Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Adamie, czytałem Twoje podstawy a ten wątek przeczytałem do kilkunastej strony i wysiadłem :)

 

Nie znalazłem jednak odpowiedzi ile miejsca zajmie kolektor z 200m PE40 rozłożonej w kręgach i czy to 200m jest wystarczające czy jeśli się zmieści to zrównoleglić kilka takich pętli.

 

Na forum jest masa informacji i można by rzecz że wszystko zostało już napisane, pozostaje tylko kwestia czasu na przeczytanie wszystkiego a czasem wątki są mocno rozrośnięte :)

 

Zaproponuje Ci jeśli masz taką możliwość, zakopanie fi 32 lub fi25, jeszcze przed budową domu na jak największej powierzchni. Staraj się zakopać 1m rury na 1m2 gruntu. Wykonanie takiego wymiennika w jak najwcześniejszym etapie nie stwarza dużo większych trudności niż takiego 2-3 razy mniejszego, a później tak wykonane dolne źródło śmiało możesz wykorzystać do pompy ciepła (w zależności od możliwości wymiennika/zapotrzebowania domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

 

Lada dzień będę wykonywał swoje GWC moimi ręcami i po przeczytaniu całego wątku chciałbym się jeszcze upewnić tak na 1000%, żeby spokojnie spać :)

 

1. Czy można zastosować czarna rurę pe 25 PN6 zamiast tej wodociągowej niebieskiej? Czym one się różnią?

 

2. Mam możliwość wykopania dwóch nitek po 100m jak i po 150m każda. Czy takie „przewymiarowywanie” układu (np. dla długich zim/lat) ma sens czy tylko to jest strata pieniędzy (glikol, rura i koparka)? Mam tez duża kubaturę do wentylacji, ok. 700m3.

 

Będę wdzięczny za pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> (glikol, rura i koparka)?

i prąd.

 

Chciałbym zobaczyć wykres temperatury glikolu, który wchodzi ciepły do ziemi i po kolejnych metrach się schładza. Byłoby widać czy po 100m da się jeszcze schłodzić. Może ktoś skonstruuje kapsułkę z termometrem i mikrokontrolerkiem, którą by można wpuścić do rury? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było już robione.

No, nieco inaczej.

 

WYSTARCZY (tu i teraz) raptem 5mb GWC.

ALE...

Z upływem czasu, gdy upały czy mrozy trwają te 5mb PRZESUWA SIĘ dalej...

Jak daleko MOŻE się przesunąć?

- To właśnie jest to 100 czy 150mb GWC.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może pytanie z innej beczki. Czy komuś zabrakło „mocy” ggwc i jakby robił teraz to dałby tej rury więcej?

 

A co z ta rurą czarną montażowa używaną do nawadniania? Może być zamiast niebieskiej?

 

Mam jeszcze jedno pytanie odnoście rur wewnątrz. Jedni używają miedzi a inni plastiku. Jest jakaś różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za mało mocy latem ale to głownie z powodu za małej chłodnicy i zbyt płytkiego posadowienia GGWC ok 1,3m i 2cm styropianu. Głębiej nie dało się kopać woda i wszzystk osię obsuwało.

Na moje rura czarna może być jednak łatwiej ja załamać niż niebieską. Niech ci to ktoś jeszcze potwierdzi.

 

Rury wewnątrz czym tam masz pod ręką ja mam PEX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Może gdzieś kiedyś było ale nie prezycyjnie.

 

GGWC mam ale teraz pytanie jak to sterować i czym.

 

Chodzi mi o to czy potrzebny jest jakiś sterownik czy da się może z poziomu samej Rekuperacji sterować ichniejszym sterownkiem

Mam Zehndera 350 Lux ze sterownikiem ComfoSense

 

Da się jakoś to połączyć pod jakiś wspólny sterownik może jakiejś innej firmy Np Tech ST-340.

Tak aby dało sie regulować pompą obiegową w GGWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką macie teraz temperaturę zasilania chłodnicy umnie ok 15*C. Zastanawiam się czy temperatura w normie.

 

A co do sterowania to używam najtańszego termostatu np teki.http://allegro.pl/termostat-mini-grzanie-chlodzenie-50-110c-12v-fv-i6896108558.html

Co jakiś czas robię tylko korektę bo temperatura gruntu rośnie lub maleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energię wolę zostawić na nie dopuszczenie do zamarznięcia wymiennika. A latem na 'chłodzenie'. Choć tej energii jest tak mała ilość, że jedyny sens GWC to zabezpieczenie przed zamarzaniem wymiennika.

 

A masz mierzone temperatury przed GGWC i za? Bo kiedyś też miałem pompkę Wilo 3 albo 4 W - ona nie dała rady zrobić odpowiedniego przepływu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz temp. glikolu przed chłodnicą i powietrza za.

Przy pompce 3W był za mały przepływ - była duża różnica między temp. zasilania glikolu a powietrza za chłodnicą. Po założeniu normalnej obiegowej pompki Leszno 25/40, przepływ się zwiększył na tyle, że różnica spadła do ok. 1*K.

 

Musiałbym założyć baterie do termometrów by podać dokładnie.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...