Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No jak ktos umiesci sterownik na sloncu to tak - ale to jego sprawa, ze bedzie zle chodzilo.

 

Fantom

ma ten czujnik czy nie ?

 

mamy deszczowy i zimny tydzień ...

w chałupie robi sie stopniowo chłodno...

pierwszy dzień z temp. powyżej załączenia i zaczyna chłodzić a w domu tylko np.20*...

na następny dzień znowu chłodniej a my darmo wytracaliśmy energię z domu ...

u mnie wygląda tak...

http://img43.imageshack.us/img43/7333/sdc10867h.jpg

 

http://img13.imageshack.us/img13/406/sdc10868p.jpg

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, tak patrzac to nawet zaawansowany sterownik to za malo. Bo co znaczy temp w chalupie ?? Ja mam pomairy w 10 pomieszczeniach gdzies. Kazda temp jest inna. Mam wyliczac srednia ? Czy jak ?

A jak juz ci zalezy na pomairze w domu,m to kupujesz wersje sterownika co ma w sobie dwa kanaly (ta firma ma taki) , i jednym sterujesz drugi. Zarowno wg temp zew ijak i wew.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie

Czytam o GWC i przyszła mi na myśl klimatyzacja nie glikolowa ale wodna. Na początku mówię, że zależy mi na obniżeniu temperatury w pomieszczeniu o pow. 35m/2. Mam taki pomysł: otóż mogę załatwić pojemnik o pojemności 1000 litrów, chcę go zakopać 1 metr pod powierzchnią ziemi i zalać wodą. Podłączę do niego dwa zaizolowane przewody, które następnie włączę do nagrzewnicy. Na przewodzie zasilającym umieszczę pompę obiegową. Na głębokości od 1 do 2 metrów panują już w miarę stałe warunki i temp na poziomie ok 10 st. Czy na tyle chłodna woda pozwoli mi schłodzić pomieszczenie? Proszę o wyrażenie opinii.

Pozdrawiam

Kamek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Czytam o GWC i przyszła mi na myśl klimatyzacja nie glikolowa ale wodna. Na początku mówię, że zależy mi na obniżeniu temperatury w pomieszczeniu o pow. 35m/2. Mam taki pomysł: otóż mogę załatwić pojemnik o pojemności 1000 litrów, chcę go zakopać 1 metr pod powierzchnią ziemi i zalać wodą. Podłączę do niego dwa zaizolowane przewody, które następnie włączę do nagrzewnicy. Na przewodzie zasilającym umieszczę pompę obiegową. Na głębokości od 1 do 2 metrów panują już w miarę stałe warunki i temp na poziomie ok 10 st. Czy na tyle chłodna woda pozwoli mi schłodzić pomieszczenie? Proszę o wyrażenie opinii.

Pozdrawiam

Kamek.

 

na jeden dzień ci wystarczy...

potem będziesz czekał tydzień aż się woda wystudzi...

o ile w ogóle wystygnie bo na jednym metrze w lecie jest niewiele chłodniej niż w domu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jeden dzień ci wystarczy...

potem będziesz czekał tydzień aż się woda wystudzi...

o ile w ogóle wystygnie bo na jednym metrze w lecie jest niewiele chłodniej niż w domu ...

 

Dziękuje za szybką odpowiedź.

 

No ok rozumiem, że 1m/3 wody to może być mało, no, ale glikolu w 100m wężu też nie jest więcej. Chodzi chyba o pow. oddawania ciepła? To doradźcie mi Koleżanki i Koledzy jak to zrobić żeby chłodziło. Czy nagrzewnica to dobry pomysł, czy nie lepsza byłaby chłodnica? Niestety GWC - nadmuchowe nie wchodzi w grę - nie mogę mieć zbyt dużej wilgoci i o zapach się też obawiam.

Wiem, że najprostszym sposobem jest kupo klimatyzacji- no ale utrzymanie później tego prąd żernego urządzania będzie zbyt drogie. Pomieszczenie jest izolowane na ścianach i suficie 10cm styropianem, okna plastyki.

 

Proszę o doradę.

 

Pozdrawiam

 

Kamyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle...

Najważniejszych faktów nie podajesz...

JAK ma być wykorzystywane to pomieszczenie?

Piece do wytopu tam wstawisz czy będziesz mieszkał?

 

Z czym mamy się "zmierzyć" szukając rady dla Ciebie?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle...

Najważniejszych faktów nie podajesz...

JAK ma być wykorzystywane to pomieszczenie?

Piece do wytopu tam wstawisz czy będziesz mieszkał?

 

Z czym mamy się "zmierzyć" szukając rady dla Ciebie?

 

Adam M.

 

Racja nie podałem najważniejszego. Jest to budynek gospodarczy, w którym będę prowadził hodowlę małych zwierząt futerkowych. One same z siebie nie wytwarzają dużo ciepła, więc można przyjąć, że warunki, w jakich ”klimatyzacja” będzie pracować będą warunkami podobnymi do panujących w domu.

Wysokość pomieszczenia to średnio 3metry.

Pozdrawiam

Kamyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Ough zawsze dostaję bólu głowy jak widzę 50 stron w wątku... Obiecuję że doczytam, ale potrzebowałbym krótkiej informacji:

 

Mam takie warunki gruntowe:

 

http://img198.imageshack.us/img198/9152/20120713101323.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Warunki wodne zostały opisane tak: "Woda do głębokości wykonanych wierceń występuje w postaci sączeń śródglinnych na głębokościach od 1,3 m do 1,5 m. p.p.t.. Warunki wodne odnoszą się do okresu badań terenowych tj. III dekady marca 2011 i mogą one ulegać zmianom w zależności od opadów atmosferycznych"

 

Czy to są odpowiednio dobre warunki na GWC glikolowe?

 

Dalej pytania:

1. Po co dwie pętle?

2. I gdzie one powinny być połączone - w budynku przed wymiennikiem?

3. Jak je przeprowadzić pod fundamentem - każda osobno, czy będzie można wepchnąć razem (pod ławą będzie stalowa rura osłonowa)?

 

Dziękuję z góry za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy to są odpowiednio dobre warunki na GWC glikolowe?

 

Dalej pytania:

1. Po co dwie pętle?

2. I gdzie one powinny być połączone - w budynku przed wymiennikiem?

3. Jak je przeprowadzić pod fundamentem - każda osobno, czy będzie można wepchnąć razem (pod ławą będzie stalowa rura osłonowa)?

 

Dziękuję z góry za pomoc

 

hej

 

0. Wg mnie warunki wystarczające, choć ja sam swojego GWC jeszcze porządnie nie uruchomiłem, więc czekaj co napiszą praktycy.

1. Dwie pętle robi się bo na jedną długa nie ma najczęściej miejsca ;-)

2. Połącznienie po wejściu do budynku, przed nagrzewnicą - żadnych łącznień poza budynkiem ani w ziemi!

3. Po prostu zrób przepusty z rury kanalizacyjnej 110 w fundamencie, uwzględnij że rura PE jest słabo elastyczna więc żeby nie mieć problemów z przepchaniem się nie stosuj żadnych kolanek 90', tylko 2x45'

Ilosc przepustów zależy od tego ile tych petli będzie i jak będą rozmieszczone (co może jedna bedzie przed a druga za domem, więc wówczas jeden na pewno nie wystarczy.

Jeżeli będzie jeden przepust na pętlę to wg mnie rury powinny iść w otulinie (zasilanie i powrót będą przecież obok siebie) więc również to uwzględnij, zeby ci się wszystko pomieściło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój nowy dom rośnie jak na drożdżach i trzeba się zdecydować na jakiś GWC. Najpierw miał być żwirowy, ale gdy się zorientowałem, że wody gruntowe są okresowo bardzo wysoko ( nawet 30 cm pod powierzchnią gdy topnieje śnieg) więc pomysł upadł. Czytałem w jakimś wątku o GWC rurowym z rur kanalizacyjnych, ale musiałbym zrobić na nim nasyp, żeby działał. No i wreszcie trafiłem tu - w moich warunkach to chyba optymalne rozwiązanie, wymiennik glikolowy. Woda wysoko, teren mnie nie ogranicza - buduję jako rolnik na działce 1 ha. Tylko jak zwykle rozwalają mnie ceny. Szukałem nagrzewnicy - wyszukiwarka znajduje mi zestawy po 6-9 tys. Stronę wcześniej ktoś opisał zestaw z wykonaniem za 3.800. Więc można.

Czy jakaś dobra dusza mogłaby podać mi jakieś linki - szczególnie do nagrzewnic - żeby skomponować sobie tanio zestaw? Przy okazji polecany rekuperator - dobry i za przyzwoite pieniądze?

Dom Jaskółka II , parter z poddaszem nieużytkowym, Powierzchnia użytkowa 163 m2, razem z częścią gospodarczą 230.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba wybrać którąś z nagrzewnic wodnych ? Czy są specjalne do glikolu? Typów jest sporo, nie wiem która jest odpowiednia. Pewnie najkorzystniej wybrać o wymiarach zbliżonych do kwadratu. Są jedno- i więcej rzędowe. Proszę o podpowiedź.

Wymiana w moim domu będzie wynosić do 600 m3/godz. Ile metrów rury fi 32 wkopać? 100 mb wystarczy?

A jak rozwiązać sprawę obudowy do nagrzewnicy? Żeby to wszystko spiąć razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby super, gdyby ktoś podał przykładowe rozwiązanie. Dobra nagrzewnica, konkretne wymiary , skąd obudowa. Z wykonawcami lepiej się rozmawia mając zasób wiedzy i przykładowe tanie rozwiązanie. Bo po co się męczyć, skoro inwestor może zapłacić za kompletne ustrojstwo (nagrzewnica, pompa, skraplacz, zawory, sterownik) w cenie np 7.600 ... albo drożej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...