Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tak ale one się nie dublują, instalacja potrzebuje je obie , nagrzewnica na 900 m3/h i 2 centrale będą z niej zasysać.

Wielki dom, duży glikolowiec a koszt stosunkowo niski.

 

Jaką nagrzewnicę zastosujesz przy przepływie 900m3/h? Rozumiem, ze to przepływ dla okesu letniego, a co w przypadku zimy? Opory przepływu minimalne, powiedzieć nawet żadne, wtedy wypadałoby chyba zamówić lamelki karbowane aby minimalną turbulencję wytwarzały. A ta turbulencja to nic innego jak opory przepływu. Jak nie kij to marchewka.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Szczukot tutaj chodzi o sprawność i żywotność układu. Nie wydaje mi się konieczność zrzutu glikolu, jeśli to w jakim celu?

Nagrzewnica co najmniej 6 bar.

 

Jezlei chce sie pchac jakies cisnienie w uklad, to grupa bezpieczenstwa obowiazkowa. Czyli manometr, odpowietrzacz i zawor bezpieczenstwa. A jak jest zawor, to trzeba przewidziec zrzut glikolu. Bo jak ci sie wlaczy ten zawor, to masz zbiornik minitrucizny na ziemi.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezlei chce sie pchac jakies cisnienie w uklad, to grupa bezpieczenstwa obowiazkowa. Czyli manometr, odpowietrzacz i zawor bezpieczenstwa. A jak jest zawor, to trzeba przewidziec zrzut glikolu. Bo jak ci sie wlaczy ten zawor, to masz zbiornik minitrucizny na ziemi.

 

Fantom

Panie Szczukot my tutaj prowadzimy dywagacje tymi ręcami robione.

Dlatego bez zaworu bezpieczeństwa, ponieważ nie planujemy zrzutu glikolu, tam nie będzie przyrostu cisnienia na tyle dużego aby Pan widział jakiekolwiek różnice na manometrze i nie strasz Pan ludzi jak elektrownią atomową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm. to po co chcesz wstawiac manometr ?? Jaki sens jego zakupu ? Sam twierdzisz, ze nic nie wskaze. Masz rozdwojenie jazni ?

A jak nie rozrozniasz elektrowni atomowej od nawdychania sie glikolu to Twoj problem.

 

 

Fantom

ps. Widze jakis atak w Twoich postach w moim kierunku. Moze przestan czytac co pisze - bedzie nam obu lzej. Przy okajzi nauczysz sie jak omijac niechciane posty.

Edytowane przez szczukot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie twój dom? Robisz dla kogoś instalacje?

 

Takie moje nowe Hobby ;)

 

Nagrzewnica dopasowana do 700 m3/h w zimie jako odmrażanie . 60x60 w oknie .

Przy mniejszym przepływie może być tylko lepiej, wiem po obserwacjach u siebie, tu nie występuje turbulentny ruch powietrza i ważna jest prędkość, im mniejsza tym lepiej bo dłuższy czas wymiany .

Jak uruchomię to wstawię jakieś zdjęcia, prawie wszystko mam już skręcone i gotowe do podpięcia, przejścia z rury PE, zawory na powrocie, termometry na zasilaniu, potem trójniki i dalej już tylko 2 nitki, na zasilaniu pompa a na drugiej dodatkowo termometr żeby sprawdzić jaki jest powrót z nagrzewnicy, kranik i manometr .

Wygląda dość konkretnie, całość na 1 i 1/4 Cala, pompa grundfos 32/60, nagrzewnica 9 m nad ziemią ( 3 kondygnacja ) .

 

Zapowiada się świetna zabawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm. to po co chcesz wstawiac manometr ?? Jaki sens jego zakupu ? Sam twierdzisz, ze nic nie wskaze. Masz rozdwojenie jazni ?

A jak nie rozrozniasz elektrowni atomowej od nawdychania sie glikolu to Twoj problem.

 

 

Fantom

ps. Widze jakis atak w Twoich postach w moim kierunku. Moze przestan czytac co pisze - bedzie nam obu lzej. Przy okajzi nauczysz sie jak omijac niechciane posty.

Panie coś Pan, ja nie atakuję, ja tylko buduję.

Po prostu robimy trwalszy, łatwiejszy i tańszy w eksploatacji układ.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie moje nowe Hobby ;)

 

Nagrzewnica dopasowana do 700 m3/h w zimie jako odmrażanie . 60x60 w oknie .

Przy mniejszym przepływie może być tylko lepiej, wiem po obserwacjach u siebie, tu nie występuje turbulentny ruch powietrza i ważna jest prędkość, im mniejsza tym lepiej bo dłuższy czas wymiany .

Jak uruchomię to wstawię jakieś zdjęcia, prawie wszystko mam już skręcone i gotowe do podpięcia, przejścia z rury PE, zawory na powrocie, termometry na zasilaniu, potem trójniki i dalej już tylko 2 nitki, na zasilaniu pompa a na drugiej dodatkowo termometr żeby sprawdzić jaki jest powrót z nagrzewnicy, kranik i manometr .

Wygląda dość konkretnie, całość na 1 i 1/4 Cala, pompa grundfos 32/60, nagrzewnica 9 m nad ziemią ( 3 kondygnacja ) .

 

Zapowiada się świetna zabawa :)

 

A ile rzędów posiada nagrzewnica?

I tak sobie myślę czy nie lepsza pompa na powrocie.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale one się nie dublują, instalacja potrzebuje je obie , nagrzewnica na 900 m3/h i 2 centrale będą z niej zasysać.

Wielki dom, duży glikolowiec a koszt stosunkowo niski.

odejmując wszystkie straty, na czysto będziesz miał ze dwa kilowaty chłodu, dla dużego domu to jest kropla w morzu potrzeb, jest o co walczyć?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle, ze zostanie w rurach w ziemi to powietrze. Nia ma szans odpowietrzyc ukladu bez jakiegos agregatu. Zwiekszenie cisnienia nie spowoduje wypchenia powietrza do gory ukladu. Rury w ziemi maja tyle gorek i dolkow, ze trzeba to niezle popchnac. Moze jakby to byly rurki typu 13 mm, ale nie 25 czy 32 mm.

 

Jak napelniali mi solary, to pchali pompa z 20 min - dopiero te rury sie odpowietrzyly. A to duzo krotszy i mniej skomplikowany pod katem "poziomow" uklad.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odejmując wszystkie straty, na czysto będziesz miał ze dwa kilowaty chłodu, dla dużego domu to jest kropla w morzu potrzeb, jest o co walczyć?;)

Tak jest o co walczyć, przy odpowiednim przepływie wyciągniesz 3KW/h, pompka pobierze 40W/h, cop ile tutaj wyniesie? Żadnej pompy ciepła nie da się z tym porównać a podobno opłaca sie je instalować i uzytkować tym bardziej. Przy upalnym dniu wystarczy, że będziesz miał kilkustopniową różnicę temperatur i już będziesz czuł komfort. Klimatyzacja nie zalicza się do urządzeń służących zdrowiu, ponieważ przede wszystkim mieli powietrze to wewnątrz budynku i aby nie czuć duszności musimy bardzo wychładzać pomieszczenia co skutkuje wiadomo czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczukot. Dlatego mamy ten manometr dla monitoringu i od czasu do czasu odpowietrzamy wymiennik odpowietrznikiem i w razie spadku ciśnienia wyrównujemy i tyle. Układ solarny jest bardziej skomplikowany przede wszystkim ze względu na średnice rur i moc pompki solarnej, ale dobry hydraulik wie w jaki sposób napełnić układ aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...