Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Went. mechaniczna a kocioł kondensacyjny w łazience


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 4 years później...

Witam.

Jestem po lekturze kilku obszernych wątków na kilku forach, przepisów prawnych i nadal jestem głupi. Moja sytuacja jest taka, że kominiarz ma problem z odbiorem domu. Dom z piecem gazowym kondensacyjnym dwu funkcyjnym zamontowanym w łazience. Przewód koncentryczny wyprowadzony przez ścianę. W domu zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W rzeczonej łazience rura wyciągająca powietrze. W drzwiach wcięcie/kratka. A ten się upiera, że musi być jeszcze wentylacja nawiewna. W salonie kominek z doprowadzonym przewodem doprowadzającym powietrze z zewnątrz i kominem odprowadzającym spaliny przez dach. Jak już pisałem same przepisy są dla mnie czarną magią i tak na dobrą sprawę nie wiem na jaki przepis się powołać. Firma która buduje dom postawiła już takich kilkadziesiąt o ile nie kilkaset i owszem zdarzały się takie akcje ale zawsze jakoś zostały rozwiązane. A ten mi się uparł. Z góry dziękuję za każdą konstruktywną odpowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca:

 

 

"3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175." - OK

 

 

"§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,

(...)

2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu." = OK

 

 

"2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3." - OK

 

 

"Przytaczam ten punkt - który jednak NIE OBOWIĄZUJE:

2.2.1 Pomieszczenia z kotłami o łącznej mocy cieplnej do 30 kW

2.2.1.4 Wentylacja

W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu .

Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2.

Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne." - NIE OK bo:

 

1. Przepis ten nie mówi że to może być kratka w drzwiach;

2. Dlaczego ten przepis nie obowiązuje?

 

 

"CZYLI REASUMUJĄC:

Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania może być usytuowany w łazience, która wyposażona jest w wentylację taką, jaka jest wymagana DLA ŁAZIENKI a nie KOTŁOWNI.

Najprościej - nawiew przez kratkę w drzwiach łazienki (z sąsiednich pomieszczeń), wyciąg przez kanał grawitacyjny. Może tez być wentylacja mechaniczna.

Wentylacja ma być po prostu sprawna, ale nie ma wymogu stosowania dziury w ścianie zewnętrzej łazienki o przekroju 200cm !" - - wszystko fajnie ale kominiarz nic nie mówi o dziurze w ścianie ale o kanale dolotowym...

 

Nie mam pojęcia co mu powiedzieć, żeby się... khm... podpisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam napoisaleś - w pomieszczeniu w którym znajdują się KOTŁY do 30kW, należy stosować przepisy o koniecznośći zapewnienia wentylacji przewodami fi200.

Natomiast KOTŁY Z ZAMKNIĘTĄ KOMORĄ SPALANIA mogą być instalowane NIELZLEŻNIE od sposoby wentylowania pomieszcznia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, będę się powoływał na ten zapis. Tylko z tego co zrozumiałem kominiarza to jemu nie chodzi o rodzaj wentylacji tylko o dopływ powietrza do pomieszczenia. Nie rozumiem dlaczego nie przyjmuje do wiadomości, że powietrze dostarczane jest z innych pomieszczeń poprzez kratkę w drzwiach. Ponadto jeżeli posiadał będę kominek typu koza do którego powietrze dostarczane będzie poprzez przewód z zewnątrz to poza kominem odprowadzającym spaliny nie potrzeba żadnej dziwnej kratki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja musi być zrównoważona, a zrównoważona jest kiedy każdy odbiornik powietrza do spalania ma własne źródło powietrza, pobierając powietrze z innych pomieszczeń do spalania w kotle to tworzysz tworzysz wentylację podciśnieniową i tutaj może następować konflikt. Najprościej znaleźć kominiarza, który Ci podpisze to co masz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Wentylacja musi być zrównoważona, a zrównoważona jest kiedy każdy odbiornik powietrza do spalania ma własne źródło powietrza, pobierając powietrze z innych pomieszczeń do spalania w kotle to tworzysz tworzysz wentylację podciśnieniową i tutaj może następować konflikt. Najprościej znaleźć kominiarza, który Ci podpisze to co masz.

Ten wymóg wentylacji "zrównoważonej" lub "nadciśnieniowej" dotyczy tylko starego typu kotłów z otwartą komorą spalania (nb takich już nie można kupić). Kocioł z zamkniętą komorą spalania sam sobie równoważy ciśnienie powietrza pobieranego i wydalanego.

 

Cały problem polega na tym, że przepisy mówią "tak ma być", a nie podają dlaczego. Mamy dwa różne powody kiedy piec gazowy może być niebezpieczny:

1) Niedostateczne spalanie gazu - tworzy się tlenek węgla CO, który jest śmiertelny. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania ten problem nie występuje, bo kocioł sam dba o powietrze dla siebie.

2) Upływ gazu i zagrożenie wybuchem. W przypadku gazu ziemnego (metan+etan), który jest lżejszy od powietrza należy zapewnić rozpłynięcie się tego gazu, a nie gromadzenie się go pod sufitem (w przypadku gazu z butli propan+butan, gaz gromadzi się przy podłodze). Kratka wentylacyjna u góry (dla gazu ziemnego), lub wyciąganie powietrza wentylacją mechaniczną rozwiązuje problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam.

Jestem po lekturze kilku obszernych wątków na kilku forach, przepisów prawnych i nadal jestem głupi. Moja sytuacja jest taka, że kominiarz ma problem z odbiorem domu. Dom z piecem gazowym kondensacyjnym dwu funkcyjnym zamontowanym w łazience. Przewód koncentryczny wyprowadzony przez ścianę. W domu zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W rzeczonej łazience rura wyciągająca powietrze. W drzwiach wcięcie/kratka. A ten się upiera, że musi być jeszcze wentylacja nawiewna. W salonie kominek z doprowadzonym przewodem doprowadzającym powietrze z zewnątrz i kominem odprowadzającym spaliny przez dach. Jak już pisałem same przepisy są dla mnie czarną magią i tak na dobrą sprawę nie wiem na jaki przepis się powołać. Firma która buduje dom postawiła już takich kilkadziesiąt o ile nie kilkaset i owszem zdarzały się takie akcje ale zawsze jakoś zostały rozwiązane. A ten mi się uparł. Z góry dziękuję za każdą konstruktywną odpowiedź.

Pozdrawiam

 

Witam,

 

W łazience został zainstalowany kocioł gazowy z zamknięta komorą spalania, więc wyrzut spalin oraz zasysanie powietrza jest realizowane przez rurę powietrzno-spalinową wyprowadzoną na zewnątrz. Przepisy odnośnie wentylacji w kotłowni tyczą się kotłów z otwartą komorą spalania, gdzie powietrze do spalania pobierane jest bezpośrednio z otoczenia kotła. Wtedy wymagane jest zastosowanie w kotłowni wentylacji grawitacyjnej.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wyborem sprawdzonego kotła gazowego do swojego budynku, zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również ewentualnie wykonają montaż. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.

Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie gazowych kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...