Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za objaśnienie sprawy..

Zrobie gwc w około domu wykorzystując duł na fundamęty bo będzie ciut szerszy i dłuższy tak by dobrze było je ocieplić, ewentualnie tak 0.5 metra od fundamentów podkopie tak ze 2m w dół.. zastanawia mnie tylko z której strony ten spadek zrobić? tak jak czytam tu itam to są różne opinie to na wlocie,albo na wylocie a przecież jak spadek jest pod domem to łatwiej będzie czyścić i wypompowywać wode, tak czy nie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie - jaki odstęp powinni być zachowany między rurami? Będę budować domek na płycie i chciałbym umieścić GWC pod płytą, płyta o powierzchni około 180 mkw, domek z użytkowym poddaszem około 180 metrów użytkowej. Ile metrów tej rury powinno być zakopane? Dodam ze grunt to iły i glina, planowana wymiana gruntu pod płytą około 70 cm - do zagęszczenia będzie użyty piasek i to pod nim planuje ułożyć rury. Czy to nie za płytko będzie?

Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup 150 mb PE fi 25 .

Przetnij na pół .

 

Jeden odcinek rozłóż po wybraniu gruntu pod płytę w ślimaka bądź meandrynę z rozstawem jak najbardziej regularnym jaki wyjdzie.

 

Drugi odcinek zakop gdzieś w ogrodzie w rowie o szerokości ok. 1 m i długości 35 mb .

Zasilanie i powrót rozłożone pod ściankami wykopu, głębokość ok. 2m.

 

Wszystkie 4 końce rurki wyciągnij w 1 miejscu pomieszczenia wcześniej zaplanowanego pod resztę instalacji czyli grupę pompową i nagrzewnicę .

 

Koniecznie zabezpiecz końce rurek korkami !!!

 

Zanim do nich wrócisz nie może ich nic zanieczyścić .

 

Głębokość nitki kolektora pod płytą nie ma znaczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam będę zasypywał piwnice i nad nią robił nową wylewkę z ogrzewaniem podłogowym(nowa podłoga ).W pomieszczeniu będzie dziura od piwnicy aż pod sufit parteru.

Tak sobie kombinuję czy nie zrobić żwirowego GWC ?.Do istniejącego budynku z piwnicą będzie doklejony nowy i całość będzie miała ok 170m2 pow użytkowej.

Będzie wentylacja mechaniczna i na 90% pompa ciepła.

Wcześniej nie myślałem w ogóle nad GWC wiadomo liczy się każdy grosz,ale teraz może tanim kosztem uda mi się zrobić chociaż namiastkę GWC ?

Koledzy (i koleżanki) co radzicie ? jakieś sugestie propozycje taniego wykonania GWC ? a może sobie odpuścić i zostawić tylko Wentylacje mechaniczna wraz z Pompą Ciepła? (odwierty będę robił pionowe do PC) ?Na PC i WM mnie stać te tematy udało mi się przepchnąć z narzeczoną :-)

jednak jak powiem jej, że x tys zł jeszcze trzeba wydać na GWC to....... [tu wstawić odpowiedni czasownik (wykastruje , powiesi za ja.a , głowę będzie męczyć że cuduję itd itp :-) ]

piwnica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Do praktykow majacych kilka instalacji za soba (Piczman ?) : czy skutecznosc GGWC jest wprost proporcjonalna do glebokosci zakopania rur ? Czy jednak spory wplyw ma tu np jednorodnosc gleby itp ?

Ja juz wprawdzie rury mam zakopane, ale jestem ciekaw, czy zakladajc, ze bylyby np 1 m glebiej, to GGWC bylby lepszy czy nie ? Czy byloby mniej regeneracji, wyzsze temp itd.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im głębiej tym bardziej stabilna temperatura.

Całe ciepełko (realnie) w tak płytkich warstwach gleby pochodzi z powierzchni.

Z tego, co dostarcza Słoneczko.

Na głębokości 2m amplituda wahań temperatury jest już bardzo malutka.

Na 3m ppt jest jeszcze "stabilniej", ale nie zawsze opłaca się aż tam kopać.

Ale...

Bywa, że się można wkopać a potem teren jeszcze się nieco podnosi.

Wtedy te rurki są tam, gdzie trzeba.

Bardzo wiele zależy od położenia danego terenu.

Na stoku północnym zwykle jest zimnej niż na południowym - na tej samej głębokości.

Zazwyczaj jest tam od 7 do 10stC.

 

Rodzaj gruntu ma niewielki wpływ na te temperatury.

Stopień zawilgocenia gruntu - duży.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...