Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

RTSZ6 v 2.2 - mam go do sterowania GWC.

Potwierdzam - ma sporo funkcji i z nadmiarem spełnia swoje zadania. Oprócz tego, że jest dwukanałowy (drugi kanał będzie u mnie sterował cyrkulacją CWU), ma też pamięć temperatur max i min, funkcję alarmu (przekroczenie danej temperatury), ustawienie histerezy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kurcze, tak pobieznie go wczesniej ogladalem, ze nie zauwazylem, ze ma dwa kanaly. Jakbym widzial to bym, go kupil.A tak mam ten do CWU za 78 zl i teraz drugi kupie za 78 zl :( a to juz tylko 40 zl roznicy - a w tym jest zasilacz i i obudowy. Moj blad.

 

Dawno kupowales ? Bo jakos tak na stronach patzrac, to nie jestem pewien czy jeszcze sprzedaja ten model.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska to nie Szwecja że same skały, piasek pod i nad rurki to spora przesada.

Widziałeś żeby ktokolwiek podczas kopania wodociągu lub gazu obsypywał i zagęszczał piasek wokół rury ?

 

Uważać trzeba na kamienie i to wszystko, rura jest bardzo wytrzymała, tak została wyprodukowana żeby się z nią nie niańczyć w warunkach w jakich jest wykorzystywana .

Czasem bardzo ekstremalnych !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt jak ostatnio ciągnęli mi wodę to wrzucili zasypali i tyle.

Czyli piasku NIE.

Ale nasunęło mi się jeszcze jedno. Bo rura ta pójdzie ok 5m po elewacji budynku na to ok 12cm styropianu czy warto na to dawać jakąś otulinę.

Coś takiego jak w rurach CO ?.

I czy jeśli nie planuję od razu używać GWC (nie mam jeszcze REQ i chłodnicy, instalacja jest ) czy muszę napełnić i odpowietrzyć całość czy mogę zostawić do wiosny puste rury - ziemia ich nie ściśnie itp ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nasunęło mi się jeszcze jedno. Bo rura ta pójdzie ok 5m po elewacji budynku na to ok 12cm styropianu czy warto na to dawać jakąś otulinę.

Coś takiego jak w rurach CO ?.

I czy jeśli nie planuję od razu używać GWC (nie mam jeszcze REQ i chłodnicy, instalacja jest ) czy muszę napełnić i odpowietrzyć całość czy mogę zostawić do wiosny puste rury - ziemia ich nie ściśnie itp ?.

 

Co ma dać otulina? Dajesz styropian przecież. No chyba ze będą szły dwie rury obok siebie w jednym wyżłobieniu w styro (zasilanie i powrót) to wypadało by je od siebie odseparować

Nie sądzie żeby ziemia mogła ścisnąć te rury - nie przesadzajmy. To twarda rurka, spróbuj sam ją ścisnąć to się przekonasz. w tych dywagacjach dochodzimy do absurdu, np niedługo przy budowie domu będziemy się pewnie zastanawiac czy przez rury kanalizacyjne ciągle musi "coś" płynać bo inaczej to pewnie je ziemia ściśnie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, jaki opór będzie w nagrzewnicy, a jaki w dodatkowych elementach (np. dwa kolanka). Dla mnie to zły pomysł.

 

Krytykować jest łatwo szkoda tylko niekonstruktywnie i bez podparcia się jakimikolwiek obliczeniami.

Kolega lolek30 ma rację sądząc ze opór obejścia bedzie dużo mniejszy od oporu nagrzewnicy.

Przyjmujemy srednicę 160 mm bo taką posiada lolek30.

Sprawdziłem to przykładzie nagrzewnicy Promont 400x200 8R dla przepływu 300 m3/h.

Opór nagrzewnicy dla takiego przepływu wynosi 25,25 Pa. Ponieważ obejscie najłatwiej zrealizować za pomocą 2 trójników 160/160/45 oraz 2 kolan 160/45

i przepustnicy 160, przyjmujemy ze opór całkowity wyniesie ok 6 Pa, po 1,5 Pa na każde kolano oraz ok. 1,5 Pa na trójnik.

Czyli całkowity opór obejścia szacuję na ok 6,25 Pa dodając opór króćcow do przepustnicy i przepustnicę. Różnica wynosi ok 19 Pa. Czy to duzo ?

Dla rekuperatora Jan-Gaz o wydajności 350 m3/h spręż przy wydajności 300 m3/h wynosi ok 100 Pa. Nasze 19 Pa różnicy to ok 19 %, uważam ze to całkiem sporo. Przekłada sie to na mniejsze zuzycie energii. Stosując przepustnicę za napędem taką jak :

http://www.insbud.org/pl/produkt-1367786010254423040/IB-F160---Przepustnica-powietrzna-z-silownikiem-elektrycznym,-elektroprzepustnica,-przepustnica-elektryczna,-okragla,-jednoplaszczyznowa,-DN160 nie jest to najtańsze rozwiązanie, chociaż ta przepustnica jest aktualnie natańszą na rynku przepustnicą z napędem i stosunkowo solidnie wykonana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.insbud.org/pl/produkt-1367786010254423040/IB-F160---Przepustnica-powietrzna-z-silownikiem-elektrycznym,-elektroprzepustnica,-przepustnica-elektryczna,-okragla,-jednoplaszczyznowa,-DN160 nie jest to najtańsze rozwiązanie, chociaż ta przepustnica jest aktualnie natańszą na rynku przepustnicą z napędem i stosunkowo solidnie wykonana.

To rozwiązanie nie jest akurat najtańsze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przepływu 100 m3/h opór obejscia to ok 12 Pa natomiast spręż Jan-gaz 350 AC na I biegu dla 100 m3/h to 120 Pa, czyli jest to ok 10 %.

Jeżeli chodzi o koszty to zaznaczyłem że to rozwiązanie nie jest najtansze i nie wiem dlaczego kerado28 mi to wypomina. Zaznaczyłem również

ze zastosowałbym w/w przepustnicę która jest najtańsza na rynku przepustnicą z napędem. Technicznie to rozwiązanie ma sens, ale ekonomicznie

niekoniecznie, aby to przeliczyć trzeba znać róznice w poborze energii przez wentylatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę wyjąć szybko nagrzewnicy by sprawdzić pobór prądu rekuperatora z nią i bez.

Mam natomiast dodatkowy filtr za czerpnią, a przed nagrzewnicą. Mam też miernik poboru energii :-) Wieczorem wrzucę różnicę w W z filtrem i bez.

 

Dodam, że opór początkowy tego filtra (filtr czysty) to 26 Pa.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...