Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Odpowietrznik dałem, ale za mocno nie "gwizdał" - z tego co pamiętam to pompa raczej była ciepła...

 

Musi być zimna jak woda w kranie przed ogrzaniem.

Moja też była ciepła, no to się kilka dni pomęczyłem z odpowietrzeniem :(

Ale opisałem jak to się powinno łatwo robić, dałeś ten zawór zamykający układ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, dałem dwa zawory zamykające w układzie:

wyjście z PE na miedź => zawór zamykający => termometr => zawór spustowy => pompa obiegowa => nagrzewnica/chłodnica

powrót z nagrzewnicy => trójnik do odpowietrzacza => trójnik do naczynia przelewowego przed nim zawór zamykający => przejście z miedzi na PE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ciśnienie wzrastało do ok. 2,5 bara, ...."

 

:o

JAK?

Rozumiem taki skok ciśnienia, przy starcie pompy...

Jak POTEM utrzymuje się TAKIE ciśnienie to oznacza, że pompa jest dobra!

Wznosi na 25m....

A jak nie płynie nic - to coś jest zatkane.... i pompka sobie nie radzi....

Załamany wąż?

Załamka!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym załamanym wężem to raczej nie.... cała rura była ręcznie obsypywana na kilka centymetrów, ale nieszczęścia czasami bywają.

Pompa była włączona na pierwszym biegu, później zawór zamykający otwarty i pompowałem ręcznie, powietrze przez odpowietrznik uchodziło, ale bardzo słabiutko.

 

A może do odpowietrzenia zastosować pompę zanurzeniową do brudnej wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście kwiatek (choćby żwirowiec 6-8m3), choć jeśli chodzi o wydajność chłodzenia latem to trochę prawdy w tym jest.

GWC jako takie nie jest wstanie zastąpić klimatyzacji (znacznie mniejsza wydajność) i skutecznie schłodzić nagrzany dom.

Ale...

Jeśli dom jest dobrze izolowany termicznie, a odpowiednio z wymiarowane GWC działa non stop, to niepotrzebne są tak duże moce, bo komfort temperaturowy był utrzymywany cały czas.

A posiadanie wewnątrz temperatury około 25oC jak na zewnątrz skwar powyżej 30oC to już komfort.

No chyba że ktoś ma geny Eskimosów. :)

O korzyściach z posiadania GWC w okresie zimowym była mowa już nie raz, włącznie z wyliczeniami korzyści płynących z jego posiadania. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy, kto liczy na to, że GWC mu zastąpi klimatyzację, ten z całą pewnością się przeliczy. Ale jeśli eksploatacja pompki do GWC w stosunku do uzyskiwanej mocy chłodniczej jest tańsza, niż klimatyzacji, to z całą pewnością warto z niego korzystać.

 

Z drugiej strony najwięcej ciepła pozyskuje się latem przez okna, zwłaszcza okna dachowe, ale też okna w ścianach skierowanych na zachód i na wschód. Jak te zyski ciepła ograniczyć, to GWC może naprawdę nieźle się wykazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w końcu ja również wykonałem na mojej działce pierwszy krok w kierunku GWC wodnego.

Korzystając z ładnej pogody zakopaliśmy w sobotę 2x110m niebieskiej rury fi25.

 

Wygladało to mniej wiecej tak:

- pierwszy wykop

201010090913mg7056&#46.jpg

- drugi wykop

201010091148mg7085&#46.jpg

Głębokość wykopu 1,7-1,9m. Jak widać rury kładliśmy w zasadzie w wodzie, do tego wszędzie glina.

Mam więc nadzieję że będzie okay.

 

A korzystając z okazji to jeszcze kilka rad dla tych, którzy dopiero do kopania się przymierzają:

- łatwiej jest układać rurę jak się ją najpierw rozwinie wzdłuż wykopu; rozwijanie kręgu w błocie na dole wykopu jest dość męczące (niestety do tego doszliśmy dopiero przy drugim wykopie :p)

- w takich warunkach jak u mnie trzeba rozkładać rurę dość szybko, gdyż stosunkowo łatwo dochodzi do miejscowego osuwania się ziemi do wykopu

- można ew. od razu częściowo zasypywać, ale uwaga: najpierw należy zawrócić i doprowadzić rurkę powrotną na miejsce, bo może się okazać że "koparkowy się machnął w stosunku do rysunku" i potem nam naglę wykop jest o metr dłuższy niż rura którą mamy ;)

- jeżeli robicie przepusty pod tą rurę to pamiętajcie żeby nie robić kolana 90', tylko dwa po 45' bo tą rurą dość ciężko się zakręca. A poza tym to w przepustach (wg mnie) trzeba pamiętać że rury muszą iść w otulinie żeby się od siebie nie grzały/chłodziły.... Uwzględnijcie to więc w średnicy przepustu

- i generalnie to trzeba każdemu patrzeć na ręce, ale to już chyba przy wszystkim na budowie tak jest

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
witam, co myślicie o wykonaniu takiego glikolowego gwc żeby poza pracy z rekuperatorem wstępnie podgrzewał powietrze na wejściu powietrznej pompy ciepła. miało by to pracować w warunkach poniżej -5 stopni tak aby dogrzewać to powietrze do tych ok -5 stopni może zera. planuje coś w stylu PCi ALTERMA lub LG TERMA o mocy ok 12KW do ok 0 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...