Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Glikolowy Ci nie pasuje ?

Coś Ty się tak uwziął ?

GWC glikolowe to bardzo dobre rozwiązanie które na prawdę daje zyski i warto je mieć .

Niekoniecznie w zł :)

 

Mam zakopane 2x75m rury fi25 dla GWC. Mam chłodnicę. Trzeba dokupić kilka pierdół i go podłączyć. Tylko czy to nie jest ogólnie tak, że reku nie będzie działał poprawnie bez GWC lub nagrzewnicy? Bo jeżeli tak, to chyba lepiej zaczynać od GWC a o tanim rekuperatorze tylko ewentualnie pomyśleć? Te zabawki nie należą do najtańszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Będę jechał w Twoje rejony wczesną wiosną, mogę wstąpić i Ci to podłączyć za "flaszkę" .

 

Pasuje ?

 

Następny. Zabrał się za budowlankę i już wódę wali:D

Pasuje, tylko jak znam życie to na jednej się nie skończy:D

Chodzi mi o to co jest ważniejszym priorytetem. Rekuperator czy GWC? Jeżeli GWC, to po co nam drogi rekuperator, który ma o jakieś ułamki większą sprawność? To chcę wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy GWC wystarczy jakiś tani dospel albo cokolwiek innego do 5 tyś zł .

Nikol czy Bartosz był by tu lekką przesadą .

Centrala powinna mieć prostą konstrukcję, dobre wentylatory i wymiennik przeciwprądowy ( krzyżowy wiele tańszy nie będzie ).

Jan-gaz takie konstrukcje robi .

Prosty jak budowa cepa, niedrogi i w połączeniu z GWC daje wysoki poziom odzysku ciepła całego systemu, pracuje cały rok i daje nam maksimum komfortu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewnica zasilana taką temp. mogła by być dużo mniejsza od tych do GWC .

A może byś mnie wreszcie odwiedził?

Wybił bym Ci z głowy takie "skróty" bo i kasę wydasz i dalej jesteś w plecy podczas upałów .

 

Zawitam napewno, puść jakieś namiary na PW.

 

Ja tylko tak intensywnie kombinuje myślowo żeby było dobrze i tanio.

Czytam co inni mają do powiedzenia i konfrontuje to z moimi warunkami i możliwościami.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy GWC wystarczy jakiś tani dospel albo cokolwiek innego do 5 tyś zł .

Nikol czy Bartosz był by tu lekką przesadą .

Centrala powinna mieć prostą konstrukcję, dobre wentylatory i wymiennik przeciwprądowy ( krzyżowy wiele tańszy nie będzie ).

Jan-gaz takie konstrukcje robi .

Prosty jak budowa cepa, niedrogi i w połączeniu z GWC daje wysoki poziom odzysku ciepła całego systemu, pracuje cały rok i daje nam maksimum komfortu .

 

Dzięki. Przez te nasze gadanie omal zapomniałem o wywiadówce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do wykonania GWC na wiosnę. Kilku instalatorów odradzało rurowy GWC. Zdecydowałem, że wykonam glikolowy. Na działce niestety nie mam gliny, tylko piasek (zaoszczędziłem sporo przy zasypywaniu nim fundamentów), woda jest dopiero na ok 14m choć na działkach sąsiednich znajdują sie naturalne stawy i tereny podmokłe. Czy dobrym pomysłem będzie położenie folii na dnie wykopu, na to trochę piasku na to rury i zasypanie. Tuż pod powierzchnią dodatkowo planuję rozprowadzić rury drenarskie od rynien. Czy to usprawni system GWC?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do wykonania GWC na wiosnę. Kilku instalatorów odradzało rurowy GWC. Zdecydowałem, że wykonam glikolowy. Na działce niestety nie mam gliny, tylko piasek (zaoszczędziłem sporo przy zasypywaniu nim fundamentów), woda jest dopiero na ok 14m choć na działkach sąsiednich znajdują sie naturalne stawy i tereny podmokłe. Czy dobrym pomysłem będzie położenie folii na dnie wykopu, na to trochę piasku na to rury i zasypanie. Tuż pod powierzchnią dodatkowo planuję rozprowadzić rury drenarskie od rynien. Czy to usprawni system GWC?

 

byle jaki rurowy działa podobnie jak dobry glikolowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy GWC wystarczy jakiś tani dospel albo cokolwiek innego do 5 tyś zł .

Nikol czy Bartosz był by tu lekką przesadą .

Centrala powinna mieć prostą konstrukcję, dobre wentylatory i wymiennik przeciwprądowy ( krzyżowy wiele tańszy nie będzie ).

Jan-gaz takie konstrukcje robi .

Prosty jak budowa cepa, niedrogi i w połączeniu z GWC daje wysoki poziom odzysku ciepła całego systemu, pracuje cały rok i daje nam maksimum komfortu .

 

Chyba Liwko ma więcej racji żeby zrobić GWC bez reku. A jakby jeszcze wywiew zrobić przez druga nagrzewnicę to odzysk już mega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zakopane 2x75m rury fi25 dla GWC. Mam chłodnicę. Trzeba dokupić kilka pierdół i go podłączyć. Tylko czy to nie jest ogólnie tak, że reku nie będzie działał poprawnie bez GWC lub nagrzewnicy? Bo jeżeli tak, to chyba lepiej zaczynać od GWC a o tanim rekuperatorze tylko ewentualnie pomyśleć? Te zabawki nie należą do najtańszych.

 

Liwko a jak działał przy tych ostatnich mrozach Twój nędzny reku bez GWC? Możesz coś napisać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko a jak działał przy tych ostatnich mrozach Twój nędzny reku bez GWC? Możesz coś napisać?

 

Przy dużych mrozach nie działa. Sądzę, że poniżej -10. Wentylator wywiewny pracuje wtedy na wyższych obrotach i robi w domu podciśnienie. Zasysa wtedy świeże powietrze o temperaturze zewnętrznej wszelkimi nieszczelnościami. U mnie zapewne przez komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany ideą podgrzewania/schładzania za pomocą nagrzewnicy/chłodnicy z glikolem pomyślałem, że możnaby pójść krok dalej.

Czy sensownym byłoby zastosowanie 2 takich dodatkowych wymienników. 1 znich odzyskiwałby ciepło wywiewane i przekazywałby je do nagrzewnicy umieszczonej już za GGWC podgrzewając o kolejne kilka stopni nawiewane powietrze. natomiast latem przy pomocy kilku zaworów przełączałoby sie na obieg z GGWC oczywiście z pominięciem nagrzewnicy wylotowej. Czy to miałoby sens? czy mogłoby się okazać że rekuperator jest zbędny?

 

p.s.

prosiłbym również o odpowiedź na #912

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden pomysł. Doprowadzenie GWC do kotłowni a z kotłowni gdy powietrze będzie już cieplejsze, zrobić reku rura w rurze na rozprowadzeniu rur po domu. Tak się składa że mam wszystko po drodze . Co wy o tym myślicie? Zrobie rysunek to ocenicie czy to się sprawdzi. Mam pare pomysłów ale też niemam pewności czy się sprawdzą. Edytowane przez Wietson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powrotną rurą wracać będzie ciepłe i wykropli się na chłodniejszym z gwc. Zasada już wielokrotnie tu opisywana - w rurach nie może następować, żadna wymiana temperaturowa bo istnieje ryzyko kondensacji pary. Wyobrażasz sobie ten kłopot mieć kilkanaście litrów wody w rurze biegnącej w suficie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...