Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

paradoksalnie układ nr 2 będzie miał mniejszy opór niż układ nr 1

wg mojej oceny spokojnie

 

A mnie się wydawało że zejście w dól gorących spalin jest większym problemem niż ilość zakrętów ale skierowanych w górę .

 

Witam.

Animuss ... obydwa schematy przedstawiają dokładnie taki sam typ odbiornika / pieca - jednokanałowy, wielozwrotny.

Z tym że pierwszy układ jest bardzo przesadzony jeżeli chodzi o liczbę zakrętów.

Generalnie obowiązuje zasada żeby przy "normalnym" ciśnieniu w kominie, oscylującym w granicach 15-20 Pa, nie przekraczać w zakrętach liczonych sumarycznie 1170 stopni. I to przy zaokrąglaniu narożników oraz ścian przegród kanału dymowego.

To wartości liczone na podstawie symulacji i modeli teoretycznych pieców.

Pozdrawiam.

Tak ,odbiornik podobny ale otworów wyczystnych na 2 schemacie jest o wiele mniej .

Czyli max około 13 zakrętów 90* przy ciśnieniu 15-20 Pa.

 

No tak, raczej chodziło mi o uniknięcie nakładek a bardziej kominek PW umożliwiający zmianę trybu akumulacji. No chyba, że jest jakaś nakładka co by umożliwiła nagrzanie bufora 1000L :)

 

A kto w pokoju te płomieniówki potem wyciorem będzie jechać .:cool:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak ,odbiornik podobny ale otworów wyczystnych na 2 schemacie jest o wiele mniej .

Przy takiej dużej ilości zakrętów i utworzonych z nich praktycznie "półek", nie ma większego sensu wykonywanie więcej wyczystek niż na 3-pierwszych zakrętach. Albo w ogóle wykonanie innego rozwiązania tego problemu (da się to często zrobić poprzez odpowiednią konstrukcję samej masy akumulacyjnej lub jej obudowy).

A kto w pokoju te płomieniówki potem wyciorem będzie jechać

Przy prawidłoym uzytkowaniu paleniska, jego prawidłowo wykonanej instalacji wodnej i używaniu do palenia suchego drewna nie ma co czyścić z płomieniówek ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przy takiej dużej ilości zakrętów i utworzonych z nich praktycznie "półek", nie ma większego sensu wykonywanie więcej wyczystek niż na 3-pierwszych zakrętach. Albo w ogóle wykonanie innego rozwiązania tego problemu (da się to często zrobić poprzez odpowiednią konstrukcję samej masy akumulacyjnej lub jej obudowy).

To najcięższy zestaw firmy B.

 

http://i.imgur.com/trQIzB9.png

 

Z zestawienia wynika 14 kolan 90* to 1260 stopni po gładkości.kanału.

 

http://i.imgur.com/KeyBBzk.png

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najcięższy zestaw firmy B.

 

http://i.imgur.com/trQIzB9.png

 

Z zestawienia wynika 14 kolan 90* to 1260 stopni po gładkości.kanału.

 

http://i.imgur.com/KeyBBzk.png

 

Moim zdaniem zasada której należy przestrzegać, to dopasowanie masy obiektu, długości kanałów, ilości zakrętów do możliwości komina i paleniska, a nie wyliczanki w stopniach...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazujesz Animus, to wynalazki nawiązujące do zduństwa jeszcze 19 wiecznego. Na początku 20 wieku powstała idea odbioru opadowego, czyli analogicznie jak w tradycyjnym kaloryferze. Czyszczenie bardzo łatwe, brak zakrętów , jeden szyber, najwyższa sprawność, no i można masę odbiornika dać większą niż palenisko da radę pociągnąć, bo szyber TD może tym sterować.

Idea odbiornika opadowego nie dociera jak widać do produkcji i jakby co, to trzeba robić na "zakaz".

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazujesz Animus, to wynalazki nawiązujące do zduństwa jeszcze 19 wiecznego. Na początku 20 wieku powstała idea odbioru opadowego, czyli analogicznie jak w tradycyjnym kaloryferze. Czyszczenie bardzo łatwe, brak zakrętów , jeden szyber, najwyższa sprawność, no i można masę odbiornika dać większą niż palenisko da radę pociągnąć, bo szyber TD może tym sterować.

Idea odbiornika opadowego nie dociera jak widać do produkcji i jakby co, to trzeba robić na "zakaz".

Pozdrawiam.

 

To czemu taka firma jak B. nadal buduje akumulację w myśl tej zasady.

 

A taki układ według nowej teorii jest lepszy?

http://i.imgur.com/gvdkwR0.png

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiony układ jest optymalny , ale: potrzebna jest tylko jeden szyber tuż przed górnym wejściem do komina. Otwarcie go powoduje - ułatwione rozpalanie a zamknięcie uruchomienie dwóch kanałów opadowych. Nie ma też możliwości całkowitego uniemożliwienia przepływu spalin co jest OK. Potrzebna jedna wyczystka - poziom dolnego wejścia do komina i dół kanałów opadowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiony układ jest optymalny , ale: potrzebna jest tylko jeden szyber tuż przed górnym wejściem do komina. Otwarcie go powoduje - ułatwione rozpalanie a zamknięcie uruchomienie dwóch kanałów opadowych. Nie ma też możliwości całkowitego uniemożliwienia przepływu spalin co jest OK. Potrzebna jedna wyczystka - poziom dolnego wejścia do komina i dół kanałów opadowych.

 

Myślisz o pojedynczym szybrze odcinającym tylko wydech górny ?

 

Ja wrysowałem jeden szyber i klapę Moritz'a zespoloną ze sobą w jeden szyber.

Jest wyczystka.

http://i.imgur.com/us2ZGyc.png

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czemu taka firma jak B. nadal buduje akumulację w myśl tej zasady.

 

A taki układ według nowej teorii jest lepszy?

http://i.imgur.com/gvdkwR0.png

Trzeba by zapytać o to firmę B, ale wydaje mi się, że robią to co się sprzedaje.

Po zdjęciu wydaje mi się ze to właśnie jest opadowy. Jeśli tak, to zaprojektowany został z małą ilością sensu, gdyż najcieplejszy będzie na samej górze. Bardzo dobrze sprawdza się wysokość maksymalnie 1.5 m w górę, więc wtedy rozbudowuje się to na boki. Mam jeden taki wysoki na 127 x 96 x 65 cm o wadze 1300 kg i żona zaadaptowała do suszenia bielizny i brań gdy wyciągnie z pralki. Praktycznie nie trzeba potem prasować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zgodności mnie martwi.

 

Trzeba by zapytać o to firmę B, ale wydaje mi się, że robią to co się sprzedaje.

Po zdjęciu wydaje mi się ze to właśnie jest opadowy. Jeśli tak, to zaprojektowany został z małą ilością sensu, gdyż najcieplejszy będzie na samej górze. Bardzo dobrze sprawdza się wysokość maksymalnie 1.5 m w górę, więc wtedy rozbudowuje się to na boki. Mam jeden taki wysoki na 127 x 96 x 65 cm o wadze 1300 kg i żona zaadaptowała do suszenia bielizny i brań gdy wyciągnie z pralki. Praktycznie nie trzeba potem prasować :)

 

Ale z tych kształtek firmy B.da się zbudować każdą bryłę akumulacyjną, jednak oni po krótkim odcinku opadowym, kręcą je wszystkie w górę.

Bez względu czy są to dłuższe czy krótsze odcinki odbioru .

Nie pchają się tylko z akumulacją na 2 m, ale to normalne, zimne powietrze do ogrzania jest na dole.

 

Przerobiłem na opadowy po wpisie Bogusława_58 ,co do wysokości to byłby optymalny taki na 2 m ,ale czy dym będzie chciał tam wleć tak nisko.

Opadowy wysokość 1,5 m to trochę mało ,a budowanie obok zabiera miejsce w domu.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On działa tak jak jest jego nazwa :"opadowy", czyli dochodzi w nim do uwarstwiania, gdzie najzimniejsze opadają na dół tak jak dzieje się to z wodą.

Działa więc na małej sile kominowej, czyli nie potrzebuje dużej temperatury w kominie. Także spaliny opadają z góry na dół każdym kanałem i wchodzą dołem do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On działa tak jak jest jego nazwa :"opadowy", czyli dochodzi w nim do uwarstwiania, gdzie najzimniejsze opadają na dół tak jak dzieje się to z wodą.

Działa więc na małej sile kominowej, czyli nie potrzebuje dużej temperatury w kominie. Także spaliny opadają z góry na dół każdym kanałem i wchodzą dołem do komina.

Ja tam jestem fanem odbiorników opadowych, mam 5 kanałów opadowych o różnym przeznaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On działa tak jak jest jego nazwa :"opadowy", czyli dochodzi w nim do uwarstwiania, gdzie najzimniejsze opadają na dół tak jak dzieje się to z wodą.

Działa więc na małej sile kominowej, czyli nie potrzebuje dużej temperatury w kominie. Także spaliny opadają z góry na dół każdym kanałem i wchodzą dołem do komina.

 

A czy są jakieś wzory na obliczenie średnic kanałów, długości kanału opadowego,,do średnicy i wysokości komina?

Żeby to choć trochę zaprojektować.

Znalazłem dość drugie kanały opadowe w kaflakach.

http://images38.fotosik.pl/45/be6f4ac36a674a08gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej bierze się takie coś z sufitu, składa i odpala. Jak działa nie do końca zadawalająco, to zmienia się wymiary. Gdy już działa dobrze, dorabia się obliczenia i wszyscy podziwiają konstruktora:)

Suma smaru, jak zdun ma rzeczywiste doświadczenia w opadowych, to należy go traktować jak proroka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej bierze się takie coś z sufitu, składa i odpala. Jak działa nie do końca zadawalająco, to zmienia się wymiary. Gdy już działa dobrze, dorabia się obliczenia i wszyscy podziwiają konstruktora:)

Suma smaru, jak zdun ma rzeczywiste doświadczenia w opadowych, to należy go traktować jak proroka :)

Brawo wreszcie ktoś napisał prawdę;-) Choć ja tam z czegoś korzystałem ale to raczej obliczenia typu średnica jednego to 1/3 średnicy innego, prościzna;-)

animuss na początek przyjmij że kanałów opadowych możesz zaprojektować kilka ale wznośny jeden zbiorczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość paleniska dobiera się do siły komina i tu nie ma co dyskutować.

No i teraz między palenisko a komin trzeba włożyć ten np opadowy.

Jak komin mocny to palenisko większe i spali na raz dawkę. Jak mniejszy to palenisko też mniejsze i dawkę tą na dwa razy. Odbiornik więc może być taki sam. Pozostają tzw niuanse, czyli szczegóły znane tylko zdunom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...