Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Ale HenoK policzył, nic tylko pogratulować powierzchowności.

Zauważ, że podałem maksymalną możliwą do uzyskania moc chłodniczą tego GWC. Przy tych założeniach, które podał Jasiek rzeczywista moc chłodnicza nie będzie zbytnio odbiegała od tej którą podałem. Jednak przy małym wymienniku glikolowym będzie ona znacznie mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A poza tym od kiedy to grunt (mokra glina) ma temp. 15 stopni?

Robiłem takie pomiary podczas zeszłorocznych upałów (chyba koniec lipca lub początek sierpnia). Temperatura gruntu na głębokości ok.1,5m wynosiła 14-15 st. C, a mam właśnie mokrą glinę.

Niedawno sprawdzałem temperaturę gruntu na głębokości 6m - wynosiła ona 8 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi.
Ze względu na hałas zaleca się nie przekraczanie prędkości przepływu powietrza 5m/s. Kanały nawiewne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Czyli powietrze przebywa w nich co najmniej kilka sekund. Przy znacznej powierzchni ścianek kanałów nawet dobra izolacja nie zapobiegnie podgrzania powietrza w kanałach biegnących np. przez strych, gdzie jest latem 40 st. C.

Powietrze nagrzewa się też od wentylatorów. Przy przepływie rzędu 300m3/h i wentylatorze zużywającym 50W temperatura powietrza podnosi się o 0,5 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.

A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje."

 

Ty to dobrze przemyślałeś, czy masz ze cztery GWC różnej konstrukcji opomiarowane dla sprawdzania?

Widziałeś kiedyś jednostkę napędu z silnikiem POZA strugą powietrza? (pewnie nie)

Wydaje mi się, że "mniemasz" w wielu aspektach.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na hałas zaleca się nie przekraczanie prędkości przepływu powietrza 5m/s. Kanały nawiewne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Czyli powietrze przebywa w nich co najmniej kilka sekund. Przy znacznej powierzchni ścianek kanałów nawet dobra izolacja nie zapobiegnie podgrzania powietrza w kanałach biegnących np. przez strych, gdzie jest latem 40 st. C.

Powietrze nagrzewa się też od wentylatorów. Przy przepływie rzędu 300m3/h i wentylatorze zużywającym 50W temperatura powietrza podnosi się o 0,5 st. C.

Henok a jaka będzie prędkość 600m3 powietrza w 7 kanałach o średnicy 100mm?

5m/s toż to już odkurzacz:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"grunt potrzebuje czasu na regenerację, gwarantuję, że kilka godzin postoju i temp gruntu wraca do normy. Takie coś trzeba monitorować cały czas jakimś sterownikiem, który będzie zapamiętywał średnie temp.

A co do tych strat na kanałach to twierdzę, że okres przebywania powietrza w kanałach jest zbyt długi. Dodatkowo przy słabym rekuperatorze i dużym nastawie mocy+opory przepływu instalacji, silnik nawiewu po prostu mocno się grzeje i wiadomo czym to skutkuje."

 

Ty to dobrze przemyślałeś, czy masz ze cztery GWC różnej konstrukcji opomiarowane dla sprawdzania?

Widziałeś kiedyś jednostkę napędu z silnikiem POZA strugą powietrza? (pewnie nie)

Wydaje mi się, że "mniemasz" w wielu aspektach.

Adam M.

 

Po prostu wydaje mi się, że pchanie powietrza jednym głównym kanałem, nawet przewymiarowanym to nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz głupoty pisać.

HenoK stwierdził, że 600m3/h to juz przekroczenie prędkości 5m/s.

W jaki sposób, jeśli kanał główny o średnicy 250mm i długości 1m zakończony jest skrzynką rozdzielaczową 7x100mm.

Duży przepływ i mała prędkość strugi powietrza i chyba o to właśnie chodzi, prawda?

Załóżmy że prędkość w kanałach 100mm będzie wynosiła 2m/s, przy 10m dlugości przewodzie wentylacyjnym okres przebywania(przepływu) powietrza będzie wynosił 5s.

Zresztą jeśli chodzi o straty, to izolowanie przewodów wentylacyjnych i poddasza welną mineralną w tych czasach to nieporozumienie.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie, bo nie widzę, pada to stwierdzenie... i sprawa zasadnicza... dla jakiego przekroju kanału?

 

Dzisiejsza wypowiedź o 6.04 i wygląda na to, że cały czas mowa o 600m3/h a średnice kanałów nieistotne dla HenoK.

Pada jednoznacznie stwierdzenie, że opisana prędkość przepływu przekracza 5m/s.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na hałas zaleca się nie przekraczanie prędkości przepływu powietrza 5m/s. Kanały nawiewne mogą mieć nawet kilkanaście metrów długości. Czyli powietrze przebywa w nich co najmniej kilka sekund. Przy znacznej powierzchni ścianek kanałów nawet dobra izolacja nie zapobiegnie podgrzania powietrza w kanałach biegnących np. przez strych, gdzie jest latem 40 st. C.

Powietrze nagrzewa się też od wentylatorów. Przy przepływie rzędu 300m3/h i wentylatorze zużywającym 50W temperatura powietrza podnosi się o 0,5 st. C.

Dokladnie chodziło mi o tę wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko mielismy dazyc do obnizenia kosztow :(

Tak swoja droga, mam dokladnie cos takiego samego tylko baniak jest pomaranczowy i sluzy to do psikania ogrodku nawozem :) Dokladnie to samo - tylko inny wezyk podlaczyli.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mielismy dazyc do obnizenia kosztow :(

Tak swoja droga, mam dokladnie cos takiego samego tylko baniak jest pomaranczowy i sluzy to do psikania ogrodku nawozem :) Dokladnie to samo - tylko inny wezyk podlaczyli.

 

Fantom

Tak i wystarczy zrobic tylko przejściówkę z 2 śrubunkami.

Warto coś takiego uniwersalnego mieć w domu, choćby i dlatego, że mamy instalację solarną, nie będziemy przecież płacić za wymianę glikolu, można przecież samemu tymi ręcami.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem o opryskiwaczu bo takie urządzenie jest w prawie każdym domu .

Odkręcasz wężyk z lancą, dobierasz odpowiedniej średnicy wąż ogrodowy lub ciśnieniowy, na jeden koniec szybkozłączka a drugi opaską na króciec baniaka.

Tylko jeszcze jedno. aby ten wężyk zaciągał z samego dna trzeba dosztukować mniejszy i zacisnąć opaską wyżej, ewentualnie zgrzać .

Albo bez tego drugiego wężyka pompować i przechylać go o 180 stopni podczas ładowania .

Jasno to opisałem czy zdjęcia wkleić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piczman, sam ją obudowałeś?

Ja jestem za obudowaniem w formie kielicha, wtedy powietrze wchodzi do nagrzewnicy na całej jej powierzchni.

W takiej zabudowie jak na zdjęciu powietrze będzie szukało najkrótszej drogi, szczególnie w okresach zimowych kiedy przepływy powietrza są mniejsze.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...