Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC wodny "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Tak się zastanawiam czy nagrzewnice wstępne glikolowe czy w ogóle GWC mają sens. Ja mam nagrzewnicę wstępną elektryczną. Roczne zużycie prądu około 200kWh. Mając panele fotowoltaiczne wystarczy dołożyć jeden panel i pokrywamy zapotrzebowanie na energię. Koszt jednego panela około 400PLNów. Nagrzewnica niech też 400 PLNów kosztuje. W sumie około 800 PLNów. Czy warto wchodzić w GGWC?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No nie do końca tak, bo się nie magazynuje tylko można dostać upust na pobraną później (te 70-80%).

Więc tak naprawdę jest kolejna strata na takim czymś. A idea jest taka, aby być eko ;)

Robiąc GWC nie marnujesz prawie nic praktycznie energii.

 

Fantom

 

He he EKO to tylko idea. Do GWC potrzeba materiałów, czy są EKO? Trzeba je z czegoś wyprodukować czy produkcja jest EKO?

Chyba tylko latanie z gołym tyłkiem po buszu jest EKO :).

Jak z powodu EKO zrobi nam się zimno, bo braknie CO2, to jeszcze będą nas prosić byśmy wunglem trochę pokopcili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Tak się zastanawiam czy nagrzewnice wstępne glikolowe czy w ogóle GWC mają sens. Ja mam nagrzewnicę wstępną elektryczną. Roczne zużycie prądu około 200kWh. Mając panele fotowoltaiczne wystarczy dołożyć jeden panel i pokrywamy zapotrzebowanie na energię. Koszt jednego panela około 400PLNów. Nagrzewnica niech też 400 PLNów kosztuje. W sumie około 800 PLNów. Czy warto wchodzić w GGWC?

 

czy ta nagrzewnica będzie schładzać chodź trochę nawiewane powietrze? nie sądzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabelki to ja znam. Zastanawiam się jak to wygląda w praktyce. Jakie temperatury Dz latem są osiągalne.

 

U siebie dałem chłodnice za rekueoratorem bo zależy mi na jak największej redukcji wilgotności.

Sprawdziłem kiedyś jak to się zachowa z włączonym bypasem i w sumie moje obawy się potwierdziły.

 

Jak na zewnątrz mamy np 32 stopnie, to rekuperator zbija to powiedzmy do 24-25 przy temp wywiewu 23 stopnie.

 

Na chłodnice wpada temperatura nie wyższa niż te 25 stopni, a tutaj chłodnica bez problemu osiąga na wyjściu temperaturę Dz na wyjściu z chłodnicy.

Przy czym w szczycie sezonu, gdy używam też chłodzenia pasywnego, temperatury schodzą max do 15 stopni.

 

Te 13-15 stopni i 95% wilgotności to już sesnowna wartość w temp 23.

Ale gdy z ggwc wychodzi 18-20 stopni to nie dochodzi już do redukcji wilgotności.

 

Zimą nie mam z tego żadnych korzyści, ale latem zyskuje sporo.

Przy czym zimą grzałka w reku włącza się bardzo rzadko. Pierwszy raz w styczniu - dopiero poniżej -5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie temperatury Dz poziomych latem w temacie o pompach ciepła. W szczycie lata mają po 17-19 stopni. Do klimakonwektora musisz mieć agregat wody lodowej.

Przy moim poziomym i intensywnej eksploatacji w szczycie dobijam do ok 13-14 stopni i to nadal za dużo na klimakonwektory.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mając takie ggwc 2x200m fi25 lub może 2x100 wystarczy na to żeby używać do rekuperacji oraz zrobić bufor chłodu 300l do klimakonwektora? Na ile takie ggwc było by wstanie schłodzić 300l do tem 10-12 stopni?

 

Ja zrobiłem GGWC do przyszłego reku. w 2015r, 150 mb rury fi 32, a teraz zasilam tym PC 7kW z rewelacyjnym skutkiem.

 

Do chłodzenia najlepiej sprawdza się klima, bo skutecznie osusza powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
zamiast kupować nagrzewnicę instalował ktoś z was używany klimakonwektor? można wyjąć co nie potrzebne i zostawić sam wymiennik? widzę że cany całkiem spoko są.

 

Z tego co poamietam jasiek71 coś tam kombinował z sukcesami. U mnie juz jakies 4lata leżą dwie duże sztuki, i od dawna mam zakopane rury, ale jakoś nie czuje potrzeby uruchamiania tego ustrojstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaką temp dz menu i jaki będzie przepływ.

 

Klimakonwektor projektowany jest do niższych temperatur zasilania i większych przepływów powietrza, więc siłą rzeczy nie musi być aż tak wydajny.

 

jak to do niższych temperatur zasilania ?? jak na grzanie masz np 50stopni?

 

dodatkowe pytanie bo mam badania geologiczne

woda jest na poziomie 2m ale wybiło do 1,5m

warto kopać na 2m? jak będzie w wodzie to chyba lepiej będzie się wymieniać tak to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...