Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

nie będę wnikał w zawiłości konstrukcyjne( nie wspominając o kasie jaką wydano na ten projekt) bo tego i ty do końca nie wiesz, no chyba że jesteś konstruktorem tego czegoś, zejdźmy na ziemie do naszych domków i pogłówkujmy co zrobić żeby było lepiej i taniej:D

Dokładnie... Nie rozmawialiśmy o działaniu i korzyściach z GWC w temperaturach ujemnych, ponieważ jest to bezdyskusyjne. A projekt musiał taki powstać ponieważ chodziło o mikrobiologię powietrza.

P.S. To właśnie z rozwiązań przemysłowych wentylacja mechaniczna została przeniesiona do budownictwa mieszkalnego.

Każdy buduje co chce i jak chce. A co powiedzieć o inwestorach, którzy gotowi są wydać 10 tys zł na GWC? Takich już nazywam wariatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mnie cały system ogrzewania kable sterowniki okablowanie i bojler kosztowały nie całe 8k, robota tymi ręcami.

jak zaczynaliśmy budowę to kto się dowiedział że my prądem to sie w głowę pukał, a teraz po pięciu latach mieszkania to my ich możemy popukać.

takiego komfortu żaden inny system nie zapewni( każde pomieszczenie trzyma temp. z dokładnością 0.5*) tam nawet nie ma się co zepsuć.

rocznie cała posesja mieści się w 5k za wszystko,ogrzewanie, cwu, światło itp.

potencjał domu jest większy bo jeszcze nie wszystko jest dokończone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie cały system ogrzewania kable sterowniki okablowanie i bojler kosztowały nie całe 8k, robota tymi ręcami.

jak zaczynaliśmy budowę to kto się dowiedział że my prądem to sie w głowę pukał, a teraz po pięciu latach mieszkania to my ich możemy popukać.

takiego komfortu żaden inny system nie zapewni( każde pomieszczenie trzyma temp. z dokładnością 0.5*) tam nawet nie ma się co zepsuć.

rocznie cała posesja mieści się w 5k za wszystko,ogrzewanie, cwu, światło itp.

potencjał domu jest większy bo jeszcze nie wszystko jest dokończone

Przy wentylacji mechanicznej to nawet jeden główny sterownik wystarczy do elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Planuję podłogówkę wodną i zbiornik kombinowany c.o.+c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wentylacji mechanicznej to nawet jeden główny sterownik wystarczy do elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Planuję podłogówkę wodną i zbiornik kombinowany c.o.+c.w.u.

ja mam w każdym pomieszczeniu niezależny układ ze sterownikiem(łącznie siedem) ,wydaje mi się że takie rozwiązanie jest lepsze bo bardziej wyłapuje zyski bytowe, słoneczne itp.

wszędzie podłogówka na kablach electry .

ps. trochę w złym temacie piszemy o prądach:cool:

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam w każdym pomieszczeniu niezależny układ ze sterownikiem(łącznie siedem) ,wydaje mi się że takie rozwiązanie jest lepsze bo bardziej wyłapuje zyski bytowe, słoneczne itp.

wszędzie podłogówka na kablach electry .

ps. trochę w złym temacie piszemy o prądach:cool:

Trochę rozbiegliśmy sie z tematem. Mam naprawdę duży dylemat, ponieważ będę potrzebował duży bojler na ciepłą wodę, skoro już bojler to i z wężownicą pod solary a skoro taki układ to dlaczego nie zbiornik w zbiorniku do zasilania podłogówki. Podoba mi się ACV Multienergy 400, ma 2 metry wysokości i 68cm średnicy, więc super rozkład temperatur. Wyjścia na podłogówkę są na poziomie wężownicy solarnej, nad nią grzałka elektryczna, potem zaczyna sie zbiornik cwu i do połowy tego zbiornika przyłącze zasilania dodatkowego źródła, piec itp. Nawet robiąc w taki sposób i montując np. grzałkę 5KW do zbiornika (można sobie taką zamówić), to wtedy także nie stracę na sprawności, bo każdy ten wat pobrany z sieci będzie spożytkowany.

Z podłączenia gazu miejskiego rezygnuję całkowicie, więc będzie indukcja.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym temacie jestem niestety cienki:( wiec ci nic nie doradzę.

jak dla mnie ogrzewanie prądem i woda to poroniony pomysł, niepotrzebne komplikacje i dużo większe koszty.

widocznie do prądu nie jesteś przekonany i zostawiasz sobie furtkę:p

Tak bo nie wiadomo jak będzie a w takim układzie można zawsze zastosować jakikolwiek piec, lub pompę ciepła itp. Bojler i tak trzeba kupić lub "tymi ręcami zrobić" więc dochodzą koszty alupex, a zasada działania ta sama co w kablach grzejnych - bezwładność betonu:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bo nie wiadomo jak będzie a w takim układzie można zawsze zastosować jakikolwiek piec, lub pompę ciepła itp. Bojler i tak trzeba kupić lub "tymi ręcami zrobić" więc dochodzą koszty alupex, a zasada działania ta sama co w kablach grzejnych - bezwładność betonu:yes:

 

jakiej wielkości masz dom?

grzanie domu prądem z jednego miejsca,? moim zdaniem nigdy nie uzyskasz takiej efektywności działania jak na bezpośrednich układach

tutaj tylko zasada działania jest podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiej wielkości masz dom?

grzanie domu prądem z jednego miejsca,? moim zdaniem nigdy nie uzyskasz takiej efektywności działania jak na bezpośrednich układach

tutaj tylko zasada działania jest podobna.

Mam na myśli podlogówkę wodną zasilaną ze zbiornika, o którym pisałem wyżej, tylko zamiast pieca podgrzewaczem jest grzałka. Taki układ świetnie sprawdziłby się w taryfie G12 a jeszcze lepiej w G12W.

Mam 100m2 na dole i dużą sypialnię na poddaszu, około 50m2 z 6 oknami połaciowymi. Okna połaciowe założyłem pasywne.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli podlogówkę wodną zasilaną ze zbiornika, o którym pisałem wyżej, tylko zamiast pieca podgrzewaczem jest grzałka. Taki układ świetnie sprawdziłby się w taryfie G12 a jeszcze lepiej w G12W.

Mam 100m2 na dole i dużą sypialnię na poddaszu z 6 oknami połaciowymi, około 50m2. Okna połaciowe założyłem pasywne.

 

według opisu zbiornika grzałka jest nad wyjściami do podłogówki, więc poniżej nic ci nie zagrzeje. wydaje mi się( ale to moje zdanie)że zbiornik też jest troche za mały i w tańszej taryfie nie na fikasz , z jego zładu korzysta też cwu.

ja też mam 150m2 więc masz mniej więcej odniesienie rachunków:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według opisu zbiornika grzałka jest nad wyjściami do podłogówki, więc poniżej nic ci nie zagrzeje. wydaje mi się( ale to moje zdanie)że zbiornik też jest troche za mały i w tańszej taryfie nie na fikasz , z jego zładu korzysta też cwu.

ja też mam 150m2 więc masz mniej więcej odniesienie rachunków:yes:

Celowo wyjścia na podłogówkę są powyżej grzałki, największa temperatura ma być na górze zbiornika, podłogówka potrzebuje 25-30 stopni. Najbardziej ten zbiornik nastawiony jest na odbiór ciepła z kolektorów, szczególnie może być to przydatne w tych miesiącach przejściowych, wrzesień-październik i luty-kwiecień.W dzień zbiornik ma właśnie z tego korzystać a w nocy prąd.

Kolektory już nowej generacji, większość jeszcze nie przekonana do nich.

Tak sobie jeszcze myślę, czy dla zwiększenia pojemności cieplnej nie zalać tego całego cholerstwa olejem transformatorowym.

 

P.S

Wkrótce nieźle po nas pojadą za forum o GWC:)

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo wyjścia na podłogówkę, są powyżej grzałki, największa temperatura ma być na górze zbiornika, podłogówka potrzebuje 25-30 stopni. Najbardziej ten zbiornik nastawiony jest na odbiór ciepła z kolektorów, szczególnie może być to przydatne w tych miesiącach przejściowych, wrzesień-październik i luty-kwiecień.W dzień zbiornik ma właśnie z tego korzystać a w nocy prąd.

Kolektory już nowej generacji, większość jeszcze nie przekonana do nich.

Tak sobie jeszcze myślę, czy dla zwiększenia pojemności cieplnej nie zalać tego całego cholerstwa olejem transformatorowym.

 

w tych miesiącach to będziesz się cieszył jak ci wodę cwu zagrzeją i nie bedziesz musiał dogrzewać, a dogrzewanie to sobie wybij z głowy nawet sie na to nie nastawiaj.

takie wynalazki dobrze wyglądają na papierze, do tej podłogówki lepszy będzie piec elektryczny, ale tylko podrażamy całość.

żeby prądem się jakoś opłacało to musi być tanie w inwestycji i budynek dobrze zaizolowany:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych miesiącach to będziesz się cieszył jak ci wodę cwu zagrzeją i nie bedziesz musiał dogrzewać, a dogrzewanie to sobie wybij z głowy nawet sie na to nie nastawiaj.

takie wynalazki dobrze wyglądają na papierze, do tej podłogówki lepszy będzie piec elektryczny, ale tylko podrażamy całość.

żeby prądem się jakoś opłacało to musi być tanie w inwestycji i budynek dobrze zaizolowany:bye:

Ech nie ma to jak zwykły morcinek:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy wszystkie stwierdzenia, jakie padły - to sama prawda!

Zupełnie nie zauważacie, że dom to pewna całość.

To bryła, która powinna być szczelna dla powietrza i otulona z każdej strony - dla termoizolacji.

Dużym problemem jest otulenie jej z dołu...

Rozwiązaniem - płyta na XPS.

W tej bryle powinny jednak być dziury dla doświetlenia.

Tu ludziska przesadzają i robią sobie SAME DZIURY - okna na całe ściany!

Gdzieś tam wewnątrz powinno być źródło ciepła i chłodu, bo taka bryła je traci lub nadmiernie zyskuje, jak jest różnica temperatur wnętrze/zewnętrze.

Zamykając się w takiej "konserwie" od razu ją psujemy, bo nam się oddychać, gotować czy myć wewnątrz zachciewa!

Dlatego - konieczna jest wentylacja. A to są straty wentylacyjne.

To ograniczamy je jak umiemy rekuperatorem, lub ignorujemy stosując tanie nośniki ciepła (tanie straty wychodzą).

Sposób przenoszenia, dystrybucji, tego wytworzonego ciepła może być DOWOLNY.

Jest przecież wewnątrz. Sprawniej czy szybciej, mniej lub bardziej precyzyjnie - ale roznosi strugę energii po salonach.

Nie ma więc sensu w dyskusji - podłogowe wodne czy elektryczne.

To tylko problem kosztu inwestycji i jakości/precyzji sterowania tym procesem.

O całości decyduje więc jakość bryły, którą budujemy.

Wielka akumulacja bryły może pomóc lub zaszkodzić w zależności od tego, czy potrafimy ją właściwie wykorzystać.

System dystrybucji ciepła powinien być dopasowany do rodzaju bryły i do jej akumulacyjności.

Dlatego zawsze dziwi mnie stosowanie nadmuchowego w jakim Malborku i podłogówka w szkieletorze...

Ale - co kto lubi.... To przecież jego jest!

Przecież i tak zadziała.... (choć mogłoby lepiej być zrobione).

 

GWC może i powinno latem pracować jako kompensacja zysków solarnych (latem zbędnych) i bytowych.

Tyle, że dom sobie do takiego sposobu "pracy" trzeba odpowiednio zbudować!

Bo jak tego nie zrobimy - to się dowiemy, że GWC jest do dupy, podłogówka - do chrzanu, kocioł do kitu a wszystkie te cuda i wynalazki razem - to kupa gówna i nic nie dają!

Z nagła okazuje się "że się nie zwróci" a ci, co sobie to instalują - to jakieś matoły.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej nawet!

Architektowi nikt kompletnego zestawu założeń nie stawia - to nie wplanowuje wielu potrzebnych rzeczy.

Robi zwykle "piękną bryłę" bo tego bezwzględnie żąda inwestor.

Dopiero potem inwestor łapie się na tym, że zbudował dom dla ...wroga!

To stawia ten drugi - zwykle dla przyjaciela...

A potem - dla siebie!!!

(innymi słowy mówiąc - do trzech razy....)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...