Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dziennik Arlenki - TEZEUSZ


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Znalazłam połączenie domu z garażem, które chciałabym zrobić u siebie:

 

Wersja I (lk502)

http://www.lk-projekt.pl/files/objects/1099/15/496_502parter.jpg

Źródło: http://www.lk-projekt.pl

 

Wersja II (lk618)

http://www.lk-projekt.pl/files/objects/2041/15/618rz2_I.jpg

Źródło:http://www.lk-projekt.pl

 

Wersja III (lk491)

http://www.lk-projekt.pl/files/objects/1248/15/656_560rz2_I.jpg

Źródło:http://www.lk-projekt.pl

 

Muszę tylko popytać mojego projektanta czy takie połączenie nie podroży kosztów budowy bardzo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam fajną formę pod Wrocławiem, która dość tanio robi ogrodzenia.

 

http://www.palisada.pl

 

Ogrodzenie panelowe z robocizną na wysokość ok. 1,5 m wycenili mi na 85 zł.

 

http://palisada.pl/galeria/panelowe/small/DSC_9822.JPG

 

z płytą fundamentową (prefabrykat betonowy) o 25 zł drożej.

 

http://palisada.pl/gfx/prefabrykaty.jpg

 

Czyli łącznie 110 zł/mb materiał z robocizną. Znajomy ogrodzenie z siatki robił kilka lat temu za 100 zł/mb.

Muszę się do nich przejechać, żeby zobaczyć jakiej jakości mają towar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytrzymują mnie procedury administracyjne oraz działąnia MPWiK w sprawie unieczynnienia wodociągu przebiegającego przez moją działke.

 

Rozpocznę więc chyba od trawnika, ogrodzenia oraz nasadzeń drzewek przy granicy działki.

 

Znalazłam super opis kroków jakie należy podjąć, żeby mieć piękny trawnik:

 

wyrównanie terenu – trawniki prezentują się zdecydowanie najlepiej na równych powierzchniach. Musimy zatem zniwelować wszystkie nieregularne zagłębienia terenu i górki. Jeżeli mamy do czynienia z terenem mocno pochyłym, warto rozważyć poważniejsze prace ziemne, jak np. budowę murków oporowych.

 

drenaż – jeżeli podłoże jest wilgotne, tzn. na wiosne i po większych opadach mamy na działce stojącą wodę, musimy zainwestować w system drenów. Prace te najlepiej zlecić specjalistom, ponieważ niewłaściwe wykonanie drenażu zwykle oznacza konieczność całkowitego przekopania gotowego już ogrodu.

 

przekopanie gleby – na mniejszych powierzchniach przekopujemy glebę szpadlem, przy większych warto ziemię przeorać i/lub potraktować glebogryzarką.

 

oczyszczenie gleby – na głębokość około 15cm musimy pozbyć się wszystkich niepożądanych odpadków – gruzu, kamieni, korzeni itd.

 

odchwaszczenie gleby – nie ma rady, chwastów musimy się pozbyć! Możemy to robić ręcznie lub za pomocą środków chemicznych (np. Roundup). W przypadku drugiej opcji warto pamiętać, aby zgodnie z instrukcją odczekać z wysiewem odpowiedni czas po zastosowaniu preparatu.

 

wzbogacenie gleby – na tym etapie, o ile nie mamy gleby dość urodzajnej, warto wzbogacić ją ziemią kompostową lub torfem odkwaszonym.

 

chwila odpoczynku (dla nas i dla ziemi) – po tych wszystkich zabiegach należy ziemię ubić (nogami lub wałem), a następnie pozwolić ziemi osiąść przez kilka-klikanaście dni. W tym czasie na bieżąco usuwamy wyrastające chwasty.

Źródło: http://www.trawniczek.pl/zakladanie-trawnika/przygotowanie-podloza/[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne dylematy pytania i odpowiedzi, które znalazłam w wątkach dotyczących projektów podobnych z pracowni Dobre Domy - w tym głównie TYTANA - na forum muratora:

 

Decyzje uzgodnienia:

- czy potrzeba pozwolenie wodno-prawne na pompe ciepła.

-pompa ciepła - konieczne jest przeprowadzenie badań wydajności studni czerpalnej oraz jakości wody gruntowej. Gdy głębokość lub wydajność studni przekracza ustalone wartości (odpowiednio 30 m lub 15 m3/h) trzeba też uzyskać pozwolenie wodno-prawne, ale rzadko inwestor decyduje się na takie rozwiązanie. Przeważnie, gdy przekroczone są te wartości, wybiera się inny wariant dolnego źródła ciepła. Jeśli woda głębinowa jest agresywna chemicznie (co ustalane jest na podstawie analizy chemicznej), może być potrzebny odpowiedni układ filtrów. A to zdecydowanie podnosi koszty inwestycji").

 

 

Strop:

- lepsze płyty niż zalewanie terrivą bo tańsze i robocizna tańsza. Trzeba sprawdzić w projekcie bo zmiana z jednego na drugie powoduje konieczność projektu zamiennego, bo zmienia się konstrukcja i uzbrojenie. Decyzja na etapie projektu

- zmiana metody budowy stropu powoduje zmiany wysokości pomieszczeń.

 

Dach:

- dach w związku z tym iż będę miał pokrycie dachówka ceramiczną powinien być podparty słupami. (podobno nie do końca sprawdzone są dach samonośne w naszej sferze klimatycznej (zalegający śnieg itp.).

- brak okuć krokwie są przykręcone dłuższymi śrubami do wieńca i leżą na murłatach

- Wysuniecie dachu

- kupić szersze krokwie, tzn. 20cm zamiast 18 cm ponieważ do ocieplenia dachu zaleca się wełnę mineralna o grubości właśnie 20cm. Przy krokwiach 18cm wełna byłaby układana na ścisk, co zdecydowanie nie jest zalecane. Wełna pomiędzy krokwiami ma mieć ponoć luz,

- wełna pomiędzy krokwiami oraz dodatkowo 5 cm pomiędzy stelażem pod płyty gk.

- mocowanie krokwi narożnych – kosze z blachy

- rynna z przodu - przesunąć na ścianę z drzwiami garażowymi. (symetrycznie tak samo z obu stron)

 

 

(poszukam zdjęcia)

 

- mocowanie krokwi narożnych do wieńca? W projekcie są specjalne okucia (kosze), które trzeba chyba robić na indywidualne zamówienie z bardzo grubej blachy. Z tego co wiem to jest spory koszt. (Ja mam zrobione specjalne wzmocnienia w narożach z drewna tak, aby rozłożyć ciężar krokwi narożnych na jak największą powierzchnię i odsunąć od narożnika. Widać to na zdjęciach. – Ajur)

- kwestia węzła jętek z wieszakiem... Widzę na zdjęciach, ze tego chyba tez nie ma. Jak ominęliście ten problem? Odp. Dwie odromne jętki spinają krokwie narożne. Zresztą cieśla wziął ten problem na siebie i zrobił wedle swojego doswiadzenia. Chyba jest ok, bo więźba cała i zdrowa i zimą też nic się nie działo – Ajur

- wyczystki do kominów: zdecydowaliśmy się na wyczystki od strony tarasu - zarówno dla kominka jak i grilla. Umieściliśmy je jak najniżej poziomu przyszłego tarasu, żeby nie wyszło wysoko palenisko przy grillu – Himek, Ajur

- stalowe okucia krokwi: Trzeba znaleźć dobrego rzemieślnika i spawacza, bo w firmach wołają straszne pieniądze za wykonanie tego. Wykonawcy od dachu - a pytałem już w kilku firmach i żaden z takim rozwiązaniem się nie spotkał. Każdy z nich odradzał mi "takie rozwiązanie", przedstawiając "jedynie słuszne" - swoje. Oczywiście dostawiając słupy wewnątrz Wolę dmuchać na zimne i nie wyzbywać się tych mocowań i wykonać dach zgodnie z projektem, ewentualnie podpierając dodatkowo więźbę (tylko gdzie - praktycznie nie ma miejsca do jej podparcia chyba, że na ścianach nośnych i na podciągu????).

 

Konstrukacja dachu jest bez słupów podpierajacych (inaczej niz większość wykonawców robi zazwyczaj), co skutkuje tym, ze narożniki budynku, na które będą działały duże siły rozpierające muszą być wzmocnione dodatkowym zbrojeniem).

Krokwie narożne są kotwione do ściany kolankowej za pomoca stalowych okuć. Podobnie wygląda wiązanie całej konstrukcji za pomocą jętek.

Jezeli jest robione dokłądnie wg. projektu to nic się nie rozejdzie. Jeżeli natomiast murarze dali d*** na etapie wieńca ściany kolankowej to rzeczywiście moze być problem z "posadowieniem" tej konstrukcji. Zostaje wtedy koniecznośc zastosowania słupów - co w przypadku tego projektu moze być problematyczne nie tlko konstrukcyjnie ale też estetycznie

 

Wentylacja:

- czy komin wentylacyjny w pomieszczeniu gospodarczym idzie już od poziomu zero czy dopiero od stropu? Fundament jest poszerzony co wskazuje na to, że komin powinien iść od samego dołu natomiast w projekcie na rysunku parteru komin wentylacyjny narysowany jest linią przerywaną a dopiero na poddaszu linią ciągłą. Jak Wy to macie zrobione? Nie za bardzo rozumiem?

Odp. Powinien iść od samego dołu (poziom "0"). Kratki wentylacyjne masz mieć na parterze w łazience, pomieszczeniu gospodarczym i garażu. Czwarta jest w łazience na poddaszu. Ja mam piwnicę więc u mnie wygląda to troszkę inaczej - kotłownie przeniosłem z gospodarczego pomieszczenia na dół do piwnicy. Bloczki wentylacyjne mam prefabrykowane.

 

 

Dokumentacja:

- trzeba zbierać atesty na materiały budowlane

 

Ścianka kolankowa:

- podniesienie o 2 cegły (ok. 33-36 cm),

- zachować proporcję bryły tj. linię okapu na równi z płytami balkonu

 

 

Podniesienie o 2 pustaki

 

(poszukam zdjęcia)

 

 

Okna i drzwi:

- firma Natura,

- Ważne, aby wszystkie okna i drzwi miały taką samą wysokość licząc od górnej krawędzi. Dolną możesz sobie regulować. Możesz dać odrobinę niższe okno, ale zagrać wyższym parapetem lub opaską, Osobiście myślę, że zmiana wysokości okna nie wpłynie znacząco na całą bryłę i wygląd budynku.

 

Ogrzewanie:

- pompa ciepła,

- ogrzewanie kominkowe

- jak rekuperator to likwidacja części kominów

- jeśli będzie ogrzewanie gazowe i wentylacja mechaniczna to można zlikwidować komin w kotłowni, a spaliny wyprowadzić rurą przez ścianę, jest to dużo tańsze od budowy komina

 

Materiał z którego się buduje:

- w projekcie jest ytong – zmiana budulca i ocieplenia powoduje zmiany w szerokości ścian,

- Ytong klasa PP2 365mm przenikalność ciepła U=0,29 do tego styropian TERMO ORGANIKA GOLD-śCIANA 100mm U=0,38 licząc z tynkiem cała ściana będzie mieć U=0,16 montujecie okna zaraz na skraju ściany tak aby okno było na równo z powierzchnią ściany, wówczas ocieplając ścianę pozbędziecie się mostków termicznych przy oknach

Edytowane przez arlenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Arkenko,

My zaczynamy właśnie budowę Tezeusza III w Sandomierzu. Wielkich zmian w projekcie nie planujemy. Najważniejsza zmiana to podniesienie ścianki kolankowej, rezygnujemy też ze spiżarki powiększając przy tym wiatrołap. Zastanawiamy się nad Rekuperatorem. Może Ty planujesz takie rozwiązanie w Swoim domu i mogłabyś coś podpowiedzieć??

Pozdrawiam Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Witam Karolu,

 

Ja jestem teraz na etapie procedur administracyjnych i one potrwają troszkę. Mam nadzieję do końca roku zamknąć sprawy proceduralne, ale w tym roku to raczej budowy nie rozpocznę. Ale nie ma tego złego - oszczędzę trochę pieniędzi i dzięki temu będę mogła ruszyć z kopyta.

 

Jeżeli chodzi o rekuperator to nie rozważałam jeszcze takiego rozwiązania. Ni za bardzo przepadam za wentylacją i wszystkim co z tym związane - nie lubię nawiewów i buczenia itp. Mam też wątpliwości co do sprawności systemu i opłacalności zastosowania rozwiązania. No chyba, że stawiasz na ekologię to jak najbardziej popieram. Poza tym chyba zbyt mało się na tym znam, żeby się wypowiadać. A jaki masz system ogrzewania?

 

Byłam w weekend na targach budowlanych we Wrocławiu i rozmawiałam ze specem od pomp ciepła bo rozważam takie rozwiązanie. Podobno w połączeniu z ogrzewaniem poziomym, czyli podłogówką, i odpowiednim dopciepleniu budynku daje super sprawność cieplną i niskie koszty ogrzewania - ok. 100-150 zł/m-c - średnio. Firmy nie pamiętam niestety ani nazwy pompy, ale jakby Cię to interesowało to chętnie poszukam w materiałach targowych.

 

Koszt budowy systemu z pompą to ok. 40 tys. zł W porównaniu z kotłem gazowym takim np. kondensacyjnym za 10-12 tys. zł okres zwrotu pompy to ok. 7-8 lat.

Żeby znać dokładnie nakłady inwestycyjne na system grzewczy z wykorzystaniem pompy ciepła oraz rozwiązania związane z dopciepleniem i systemem rozprowadzenia instalacji wewnątrz budynku muszę zrobić badanie geologiczne gruntu (koszt ok. 700 zł) oraz dać do konsultacji projekt (sama konsultacja ok. 350 zł, a zmiana do pozwolenia na budowę ok. 1000 zł - razem z konsultacją). Jak się tego podejmę to napiszę jakie rozwiązania mi zaproponowali.

Przepraszam, że tak piszę o kosztach ale czasem ludzie chcą wiedzieć ile takie rzeczy kosztują, a ja sama z czasem zapomnę jakie były ustalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na targach rozmawiałam też z firmą CEZBUD, która wykonuje płyty fundamentowe. Koszt wykonania takiej płyty to ok. 280 zł/mkw. Bardzo ciekawe i godne rozważenia rozwiązanie. Znalazłam wiele artykułów na ten temat w internecie:

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/fundamenty/plyta-fundamentowa,6323_2745.htm

http://forum.budujemydom.pl/lofiversion/index.php/t1482.html

Mam tylko wątpliwości co do przemarzania.

 

Karolu zdawaj proszę relację z Twojej budowy. Zamieszczaj zdjęcia. Bardzo jestem ciekawa zmian i rozwiązań oraz Twoich doświadczeń. Jak tylko będę mogła to pomogę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powoli się przymierzam do założenia Dziennika budowy bo zdjęć z budowy na pewno mi nie braknie:) Ostatni rok upłyną mi na porządkowaniu działki. Robiliśmy to etapami czyli zburzenie starego domu (ruina), wyrównanie terenu, nowe ogrodzenie, potem już przyjemniejsze sprawy czyli posianie trawy i sadzenie tuji. A od stycznia sprawy papierkowe, czyli warunki zabudowy, uzgodnienia, kupno projektu, adaptacja a wszystko by otrzymać w końcu to upragnione pozwolenie na budowę. Geodeta będzie wyznaczał dom i garaż na początku tygodnia lub początek przyszłego. I od razu ekipa zabiera się za kopanie fundamentów. Ściankę kolankową planujemy na 5 pustaków MAX. Oglądaliśmy Tezeusza II i właśnie tyle miała tam ścianka kolankowa (czyli chyba podniesiona o 2 pustaki) i wyglądało to naprawdę bardzo dobrze, pomieszczenia zyskały na tym wiele. Jeśli byłabyś zainteresowana zdjęciami podaj maila na priva to chętnie podeśle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie tez zabieram się za porządkowanie działki. Mam nadzieję, że w weekend wjedzie na nią jakiś okoliczny rolnik Kultywatorem, a potem przebronuje i wyrówna teren. Taka prosta rzecz a ja nie wiem jak si e za nią zabrać. A Ty jak do tego podszedłeś?

Ja jak już pisałam wcześniej zastanawiam się nad ogrodzeniem panelowym, ale mam problem ze stroną ogrodzenia z wejściem i wjazdem. Strona ma ok. 40 m, a ja nie wiem jeszcze na 100 % gdzie garaż umiejscowię w związku z tym nie wiem gdzie bedzie brama i wjazd. Chyba na całej tej stronie zostawię ogrodzenie tymczasowe - podobno dobrze się do tego celu nadaje siatka tzw leśna

 

http://www.zphjan.com.pl/img/ogrodzenia/siatka_lesna2.jpg

 

A Ty co zrobiłeś ze stroną frontową ogrodzenia?

 

Tujek też juz szukam, ale boję się robić cokolwiek na działce bez ogrodzenia, że mi ktoś zniszczy albo ukradnie. Poza tym zastanawia mnie jedno: czy są tujki miniaturki, bo nie chciałabym, żeby mi takie 9 metrowe drzewa przy płocie wyrosły. Ze 2,5 - 3 m wystarczyłoby spokojnie.

 

A nie boisz się, że podczas budowy zniszczą Ci nasadzenia? Mój mąż psioczy na mnie, że się spieszę z drzewkami, a budowlańcy wszystko zniszczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Arlenko jak również wszystkich miłośników Tezeusza :D

Właśnie znależliśmy idealną działkę na nasz domek i oczywiście przymierzamy się do zakupu projektu Tezeusza 2.-z podwójnym garażem.Chcemy jednak wprowadzić" pare "zmian,mianowicie :

ściankę w wiatrołapie przesunąć -likwidując szafę widoczną w rzutach projektu,powiększając tym samym spiżarnię.W miejscu spiżarni chcę miec kuchnię "roboczą ".Cała "brudna robota-pieczenie,smażenie...będzie sie tam odbywać-za drzwiami.może niektórym wydawać się taka kuchnia zbędna,ale uwierzcie mi ,osoby które taką posiadają,niewyobrażają sobie teraz życia bez niej .W razie wizyty gości ,nie trzeba w pośpiechu sprzątać bez przerwy kuchni,tylko zostawić to co brudne za drzwiami.. :-).

pomieszczenie gospodarcze planujemy przerobić na garderobę.Natomiast kotłownie zrobimy w piwnicy-chcemy doprojektować piwnicę-niewielką-pod samym garażem i niewysoką na ok 180cm.

w miarę możliwości większość drzwi zrobimy przesówne-naszym zdaniem są bardziej funkcjonalne i praktyczne.Na pewno będą one w wejściu :do garderoby od strony wiatrołapu,do kuchni roboczej i na taras.to tyle jeśli chodi o dół.Góre planujemy podnieść o 2 pustaki,to samo tyczy się garażu,dzieki czemu zagospodarujemy tam suszarnie,prasowalnie, ewentualnie garderobe-wiadomo ile miejsca w szafkach zajmuje pościel,ręczniki...,przejście będzie z łazienki.Wiąże sie to oczywiście z umiejscowieniem w dachu okna.

A Ty Arlenko,zamierzasz coś zmieniać?może coś mi podpowiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za super szczegółową odpowiedź.

 

Jeżeli chodzi o zmiany, to planuję następujące:

 

1) zamiana łazienki z pomieszczeniem gospodarczym na dole przez co zyskam większa powierzchnię gospodarczą, a zamienioną łazienkę pomniejszę o wnękę, albo mikro garderobę na płaszcze, kurtki i buty. (W łazience na dole chcę mieć tylko zlew, kibelek i prysznic)

2) pomieszczenie gospodarcze na dole chcę wykorzystać na pralnię oraz pompę ciepła albo inne urządzenie grzewcze.

3) spiżarnię na dolę powiększę kosztem wnęki w wiatrołapie. W tej wnęce chcę mieć tylko miejsce na lustro i wąski (na dwóch nóżkach przyczepiony do ściany) stoliczek, albo szafkę na klucze.

4) w salonie i jadalni (wykusz) bardzo nisko parapety i okno 2 elementowe o szerokościach 60-90-60, coś jak na zdjęciach

http://i66.photobucket.com/albums/h278/Tolusia/zim3.jpg

http://i66.photobucket.com/albums/h278/Tolusia/zim4.jpg

żeby był dobry dostęp do światła i piekny widok na ogród,

 

5) obniżenie okien (no chyba że tak nisko są w projekcie) wymagać będzie zamontowanie niskich i długich grzejników,

w związku z powyższym okna w salonie scalę w jedno duże 3 działowe o szerokości min. 60-90-60 cm, albo większe jak się da.

 

6) bardzo podoba mi się też taka wnęka na skrzyżowaniu kuchnia/jadalnia/korytarz/salon, jak na zdjęciu http://i17.photobucket.com/albums/b89/tola2/noc1.jpg

7) chcę zlikwidować jedne drzwi na taras. Prawdopodobnie będą to te przy jadalni, gdzie zostawię małe okienko, coś jak http://i17.photobucket.com/albums/b89/tola2/jada.jpg

likwidacja drzwi z jadalni na taras pozwoli mieć jedną ustawną ściankę na tarasie przez co można postawić przy niej krzesła i stół.

 

8) taras bardzo chciałabym mieć w stylu http://i66.photobucket.com/albums/h278/Tolusia/noc1.jpg , ale nie mam pewności czy stylem pasuje do tezeusza. Wymagałoby to zmiany projektowej tarasu, a bardziej likwidacji tych łukowych podmurówek okalających taras, zrobienie łagosnego połączenia tarasu z ogrodem poprzez podsypanie go ziemią,

9) zastanawiam się też nad oknem połaciowym nad korytarzem na górze, żeby bardziej go doświetlić (pomysł Karolm007 - wielkie dzięki)

 

10) myślę też nad zmniejszeniem powierzchni przedpokoju na korzyść sypialni dla dzieci. Myślałam już nawet, żeby schody przenieść wzdłuż ściany salonowej, a dzięki temu powiękrzyć gabinet na dole/pomieszczenie gosp. i łazienkę na górze - muszę o tym porozmawiać z architektem, czy to wykonalne i czy na dolnym korytarzu jest na to miejsce.

 

Wszystkie zdjecia pochodzą z DOMU TOLI http://forum.muratordom.pl/dom-toli,t27312-780.htm?highlight=dom%20toli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałam architekta o okna - jak najbardziej można usunąć słupki murowane w otworach okiennych. Trzeba tylko zaprojektować specjalne belki.

 

Jeżeli chodzi o mój pomysł przeniesienia schodów to raczej nie wypali bo za mało miejsca na korytarzu na dole. Można jednak powiększyć łazienkę na górze wchodząc z nią lekko na schody. O ile - to wymaga obliczeń, żeby głową w sufit nie uderzać idąc po schodach.

 

Coś jak:

 

 

http://images49.fotosik.pl/278/921055ddcd807ef4.png

 

Trzeba jednak pamiętać o słupkach podtrzymujących dach, które ukryte są na poddaszu (zaznaczyłam na czerwono na rysunku). Widoczne jest to na rysunkach szczegółowych. Mam takie w pdf-ie - mogę przesłać na priva.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chcę mieć garaż 2 stanowiskowy (chyba też kupię projekt w dobre domy). Chciałabym połaczyć w jakiś sposób z domem - chociażby taką ścianką z łukami, żeby mieć lepszy dostę do ogrodu lub np. miejsce na drewno kominkowe :)

 

Garaż chcę osobno ze względu na to, że pasuje mi bardziej po stronie z wykuszem, a na tej ścianie nie ma za bardzo mośliwości połączenia z domem, gdyż zaciemni się jadalnię i zepsuje widok z jej okien.

 

Szkoda mi tylko też powierzchni nad garażem - jak się robi garaż przyległy to można ją wykorzystać na pokój, a jak jest osobno to tylko na strych :(

Planuję też podciągnąć ogrzewanie do garażu, żeby można było przełamać temperaturę w sytuacji wielkich mrozów.

Planuję też zrobienie podgrzewanych schodów i jakiejś instalacji w rynnach, żeby w zimie były drożne - ale o szczegóły musiałabym spytać męża bo on jest zagorzałym elektrykiem i wielbicielem nowinek elektrycznych.

 

Obawiam się troszkę podnoszenia ścianki kolankowej o 2 pustaki, bo powoduje to, że podłoga balkonowa wychodzi sporo poniżej lini dachu i to już troszkę chwieje proporcje - no chyba że wydłuży się dach albo zmieni kąt jego nachylenia !?

rozmawiałam też z takim krakowskim znajpomym architektem i poradził mi, że żeby nie zniekształcić domu w stosunku do projektu jak sie podnosi ścianke kolankową to należy:

- wydłużyć nieco otwory okienne, żeby odległość górnej krawędzi okna do lini krawędzi "dachu" pozostała taka sama jak w projekcie (jeżeli to oczywiście okien nie zdeformuje),

- między podbitką dachu a ścianą (w rogu) dać taką belkę w kolorze podbitki, która pwoduje wizualnie obniżenie domu

- no i do tego te nadproża, czy jak to się tam nazywa, które mamy na rogach domuwszystkie te rzeczy mają niby spowodować wizualne zachowanie proprcji

ale czy tak jest to trzebaby sprawdzić w praktyce, albo naszkocować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałam Dużo o tym garażu....Z racji tego iż nasza działka jest wąska wypadało by aby garaż nie był wysunięty tak bardzo do przodu. Ta twoja przeróbka Tezeusza jest rewelacyjna!!! idealne rozwiązanie dla mnie :-) czy to jest może garaż od KALISTO 2 ?

tak sobie myślę, że spróbuję takiego połączenia :-) podoba mi się tez w rzucie parteru w Kalisto 2, przejście z garażu do domu,wielkość pomieszczenia gospodarczego i wc. Fajnie jak bym mogła takie zmiany wprowadzić do tezeusza :-) co o tym sądzisz? wszystko zalezy teraz co powie projektant-czekam na spotkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...