Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 575
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

łupiny się kiedyś rozłożą, ale to chyba większego znaczenia nie ma :wink: najwyżej jak w doniczce będzie ich za dużo do je odrzucisz :wink:

 

Olej w kompostowniku :roll: no to robaczki będą zadowolone 8)

 

I tak drewno będzie wilgotne, bo dobry kompostownik od wilgoci nie stroni

 

drewno wytrzyma ze dwa-cztery lata, chyba że na betonowych fundamentach będzie ustawione..... ale to wszystko trochę roboty wymaga. My mamy nieco miejsca i kompostownik leży po prostu w wolnej pryzmie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to już jak jesteśmy przy tym orzechu, to łupinki z orzechów też są trudno rozkładalne czy nie? :-?

 

Łupinki wrzycamy do komnka - tam dużo sie szybciej ulegają przenianie na materiał potrzebny do ogrodu.

 

Miałem wcześniej drwewniane.

Teraz plastokowy ok 450l. Uważam, że lepiej się tam dzieje. Kompost mam szybciej i więcej żyjątek też tam lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupki będą metalowe więc nie powinny przegnić.

Teraz mam pryzmę ale nie wyglada to dobrze. Dlatego chce to obudować. Obudowa pozwoli tez na segregacje a tak to nawalamy ciagle nowego materiału an to co juz przegnite.

 

I bardzo dobrze - tylko raz na pół roku (to tak prawidłowo) ale nawet raz na rok się da - trzeba ten kompost widłami przewrócić na drugą stronę :wink: Przy przerabianiu kompost dostaje powietrza, rozdrabniasz większe kawałki i szybciej nadaje się do użycia :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez stronie od chemi.... wpuściłam kalifornijki w czerwcu 250szt,

maja sie dobrze, przerabiaja co trzeba i sie namnożyło ich troche..

 

O to mi się podoba, ale one mają swoje wymagania, a u mnie psy potrafią grzebać w kompoście ... i co wtedy :roll:

 

Ale możesz przybliżyć temat od praktycznej strony - teorie mniej więcej znam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co dokładniej ????

 

robale sa pare cm poniżej górnej warstwy (więc grzebanie psów nie -groźne, zreszta jak nawet sie pies do niej dogrzebie to jej nie zje, najwyzej pare się porozrywa od pazurów....

i rzeczywiście NIE-uciekają z pryzmy, poprostu są tam, i intensywnie pracują....

rzucam wszystko co BIO- dodatkowo drobne i małe patyczki brzozowe aby w ten sposób nie tworzyć zbitej masy tylko jakby troche rozluźniać to..-ale to są naprawde małe a raczej chrust brzozowy......

 

w środku mojego kompostownika obłożyłam pudełkami- szarymi -bo potrzebują papieru, dno wyłożyłam najpierw zieloną siatką z drobnymi oczkami (to od kretów ktore je lubią) potem położyłam też karton i juz dalej........to samo bio,

czasami troche - pare szpadli ziemi tez sypne- do tej pory tylko 1raz, , albo ląduje tam razem z chwastami które piele i nie pozbawiam za bardzo korzeni ziemi tylko razem...

i badyla słonecznika też tam wrzuciłam, teraz bede wszystko co z ogrodu i zostało zmrożone- liście kannyy, georgini....etc.

 

nie dawajcie kolorowych gazet, ani wogóle nic co ma FARBE DRUKARSKA, foli też nie...pudła pozbawiałam też tej foli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompostownik zakładaliśmy w maju, robaczki mamy od czerwca, ale mam nadzieje ze przezyja zime, wymiary pryzmy: ok. 2,5m. szeroka i 3m. dluga- i juz jest okolo 150cm wysoka wiec teoretycznie gdzieś w środku jest zachowana bezpieczna strefa przemarzania, skoro idzie 110cm w dół strefa to sądze żę tak samo jest i na powierzchni, i odnosi się do każdego boku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...