Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DROGI dom z poddaszem użytkowym


Recommended Posts

An-bud - to nie jest ten sam dom w wersji z poddaszem użytkowym i nie. Są znaczące różnice w samej bryle.

Znajdź projekt w stylu "z możliwością adaptacji poddasza" albo z taką samą bryłą i poddaszem użytkowym i nie - to będzie coś widać. Porównujesz słonie do zapałek.

Na tym samym "obrysie" możesz zbudować parterówkę i dom z pełnym piętrem plus poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 147
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przecież ten drugi dom to jest większy na mój gust o drugie tyle.Owszem dobre zrobienie poddasza to nie lada wyczyn ale nie popadajmy w skrajności.A co do spieprzenia to widziałem kilka ( nie jestem budowlańcem spieprzonych parterówek). Więc tutaj nie można generalizować .Ale ja naprawdę poproszę Cię abyś mi znalazł poręczną i komfortową parterówkę dla przynajmniej 4 osób. Co do pierwszego projektu to tak jak inni napisali jakoś ten dom do mnie nie przemawia owszem może dla dwójki emerytów ale nie dla 4-osobowej rodziny.Drugi projekt jak dla mnie jest bardziej przemyślany .

 

To jest ten sam co pierwszy :wink: większy o poddasze i garaż.

 

Robiłem sobie kiedyś projekt :wink: w 1 wersji miał 220 m2 :wink: co kilka lat malał teraz bym robił około 80m2.

 

podobny był trochę do tego

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/irma-ii/

 

 

ps. kumpel po wypadku trafił na wózek inwalidzki :-? odcięty jest od połowy domu, człowiek też robi się starszy. To dla lubiących schody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zapominają o jednym, ale istotnym elemencie - MPZP lub WZ.

Sam osobiście tego doświadczyłem.

 

Przez dwa lata liczyłem, wybierałem. Z różnych powodów zwyciężyła porterówka – także z finansowych. Po bardzo burzliwych dyskusjach z moją Panią – wybraliśmy ten jedyny projekt. I co - d…a.

Warunki zabudowy określają nachylenie połaci między 40 a 45 stopni. W takiej sytuacji grzechem byłoby budowanie parterówki, która przy takiej samej powierzchni użytkowej (około 130m2) wychodzi zdecydowanie drożej niż z poddaszem.

 

Cyrk z wyborem zaczął się od początku – projekt wybrany, a co najważniejsze mieści się w cenie tamtej parterówki z dachem 25 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ten przyklad - jakies cyfry?

Powierzchnia dachu zmieniła się z 225m.kw na 246m.kw,doszły schody-10tys.zł,doszły 4 okna połaciowe-6tys.zł,doszło wykonanie lukarn z oknami-10tys.zł,doszła instalacja wentylacyjna,wodna+ogrzewanie ok.10tys.zł,doszło ocieplenie połaci-ok.10.tys.zł,zamiana stropu drewnianego na lany-różnica ok.10.tys.zł,doszło wykończenie poddasza,wyposażenie łazienki ok.20tys.zł.

Orientacyjnie koszt budowy zwiększył się o min.90tys.zł.

Kosztorysy obu domów:

http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/materialy/mila_378_wersja_a.pdf

http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/materialy/mila_ii_823_a_-_z_garazem_1st..pdf

 

No to 90 tys z wykonczeniem - super cena jak na taki wzrost powierzchni.

Wiec parterowka zdecydowanie drozsza niz z poddaszem (za m2)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

hmmm no popatrzcie , nie wiedziałem , że w parterówkach się nie ociepla stropu czy połaci.... :lol: jak bym nie musiał to tez bym pewnie wybrał parterówkę , hehe........

 

2.

ja mam w nosie warunki zab. a planu niet , bo w mojej gminie jest taki chaos , że wybierasz projekt i Ci do niego dostosowują wz.... hehe...

 

3.

ja mam łazienkę , kuchnię , kotłownię, sypialnię, gabinet, jadalnie, salon z tv, sralnię no i barek oczywiście... :lol: na parterze i jak przestanę wierzgać no to wszystko będę i tak miał pod ręką a góra jest przeznaczona dla gości oraz na szkodnikarnię.... :lol

 

4.

nie było mowy o łazience tylko o dwóch pokojach na poddaszu , które podwajaja koszty domu no ale skoro nie jesteśmy konsekwentni to...

...wyposażenie łazienki 20 tys.?

 

geberit 1500, umywalka 1000, baterie 2000? wanna 3000?

kibel 2000? prysznic 5000 , kafle, oświetlenie 7000 , to są koszty powyżej średniej krajowej....

 

5.

można mieć okna w poddaszu bez lukarn...

 

6.

można obejrzeć 1000 domów... ale żeby coś wiedzieć to warto choć jeden zbudowac.... :lol:

 

fajnie , że nikt nie skomentował mojego przykładu....

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.archipelag.pl/realizacje/irma-ii/

Jeśli miałbym budować to tylko coś w takim stylu.Ogólnie podobają mi sie domy parterowe le nie będę się powtarzał dla mnie są jakieś takie niepraktyczne( dla wielu z Was pewnie jest na odwrót).Nie wiem czy to już pisałem ale inni już tak każdy ma inne wymaganie mi się marzy piwnica +garaż dwustanowiskowy a co z tego wyjdzie to nie wiem , ale w mojej sytuacji odpada chyba dom parterowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, te schody to chyba jakiś straszak na starsze osoby. Ten argument zawsze musi paść. :)

 

Moja babcia do wylewu w wieku lat 92 chodziła sobie na piętro (18 stopni) ot tak, powyglądać przez okno. Teraz, trzy lata później, znowu chodzi po schodkach, ale krótszych - 4 stopnie do piwniczki czy na podwórko.

 

W jakim wieku wypada przestać chodzić po schodach? Nie chcę popełnić gafy. :p

 

Jeżeli w domu, w którym mieszkało 4-5 osób zostaje tylko dwoje ludzi, to tak, czy siak jest to dom za duży, a za jego ogrzewanie trzeba płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja babcia raczej uważa, że jej się komfort pogorszył w związku z tym, że bez pomocy nie wejdzie na piętro. Może ma taką jakąś piętrową naturę? :)

 

Moje osobiste dziecko (9 miesięcy) u dziadków ma jeden słuszny kierunek raczkujących wypraw - schody. Skoro tak jej się podobają, to będzie je miała już wkrótce w naszym domu. :)

 

Arturo72 - racja święta - broń swojego poziomu komfortu, jak Babinicz Jasnej Góry! Jeżeli Ty o siebie nie zadbasz, to kto to za Ciebie zrobi? Poważnie mówię.

 

Do rodziców - to, że któreś dziecko zostanie w domu rodzinnym należy traktować jak szczęśliwą i rzadką niespodziankę. Moi rodzice mają 3 dzieci - ja się wyprowadziłam, siostra również. Został najmłodszy brat - w nim cała i jedyna nadzieja. :D Moi teściowie mają 3 dzieci - średni się wyprowadził, najmłodszy się wyprowadził, najstarszy (mój mąż) wyprowadzi się również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom powinno się budować na obecne (lub bliskie) potrzeby. Czy mam sobie zbudować 75m teraz i czekać z czwórką potomków no - 15 lat aż się raczą wyprowadzić i dom zacznie mi pasować wymiarowo? Szlag mnie będzie trafiał, ale za to będzie ekonomicznie, ekologicznie, trening charakteru gratis.

 

Inna sprawa, że na górę często się nie chce chodzić - przez większość czasu i tak większość rodziny jest na dole, najczęściej tam gdzie my :p . Także duże, wygodne wspólne pomieszczenia - to podstawa. Chociaż podobno nastolatki wolą się zamykać u siebie.

 

Nikt nie poruszył tematu powierzchni zabudowy (chyba) - spora część z nas ma "podmiejskie" działki - tez ekonomia i nie bardzo może się rozbijać z parterówkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schody rzecz poważna. Argumenty też.

Wyszedłem z założenia, że do czasu jak te schody nie będą dla nas barierą, to swoją „prywatną” część domu urządzę na poddaszu.

Natomiast na parterze, jest dość duży pokój (sypialnia) i wygodna łazienka, też jako osobna strefa. Do czasu jak nas „niemoc” nie pokona, będzie to strefa gościnna.

Jak sytuacja się zmieni, to goście będą „doginać” po schodach, a my ze swoimi „chodzikami” na parterze. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schody rzecz poważna. Argumenty też.

Wyszedłem z założenia, że do czasu jak te schody nie będą dla nas barierą, to swoją „prywatną” część domu urządzę na poddaszu.

Natomiast na parterze, jest dość duży pokój (sypialnia) i wygodna łazienka, też jako osobna strefa. Do czasu jak nas „niemoc” nie pokona, będzie to strefa gościnna.

Jak sytuacja się zmieni, to goście będą „doginać” po schodach, a my ze swoimi „chodzikami” na parterze. :lol:

 

Podeszlem do tego identycznie :)

Z tym, ze na dole nie udalo mi sie wygospodarowac "wygodnej" lazienki a "zwykla". No i tez "zwykly" pokoik (12 m2).

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nawet dwa pokoiki na dole. :) Malutkie, ale zawsze coś. I łazienkę małą jak na miarę niektórych "pokoi kąpielowych", ale jak na moją miarę to wystarczy w zupełności. Daje to nam możliwość wykończenia etapami i wprowadzenia się na sam parter. A, że na początku nie będzie gdzie przenocować jakiegoś gościa/gości to nawet ok. Chętnie odpocznę przez jakiś rok od kochanej rodzinki. :) A docelowo, gdy jeden z pokoi będzie już tylko pokojem do pracy, to mogę tam jakąś WERSALKĘ (byle nie za wygodną :p) wstawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, jak spadniesz z dachu to nic Ci nie grozi bo jest za nisko :lol:

 

Tak na serio to parterówka może być tańsza od poddasza i odwrotnie !

Wszystko zależy od wielu czynników.

Dla przykładu "oszczędności" zawsze można zrezygnować ze stropu monolitycznego i sobie wydłubać taki udawany z k-g za kilka tyś zł. :)

 

Ale czy ten dom nadal będzie można porównywać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz789 - proszę bardzo to jest projekt dla mojej 4-os rodziny :

 

http://www.lipinscy.pl/pl/lipinscy_projekty_domow/110/lmb24a-praga-ii

 

U mnie zamiast 3 łazienek będzie kanciapa i jedna poszerzona łazienka z miejscem na piec gazowy z zamkniętą komorą spalania.

 

Ja nikogo na parterówkę nie namawiam, ale czy widzieliście dziadka któremu wyjście na "pięterko" w domu z poddaszem użytkowym zajmuje 10 min i nie należy do przyjemności ?? - ja widziałem, młodszy nie będę.

 

Dla ściemniaczy tłumaczących rozmiarami działki pragnę dodać że powiększony do 18.3 m projekt planuję zmieścić bezproblemowo na działce 6.3 ara - osobiście widziałem segmenty szeregówki mieszczące się a niecałych 2 arach ROTFL

 

A schody to są fajne - ruchome w galerii a nie takie na których MUSZĘ robić kilometry we własnym domu - MUSZĘ bo nie mam wyjścia.

 

No ale każdy ma swoją "wizję".

 

pozdr.

zebacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja wyewoluowała w stronę akademickiej. Jeden woli nisko, drugi wysoko. Nikt nikogo nie przekona do swoich racji. Co więcej - uważam, że każdy ma rację. Swoją rację.

 

Znajomy wybudował piętrówkę, bo... taniej.

Ja wybuduję parterówkę, bo... taniej.

I każdy z nas jest inteligentnym i myślącym człowiekiem :)

 

Ja spróbuję połączyć zalety obu koncepcji i postawić dom, który zapewni wygodne funkcjonowanie na parterze, a piętro mieć na fanaberie:

pokój hobby, gościnny, igraszek (wężykiem), komódkę do zamykania dzieci (to też wężykiem) i tym podobne.

Ktoś powie - udana koncepcja - mieszkasz na dole i na starość nie musisz wczłapywać na górę, a jednocześnie górę masz wykorzystaną.

Ktoś zaoponuje - bez sensu - po co w takim razie wywalać kasę na poddasze?

 

Rozglądnijcie się dookoła. Każdy dom jest inny. I o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...