Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAK MĄDRZE I TANIO OGRZAĆ MAŁY DOM ???


roby2603

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 529
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

dołączę się do tematu, remontuję łazienkę i chciałem się doradzić. Zastanawiam się nad zastosowanie w łazience ogrzewania podłogowego lub suszarki drabinkowej, wszystko elektryczne. Proszę o doradzenie co lepsze ?

 

Komfort lepszy przy podłogowym , ciepła podłoga itp .

 

Ale przy grzejniku masz jedną wielką zaletę : krótki czas reakcji !!!

 

Sam zdecyduj co jest dla Ciebie ważniejsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam,

 

Polecam ogrzewanie małych domów za pomocą tylko kominka hybrydowego na pellet i drewno.

Mamy wiele instalacji, w których domy o powierzchni do 150 m2 są ogrzewane jedynie naszymi kominkami.

W takim przypadku można zaoszczędzić ok 20-30 tys zł i rezygnujemy z kotłowni zyskując wolne pomieszczenie (ok. 10% powierzchni domu)

Można zastosować opcjonalny zbiornik na pellet pozwalający na dosypywanie pelletu raz na 2 miesiące.

Kominki czyszczą się same i drzwi wystarczy otworzyć raz w miesiącu.

 

Polecam:

http://www.iwonapellets.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Odkopuje stary temat żeby nie zaśmiecać forum i nie dublować tego samego.

 

Mam identyczną rozkminę - w planach dom ok 60m2 - raz ze wiekszy będzie ciezki zmieścić ze wzgledu na linie ŚN, dwa że ogólnie mi taki pasuje - dla naszej dwójki w sam raz.

 

Jak wiadomo małe domki nie mają kotłowni na paliwo stałe - taka kotłownia to ok 10m2 a więc rezygnacja z jednego pokoju lub pomniejszony sporo salon.

Ja jak wielu użytkowników nie mam dostępu do gazu.

 

Chciałem ogrzewać dom kominkiem na pellet z DGP - minimum obsługi, taki metraż spokojnie da rade, a koszty też ok.

 

I tu rodzi się problem na który rozwiązania w tym, ani żadnym starym temacie nie ma - WSKAŹNIK EP!!

 

OD 2017 obowiązuje kolejny niższy współczynnik EP. Jak wiadomo kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania, może to być np. zestaw prąd + kominek i niby jest ok, tylko pada pytanie czym grzać CWU - prądem? Już w trzech biurach kręcą nosem że to nie przejdzie, bo prąd ma wyższy przelicznik i dom przekroczony dopuszczalne EP. Wiadomo że małe domki mają być z założenia tanie w budowie dlatego posiadają "standardowe" ocieplenie i rozwiązania grzewcze.

 

Proponowano mi Powietrzną pompe ciepła - fajnie tylko koszt pompy, podłogówki itp jest 4 krotnie wyższy niż mój kominek, a koszty będą się zwracały latami. Dostałem też ciekawy pomysł grzania samej wody CWU taką pompą - koszt ok 3k PLN.

Kominek z płaszczem wodnym i grzanie w ten sposób CWU - jak w przypadku PC robi się dużo wyższy koszt, zamiast ok 7500-9500 PLN musiałbym liczyć minimum 20000 PLN.

 

Najśmieszniejsze że koszty samego grzania przy takiej powieszchni nie bedą diametralnie różne, a rośnie bardzo sam koszt instalacji.

 

Jakieś inne pomysły? Wiem że niby wszystko można naciągnąc, przeliczyć itp, ale zaraz się okaże że koszt tych operacji będzie nieopłącalny.

 

Właściwie pytanie nie brzmi tylko czym grzać, ale co zaproponować w projekcie żeby przeszło i zrobić potem odbiór...i nie wydać parudziesięciu tysięcy na ogrzewanie tak małego domku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w trzech biurach kręcą nosem że to nie przejdzie, bo prąd ma wyższy przelicznik i dom przekroczony dopuszczalne EP.

 

To niech policzą i powiedzą, ile konkretnie cm izolacji trzeba dołożyć do muru, żeby się zmieścić z EP. To nie zgaduj zgadula, tylko liczenie.

U mnie przy 49% CO (chociaż nie znalazłem przepisu zabraniającego wyprodukować 95% ciepła w kominku) i reszcie prądem (51% CO i 100% CWU) EP wychodzi 81,8kWh/m2/r.

 

Jakieś inne pomysły?

 

Zatrudnij do PCHE speca od obliczeń, a nie słabo rozgarniętych w tym zakresie projektantów. Albo sam się pobaw http://bdec.builddesk.pl

Możesz też dorzucić pompę ciepła P-P zamiast kabli.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicze sobie wszystko. - dzieki za link.

 

Czekam właśnie na kokretne wyliczenia i propozycje z biura dziś mają być - pierwsze informacje dostałem na szybko.

 

Na sciany planowałem dać właśnie 20mc zamiast projektowych 15cm - może to wystarczy.

 

Jak to jest pompą PP? Przy jednym dużym pomieszczeniu git - tylko koszt dostarczenia ciepła do innych pomieszczeń nie będzie zbyt wysoki? Nie jest potrzebny split na każdy pokój? Przyznam ze nie interesowałem się pompami pp w perspektywie całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest pompą PP? Przy jednym dużym pomieszczeniu git - tylko koszt dostarczenia ciepła do innych pomieszczeń nie będzie zbyt wysoki? Nie jest potrzebny split na każdy pokój? Przyznam ze nie interesowałem się pompami pp w perspektywie całego domu.

 

Zrozumiałem, że chcesz grzać kominkiem, tylko kwestia dostosowania domu do przepisów.

Jeżeli chcesz grzać klimą - to lepiej kanałowa (ciszej niż kilka splitów).

Kominek ani tani, ani wygodny jako podstawowe źródło ciepła. W małym, ciepłym domu kable i bojler elektryczny jako podstawa, + klima i/lub tania koza dla EP, dogrzewania i klimatu to najlepszy wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chce grzać kominkiem - ale takim na pellet z zasobnikiem, gdzie nie robi mi się kotłownia z salonu a i obsługa jest ograniczona do minimum.

Plus że taki kominek z DGP to koszt całego systemu poniżej 10 tys PLN i to już z bojlerem elektrycznym na wodę oraz ewentualnymi grzejnikami prądowymi :)

 

A czy klimatyzacja może być jako główne źródło ciepła? Np. Klimatyzacja + kominek? Koszt może większy ale latem klimatyzator też się przyda..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...