Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Witam,

Nie planowałem robienia GWC, bo sporo się naczytałem, że nie daje pożądanych efektów. Jednak ostatecznej decyzji nie podjąłem. Zrobiłem wykop pod płytę (koło 40-50cm) i zastanawiam się czy nie wrzucić tam jakiejś rury, którą mógłbym potem wykorzystać. Powierzchnia płyty około 190m2, więc jest trochę miejsca. Dom parterowy bez poddasza, planowana powierzchnia do ogrzewania okolo 130metrów. Czy i jakiej długości i średnicy rurę tam włożyć, aby później móc ją wykorzystać?

Jak zachowuje się rura PE pod obciążeniem? Czy można ją zasypać i ubić ubijarką bez problemów? czy przejazd koparką czy wywrotką może ją jakoś uszkodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

maciejzi

 

Wyrzuć wszystko na strych skoro i tak centrala musi się tam znaleźć .

Doprowadzenie do nagrzewnicy w otulinach/izolacji bo będzie się pocić .

 

Ja kilka lat temu powiesiłem GWC nad 3 piętrem, różnica poziomu kolektora i nagrzewnicy to ok. 12 metrów, zamontowałem tam pompę mocniejszą ale zwykła 25/40 też sobie poradzi .

Ewentualnie zainwestuj w taką która na 3 biegu nie zeżre zysków, może się okazać że standardowy 1 bieg nie wystarczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy nie wrzucić tam jakiejś rury, którą mógłbym potem wykorzystać.

 

Kup w castoramie 150 mb rurki PE fi 25 mm .

Rozłóż równomiernie w wykopie trzymając się ok. 2 m od brzegu płyty .

Wypuść przy ścianie zewnętrznej w jakimś garażu lub PG .

 

Po upalnym lecie dowiesz się że GWC daje efekty, twoja centrala poczuje to dopiero w mrozy i dobrze jej to zrobi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na ograniczone miejsce w garażu zamontowałbym centralę na strychu, ale boję się, że pchanie glikolu GWC pod dach sprawi, że GWC będzie nieopłacalny, bo dużo energii zużyje pompa obiegowa. Wysokość podnoszenia od poziomu rury GWC w glebie do centrali na strychu to byłoby około 8m.

 

Jak sam piszesz - to jest układ zamknięty, wysokości nie mają żadnego znaczenia - liczą się tylko opory rury, nic więcej. Czy będziesz pompował na parter, czy na 10-te piętro - opory będą takie same, pompa będzie taka sama (pomijając długość rury oczywiście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam piszesz - to jest układ zamknięty, wysokości nie mają żadnego znaczenia - liczą się tylko opory rury, nic więcej. Czy będziesz pompował na parter, czy na 10-te piętro - opory będą takie same, pompa będzie taka sama (pomijając długość rury oczywiście ;)

 

NIE! to co napisałeś teoretycznie ma sens do 10m wyżej w rurze spadowej zrobi się próżnia. 10 piętro to jakieś 30m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jak wygląda sprawa jej wytrzymałości? Czy po jej ułożeniu będę mógł bez problemu wjechać ubijarką i jakąś koparką czy przyczepą z piachem? Czy może się połamać?

 

Kolektor musi być przysypany warstwą ok. 10-15 cm ręcznie. Nie możesz wjechać na rurę ciężkim sprzętem .

Wiem, trochę komplikuje to wykonanie podbudowy pod płytę , ale dla chcącego ,,,

 

1 dzień i trochę wysiłku dzieli Cię od zrobienia skutecznego kolektora pod GWC . Zrób to !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE! to co napisałeś teoretycznie ma sens do 10m wyżej w rurze spadowej zrobi się próżnia. 10 piętro to jakieś 30m.

 

Jakies farmazony pan prawisz - to jakim cudem działają kolektory pionowe w każdej pompie ciepła, gdzie odwierty sięgają ponad 100mb w dół i używa się do nich zwykłych pompek obiegowych ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakies farmazony pan prawisz - to jakim cudem działają kolektory pionowe w każdej pompie ciepła, gdzie odwierty sięgają ponad 100mb w dół i używa się do nich zwykłych pompek obiegowych ? :)

 

No właśnie - to czy mogę takie podniesienie cieczy na 8 m w górę, przepuszczenie przez chłodnicę i powrót 8m w dół potraktować jak opór 16m rury w poziomie + chłodnica?

Czyli najzwyklejsza pompka o wys. podnoszenia 4m da radę przepchnąć te 300-400l/min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakies farmazony pan prawisz - to jakim cudem działają kolektory pionowe w każdej pompie ciepła, gdzie odwierty sięgają ponad 100mb w dół i używa się do nich zwykłych pompek obiegowych ? :)

 

Coś z fizyką na bakier byłeś w szkole.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Do%C5%9Bwiadczenie_Torricellego

Dla wody jak se policzyć wyjdzie około 10m.

 

Jak to działa przy 100m głębokości ze zwykłą pompką obiegową nie wiem, ale nie użyłbym do wody gruntowej zwykłej pompki obiegowej. Pewnie piszesz o 100m nie pionowych a poziomych rurek tych niebieskich, a to jest diametralna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - to czy mogę takie podniesienie cieczy na 8 m w górę, przepuszczenie przez chłodnicę i powrót 8m w dół potraktować jak opór 16m rury w poziomie + chłodnica?

Czyli najzwyklejsza pompka o wys. podnoszenia 4m da radę przepchnąć te 300-400l/min?

 

Norzesz nie daj se projektować instalacji komuś kto nie zna podstawowych podstaw fizyki i zwykłą pompką obiegową chce zasysać wodę ze 100m.

 

Każdy szambiarz co po uszy w gównie co dzień jest Ci powie, że to niemożliwe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy szambiarz co po uszy w gównie co dzień jest Ci powie, że to niemożliwe!

 

Ale o czym Ty chłopie piszesz? My piszemy o układzie *zamkniętym*, a Ty o wypompowywaniu wody. Dwa zupełnie różne układy. Albo nie wiesz o czym dyskutujemy albo nie rozróżniasz tych dwóch podstawowych "drobnych" różnic :) Tak - w układzie otwartym nie da się wypompować wody powyżej 10mb ale nie o tym dyskutujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - to czy mogę takie podniesienie cieczy na 8 m w górę, przepuszczenie przez chłodnicę i powrót 8m w dół potraktować jak opór 16m rury w poziomie + chłodnica?

Czyli najzwyklejsza pompka o wys. podnoszenia 4m da radę przepchnąć te 300-400l/min?

 

W układzie zamkniętym nie patrzysz w ogóle na wysokość. Liczysz tylko opory rury / kolanek / odbiornika etc. Znajdz charakterystyki pompek ale taka zwykła przepompuje pewnie w granicy 1-3m3/h, czyli 16-50l/min. Bo chyba się pomyliłeś pisząc 300-400l/min? Miało być /h ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś to doświadczenie na wiki, ta rurka to też UKŁAD ZAMKNIĘTY. Bo własnie w układzie zamkniętym też zrobi się próżnia na 10m (o ile nie podniesiesz w nim ciśnienia, a jak podniesiesz na dole do 5barów to próżnia się zrobi już na 60m). Taka jest fizyka. 8m do góry, 2m do ziemi i jest 10m. A próżni już nie wyssiesz. Ja bym to dokładniej przemyślał, żebyś nam za jakiś czas na formum nie zadawał pytań dlaczego nie działa.

 

Rozwiązanie, na górze jakieś naczynie, dociśnie całość i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś to doświadczenie na wiki, ta rurka to też UKŁAD ZAMKNIĘTY..

 

O rany, niech mnie ktoś wesprze i uświadomi hereklesa że pisze bzdury, bo mi nie wierzy :) W doświadczeniu które cytujesz jest JEDNA rurka napełniona cieczą i NIE JEST to układ zamknięty bo od dołu rurka jest otwarta, nie ? W układzie zamkniętym o którym my piszemy jest utworzona pętla z rurki - ciśnienie w jednej równoważy ciśnienie w drugiej, w efekcie w całej rurce występuje jednakowe ciśnienie. Dlatego w tym układzie nie patrzy się kompletnie na wysokość bo wystarczy aby pompa była w stanie wygenerować ciśnienie które jest większe od oporów instalacji (tylko oporów - bo ciśnienie w całym układzie niezależnie od wysokości jest STAŁE!).

 

Jedziesz po mnie jak po burej suce i wyzywasz od nieznajomości fizyki a sam się błaźnisz i kompromitujesz i to na tak prostym zagadnieniu. Żal mi Ciebie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRACA W POLU SIŁ ZACHOWAWCZYCH (grawitacyjnych) NA DRODZE ZAMKNIĘTEJ (pętla) WYNOSI ZERO!!!

 

Woda w rurze wznośnej jest tak samo ciężka jak w rurze opadającej.

Trzeba pokonać jej bezwładność, aby ją ruszyć z miejsca.

Każda pompka do CO to potrafi....

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://files-cdn.formspring.me/photos/20121030/n508fe29ac766c.jpg

 

Rośnie około 1 bar na każde 10m.

 

Głupi jesteś jak but! To co mówisz jest prawdą dla układu otwartego, dla ciśnieniowego w obiegu zamkniętym (a taki występuje w GWC glikolowym) ciśnienie w każdym punkcie jest IDENTYCZNE. Dla mnie EOT, z idiotami nie ma co dyskutować bo ty nawet nie wiesz o czym my dyskutujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRACA W POLU SIŁ ZACHOWAWCZYCH (grawitacyjnych) NA DRODZE ZAMKNIĘTEJ (pętla) WYNOSI ZERO!!!

 

Woda w rurze wznośnej jest tak samo ciężka jak w rurze opadającej.

Trzeba pokonać jej bezwładność, aby ją ruszyć z miejsca.

Każda pompka do CO to potrafi....

 

Adam M.

 

A jak wysokość będzie ponad 10m i w instalacji będzie choćby drobny niedobór wody to co? To będziemy sporo dopłacać do tego pompowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...