Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Też różnie kombinowalem, swoj sterownik itd. nawet cos tam mialem przygotowane.(osobiscie grzebie w prockach).

Jednak w koncu staneło na plc - uruchomic podstawowe pierdoly musialem szybko, a jak sie buduje "tymi ręcami" to czasu mało.

Moje konstrukcje trafiaja teraz po kolei jako jednostki podrzedne (kotlownia, temperatury itp) - gadaja z plc w otwartych standardach (modbus) - na spokojnie.

Jednak zawsze idea byla zcentralizowana plus sterowniki podrzedne do konkretnych celow. (zawodowo podobnie pracuje w przemysle)

Wydaje mi sie ze jakby byla awaria to rowniez jest prosciej w takim ukladzie. Plc z ilomas tam wejsciami zawsze wymienisz w ostatecznosci na jakis inny, nawet jak producenta nie bedzie juz na swiecie.

W firmie masz modernizacje co pare latek. Chalupe stawiasz z zalozenia na dluzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję za odpowiedz.

Same czujniki temperatury 1-wire nie są problemem. Pytanie jak zintegrować je z KNX, aby nie dużym kosztem mieć np. 40 pomiarów. Na codzień pracuję z dużymi sieciami dziesiątków modułów PLC. IMHO PLC było by swego rodzaju proteza systemu do automatyki domowej. Nadal rozwiązaniem są klasyczne przyciski do sterowania (zakladam bezsens używania paneli HMI), scada. Na PLC można w wszystko zrobić, ale optymalniejsze dla mnie wydaje się wykonanie własnych urządzeń wejść/wyjść/ADC/wyjść PWM/1-wire podłączonych do centralnego sterownika uC bądź PC. Niski koszt i nie ograniczone możliwości. Rozwiązanie na uC nadal będzie protezą systemu automatyki bydynkowej i niesie za sobą wiele wcześniej wspomnianych problemów. W sumie rozwiązania na PLC też moim zdaniem nie sa od nich wolne. Skoro urządzenia do KNX można kupić w nie wiele drożej niż robić własne to należy się zastanowić. Pytanie jak osiągnąć w KNX to samo co mógł bym zaimplementować sam. Może szkoda cennego czasu na projektowanie. No i człowiek nauczy sie czegoś nowego!

Oczywiście znam Pański DB. Według pierwszych schematów elektrycznych powinny z zapasem wystarczyc dwie rozdzielnice 150x80 150x60 cm w razie potrzeby mam możliwość dalszej rozbudowy. Nawet szafa serwerowa wysokości 1,6 m na osprzęt czeka w piwnicy :)

Jeśli miałbym robić system rozproszony to tylko na magistrali CAN, ale jakoś wole zcentralizowany jakos tak bardziej po mojemu. Zcentralizowany również dużo łatwiej wymienić na coś nowego (może google coś w końcu wypuści - marzenia).

Pytanie jak podejść do KNX łącząc go z pc, satelem, 1-wire ...

 

P.S. Pański DB jest jednym z moich ulubionych

 

jak z PLC pracujesz to już zupełnie bym sie nie zastanawiał.. knx ma tą wadę że jest drogi.. hmi zamiast przycisków? to bezsens imho.. ja

mam wszędzie dwonkowe legranda - nikt, włącznie z goścmi nie ma żadnych problemw z obsługą, hmi jest jest jeden i starczy..

samo knx ma wielkie możliwości ale za wielką cenę ;).. jak już miabym coś z modułów wykonawczych samemu robić to w domu zrobiłbym coś po modbusie z PLC jako masterem.. i wszystkie moduły podrzędne puściłbym po rs485.. mamy scentralizowany system na plc ktore znasz i pewnie zawsze cos tam w skrzynce luźniego zalega ;)

zresztą jak widać kolega powyżej też chyba podobne zdanie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyciski zamierzam urzyć z oferty firmy TEM. Monostabilne 2 i 3 pozycyjne. Pakiety 3-5 sztuk szerokości 1M w zależności od pomieszczenia.

[ON/OFF - ostatnie ustawienie] [oświetlenie 1 +/-] [oświetlenie 2 +/-] [oświetlenie 3 +/-] [oświetlenie 4 +/-] Na taki pakiet potrzebuje 10 wejść.

 

Zakladając 80 wyjść potrzebuję 10 sztuk aktorów po 310zł (cena z strony producenta). Sumarycznie za wyjścia 3100zł. Moje moduły wyszły by pewnie z 1200zł nie uwzględniając błędów w PCB i poświęconego czasu, który mógł bym poświęcić na moją pracę zawodową/czas dla rodziny. Pytanie jak z resztą urządzeń do KNX.

 

Samo zagadnienie jak to zrobić na uC/PLC nie jest problemem. Rozwiązań jest dużo.

Edytowane przez marcelix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo ważny temat bo ludzie marnują energię. Teraz ta moda dopiero wchodzi do nas z zachodu. Sąsiad niedawno się budował i właściwie cały dom pracuje z maksymalną oszczędnością. [moderowano fragment wyglądający na spam czystej wody]. W Polsce już spokojnie można zbudować oszczędny dom. Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a jaką instalację można polecić do sterowania ze smartfona elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, 8 obwodów. Jaki system i kwota?

Jako konkurencja w grę wchodzi 8 sterowników euroster EQ7 - koszt 2 tyś zł. Czy w tej cenie lub niższej/wyższej można liczyć na bardziej inteligentny system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

Mam problem ze sterowaniem przekaźnikami przez centralę Satela. Gdy podłączyłem przekaźnik do wyjścia OC (przekaźnik Relpol z diodą zabezp, karta rozszerzeń Satel 8xOC, zasilanie cewi przekażnika osobnym zasilaczem 24V) przekaźnik działa prawidłowo włącza i wyłącza się kiedy powinien. Problem w tym że dioda przekaźnika blado świeci przy wyłączonym wyjściu - po zmierzeniu napięcia na cewce przekaźnika jest tam ok 2,4V. Co może być tego przyczyną? (dodam, że podobny układ zestawiony na Fateku działa poprawnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Czy ktoś wie, czy jest jakieś urządzenie do którego można to wszystko podłączyć, tak żeby to był jakiś jeden panel dotykowy do sterowania tym wszystkim? D

 

Schneider Electric wysłuchał twoich "modlitw" i od niedawna oferuje panel z PLC Magelis SCU. Dostępne są urządzenia w wersjach 3,5" oraz 5,7":

16 wejść / 10 wyjść dwustanowych

8 wejść / 8 wyjść dwustanowych + 4 wejścia / 2 wyjścia analogowe

 

Więcej tutaj.

 

--

Pozdrawiam :)

KG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym robić system rozproszony to tylko na magistrali CAN, ale jakoś wole zcentralizowany jakos tak bardziej po mojemu. Zcentralizowany również dużo łatwiej wymienić na coś nowego (może google coś w końcu wypuści - marzenia).

Pytanie jak podejść do KNX łącząc go z pc, satelem, 1-wire

 

Pytanie co według Ciebie znaczy system rozproszony? Według niektórych system rozproszony to taki w którym moduły są rozproszone po budynku, zwykle w puszkach. Ale tu raczej chodzi o rozproszoną inteligencję, czyli nie ma sterownika centralnego tylko każdy moduł systemu posiada swoją własną, programowalną logikę. Według mnie sytuacja idealna, ponieważ nie ma w systemie elementu takiego jak sterownik centralny, który w razie awarii położy logikę całego systemu. System rozproszony zatem może być instalowany albo w puszkach, albo w całości w rozdzielni, albo tu i tu. Takie systemy też zwykle dają sie integrować w pełni z systemami alarmowymi (np. z Satelem Integrą). Tak działa KNX. Takim systemem jest również komunikujący się po magistrali CAN system Ampio http://www.ampiosystem.pl z tą różnicą że jest o wiele tańszy. W sumie sterowniki plc komunikujące się pomiędzy sobą po swojej magistrali też mogłyby symulować taką inteligencję rozproszoną, tyle że nie są one przystosowane do automatyki budynku i programuje się je znacznie gorzej niż systemy dedykowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schneider Electric wysłuchał twoich "modlitw" i od niedawna oferuje panel z PLC Magelis SCU. Dostępne są urządzenia w wersjach 3,5" oraz 5,7":

16 wejść / 10 wyjść dwustanowych

8 wejść / 8 wyjść dwustanowych + 4 wejścia / 2 wyjścia analogowe

 

Więcej tutaj.

 

--

Pozdrawiam :)

KG

 

Dzięki. Sprawdzę w wolnej chwili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Czy ktoś może zagłębiał się bardziej w Openhab a może komuś udało się już coś zrealizować ?

 

Tak czytam i wygląda to ciekawie. To co chciałbym osiągnąć to proste sterowania alarmem, automatyką rolet, części świateł, pomiarem temp (1-wire) oraz sterowaniem CO, w przyszłości oświetlenie na zewn / podlewanie.

 

Pierwotnie myślałem o zastosowaniu Satela128, który obecnie steruje m.in oświetleniem zewn oraz roletami, do tego chciałem dokupić sterownik LCD (ten większy), ale jest dość drogi, tak się zastanawiam, czy nie lepiej postawić Openhuba np na Rasberry +Tablet na ścianę :), wtedy openhub przejął by sterowanie m.in roletatmi, oświetleniem + proste sterowanie alarmem.

 

Myślałem też nad zakupem programowanego sterownika do CO / pieca (on/off), ale to chyba też załatwiłby Openhub.

 

Jak myślicie ma to sens ? Warto w to iść ?

Jakie mogą pojawić się problemy ?

 

Liczę się z tym, że trzeba będzie spędzić nad tym sporo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie dziecinne pytanie: jaki przewód (linkę) sygnałowy dać od wyjścia (24V dwustanowego) PLC do przekaźnika. Szukałem na forum i natknąłem się gdzieś na ślad 1mm2, ale to chyba gruba (nomen omen) przesada. Skoro żyły UTP mają 0,2mm2, więc chyba 0,35mm2 (0,5mm2?) tu całkiem styknie, czy się mylę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dawaem fabryczne linki - kocówki wanie 0.35 zaciskałem, 0.2 też będą bez problemu.. nie wiem jaki masz plc i jak wyjcia ulożone ale rozważ zakup taśmy 10 żył bo to ładnie się układa..

 

Co to są "fabryczne linki"?

 

O jakie taśmy chodzi?

EDIT, coś takiego:

http://www.vega-tronik.eu/przewody_tlwy.html ?

 

Zaznaczę, że przekaźniki w projekcie mam w 2 rzędach, sygnały dostarczam do nich z korytka między tymi dwoma rzędami (a pod dolnym rzędem przekaźników szyna ze sterownikiem).

 

Wago 750-841 (czyli "Wagowskie" złącza sprężynowe, w przekaźnikach zresztą też). Nie mam tych DI/DO jakoś specjalnie dużo (po ca. 60), ale (dla czytelności) DigitalOutputs bym wyprowadzał takimi kolorowymi przewodami:

http://www.tme.eu/pl/pages/New_Product:zestawy-przewodow-lgy-i-tly-dla-hobbystow.html

są jak widać m.in. 0,22 0,35 i 0,50, taki secik 10x5m byłby jak liczę w sam raz.

 

Tulejki pewnie też będę zaciskał (muszę się do tego przymierzyć).

 

DI będę wprowadzał drutami (może deczko grubszymi jak UTPowe) bo skrętki z przycisków będę miał rozszyte na złączach "Kronowych" (od strony PLC, ściśle: na patchpanelach).

 

BTW, składam sobie rozdzielnicę z "klocków" Eaton Profi+, na moje lamerskie oko superowy system.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może zagłębiał się bardziej w Openhab a może komuś udało się już coś zrealizować ?

Ja zrealizowałem sterowanie światłami (głównie zewnętrzne), monitorowanie alarmu, CO i temperatur, pobieranie danych ze stacji pogodowej, i monitorowanie zużycia prądu. W przyszłości planuję sterować nawadnianie, podpiąć kamery i co tam mi przyjdzie do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fabryczne - ja mam fateka moduły 24x i 24y i do nich są do dokupienia linki ze złączami z jednej strony do modulu i jakies 2 m linki, takie jak pokazales będą ok.. aha - zaciskarkę do końcówek jak nie masz to kup sobie taką na parę rozmiarów co wygląda jak kombirnerki i bez żadnych dociskających sprężynek (nie jest najtańsza) te co są w zestawach to gowno straszne i po paru końcowkach szlag Cie trafi.. tak samo takie z dociskami np. z 4 stron, upadnie niechcący i po zabawie.. a taka gdzie sam dociskasz posluzy dlugie lata..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artur, Ty jak zawsze jesteś niezawodny zawodnik :) DZIĘKI!!! Świetna myśl z tymi taśmami, taka wstążka 8x0,22 (0,35) w sam raz do jednego modułu 8DO! Elegancko. Jeśli byłyby takie taśmy drutowe (zaraz poszukam, bo na złączach Krone się linki nie "zabije"?) to i do "ósemek" UTPowych by może pasowały.

 

Timing z radami do zaciskarek też idealny! Przymierzałem się właśnie do jakiś czterostronnych, w ten deseń:

http://allegro.pl/ag466-praska-do-tulejek-zaciskarka-do-kabli-0-25-6-i5142689302.html

ale rozumiem sugerujesz raczej coś takiego:

http://allegro.pl/zaciskarka-praska-do-kabli-tulejek-koncowek-0-5-16-i5006701251.html ?

 

BTW, w opisach średnic przy takich zaciskarkach to się podaje średnicę tulejki (zew.? przed/po zaciśnięciu?) czy linki?

 

Jeszcze jakiś ściągacz izolacji by mi się przydał (również do żył 1,5 i 2,5, tę dłubaninkę chyba całą sam będę wykonywał "na obiekcie"). Może i tutaj coś doradzicie (najlepiej nie za drogo, ma być... Trabant! :D byle miesiąc pojeździł). Może taki:

http://allegro.pl/sciagacz-izolacji-do-kabli-i-przewodow-zaciskarka-i4777649190.html

lub taki (w sumie nie muszę przestawiać co chwilę, ustawiam średnicę obskakuję wszędzie, zmieniam i kolejna runda, itd.):

http://allegro.pl/automatyczny-sciagacz-izolacji-obcinak-01-519-neo-i5114172134.html

 

No i chyba zaciskarka do RJ45 (11 i 12 może też by się przydały), tego mam mało (z 50?) to może i taki "wypas" by wytrzymał (toster free :) ):

http://allegro.pl/zestaw-50-wtykow-rj45-zaciskarka-tester-sciagacz-i5044892200.html

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 8 żył tylko 10 - jeszcze pewnie masa i plus by się przydały ;) co do reszty potem zerknę bo na komórce jestem i słabo sie tu pisze..

 

Może się skompromituję do reszty (jestem dość zielony, nie ukrywam), ale... (jeśli chodzi o wyjścia) to "plusy" (24V+) przecież mam właśnie na wyściach z modułów PLC, a minus (0V) dociągnę sobie raz (choćby wprost z zasilacza?) do pierwszego przekaźnika "w stadzie" i zmostkuję do pozostałych 4636519.jpg.

 

A jeśli chodzi o wejścia, to na patchpanelu są złącza ośmiokrotne (UTP), i w zasadzie zważywszy że duża część to będą sygnały z pstryczków poczwórnych, to chyba najładniej będzie zebrać po 2 x cztery linie (z sąsiadujących złącz, czyli dwa pstryczki) i razem taśmą 8x doprowadzić je do mudułu wejść 8DI PLC. Natomiast przewody _doprowadzające_ 24V+ do przycisków (po jednym w każdej skrętce) zbieram z patchapanelu w łączówce uziemiającej LSA (jakby blok rozdzielczy, tak to sobie wymarzyłem).

 

EDIT: a może Tobie chodziło o doprowadzenie + i – do modułu...? W Wago moduły są łączone między sobą (i z "centralą", wsuwa się jeden w drugi) i mają styki do 24V i 0V więc doprowadzam tylko raz + i – do PLC (albo dwa razy jeśli chcę mieć centralę zasilaną z jednego zasilacza, a moduły z drugiego).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...