Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ponawiam pytanie,jakie są "za" i "przeciw" w opcjach umieszczenia rurek z GWC glikolowego,w pierwszej opcji -pod ławami fundamentowymi a w drugiej opcji-w ławach pod zbrojeniem i zalane betonem.

Czy w przyszłości będzie można ewentualnie wykorzystać coś takiego jako glikolowy kolektor poziomy pod PC ?

Dzięki :)

 

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ław bym uciekał, jak planujesz to wpinać w PC.

Bywa, że pchasz tam glikol poniżej zera C.

Fundament się ociepla , żeby mostka uniknąć a Ty pchasz w niego lodówkę...

Przy GWC tego problemu nie ma.

WTEDY mogło by być.

 

Generalnie - nie pchałbym tego w fundament.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam dosyć pilne pytanie. Przeprowadzam remont istniejącego domu. Typowa kostka, trzy poziomy z went. grawitacyjną. Po lekturze forum zdecydowałem się na went. mechaniczną z reku i gwc-1.

 

1. Problem polega na tym że wyjście rury do gwc może być maksymalnie 60cm poniżej poziomu gruntu. Z racji wylanej płyty betonowej między ławami nie da się wyjść niżej. Co z tym fantem zrobić? Jak zabezpieczyć skutecznie odcinek na tak małej głębokości przed stratami ciepła i zamarznięciem?

 

2. Z pewnych względów czerpnia będzie na innej ścianie niż wyjście do gwc. Odległość ok 2,5m. Czy wewnątrz budynku rurę od gwc do nagrzewnicy można puścić w warstwie ocieplenia posadzki, czy może jest sens zrobić to nad ociepleniem (zatopioną w posadzce tuż obok rurek od ogrzewania podłogowego). Czy może jednak na ścianie.

 

3. I trzecie pytanie nie związane z gwc. Mam możliwość wykorzystania istniejących kanałów wentylacyjnych do puszczenia 1 pionu zasilającego i 2 wyciągowych. Ten pion zasilający poszedłby na najwyższą kondygnację i musiałby mieć średnicę 125. Czy trzeba by ocieplać ten kanał zakładając że od dołu i góry zostałby zaślepiony? Czy ktoś może przerabiał prowadzenie rur w kanałach i może się podzielić wskazówkami praktycznymi.

 

Pozdrawiam

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nie wiem w czym masz problem, zrób ten przepust z pcv, potem włóż tam tę rurę od gwc.

Możesz ją owinąć jakąś otuliną ewentualnie.

Napełnij na końcu przepust pianką pur.

 

Ja mam rurki na ścianie, teraz muszę je docieplać.

Jak masz możliwość to puść w styro w podłodze.

Będzie bardziej estetycznie :)

 

Co do prowadzenia kanałów wentylacyjnych to wewnątrz domu się ich nie ociepla.

No chyba że w kilku przypadkach.

Tu takiej potrzeby nie ma, musisz tylko zaślepić porządnie komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman, dzięki za odzew. Wiem, że to wszystko proste ale......dopiero jak ktoś rozjaśni i wyjaśni.

Gdybyś mógł mi jeszcze napisać jaką średnicą rur zastosowałeś wewnątrz od gwc do nagrzewnicy. Będę miał prawie tak jak u Ciebie bo powierzchnia i kubatura podobne.

 

No i przede wszystkim ciesze się że przewodów nie muszę izolować bo dostępne kanały to 14x14 i będę mógł zastosować prawidłowe średnice...

Dzięki wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prowadzenia kanałów wentylacyjnych to wewnątrz domu się ich nie ociepla.

No chyba że w kilku przypadkach.

Dokładnie.

Chociaż szkoły są dwie.;)

Jeśli WM ma służyć tylko do wentylacji, a rekuperacja zima do odzysku ciepła, to ocieplenie całkowicie zbędne.

Jeśli natomiast chcesz latem wykorzystywać możliwości GWC jako chłodnicy nawiewnego powietrza tak żeby z kanałów wentylacyjnych leciało powietrze odczuwalnie chłodniejsze niż to w pomieszczeniu, to wtedy dobrze kanały wentylacyjne zaizolować.

W takim przypadku powietrze nimi płynące nie będzie się dodatkowo ogrzewało na odcinku rekuperator - nawiew.

To jeden z tych szczególnych przypadków o których pisał Piczman. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nudzi Ci się?

Adam M.

 

Wręcz przeciwnie ;)

 

PO CO chcesz tam pchać rury?

Adam M.

 

Adamie, Kanały wentylacyjne mają 30lat do najczystszych nie należą. Były kiedyś wykorzystywane jako spalinowe i są czarne.

Do dyspozycji mam dwa 14x14 i jeden 14x28. Planuję w tym dużym zrobić wyrzutnię powietrza brudnego. Obawiam się o szczelność, sąsiadują ze sobą.

 

Z kolei jeden z dwóch pionów drugiego komina będzie nawiewny. Ale sąsiaduje z używanym kanałem od kozy. No i też obawy o szczelność. Po śladach murowania na ścianach widać że wyloty w pomieszczeniach były zmieniane. Cholera wie jak to jest zrobione.

 

Zrobiło się trochę OT. Jeżeli nie przeszkadza to ok, jak tak to się przerzucę na inny wątek

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jak tam Wasze GWC ?

Są upały od kilku dni więc można co nieco napisać.

U mnie nawiew w granicach 17-19,5 C za nagrzewnicą, do domu z ostatniego anemostatu 20-23 C !

Temp. w domu stała i wynosi 24,5 C.

Nie za chłodno ale zastanawiam się co by było gdyby nie GWC :)

Nie odczuwam dyskomfortu.

Próbowałem pompę na wyższy bieg i żadnej zmiany, cały czas chodzi na I !

Wilgotność ok 65 %.

Rolety cały czas zasłonięte .

I nastawiłem termostat na 20 C więc chodzi prawie całą dobę.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 dzien odpowietrzam.. skąd to j......ne powietrze się tam bierze????

 

Dopiero odpowietrzasz ?

A zawór zamykający instalacje zrobiłeś ?

Ja odpowietrzyłem raz niecały rok temu i jest ok, włączam i działa !

 

Kolejny dzień upałów, w domu temp. dalej się utrzymuje, chyba mogę powiedzieć że sytuacja w upały opanowana.

Gwc wodny 1sprawdza się w praktyce zarówno w zimie jak i w lecie jako chłodzenie !!!

 

PS. Kupę lat cię nie widziałem :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero odpowietrzasz ?

A zawór zamykający instalacje PS. Kupę lat cię nie widziałem :)

 

Internet na wsi działa słabo. Forum jeszcze gorzej...Wykańczam sie. dziecko bawię... i takie tam.

W głównym temacie o GWC opisałem swoje wrażenia. Raczej są mało pozytwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...