Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

temperatura za GWC


adam_mk

Recommended Posts

Nie, no nadmuchuje mi świeże powietrze. Sprawdzałem organoleptycznie;)

Ile Ci go nadmuchuje? Tyle samo co wyciąga? Bo jeśli automatyka przeciwzamrożeniowa działa w Twoim rekuperatorze tak samo jak w moim to może być tak że nadmuchuje na przykład 3x mniej powietrza niż wyciąga właśnie po to aby nie dopuścić do zamarznięcia wymiennika. Efekt jest taki że pozostała część powietrza jest wsysana do budynku nieszczelnościami. A chyba nie po to robiłeś wentylację mechaniczną z rekuperatorem żeby teraz powietrze Ci omijało całą tą instalację prawda?

 

Po to są właśnie nagrzewnice wstępne oferowane przez chyba wszystkich producentów rekuperatorów żeby podgrzać to powietrze wstępnie do temperatury powyżej 0 żeby rekuperator pracował cały czas optymalnie. My tutaj zamiast nagrzewnicy wstępnej elektrycznej wstawiamy nagrzewnicę GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 298
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ile Ci go nadmuchuje? Tyle samo co wyciąga? Bo jeśli automatyka przeciwzamrożeniowa działa w Twoim rekuperatorze tak samo jak w moim to może być tak że nadmuchuje na przykład 3x mniej powietrza niż wyciąga właśnie po to aby nie dopuścić do zamarznięcia wymiennika. Efekt jest taki że pozostała część powietrza jest wsysana do budynku nieszczelnościami. A chyba nie po to robiłeś wentylację mechaniczną z rekuperatorem żeby teraz powietrze Ci omijało całą tą instalację prawda?

 

I to jest właśnie kolejny dowód przeciw rekuperatorom. Po co on nam jest, skoro wtedy gdy ma działać (czyli zimą) nie działa bez GWC albo nagrzewnicy???

Jak tu opisują ludzie, że wyciągają z GWC od 5 do 10 stopni w tym czasie, to ja mając rekuperator mam zaledwie parę stopni więcej. Czyli raptem kilkadziesiąt zł rocznie oszczędności przy czystym prądzie. Przy PC będzie to kilkanaście zł.

Jak się nie mylę, to rekuperator się kupuje wyłącznie dla oszczędności, dla wentylacji wystarczy w zupełności sama WM lub z GWC. Ja w rekuperatorze nie widzę żadnych oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiał się ktoś nad grawitacyjnym przepływem powietrza przez reku i kanały przy wyłączonym reku ? Myślę, że to się dzieje. Ciekawy temat. Mierzył ktoś ? pozdr adam

 

Tia, ja sie zastanawialem jak uniknac nadmeirnego wentylowania podczas silnych wiatrow.

Zmienilem nawet czerpnie od GWC na kulista UVLA zeby zmniejszyc "wiatry" w instalacji.

Jak nie wieje to mam 60m3/h a jak wieje to nie mam pojecia jai wydatek ma moja wentylacja.

Zastanawiam sie czy czasem nie dmucha mi druga czerpnia tzw. bezposrednia bo moze przepustnica nie jest szczelna, ale teraz jest za zimno zeby tam grzebac.

Teoretycznie przez GWC zwirowe nie powinno tak dmuchac.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj akurat sprawdzilm temp. na centrali i z GWC bylo 7*C, z domu wywiewalo 18*C a na zewnatrz juz bylo -18*C.

Dzisiaj w nocy doszlo do "obliczeniowej tj. -20*C, tyle pokzala PCi z czujnika pogodowego, w garazu odnotowalem -1*C - niestety mam tam pod podloga GWC zwirowe bo nie mialem innego miejsca i moze to czesciowo wychladza garaz.

Dodatkowo gwizdze mi przez drzwi tylne garazu - od dolu gdzies do klamki jest "szpara", chyba sie wypaczyly bo sa mocno naslonecznione latem i zacina deszcz na nie, jak sie ociepli to musze jakies dodatkowe uszczelki zalozyc. W zeszlym roku "dupilo" tamtedy sniegiem a pozniej o tym no i masz.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, to Twoje GWC jakiego jest rodzaju? Rurowe, glikolowe czy piszesz o zaciąganiu powietrza spod blachodachówki? Pytam by była jasność.

 

U mnie:

na zewnątrz -15*

glikol +3,9*

za GWC -1,5* (czujnik temperatury)

reku wskazuje +3* (nie jest w trybie ochrony p-zamrożeniowej - wentyle chodzą cały czas na równym wydatku)

przepływ 70 m3/h (minimum rekuperatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, to Twoje GWC jakiego jest rodzaju? Rurowe, glikolowe czy piszesz o zaciąganiu powietrza spod blachodachówki? Pytam by była jasność.

 

 

rurowe...

kanaliza 200, 67mb, ułożona w wężownicę ok. 2,5m pod ziemią

 

z pod blacho dachówki ostatnio jak słońce leci do 25* przy -10*

 

metr nad GWC leci rura od wody do mojego domu, woda w sieci ma teraz u mnie 6,6*

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam +11,5 przy -10. ...

hmm, tak sobie myślę, ze to może oznacza ze powinienem przestać się zamartwiać i psioczyć na reku?, psy na nim wieszam bo przy ~ -15'C wypluwa nędzne 14-16'C, ale jak patrzę na kolegi wyniki to może nie mam najgorzej?

i sam jestem ciekaw co w tych cyferkach poprawi gwc rurowe, ale tego (ze względu na brak czasu i warunków do dokończenia kanału w piwnicy i czerpni gwc na zewnątrz) raczej w tym sezonie się nie dowiem, a już a pewnie nie w te syberyjskie mrozy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to liczysz bo mi wychodzi, że żeby przy nawiewie 15'C i -15'C na zewnatrz sprawnosć temperaturowa była na poziomie 70% to na wywiewie musiałoby byc 27'C :o

aktualnie na panelu (temp. na wlotach/wylotach reku): nawiew 15,5'C, wywiew 19,3'C, zasysane -14,2'C, sprawność temperaturowa 89%, wentylatory w pracy ciągłej: 20/nawiew - 25%/wywiew (reku: nikol 320 czyli na oko 60-80m3/h), w domu ~21'C,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mój GWC nie daje rady.

Dziś pierwszy raz go odpaliłem.

Montaż wentylatora prowizorycznie, ale myślę że szczelnie. Po włączeniu:

temperatura mierzona termometrem pokojowym (taki zwykły) -1, na zewnątrz -15

Po dwóch godzinach temperatura za GWC spada do -3.

 

Wydajność wentylatora to 90 m3/h

 

 

GWC ceramiczny 24m2 z max-a. Od 1,8 do 2,5 metra pod ziemią bez styropianu.

Jestem mocno zawiedziony. Jutro obkleję wszystko silikonem i sprawdzę jeszcze raz. Możliwe że zaciąga gdzieś powietrze z piwnicy gdzie jest -7.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wywiew na poziomie 19,3 stopnia gdy w domu jest 21 to mi sie podoba. Gdzie leza rury i jak sa izolowane ?

 

Fantom

 

rury wywiewu (pomijając te w części mieszkalnej) leżą na stryszku lekko ocieplonym (15cm słabej wełny pomiędzy krokwie i na to żółta folia), nie wiem jaka jest tam temp. ale zawsze cieplej niż na zewnątrz a znacznie zimniej niż w domu ;) i są ocieplone dwoma warstwami wełny 5-cio centymetrowej i strecz (niestety strecz ma to do siebie, że trochę zgniata warstwę wełny, szczególnie jak kiepawy dostęp jest, no i z teoretycznych 10cm jest pewnie z 5-7, za to większej gęstości ;) ), też trochę negatywny wpływa na tą wartość ma wiatrołap a w nim nieszczelne drzwi przez które nieźle pizga, wchodząc tam jest wyczuwalnie chłodniej, pewnie z 18 st a jest tam anemostat wywiewny, teraz przy większym mrozie na wejściu do reku ok. -16'C i temp. w domu 22'C wywiew pokazuje 19,7'C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...