Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Część,

Po długiej nieobecności wracam na Forum.. z pytaniami, ale po kolei.

 

Mój układ to:

- zakopane ok. 180 mb rury PE100 DN 25 x 2,3 SDR11 w dwóch nitkach

- zamontowany na rurze nawiewowej wentylacji wymiennik ciecz/powietrze wykonany przez PROMONT (CWK 315 8R CW12KZ/12T-08R-390A-60P-04NC 3/4") rurki CU 12x0,4.

 

I teraz pytania:

- jaką pompkę do tego kupić?

- jakie medium (jaki glikol) kupić, żeby nie wchodziło to w reakcję z PE, cU i pewnie mosiądzem bo muszę jeszcze trójniki kupić do połączenia nitek)?

- jak często wymieniać medium?

 

I najważniejsze, czy możecie polecić fachowca który mi to wszystko poskłada, odpowietrzy i odpali?

 

Pozdrawiam,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 months później...

Drodzy Forumowicze,

 

Przeczytałem chyba ze 60 stron wątku, przeszukiwałem temat, ale nie znalazłem odpowiedzi na prozaiczne pytanie:

 

Jakie dokładnie naczynie wzbiorcze/zbiornik wyrównawczy kupić? Napiszcie proszę, bo potomni będą mieli podobne rozterki. Najlepiej cały schemat z pompą no i filtrem przed nią + linki do sklepów/dokładna nazwa modeli.

 

Mam zakopaną 1 pętlę ok 2m pod ziemią o długości 110m fi 25mm i solidny, przewymiarowany wymiennik z króćcami fi 315. Moja Thessla 650h ustawiona ma 100% bierze raptem 120W. Zostało mi tylko podłączenie króćców PEX i zalanie ich glikolem.

Edytowane przez pipit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze,

 

Przeczytałem chyba ze 60 stron wątku, przeszukiwałem temat, ale nie znalazłem odpowiedzi na prozaiczne pytanie:

 

Jakie dokładnie naczynie wzbiorcze/zbiornik wyrównawczy kupić? Napiszcie proszę, bo potomni będą mieli podobne rozterki. Najlepiej cały schemat z pompą no i filtrem przed nią + linki do sklepów/dokładna nazwa modeli.

 

Mam zakopaną 1 pętlę ok 2m pod ziemią o długości 110m fi 25mm i solidny, przewymiarowany wymiennik z króćcami fi 315. Moja Thessla 650h ustawiona ma 100% bierze raptem 120W. Zostało mi tylko podłączenie króćców PEX i zalanie ich glikolem.

 

Pojemność naczynia wzbiorczego (przeponowego) do instalacji CO przyjmuje się jako 8% zładu.

Z racji mniejszej delty t. (max 30*C) cieczy jaka będzie występowała w GGWC pokusiłbym się na naczynie o pojemności 4% zładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność naczynia wzbiorczego (przeponowego) do instalacji CO przyjmuje się jako 8% zładu.

Z racji mniejszej delty t. (max 30*C) cieczy jaka będzie występowała w GGWC pokusiłbym się na naczynie o pojemności 4% zładu.

 

Mam gwc bez naczynia i ciśnienie utrzymuje się praktycznie cały czas okolicy 2+-0,2 barów. Temperatura pod ziemią zmienia się nie znacznie W skali roku jest to może 10*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność naczynia wzbiorczego (przeponowego) do instalacji CO przyjmuje się jako 8% zładu.

Z racji mniejszej delty t. (max 30*C) cieczy jaka będzie występowała w GGWC pokusiłbym się na naczynie o pojemności 4% zładu.

 

Dzięki za informację. Przy moim układzie (40L) i Twoim założeniu potrzeba bardzo małego naczynka: 2-4L

 

Czy takie się nada: https://sklep.argotech.pl/de2-naczynie-przeponowe-cwu-2l-10-bar-7200300-reflex-p-18702.html ?

 

I czy nie można zastosować naczynia bez membrany, tzn otwartego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego utrudniać? Masz na myśli parowanie czynnika?

 

Tak sobie myślę, że z naczyniem otwartym łatwiej byłoby napełnić i odpowietrzyć układ.

 

Zależy czym zalejesz ogólnie glikol robi się w zamkniętym układzie bo nie jest obojętny dla zdrowia (zależy który ) a po drugie chyba kontakt z powietrzem mu nie służy kiedyś takie coś usłyszałem od technicznego z hewalexa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, w aucie też są zamknięte, a mimo to trzeba dolewać co jakiś czas. Ale wiem, temperatury inne.

 

Czy możesz napisać jak odpowietrzałeś i wrzucić jakieś zdjęcie układu przy wymienniku?

 

Wlewałem 5l koncentrau do chłodnic i 5l wody jak sie napełniło na chwile pompka powietrze poleciało odpowietrznikami później dobijałem opryskiwaczem przez kranik. żmudna robota później coraz mniej trzeba było dobijać. Od kilku lat nic nie dolewałem. Odpowietrznik mam za i przed chłodnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za opis. Ja planuję inaczej. Jeśli macie spostrzeżenia czemu nie tak, to bardzo proszę o uwagi krytyczne.

 

Wymiennik mam na poddaszu, czyli z okładem ok 5m nad złożem. Po poskładaniu wszystkiego wraz z pompą 28-80 (przed i za pompą zawory, ok metr przed i za pompą przewody gumowe chłodnicze samochodowe dla łatwości manipulacji).

 

Blisko pompy wanienka z glikolem 50L, układ przerwany w części ssawnej pompy, wąż ssawny do wanienki, drugi wąż też do wanienki i włączamy pompę. Pompa wypycha całe powietrze z układu, w pewnym momencie DO wanienki wpływa tylko sam glikol bez powietrza. Zamykamy zawory, dopełniamy fragment rury między zaworami i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za opis. Ja planuję inaczej. Jeśli macie spostrzeżenia czemu nie tak, to bardzo proszę o uwagi krytyczne.

 

Wymiennik mam na poddaszu, czyli z okładem ok 5m nad złożem. Po poskładaniu wszystkiego wraz z pompą 28-80 (przed i za pompą zawory, ok metr przed i za pompą przewody gumowe chłodnicze samochodowe dla łatwości manipulacji).

 

Blisko pompy wanienka z glikolem 50L, układ przerwany w części ssawnej pompy, wąż ssawny do wanienki, drugi wąż też do wanienki i włączamy pompę. Pompa wypycha całe powietrze z układu, w pewnym momencie DO wanienki wpływa tylko sam glikol bez powietrza. Zamykamy zawory, dopełniamy fragment rury między zaworami i gotowe.

 

Policz ile w układzie masz glikolu potem porównaj to do wanienki 50l. jak już koniecznie chcesz jakieś naczynie to najmniejsze zamknięte jakie znajdziesz i jakiś manometr dotego poco życie sobie utrudniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz ile w układzie masz glikolu potem porównaj to do wanienki 50l. jak już koniecznie chcesz jakieś naczynie to najmniejsze zamknięte jakie znajdziesz i jakiś manometr dotego poco życie sobie utrudniać?

 

Żeby była jasność: ta wanienka ma być tylko na chwilę napełniania. Po zamknięciu układu planuję, tak jak Ty, bez naczynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez naczynia możesz mieć skoki ciśnienia (wskazanie na manometrze). Będziesz się zastanawiał, czy przypadkiem coś się nie rozszczelniło.

Naczynie powinno być przeponowe, bo można układ zaopatrzyć w ciśnienie 2 bary, co zapobiega występowaniu zjawisku kawitacji w pompie.

110,- zł na naczynko, chyba nie majątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...