Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak najtaniej ogrzać duży dom 330m2?


lukkac

Recommended Posts

Pompa ciepła !

Wydatek spory, ale jak masz kasę na taki dom, to lepiej jeszcze się teraz szarpnąć i w przyszłości, gdy może będziesz miał mniejsze możliwości finansowe lub gdy będziesz chciał sprzedać dom, to będzie wielki atut. Przy taki metrażu domu i na pewno przynajmniej dwóch łazienkach czy salonach kąpielowych i pewno wyższych pomieszczeniach niż 260, może i z antresolą, dużym holu wydatek się zwróci. Wody ciepłej też pewnie będziesz używał sporo, duża wanna, kabina z hydromasażem też sporo bierze.

Kominek lepiej w takiej sytuacji dla ozdoby i klimatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 300 m2 ogrzewam piecem na węgiel Cichewicz logica 27 kW zużycie 30 kg/doba jak były większe mrozy to odpaliłem kominek tem. ok.21-22 C

do tego sterownik pokojowy piec pracuje praktycznie non stop z przerwami na wyczyszczenie Podstawa dobry opał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wielogłosie teoretyków wypowiem sie z praktycznego punktu widzenia.

Mam taki własnie dom i przy wykorzystaniu wszystkich możliwości oszczedzania, przy ogrzewanu gazem ziemnym, ostra zima 2005/2006 zamknęła się kosztem ca 6000zł w rozliczeniu rocznym. W moim odczuciu bardzo przyzwoity wynik. Oczywiście było to sumaryczne zużycie i ciężko było określić jaki był udział procentowy w rozbiciu na ogrzeawnie, CWU, czy gotowanie.

Po rozdzieleniu ogrzewania (przejście na paliwa stałe) zaskoczyło mnie zużycie gazu na CWU + gotowanie. Koszt oscylował w okolicach 200 - 230zł/mies.

Obecnie gaz zyżywam tylko do gotowania, zminiłem taryfę na W-2 i koszty sumaryczne mam dużo mniejsze.

Palę brykietem i drewnem, oszczędności są znaczace, ale upierdliwość również. A gaz..... gaz jest w tzw gotowości.

Jak na razie rozwiązanie takie jest dla mnie optymalne.

Pozdrawiam.

 

P.S.

Trzeba oczywiście uwzglednić zmieny cen opału od cytowanego okresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że odpowiedź na pytanie "jak najtaniej..." daleka powinna być od pompy ciepła. Najtaniej powinno wyjść drewno lub miał.

 

Nie z teorii mówię - mieszkałam w takim dużym domu połączonym z firmą - ogrzewanym pompą ciepła i wyniki były absolutnie nieporównywalne (na niekorzyść wszystkich innych okolicznych domów ogrzewanych różnym źródłami) w przeliczeniu na m2. Dom ten był z Ytonga 36,5, raczej rozłożysty, dość przeszklony i nikt tam nie oszczędzał.

Jak również komfort użytkowania - zupełna bezobsługowość dla dużego, komfortowego domu-rezydencji ma znaczenie.

Wychodzę - może niesłusznie - z założenia, że dla właściciela takiego obiektu jest ważny komfort, może i na miał czy na "wszystko"wyjdzie taniej, (na drewno niekoniecznie), ale czy będzie chęć palenia samemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtrące może swoje....

obecnie sam ogrzewam dom miałem, i napewno bym sie nie zamienił z kimś kto grzeje gazem itp. gdyz wydatek 6000 zł rocznie na ogrzewanie to nie tak mało....

mam budynek 245 m2 i prawie wszędzie ogrzewanie podłogowe....piec szufladowy na MIAŁ (paliwo MIAŁ 19 z JANINY lub SOBIESKI)

i koszt ogrzewania zamyka się na cały rok w okolicach 5 - 5,5 t miału po 280-320 zł/t więc średnio koszt około 2000 na cały rok.....

jak bym miał wydać 6000 zł to bym musiał (chyba na główę upaść) przepraszam nie chciałem tutaj kogo kolwiek obrazić....

bo wolę 4000 zł wydać na jakiś dodatkowy jakiś urlop, wyjazd itp.

poporstu na przyjemności....

jest może więcej roboty przy takim piecu ale cała obsuła czyszczenie itp. zajmuje mi 10-20 minut.....

raz na 4 dni

 

myślę że najtańszy teraz mozliwy sposób ogrzewania domu to opalanie MIAŁEM lub DREWNEM

 

Pytającey pytał o fakt najtańszej z możliwych form ogrzewania - a to jest odpowiedź z która się chyba wszyscy zgodzą....

 

pomijając fakt komfortu obsługi itp....

 

znajdzie się pewnie kilka osób które beda filizofowali na temat "jak masz taki duzy dom i stac cie było na niego to na inne rzeczy "np gaz" do ogrzewania domu tez cie bedzie stać....

 

ale trzeba wziąśc pod uwagę że nie wszyscy dość umiejętnie dobierają swoją poweirzchnie mieszkalna do moźliwości finansowych itp. róznie bywa...

 

albo też człowiek ten podchodzi do wszystkiego tak podobnie jak ja...

poporstu stara się bardzo wygodnie mieszkać ale tanioooooo!!!!

 

sam mam spory dom i sporo osób sie dziwi że mnie na niego stać.....a stań mnie było wybudować i utrzymać.... i ktoś by powiedział że wydałem na niego jakieś 400-500 tys. zł i idzie się pomylić.......bo ja wydałem 248 tys.

 

dlatego podsumowując cały temat.... mysle że jesli ktoś szuka oszczędności na ogrzewaniu to pewnie tylko dlatego że poprostu go może juz teraz nie stać....lub jest osobą oszczędną....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że odpowiedź na pytanie "jak najtaniej..." daleka powinna być od pompy ciepła. Najtaniej powinno wyjść drewno lub miał.

 

Nie z teorii mówię - mieszkałam w takim dużym domu połączonym z firmą - ogrzewanym pompą ciepła i wyniki były absolutnie nieporównywalne (na niekorzyść wszystkich innych okolicznych domów ogrzewanych różnym źródłami) w przeliczeniu na m2. Dom ten był z Ytonga 36,5, raczej rozłożysty, dość przeszklony i nikt tam nie oszczędzał.

Jak również komfort użytkowania - zupełna bezobsługowość dla dużego, komfortowego domu-rezydencji ma znaczenie.

Wychodzę - może niesłusznie - z założenia, że dla właściciela takiego obiektu jest ważny komfort, może i na miał czy na "wszystko"wyjdzie taniej, (na drewno niekoniecznie), ale czy będzie chęć palenia samemu ?

 

 

Nie neguję, ale pytanie było sformułowane dość jasno i konkretnie. Porównań nie lubię bo nigdy nie są one rzetelne, a to ze względu na inne pojęcie komfortu, a to ze względu na inne własności budynku. Pompa ciepła nie daje tańszej energii cieplnej niż miał, czy drewno i nie jest tańsza w zakupie. Koszty obsługi przez właścieciela są niepoliczalne (zwykle).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę wygodną alternatywą sa kotły z podajnikiem

 

1. Tłokowy, zwany też szufladą spala miał i ekogroszek. Można palić miksem z ziarnem owsa. Generalnie tłoki maja mniejsze kosze zasypowe jak ślimaki i są trudniejsze w programowaniu. Mają jednak mocne systemy podające.

 

Na ok. 340m.kw ale docieplonego domu wybrałbym tłoka z zakresu mocy 32-40kW, jak masz więcej do ogrzania, to bliżej mocy 40kW. Kocioł na paliwo stałe to nie model gazowy, gdzie sprawność stoi na identycznym poziomie i gdzie nikt nie oszukuje z opałem.

 

 

Zasyp tłoka starcza średnio na 1-3dni (mniejsze kosze)

 

2. Ślimakowy, ale z palnikiem nowej generacji, czyli albo obrotowa głowica albo jeszcze lepiej palnik II-ej generacji BRUCER lub ekoenergia. Całkowicie żeliwne, żeliwne ślimaki, korpusy, paleniska. Na dom >300m.kw przedział mocy 32-40kW przy dobrym dociepleniu. (Przy ok.90-100W/m2 do ok.320m2).

Palnik Brucer lub Ekoenergia spala ekogroszek i miał 0-31,5mm, także paliwa szlakujące niemożliwe do spalenia w tradycyjnych retortach stosowanych do tej pory.

 

 

Zasyp ślimaka starcza średnio na 2-5dni, cieplejsze dni rekordziści dochodzą do 7dni. Ślimaki maja większe kosze.

 

Tak wygląda alternatywa w przypadku podajnika na ekogroszek czy zastępczy miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 90W/m2 potrzebujemy w/g mocy znamionowej ok. 27kW na 300m2

 

Przy 70W/m2 potrzebujemy w/g mocy znamionowej ok. 21kW na 300m2

 

 

Kocioł z podajnikiem o mocy 25kW pracuje efektywnie i spala mało w zakresie mocy od. ok.7,5 do jakiś 16-17kW.

 

Jeżeli kocioł o mocy znamionowej 25kW miałby iść na 100%mocy to spali na godzinę przy średniej sprawności 80% i węglu 26MJ ok. 4,33kg opału

 

Kocioł z podajnikiem o mocy 40kW pracuje i spala mało głównie w zakresie mocy od. ok.12kW do jakiś 31kW.

Jeżeli ten większy będzie sobie szedł na 30%mocy, to będzie spalać na godzinę ok. 2,08kg opału

 

Kocioł tłokowy o mocy znamionowej36kW pracuje głównie w zakresie mocy 9-18kW. moc max. to zapas na duże mrozy. Tutaj przy pracy na 30%mocy jakieś 1,80-1,90kg/godz.

 

Kocioł na paliwo stałe to nie kocioł gazowy. Dobierając wg mocy znamionowej trzeba sobie zdawać sprawę w jakich warunkach jest ta moc osiągana i na jakim paliwie. W instytutach maja doskonałe groszki, jest aparatura pomiarowa umożliwiająca dobranie paliwa i powietrza. Podczas eksploatacji moc spada przy gorszym paliwie i przy stopniowym zabrudzaniu powierzchni wymiany ciepła, po 2latach ze sprawności 82-85% zostaje jakieś 75-78% przy wyczyszczonym wymienniku.

 

Jak mu 25kW nie starczy do ogrzania tych 340m2 to rozumiem,że deklarujesz się na palacza u niego i dokładasz się do kosztów paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wiesz, ile kocioł na paliwo stałe o danej mocy znamionowej przy pracy na full spala na godzinę to po co zabierasz głos? To,że na kotle jest napisane 40kW, nie oznacza, że z taka mocą pracuje.

 

Jeżeli ktoś ma domek do 200m2, dobrze docieplony, to przy kotle mocy 25kW spala na dobę coś w granicy 25-30kg. Czyli na miesiąc granice 750-900kg

 

Przy budynku 300m2, dobrze docieplonym kocioł z zakresu mocy 32-40kW powinien spalać na dobę coś w granicy 45-55kg, na miesiąc coś w granicy 1,4T do jakiś 1,6T

 

Dom ma mieć ogrzewane ok.330m2, ale jego powierzchnia = 420m2, to około 330m2 do ogrzania jak jest liczone? Jak wysokie są pomieszczenia?

 

Ja nie mówię, że kocioł 25kW nie ogrzeje, jeżeli straty ciepła będą do tych 50W/m2, instalacja z mała ilością wody, to są szanse na ogrzanie tych 340m2

 

Najlepiej, jakby kolega podał wyliczone zapotrzebowanie na moc swojego budynku, wówczas byśmy niepotrzebnie nie teoretyzowali.

 

To,że znasz się na izolacji, nie czyni Cie expertem w innych dziedzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewymiarowanie kotłów to aspekt psychologiczny... kociołek 25kW nie robi wrażenia... takie małe pudełko ma ogrzać mi cały dom??? Przecież tak było (jeszcze parę lat temu) z kotłami gazowymi... taka wisząca na ścianie szafka ma ogrzać mój 150m2 dom???

 

...u starszych inwestorów pokutuje jeszcze obraz starych kotłów na węgiel lub koks... duży kocioł ale małe palenisko... do węgla wystarczające ale jesli przejść na inne paliwo - mniej energetyczne to niestety latało się co godzinę dokładać drewna bo niestety wchodziły 3 szczapy... teraz palenisko - komora zasypowa pozwala na załadunek większej ilości paliwa a gabaryty kotła nie są adekwatne do jego mocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten 25kW będzie musiał iść na full, czyli na 25kW, to ma prawo spalać na godzinę ok.4kg ekogroszku przy sprawności ok.80-82% i ekogroszku 26kJ.

Czyli na dobę nawet do 100kg a na miesiąc pod 3tony.

 

Jeżeli będzie szedł z mniejszą mocą, spali odpowiednio mniej, np. przy pracy na ok.17kW coś w granicy 2,8kg, czyli cos w granicy 2T/miesiąc.

 

Są jakieś zakresy pracy na danej mocy, gdzie oba modele spalą podobne ilości paliwa.

 

Przy doborze na styk mamy wyższe temp. spalin, kocioł mocniej grzeje.

Z 1kg opału 26MJ jesteśmy w stanie wycisnąć 7,22kW energii

W procesie spalania ze sprawnością 82% z tych 7,22kW zostaje jakieś 5,92kW energii

 

spalanie zależy zatem od zapotrzebowania budynku na energię. Wymiennik kotła ma umożliwiać efektywny odbiór tej energii, ostatecznie nie chodzi o to, aby grzać komin.

 

Dlatego dość istotny aspekt, to jakie ma kolega zapotrzebowanie na kW w tym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dla tego się dopytuje, ponieważ piszesz, że dobrze docieplony to myślę, że spokojnie można przyjąć bez liczenia 60 W/m2 (zakładam, że nie ma wentylacji mechanicznej z odzyskiem) co nam daje 18 kW zapotrzebowania.

 

wiadomo przydało by się wrzucić do ozc i policzyć, jednak nie sądzę by średnio licząc wyszła duża różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...