Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Glina dobra jest dla glikolowca.

Będzie działało!

Adam M.

 

A czy gdy zimą przymarznie ta glina wokół rury na skutek czego może wystąpić taka sytuacja że ta glina może nie dolegać do rury po rozmrożeniu?czyli jej że tak powiem jej otulać . Czy nie trzeba by było w glinie lepiej troszkę obsypać rurki żółtym piaskiem który by pozwolił rurce na niewielkie ruchy związane z zamarzaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kolektor zakopujemy poniżej 1,5 m głębokości, to już jest poniżej strefy przemarzania .

 

Nie o tym mówię!Mówię o tym że gdy temperatura czynnika (glikolu,alkoholu) spada poniżej zera no bo chyba może spadać tak samo jak przy dolnym źródle PC ,i może wtedy wystąpić obmrożenie rury czyli tym samym gruntu w okół niej, w tym wypadku tej gliny i jej zwiększenie się objętości a po rozmrożeniu glina ze względu na swoje właściwości może nie wrócić do swojej wcześniejszej formy przylegania do rurek .Wystąpić to może po długotrwałym już wykorzystywaniu DZ czyli najczęściej blisko wiosny gdy grunt jest już bardzo wyziębiony i to zazwyczaj początkowe metry tej rurki gdzie jest najniższa temperatura glikolu. Czynnikiem w tym glikolowcu przecież jest glikol, i to na pewno nie po to żeby nie było możliwości spadanie jego temperatury poniżej zera ! Tak się może dziać przy PC jak już pisałem i moje pytanie brzmi czy jest realne również takie zagrożenie w przypadku glikolowca do rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten glikol to na wszelki wypadek, woda sprawdziła by się równie dobrze ;)

 

Poza tym różnica między zasilaniem a powrotem to ok. 3 C więc nigdy czynnik chłodzący nie zbliży się do 0 C .

 

no właśnie o taką odpowiedź mi chodziło! Ty jako użytkujący już trochę wiesz już jakie tam panują temperatury i przy tych temperaturach będzie w glinie bardzo dobrze działało a gdy w tej glinie będzie stała woda to jeszcze lepiej (tak jak np. u mnie woda gruntowa około 1-1,3 m głębokości w glinie) Dobrze mówię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu woda jest nośnikiem energii ( w tym gruncie) .

Dlatego im bardziej mokro tym lepsza wydajność .

 

Ideałem jest rurka leżąca cały rok w wodzie !

 

Mam nadzieję że tak u mnie będzie bo mamy teraz suszę a mam wykopany koło domu(raczej na razie płyty fundamentowej grzewczej) duży dół ,staw na wodę do budowy i jest ona tam na poziomie właśnie 1,3m poniżej poziomu ziemi. To chyba się dobrze zapowiada dla glikolowca jak i PC. tylko z reku będzie mały problem że mam raz na jakiś czas smród z położonego w odległości około 800-1000m zakładu kalibrującego jelita do wędlin. I ten smród nie jest za ciekawy przy wiatrach z ich strony czyli południowy wschód.Nie ma jeszcze chyba takiego wynalazku co by zapachy mógł neutralizować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz, proszę, JAK chcesz zamrażać tę glinę....

Opisywany efekt TĄ METODĄ (GWC glikolowy) jest awykonalny.

Zrób sobie bilans cieplny...

Adam M.

 

Zapachy usuwa wkład z węgla aktywowanego.

O okapie kuchennym, mam nadzieję, słyszałeś?

A.M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz, proszę, JAK chcesz zamrażać tę glinę....

Opisywany efekt TĄ METODĄ (GWC glikolowy) jest awykonalny.

Zrób sobie bilans cieplny...

Adam M.

 

Zapachy usuwa wkład z węgla aktywowanego.

O okapie kuchennym, mam nadzieję, słyszałeś?

A.M.

 

Słyszałem, słyszałem ale czy jest możliwość do reku też taki filtry zainstalować żeby z zewnątrz smrodku nie wciągać i po całej chałupie pięknie rozprowadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest taka możliwość.

Ale...

To problem skali i kasy.

Trzeba by się temu dobrze przyjrzeć i zrobić odpowiednio duży i wydajny (wielkość i cena wkładu).

Adam M.

 

Czyli że tak powiem gotowych rozwiązań na taki problem nie ma, trzeba coś we własnym zakresie "tymi ręcami"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No dzięki Henok ale po pierwsze tu mamy filtr do systemów wentylacyjnych o średnicy fi 160 mm i to jest największy w ofercie i kosztuje tak sobie . Ja będę potrzebował centrale pewnie minimum 250mm bo na jakieś 600m3/h i ciekawe ile takie cudo będzie już kosztować. Po drugie z czym się wiąże zainstalowanie takiego filtra tzn. większe opory , mniejsza wydajność centrali ,większe zużycie energii? Po trzecie czy faktycznie uchroni przed niechcianymi zapachami i na jak długo będzie wydajny czyli sprawnie działający ,filtrujący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

529zł to nie mało, ciekawe jak często go trzeba wymieniać?

Tych, które podałem używają przy uprawie marychy. W tym wypadku cena nie jest tak istotna ;).

Skuteczność filtra zapewne jest spora. Chodzi przecież o to, żeby charakterystyczne zapach nie rozeszły się po domu i okolicy.

Jak nie takie, to możesz zastosować filtry od okapów. Są one przeznaczone do znacznych strumieni powietrza, rzędu 500-700m3/h. Zalecają je wymieniać co kilka miesięcy :

http://allegro.pl/listing.php/search?string=filtr+w%C4%99glowy+okapu&sourceid=Mozilla-search

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...