Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 years później...

Witam

 

Odkopię trochę temat. przeczytałem większość postów i nadal chciałbym zrobić kominek z akumulacją niż zwykły tylko z DGP.

 

Realia są takie, że będzie użytkowany sezonowo w domu z poddaszem murowanym z ceramiki i ocieplony watą.

Moje pytanie jest następujące: Jak te wszystkie materiały akumulujące ciepło, obudowy ciepłe będą się zachowywały jak pojadę tam w zimie i przy minus powiedzmy 10 w środku ( -20 na zewnątrz) i zacznę palić? Trzeba będzie bardzo uważać i powoli rozgrzewać wszystko? Co znaczy powoli?

Póki co grzejemy czymś kozą z szamotem i tak do -5 na zewnątrz utrzymuje temp 18-25 w domu (zależy jak się pali).

Komin mam z ceramiki fi200 i ciąg jest świetny.

http://images78.fotosik.pl/343/92127228469567afmed.jpg

http://images78.fotosik.pl/343/308dffaccc72e9c0med.jpg

Edytowane przez GRYGIELKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny problem mają przy dużych piecach hutniczych, które na jakiś czas zostały wygaszone i trzeba je znów nagrzać.

Wilgoć zawarta w cegłach przynajmniej w tych co są w najgorętszych częściach trzeba odparować, by nie zagotować, bo może rozsadzić cegłę ta para. Jak taki piec pokryty jest np szkliwionym kaflem, to jeszcze gorzej, gdyż dłużej trzeba go odparowywać.

Im bardziej zwarty(ciężki) szamot damy do paleniska, tym mniej złapie wilgoci w czasie spoczynku. No i jeśli nie ma lica szkliwionego, to taki piec można nawet po roku odpoczynku potraktować z "buta" czyli odpalić w nim normalnie. Tak przynajmniej użytkuję swoje i nic się z nimi nie dzieje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój babski rozum, jak rozpalam od góry, to ogień powoli obejmuje coraz więcej drewna. A więc i temperatura rośnie powoli. Gdy rozpalam od dołu, to mocno zaczyna się palić znacznie szybciej, agresywniej, więc temperatura też rośnie szybciej.

Jak nie, to proszę „łopatą do głowy” mi wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz od dołu, płomień na samym spodzie, suszysz to co wyżej gaz z odgazowania spodniej warstwy stygnie i nie ma odpowiedniej temp do jego zapłonu. Palisz od góry , dość szybko gazy z odgazowania zaczynają się spalać temperatura rośnie nad wkładem drewna mniej dymu wyższe temperatury zwłaszcza w palenisku ceramicznym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...