pytałeś.

 

Co chcesz udowodnić ? Żeużytkownicy są głupi i mają omamy ?

Bo ja już nie pojmuję tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownicy opisują to, że czują się, jakby do pasa brodzili w ciepłym powietrzu..

 

Hmmm wygląda na to, że moderator jest w spisku przeciwko Bogusławowi bo mi wycięło te wszystkie wypowiedzi o brodzeniu ...

 

Wracając do tematu, u mnie podłogówka na całym parterze + łazienka na poddaszu. W łazienkach dodatkowo drabinki. Nijakiego dyskomfortu związanego z ogrzewaniem nie zaobserwowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusji ?? Jakiej dyskusji?

Tylko niektórzy tutaj dyskutują i wymieniają się poglądami..

Niektórzy wpadli tu tylko po to, żeby na mnie napluć..

Zrobili sobie sąd nad Bogusiem...

Co rusz spychają wątek na poboczne tory....

Jako gospodarz wątku, muszę się niestety do ich wypowiedzi ustosunkować..

I to grzecznie. Wypada... Tak uważam..

 

Pozwolisz mi nefer, jeszcze coś napisać? PLIZZZZZZ!!!!

Piszesz:

POsiadacze podłogówki wypowiedzieli się. W mrozy -28 chodzą nadal w ktrótkim rękawku i na bosaka. NIe zmieniło się u nich odczuwanie komfortu cieplego - a o to chyba pytałeś.

 

Ile wypowiedzi było w tym temacie?

Ile było na inne tematy?

Może pogrupujemy wszystkich, którzy zaistnieli w tym wątku?

Nie było ocen kontrowersyjnych?

Inne pytania? Zadać je? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...