Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów


Recommended Posts

Właśnie jestem na etapie projektowania instalacji inteligentnej u mnie w domu.

 

Calość będzie chodziła na siemens s7-300 - zakupiłem tanio, i tanio można rozbudiować o kolejne IO (problem jest tylko z kartami TC- temperaturowymi ale zamierzam to gdzieś wychaczyć taniej). Przekaźniki SSRa- są mniej awaryjne i ciche. Zamierzam wszystko podłączyć do najzwyklejszego panela dotykowego. Nie chce PC-ta, i chcę aby całość była jak najprostsza.

 

Główne funkcje systemu:

- alarm (czujniki ruchu, kontraktony na okna...)

- programowanie oświetlenia wew i zew (również z czujek ruchu alarmowych)

- zasłony automatyczne

- chowany TV

- podlewanie przed domem

 

Myślałem jeszcze o sterownikach do pieca czy solarnych, ale sterowniki są tak zaawansowane że nie chce mi się tego robić w PLC :) szczególnie że jak pisałem karty temperaturowe są drogie.

 

i inne :) pomysłów jest dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może ktoś podpowie jakąś tanią szybszą pompke do CWU zamiast tych standardowych kilkunastowatowych? To już byłoby zgrabne rozwiązanie jakby dało się odpalać 5 czy 10 sekund przed użyciem wody a nie cyklami, bo pomimo że jest wykrywanie to i tak w 50% pewnie nietrafione, bo nie zawsze idziesz do łazienki.

 

Pompki do CWU z zasady nie są najtańsze (inny materiał), ale chyba najpierw powinieneś określić jakiej wydajności potrzebujesz. Sądzę że najlepiej jakbyś sprawdził ile (objętościowo) wody musi zlecieć (w najdalszym punkcie lub najważniejszym) zanim pojawi się ciepła, i do tego (znając objętość rur do tego punktu) dobrał odpowiednią wydajność pompy. Z tego co widzę większość zwykłych pomp do CWU nie ma biegów czy regulacji prędkości.

 

Ja u siebie kupiłem typową małą pompę do CWU, która ma pokrętło prędkości (LFP ERGA), jak będę kiedyś sobie ustawiał cyrkulację to może być przydatne (choć przewiduję raczej długie ciągłe cykle pracy w okresach grzewczych plus jakiś bardziej oszczędny tryb poza okr.grz.).

 

Teoretycznie (ze względu na korozję czy tam odkładanie kamienia) typowe pompy do CO nie są do tego przeznaczone. Z drugiej strony (tak sobie gdybam) one i tak mają większe przyłącza i przeloty, więc nawet jakby ten przelot miał się zmniejszyć (kamień) to i tak wydajność będzie spora, a przy takiej chwilowych-szybkich "strzałach" może to i byłoby lepsze (o ile pompa by nie klękła zbyt szybko). Z tego co widzę tanie pompy do CO są tak z 5x szybsze niż te do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę późno odpowiadam, miałem małą przerwę z forum... ;)

 

A dokopałeś się do jakiegoś sensownego manuala albo przykładów?

Przykłady w wiki jedynie i forum (grupa dyskusyjna). Fakt że też dużo walczyłem, a jak coś nie chciało działać, to forum i inspekcja kodu źródłowego... ;)

 

Niektórych rzeczy nie udało mi się zrobić bo np jest przykład ale bez wyjaśnienia i np nie działa mi wyświetlanie ile świateł w grupie jest włączonych, a w demo jest coś takiego i bangla.

Tworzysz grupę agregującą (plik items):

Group:Switch:OR(ON,OFF) Lights "Włączone światła [(%d)]"

 

i podpinasz światła do tej grupy, np.:

Switch Light_Out_Frontdoor "Wejście" (Lights) { satel="output:42" }

 

tworzysz pozycję w pliku sitemap:

Frame label="Status" {

Group item=Lights

}

 

to tyle, pewnie i tak już sobie poradziłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
budowa jeszcze w trakcie i jakbyś jeszcze rozważał CAN'a to jest dość fajny polski projekt http://www.hapcan.com

 

Potwierdzam :). Moduły już kupione. Właśnie elektryk siedzi nad szafą. Później moja zabawa z modułami i programowaniem.

 

Ps. Akurat jest promocja na przekaźniki. Niestety, kupiłem wcześniej a tak oszczędziłbym z tysiąc złotych naszych polskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Panowie szybkie pytanie:

Czy są gotowe sterowniki LED, którymi można by sterować pilotem + skryptem z poziomu Raspberry, np poprzez Openhab, MQTT ?

 

Takie z pilotem + wifi to znalazłem, ale do tego jest specjalna aplikacja, a ja jej nie chce, bo chce to zintegrować z resztą sterowania.

Z drugiej strony nie chce jeszcze Raspberry angażować w sterowanie kolorami poprzez GPIO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Trochę późno odpowiadam, miałem małą przerwę z forum... ;)

 

 

Przykłady w wiki jedynie i forum (grupa dyskusyjna). Fakt że też dużo walczyłem, a jak coś nie chciało działać, to forum i inspekcja kodu źródłowego... ;)

 

 

Tworzysz grupę agregującą (plik items):

Group:Switch:OR(ON,OFF) Lights "Włączone światła [(%d)]"

 

i podpinasz światła do tej grupy, np.:

Switch Light_Out_Frontdoor "Wejście" (Lights) { satel="output:42" }

 

tworzysz pozycję w pliku sitemap:

Frame label="Status" {

Group item=Lights

}

 

to tyle, pewnie i tak już sobie poradziłeś.

 

eee.. nie do końca o to mi chodziło chociaż też niezłe. Pokazuje mi się lista co jest zapalone a co nie.

W demo obok przycisku była liczba włączonych w nawiasie i o to mi chodzi a tu tego nie widze. Tą grupę agregującą tworzymy tylko tutaj? Rozumiem że jest to nowa grupa nigdzie wcześniej nie deklarowana, przynajmniej tak jest w demo zrobione jak widzę.

 

EDIT: no dobra sam sobie odpowiedziałem. Wysiedziałem temat i wniosek taki że zapomniałem do Switchgrupy dodać poszczególne światła. Teraz działa.

Edytowane przez weasel123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W demo obok przycisku była liczba włączonych w nawiasie i o to mi chodzi a tu tego nie widze.

To nam załatwia specjalny format tekstu grupy "(%d)". W to miejsce wpisywana jest ilość włączonych świateł.

 

EDIT: no dobra sam sobie odpowiedziałem. Wysiedziałem temat i wniosek taki że zapomniałem do Switchgrupy dodać poszczególne światła. Teraz działa.

"i podpinasz światła do tej grupy, np.:" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Tworzę projekt o nazwie "Optymalizacja scen świetlnych w przestrzeni miejskiej". Ponieważ uczę się nie Politechnice Poznańskiej, to za teraz obrałam koryto Warty. Moim zadaniem jest zaprojektowanie oświetlenia dla koryta Warty od mostu Rocha do mostu Jordana. Ponieważ prace tworzymy w dwie osoby, wpadłam na pomysł protokołu KNX w połączeniu ze standardem DALI. Standardy już opisałam, a teraz przyszedł czas na część projektową. Ze względu na to, że nie mamy dużego pola manewru jeżeli chodzi o sprzęt znajdujący się na uczelni, wymyśliłam, że będę korzystać ze standardu jakim jest KNX, bramki KNX/DALI i sterowników PLC Siemens S7-1200. Wiem już na pewno, że sterownik DALi musi posiadac moduł SLAVE a sterownik PLC moduł MASTER jednak nie mam zielonego pojęcia jak ma to wyglądać pod względem samego podłaczenia. Czy sterownik KNX/EIB podłączamy do bramki KNX/DALI, następnie sterownik DALI a potem dopiero PLC? W swoim projekcie chce sterować natężeniem strumienia świetlnego za pomocą ściemniaczy DALI oraz czujnika natężęnia światła ( zczytując sumę z wejść analogowych?) oraz za pomocą detektora ruchu - jeżeli nikogo nie ma to światła się nie palą - (za pomocą wejść cyfrowych?)

W jaki sposób napisany ma być program- z użyciem bloków PWM?

Byłabym baaardzo wdzięczna gdyby znalazła się osobą która się wypowie i opowie mi jak ma to wszystko wyglądac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

..mam takie pytanie !

Sterownik STR przeznaczony jest do sterowania rolet (góra-dół) lub innych obiektów (np. bramy) napędzanych silnikiem elektrycznym jednofazowym prądu zmiennego za pomocą włączników chwilowych (np. dzwonkowych). Sterownik może pracować jako urządzenie samodzielne (przeznaczone do otwierania/zamykania jednej rolety), jak również możliwe jest łączenie sterowników w grupy umożliwiające centralne sterowanie wieloma roletami.

A PYTANIE BRZMI jakie sterowniki uzyli byscie,wzglednie macie juz zainstalowane do waszej instalacji

STR-421 230V czy STR-421 24V (te akurat sa na szyne DWUPRZYCISKOWY 8A)

Edytowane przez AndrzejHH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
..mam takie pytanie !

 

STR-421 230V czy STR-421 24V (te akurat sa na szyne DWUPRZYCISKOWY 8A)

 

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że one pobierają moc 1 Wat w stanie spoczynku. Przeważnie każdy taki aparat to 2VA albo i więcej. Powiesisz ich 20 to będzie 40VA co godzinę schodziło z konta bankowego. W rozdzielni będzie też cieplej.

Elektronika się zużywa i za kilka lat będziesz musiał odtworzyć ich stan. Nie ma więc powodu aby używać permanentnie zasilanych aparatów.

 

Dodatkowo klasyczny transformator ma straty własne i sprawność transformatora to jakieś 60%. Natomiast elektroniczny ma sprawność lepszą ale czas życia może 3 lata jak będzie stale podłączony i może się niespodziewanie popsuć. Przetwarzanie napięcia i operowanie na nim to niepotrzebna komplikacja.

Edytowane przez xtea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że one pobierają moc 1 Wat w stanie spoczynku. Przeważnie każdy taki aparat to 2VA albo i więcej. Powiesisz ich 20 to będzie 40VA co godzinę schodziło z konta bankowego. W rozdzielni będzie też cieplej.

 

Skoro pobierają 1W, to 20 sztuk pobierze w godzinę 20Wh, co przy cenie prądu w okolicach 50gr/KWh da 1 grosz na godzinę, albo niemal 90zł rocznie. Dużo to czy mało, każdy musi określić sam. Fakt że można znaleźć rozwiązania z lepszym stosunkiem możliwości do pobieranego prądu.

 

Elektronika się zużywa i za kilka lat będziesz musiał odtworzyć ich stan. Nie ma więc powodu aby używać permanentnie zasilanych aparatów.

 

Zaproponuj coś o zbliżonej funkcjonalności i nie pobierającego prądu (a przynajmniej nie permanentnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd jest chyba po 62 grosze. Aparaty biorą może 1W mocy czynnej ale razem czynnej i biernej pewnie dwa razy tyle. Te na 24V pewnie nie mają zasilacza na kondensatorze szeregowym więc mogą brać 1W jako 1W. Ma ktoś tego na 24V żeby go zmierzyć?

 

Co zrobić dalej to sprawa kłopotliwa. Do każdego 1W dojdzie sprawność trafa zasilającego. Czyli 1.4W wypada liczyć. Co zrobić to sprawa kłopotliwa. Sterować elektronicznie zapaleniem światła skończy się tym, że jak się elektronika zepsuje to nic działać nie będzie.

 

Ja używam sterowników PLC PLC2011 i korzystałem z tych schematów https://elkom.com.tw/pl/wp-content/uploads/sites/3/2016/05/PLC2011_circuits_24_05_2016.pdf

Wszystkie wyłączniki mam na 230V. Sterownik padnie to nic się nie stanie. Ręcznie dalej działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że one pobierają moc 1 Wat w stanie spoczynku. Przeważnie każdy taki aparat to 2VA albo i więcej. Powiesisz ich 20 to będzie 40VA co godzinę schodziło z konta bankowego. W rozdzielni będzie też cieplej.

Chiński PLC 2011XXX nie pobiera w ogóle prądu?

Aby mieć sterowanie 20 roletami trzeba by podłączyć aż 7 chińskich sterowników. A ile pobiorą wtedy prądu?

 

Elektronika się zużywa i za kilka lat będziesz musiał odtworzyć ich stan. Nie ma więc powodu aby używać permanentnie zasilanych aparatów.

W jakim więc celu założyłeś sobie chiński PLC, który działa 24h/365?

Dodatkowo klasyczny transformator ma straty własne i sprawność transformatora to jakieś 60%. Natomiast elektroniczny ma sprawność lepszą ale czas życia może 3 lata jak będzie stale podłączony i może się niespodziewanie popsuć. Przetwarzanie napięcia i operowanie na nim to niepotrzebna komplikacja.

Akurat użycie chińskiego PLC to jest dopiero komplikacja, a użycie PLC2011BX, jako alarmu to już mistrzostwo świata.

Szkoda że musisz wymieniać zasilacze co 3 lata.

Prąd jest chyba po 62 grosze. Aparaty biorą może 1W mocy czynnej ale razem czynnej i biernej pewnie dwa razy tyle.

Jak już wiemy chińskie PLC nie pobierają prądu

Te na 24V pewnie nie mają zasilacza na kondensatorze szeregowym więc mogą brać 1W jako 1W. Ma ktoś tego na 24V żeby go zmierzyć?

Kondensator szeregowo. AUHAHAHAHAH. Jeszcze tylko nieuku musiałbyś wiedzieć po co się stosuje kondensatory szeregowo.

 

Co zrobić dalej to sprawa kłopotliwa. Do każdego 1W dojdzie sprawność trafa zasilającego. Czyli 1.4W wypada liczyć. Co zrobić to sprawa kłopotliwa. Sterować elektronicznie zapaleniem światła skończy się tym, że jak się elektronika zepsuje to nic działać nie będzie.

Czyli dokładnie tak samo jak w przypadku twojego chińskiego PLC, no chyba, że się pododaje bezsensownie 2x więcej przekaźników pobierających prąd.

Ja używam sterowników PLC PLC2011 i korzystałem z tych schematów https://elkom.com.tw/pl/wp-content/uploads/sites/3/2016/05/PLC2011_circuits_24_05_2016.pdf

Wszystkie wyłączniki mam na 230V. Sterownik padnie to nic się nie stanie. Ręcznie dalej działa.

No i doszliśmy do najzabawniejszej części.

Jeden sterownik PLC zużywa 15 VA, do tego dochodzi jak to ładnie pan palacz997 vel xtea policzył

Dodatkowo klasyczny transformator ma straty własne i sprawność transformatora to jakieś 60%. Natomiast elektroniczny ma sprawność lepszą ale czas życia może 3 lata jak będzie stale podłączony i może się niespodziewanie popsuć. Przetwarzanie napięcia i operowanie na nim to niepotrzebna komplikacja.

Czyli można przyjąć 25 VA czyli rocznie zużywa prądu za 120 PLN i to tylko jeden sterownik.

Przy 20 roletach daje nam to 840 PLN rocznie.

Trzeba też pamiętać, że mówimy tu o wersji mocno uproszczonej.

 

PS.

Uwielbiam jak ignoranci strzelają sobie w obie stopy i kolana.

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...