Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Bez naczynia możesz mieć skoki ciśnienia (wskazanie na manometrze). Będziesz się zastanawiał, czy przypadkiem coś się nie rozszczelniło.

Naczynie powinno być przeponowe, bo można układ zaopatrzyć w ciśnienie 2 bary, co zapobiega występowaniu zjawisku kawitacji w pompie.

110,- zł na naczynko, chyba nie majątek.

 

Wszystko rozumiem, tylko kulibob napisał:

 

'Mam gwc bez naczynia i ciśnienie utrzymuje się praktycznie cały czas okolicy 2+-0,2 barów. Temperatura pod ziemią zmienia się nie znacznie W skali roku jest to może 10*'.

 

I wydaje mi się to sensowne. Wahnięcia temperatury w układzie, nawet doliczając to co schłodzi/ogrzeje powietrze wentylacyjne, to chyba max 20 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@pipit Zrobisz jak zechcesz.

Moje GGWC jeszcze jest suche, ale na pewno zamontuję przeponowe naczynie wzbiorcze.

Lepiej, aby na rozszerzalność pracowała membrana niż rura PE w gruncie.

 

Jeśli faktycznie jest tak jak kolega pisze z tym wzrostem ciśnienia to ja bym dał tylko zawor bezpieczenstwa np 3bar. I nabiał na 2bar rury przecież mają ciśnienie robocze do 10bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to czy dojdzie czy nie, do 3barów. Ja nie chcę, aby ekspansja termiczna wywierała siłę na na rurę PE w gruncie odkształcając ją.

Może nastąpić kiedyś zmęczenie materiału.

 

Jaka ekspansja termiczna? Delta T tam jest żadne, ciśnienie również mierne.

 

Poza tym ekspansja termiczna i tak będzie - przecież to jest wymiennik ciepła. Bez względu, czy damy tam naczynie, czy też nie.

Edytowane przez pipit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulibob napisał o różnicy ciśnienia 0,2 bara.

 

A ja myślę, że to dla tego tylko 0,2 bara bo rura w ziemi rozszerza się niczym ta membrana w naczyniu wzbiorczym.

 

Męcząc się przy tym bardzo.:)

 

Wodociągowe dostają dużo bardziej po dupie idąc ta logiką a rura ta sama przynajmniej umnie.

Można nie dać jak będzie problem balon dołożyć i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Kombinujecie z tym naczyniem... jak już nie chcecie wydawać na przeponowe, to wystarczy do układu wstawić 40-50cm pionowej rurki np pe40 u góry zaślepionej choćby manometrem BEZ możliwości odpowietrzenia. I macie piękne półlitrowe naczynie wzbiorcze które łatwo mozecie ogacić jakąś otuliną, co by z niego ewentualnymi skroplinami nie dawało. Edytowane przez mac_612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy reku zimą wystrczy że gwc da "ledwie 0", wiec nie ma co sie temperaturami podniecać.. Latem przydałoby sie, żeby przynajmniej osiagnoł punkt rosy. O wiecej nie ma co kruszyć kopii.

A jeśli chodzi o ggwc - przecież to nie tylko wentylacja - dolne źródło pompy ciepła to też ggwc. Można ggwc wykorzystać do chłodzenia pasywnego podłogówką czy też podłączyć klimakonwektory. Ja jestem w trakcie realizacji podłączenia klimatyzacji (pompy ciepła) kanałowej do ggwc - eer skoczy wyżej niż w jakiejkolwiek powietrznej.

Temet dużo ciekawszy niż +16 na wentylacji z rury....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaja, po tylu latach ktoś w dalszym ciągu ciągnie temat GWC :)

Od 7 lat mam rurowy, w lato przy +30 dmucha mi na nawiewie +16.

Dla do mu g... o to daje :)

 

Dlaczego G...o przy 1,5wym./h można w cały domu mieć temperaturę 24-25C i jednocześnie obniżyć wilgotność. Przy większej krotności wymian można jeszcze niżej ale grozi to przeziębieniem. Wiedzą coś na tem temat nowi użytkownicy samochodów z klimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Witam.

Podczas ostatnich upałów trochę przegrzało sie poddasze w domu rodziców, sytuację ratowało otwieranie okna na noc, które były dosyć zimne jak na sierpień. I zwracam się z takim pytaniem czy ktoś z Państwa próbował przez wymiennik lamelowy zamiast glikolu z Dz puścić wodę z studni? Sprawdziło się takie coś? Nie mówię że chce zastąpić tym Klimatyzację, tylko trochę obniżyć temperaturę powietrza wpadajacego do domu. Myślę że dało by radę osiągnąć punkt rosy w takim układzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

 

Zastanawiam sie nad instalacja glikolowego GWC. Jak zawsze I ze wszystkim w glowie 1000 pytan. Probowalem znalesc troche wiecej informacji na forum ale bezskutecznie.

Wiec pare pytan do Szanownych forumowiczow:

 

1. tak jak Piczman zauwazyl im mniesza predkosc tym bardziej powietrze jest ogrzane, no ale moze isc w druga strone I poprostu wymiennik zrobic wiekszyno ale tu sie pojawia kolejny problem - pewnie beda wieksze opory. Sprawdzilem co jest oferowane na rynku I jedna firma nazwijmy ja FRAnco POLo oferuje wodne wymienniki ciepla z oporem 10 PA wiec jezeli bym zrobil cos podobnego tylko 2 wiekszego I uwzglednil to przy doborze Reku to powinno dzialac - czy cos pominalem?

 

2. ksztalt tego wymiennika - zazwyczaj sa one raczesz szersze niz dluzsze - dlaczego? przeciez jezeli rura ma 200 to raczej tylko ta srodkowa strefa bedzie uzywana przez powietrze - I znowu czy cos pominalem tu?

 

zakladajac ze mam racje to najlepszy wymiennikpowinien byc w przekroju okragly I dlugi no ale zeby so bie uproscic to mozna go zrobic jako kwadrat 200x200 z 6 rzedami ? Na zdjeciu opcja z rynku I moja.

Reku.JPG

 

3. Wiem ze to pytanie juz padlo ale jakos nie moglem znalezc konkretnej odpowiedzi Czy to sie wszystko oplaca? Zrobil ktos wyliczenia ile zaoszczedza przy glikolowym? Biorac pod uwage pobor mocy pompy ktora nie zawsze bedzie dzialac (automatyka to bedzie zalatwiac na podstawie parametrow kiedy ma byc zalaczone a kiedy nie) I wieksze opory wentylatora a one beda zawsze bo wymiennik ciepla nie zniknie, Hmm?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupelnienie:

 

Piczman powiedzial:

Wczoraj pomierzyłem taki glikolowy GWC jaki opisujesz.

Sobie zrobiłem niedawno jak wielu się orientuje.

 

Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +0,5 C przy max wydajności centralki.

Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +6,3 C przy 1/4 wydajności centrali.

 

Teraz widać jak ważna jest prędkość strugi przez nagrzewnicę z glikolem.

Radzę nie oszczędzać na gabarytach, im większa tym lepiej !

GWC chodzi od 2 miesięcy cały czas, mrozy siarczyste i te łagodniejsze ma w d...

Glikol przed nagrzewnicą ma 6,5 C a za nagrzewnicą już 3,5 C !

A więc ogólnie rzecz biorąc u mnie działa całkiem dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...