Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku Dospel Optimal 400 -prośba o opinie


Recommended Posts

Przecież ludzie kupują, ceny są znane. A instalacji nie chcę czyścić, ale czasami jest taka konieczność. Np pozostawienie zimą w ogrzewanym domu kanałów bez centrali lub z wyłączoną centralą.

A tak poza tym, nie wierzę, że Pan wentylacji nie słyszy na blaszanych kanałach!

Jak sam Pan widzi... blaszane kanały izolacją wykłada się od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najczęściej AFS (

 

Ten rodzaj kanałów to są FLEXY (potocznie nazywane sprężynkami itp.)

Większość monterów porzuciła je wiele lat temu...

 

Na takich kanałach montuje Pan swoje instalacje (bez komentarza) - AŻ WSTYD !

a krytykuje Pan instalacje na ocynku..

Dobre :-)

przewod-elastyczny-flex.jpg

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy

1 są gładkie ścianki - powoduje to "przyklejanie" się powietrza, które przy ściankach zwalnia. Środkowe powietrze je wyprzedza i rozpręża się . Powstaje przepływ turbulentny i fala dźwiękowa ( zwiększa to opory i poziom szumów)

- instalacje najlepiej wykonać na skrzynce rozdzielczej, by była samoregulacja - nie daje się pomierzyć i regulować przepływów około 20m3/h

- nie ma na rynku ocynkowanych kanałów 60-70 mm podstawowych do wentylacji - optymalna prędkość powietrza w kanale wynosi od 2 do 5 m/sek!

-instalacji na kanałach z ocynku nie da się oczyścić w razie takiej konieczności

-trudniej jest wykonać i zamaskować.

-przy instalacji na trójnikach - zdarza się, ze są słyszane nawet szepty między pokojami

-przy blaszanych kanałach ( jak Pan wyżej widział ) izolację daje się od wewnątrz dla wygłuszenia - a to jest dość trudne .

 

Na koniec - cena!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy

1 są gładkie ścianki - powoduje to "przyklejanie" się powietrza, które przy ściankach zwalnia. Środkowe powietrze je wyprzedza i rozpręża się . Powstaje przepływ turbulentny i fala dźwiękowa ( zwiększa to opory i poziom szumów)

...

Nasz misiu znów prezentuje rozumowanie godne przedszkolaczka. Tak pani w maglu mówiła więc misiu powtarza. O liczbie Reynoldsa nie słyszał. Kilka cytatów:

...Jak dotąd, precyzyjne pomiary wykonano jedynie dla przepływów w rurach okrągłych, gładkich i chropowatych...Na ich podstawie ustalono, że poniżej Re = 2340 przepływ w rurach powinien zawsze pozostawać laminarny, przy 2340 < Re < 5000 obserwuje się przepływ laminarny lub burzliwy, natomiast przy Re > 5000 przepływ jest niemal zawsze turbulentny...

Przepływ laminarny charakteryzuje się brakiem lokalnych zmian ciśnienia, w wielkim uproszczeniu. Niezależnie od tego z jaką prędkością odbywa się przepływ i jakie są ścianki rury. Przepływ turbulentny to właśnie "zwalnianie" przy ściankach i powstawanie lokalnych zawirowań. Lepkość kinematyczna i dynamiczna płynu jest w liczbie Reynoldsa uwzględniona więc pisanie o "przyklejaniu" się cieczy jest bzdurą. Występuje zawsze.

Promotorami burzliwości mogą być: chropowatości powierzchni rury, drgania zewnętrzne, niejednorodności płynu np. drobne cząstki w płynie oraz ruch ciepła powodujący niejednorodności gęstości płynu. W warunkach przemysłowych przyjmuje się, że któryś z tych warunków zawsze zachodzi i dlatego przy liczbie Reynoldsa powyżej 2300 przepływ jest zawsze burzliwy.
Chropowatości!!! Nasz montarzysta może i zna się na śrubkach ale ma już kłopot z określeniem powodu dlaczego śrubkę wkręca się w prawo a wykręca w lewo. Normalnie miszcz!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy

1 są gładkie ścianki - powoduje to "przyklejanie" się powietrza, które przy ściankach zwalnia. Środkowe powietrze je wyprzedza i rozpręża się . Powstaje przepływ turbulentny i fala dźwiękowa ( zwiększa to opory i poziom szumów)

- instalacje najlepiej wykonać na skrzynce rozdzielczej, by była samoregulacja - nie daje się pomierzyć i regulować przepływów około 20m3/h

- nie ma na rynku ocynkowanych kanałów 60-70 mm podstawowych do wentylacji - optymalna prędkość powietrza w kanale wynosi od 2 do 5 m/sek!

-instalacji na kanałach z ocynku nie da się oczyścić w razie takiej konieczności

-trudniej jest wykonać i zamaskować.

-przy instalacji na trójnikach - zdarza się, ze są słyszane nawet szepty między pokojami

-przy blaszanych kanałach ( jak Pan wyżej widział ) izolację daje się od wewnątrz dla wygłuszenia - a to jest dość trudne .

 

Na koniec - cena!

 

1. wyjaśnił Perm, do tego przypomnę słynną trąbkę - oczywiście według Pana B. jest w środku chropowata:yes:

2. To tylko Pana zdanie bo Pan to wciska ludziom, to nie jest merytoryczne uzasadnienie.

3. Kto powiedział że to optymalne - Pan? Z tego co pamiętam to najmniejsza średnica rury spiro to 80mm.

4. Nie ma potrzeby czyścić WM!!! Wyjaśniałem już powyżej i inni w innych tematach.

5. Wierutne kłamstwo - instalacja jest banalnie prosta ale fakt - zamaskowanie nie jest łatwe - ale tak samo trudne jak rur AFS które rzekomo Pan stosuje (na marginesie bardzo łatwo się je czyści:lol2:)

6. Zdarza się wtedy jak instalacji na spiro podejmuje się osoba z Pańskim hmmm...."doświadczeniem". Ja bez doświadczenia i powtarzam po raz entyyyy - nic nie słyszę (sam się dziwę bo nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie a WM tymi ręcyma zdziełana - działa i o dziwo - wbrew tezom pana B. - jest cicho - CUD normalnie:P

7. Przy spiro nie daje się od wewnątrz a od zewnątrz, i tylko po to aby się wilgoć nie wykraplała co ma miejsce przy każdego rodzaju kanałach

 

Na koniec - kilka postów wyżej podałem że moja cena a Pańska cena - to 50% taniej na korzyść spiro (przynajmniej w Pana przypadku) .

 

A miał Pan odpowiedzieć merytorycznie - nie znam Pana ale kojarzy mi się Pan z Macierewiczem, albo z taką partią PSL - są obecni w polskiej polityce ale ....cóż .... są ale nie odgrywają żadnej roli....po prostu są....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosił Pan o merytoryczne wyjaśnienie dlaczego nie robi się wentylacji na ocynku - a odpowiada Pan niemerytorycznie.

3. Kto powiedział że to optymalne - Pan? Z tego co pamiętam to najmniejsza średnica rury spiro to 80mm.
Nikt nie powiedział - to się bada. Optymalna prędkość powietrza w kanałach wynosi od 2 m/sek do 5m/sek . Podobnie jest z wodą - dlaczego Pan do kranu doprowadza rurkę 13mm a nie 5mm czy 40 mm?

W kanale 63mm (wewnątrz ) przy 2 m/sek mamy 22 m3/h . To podstawa do projektowania cichej wentylacji.

4. Nie ma potrzeby czyścić WM!!! Wyjaśniałem już powyżej i inni w innych tematach.
Zgadzam się z Pan w 100% ale... gdy wszystko jest ok! Są jednak przypadki losowe lub zaniedbania - po 24 latach montowania takich systemów ( byłem prekursorem) mogę coś o tym napisać.

_ najczęściej powodem do czyszczenia jest - brak zasilania, awaria lub wyłączenie centrali w sezonie grzewczym - Wtedy kanały nawiewne stają się wywiewnymi - jak w wentylacji grawitacyjnej. Wykrapla się w nich woda, jest kurz itp. Często takie sytuacje są przy budowie domu, szlifuje się gipsy itp.

Nie jest wadą, że kanały nadają się do czyszczenia!! A zaletą, ze czyścić ich nie można.

6. Zdarza się wtedy jak instalacji na spiro podejmuje się osoba z Pańskim hmmm...."doświadczeniem".
Zna Pan kogoś z większym doświadczeniem ! Pierwsze centrale ( z natury rzeczy własne składaki) założyłem sobie w 1989 a inwestorowi w 1990r? Dodam, że Maciek Kosowski załozył rekuperatory.pl 10 lat potem.

Jak Pan widzi... popularny u nas producent central Brink zaleca kanały miękie w izolacji ! Zehnder i J.E.Storkair kanały PE i z pianki

Szkoda, że nie bywa Pan na corocznym forum wentylacji ( było teraz 6-7 III) zobaczyłby Pan jak wykończone są kanały od wewnątrz.

 

... trudno być projektantem wentylacji nie wiedząc co to optymalna prędkość powietrza w kanałach.

 

Warto też zapoznać się z materiałami organizowanej przez prof Teresę Jędrzejewską Ścibak i dr Jerzego Sowę od 1999 roku konferencji 'Problemy Jakości Powietrza Wewnętrznego w Polsce

Jakby co - służę materiałami 0_ef8882cd41ed59a15c1d37e34fc5941eb2261795.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rodzaj kanałów to są FLEXY (potocznie nazywane sprężynkami itp.)

Większość monterów porzuciła je wiele lat temu...

 

Dlaczego preizolowane flexy są złe? Wiem że PE są np. wygodniejsze, ale fura ludzików ma WM na nich i dobrze (ponoć) działa, i nawet mądrzy również tego forum (@adam_mk?) je chyba stosowali (/stosują?). Napisz coś więcej...

 

PS. Do TB - są takie fi 80, żeby nie było że za duże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego preizolowane flexy są złe? Wiem że PE są np. wygodniejsze, ale fura ludzików ma WM na nich i dobrze (ponoć) działa, i nawet mądrzy również tego forum (@adam_mk?) je chyba stosowali (/stosują?). Napisz coś więcej...

 

PS. Do TB - są takie fi 80, żeby nie było że za duże :)

Nie wszyscy "tacy mądrzy" są fachowcami w swojej dziedzinie !!

 

Nie wykluczam stosowania takich kanałów, natomiast są rozwiązania, słabe, dobre i lepsze...

 

Kanały typu flex są rozwiązaniem pierwszym...

 

Można także wykonać instalację np. na rurach kanalizacyjnych... powietrze także przecież będzie płynąć... :-)

 

Kanały typu flex ze względu na jakość - ja osobiście nie polecam, chyba, że te markowe. A markowe znowu są drogie i cenowo podobne do kanałów typu spiro - spiro są trwalsze i bardziej pracochłonne - łatwiej popełnić błędy, czego następstwem jest głośna instalacja.

 

Niektórzy na forum nie potrafią wykonać instalacji na kanałach sztywnych, więc negują taki system... - BRAK WIEDZY

 

Około 7 lat temu zamontowaliśmy dobrym znajomym instalację w domu parterowym z kanałów typu flex (szybkość i łatwość wykonania - brak kolan, łatwość wyginania w każdą stronę, brak wtedy doświadczenia itp..) - po 2 latach wymieniliśmy całą instalację na spiro (wełna w kanałach typu flex się "zbiłą" nie dawała praktycznie żadnej izolacji, gdyby na strych weszły myszy - z takiej instalacji nie byłoby co zbierać.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosił Pan o merytoryczne wyjaśnienie dlaczego nie robi się wentylacji na ocynku - a odpowiada Pan niemerytorycznie.

Nikt nie powiedział - to się bada. Optymalna prędkość powietrza w kanałach wynosi od 2 m/sek do 5m/sek . Podobnie jest z wodą - dlaczego Pan do kranu doprowadza rurkę 13mm a nie 5mm czy 40 mm?

W kanale 63mm (wewnątrz ) przy 2 m/sek mamy 22 m3/h . To podstawa do projektowania cichej wentylacji.

Zgadzam się z Pan w 100% ale... gdy wszystko jest ok! Są jednak przypadki losowe lub zaniedbania - po 24 latach montowania takich systemów ( byłem prekursorem) mogę coś o tym napisać.

_ najczęściej powodem do czyszczenia jest - brak zasilania, awaria lub wyłączenie centrali w sezonie grzewczym - Wtedy kanały nawiewne stają się wywiewnymi - jak w wentylacji grawitacyjnej. Wykrapla się w nich woda, jest kurz itp. Często takie sytuacje są przy budowie domu, szlifuje się gipsy itp.

Nie jest wadą, że kanały nadają się do czyszczenia!! A zaletą, ze czyścić ich nie można.

Zna Pan kogoś z większym doświadczeniem ! Pierwsze centrale ( z natury rzeczy własne składaki) założyłem sobie w 1989 a inwestorowi w 1990r? Dodam, że Maciek Kosowski załozył rekuperatory.pl 10 lat potem.

Jak Pan widzi... popularny u nas producent central Brink zaleca kanały miękie w izolacji ! Zehnder i J.E.Storkair kanały PE i z pianki

Szkoda, że nie bywa Pan na corocznym forum wentylacji ( było teraz 6-7 III) zobaczyłby Pan jak wykończone są kanały od wewnątrz.

 

... trudno być projektantem wentylacji nie wiedząc co to optymalna prędkość powietrza w kanałach.

 

Warto też zapoznać się z materiałami organizowanej przez prof Teresę Jędrzejewską Ścibak i dr Jerzego Sowę od 1999 roku konferencji 'Problemy Jakości Powietrza Wewnętrznego w Polsce

Jakby co - służę materiałami [ATTACH=CONFIG]248251[/ATTACH]

 

Znów nie odpowiada Pan na pytania, a tym bardziej merytorycznie. Myśli Pan że trudno osiągnąć w kanale spiro prędkość 2-5m/s? Jeśłi chodzi o doprowadzenie rur do kranu - pełna dowolność - ja mam np fi20, są tacy co robią fi16 a widziałem tez 25 - mówię o zewnętrznej średnicy - nie ma znaczenia - każdą z tych średnic poleci woda.

 

To że są przypadki zaniedbania nie oznacza że muszę robić tak żeby czyścic. Według pańskiego toku myślenia - zdaża się że że murarz postawi ścianę krzywo - co to oznacza - że trzeba dom postawić w konstrukcji szkieletowej - bo według pańskiego toku myślenia nie da się w nim mieszkać, zdażyło się że firma z 20letnim doswiadczeniem wstawiła mi 2 okna krzywo - z 11. i co. Mam innym powiedzieć żeby lepiej nie robili okien w ogóle? Kuzynowi zrobili posadzki z dwoma dużymi garbami - firma z 17letnim stażem - i co - lepiej nie róbcie podłóg? jak trzeba bedzie czyścić to nie bedzie można, a przecież może trzeba bedzie? zapomniałem sobie zbudować bunkier koło domu bo może przecież bedzie wojna. Przeraża mnie pańskie zaufanie do siebie - to że może robi pan instalacje 24 lata nie oznacza że jest pan miszczem - doświadczenie pokazuje że rutyna bywa zgubna a ludzie starej daty trzymają się kurczowo jednego rozwiązania - bo nie potrafią zaadoptować innych. A najgorsze że ten kit wciskają innym.

 

Otóż - jeśli chodzi o doświadczenie nie znam nikogo z większym - nawet pana - gdyby pan był jedynym w Polsce gościem od WM - z najwuiększym doświadczeniem - w życiu nie zatrudniłbym Pana do zrobienia WM u mnie - dlaczego - Pański sposób kontaktu - namolny, niezmienny, nieelastyczny - ja mam kilkunastoletnie doświadczenie w sprzedaży - parcuję w kredytach - z takim podejściem po prostu odstrasza Pan klientów - a jeszcze taki klient jak ja który chce merytorycznie poznać istotę pańskiej zaciętości i upartości - na pewno odmówi słysząc tylko - ja jestem najlepszy, mam największe doświadczenie, nikt inny nie zrobi tak dobrze, wszyscy robią źle, a dlaczego tak - no bo tak.

 

A to ze był pan na jakieś konferencji - Panie - a był Pan na targach rolniczych w Strzelinku? Ja byłem wiec o uprawach wiem już wszystko.

 

Niech Pan przestanie się ośmieszać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego preizolowane flexy są złe? Wiem że PE są np. wygodniejsze, ale fura ludzików ma WM na nich i dobrze (ponoć) działa, i nawet mądrzy również tego forum (@adam_mk?) je chyba stosowali (/stosują?). Napisz coś więcej...

 

PS. Do TB - są takie fi 80, żeby nie było że za duże :)

Ja stosuję francuskie izolowane 63mm tureckie 68mm mam też izolację do kanałów PE 63mm wew.

Przecież nawet tak popularny u nas Brink - poleca w swoim katalogu 2014 rok!!! wyłącznie miękkie izolowane kanały

http://static.brinkclimatesystems.nl/pdf/catalogus-zp/index.html#/48/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśli Pan że trudno osiągnąć w kanale spiro prędkość 2-5m/s?
Nie ! Nie myślę, że to trudne! Tylko, że trzeba mieć kanały 53mm 63mm !

Znów nie odpowiada Pan na pytania, a tym bardziej merytorycznie

Odpowiadam, daje przykłady uznanych producentów, a Pan niemerytorycznie pisze o mnie. Na złośliwe uwagi nie odpowiadam z zasady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rodzaj kanałów to są FLEXY (potocznie nazywane sprężynkami itp.)

Większość monterów porzuciła je wiele lat temu...

 

3 grosze wtrącę. Instalacja Dospel Optimal 400 z bypassem, GWC w postaci wkopanych na ca. 1,5m rur kanalizacyjnych fi 200 - dwie nitki po 25 mb, w domu wszystko na flexach od fi 200 po pół mb. za reku, do fi 100 na końcach.

 

Całość tak szumiała, że na więcej niż 25% mocy ustawiałem tylko w przypadku większych imprez, gdyż było i tak na tyle głośno, że na te 50-60% mógł rekuperator chodzić. 100% w sytuacjach "awaryjnych" typu zadymienie w kuchni - jednak otwarcie okien ostatecznie okazuje się skuteczniejszym rozwiązaniem w takich przypadkach.

 

U mnie słychać było i silniki i szum powietrza (planuję tłumiki fi 160mm dł 90cm, może pomogą). No i reku podziałał 2,5 roku, bo spalił się zasilacz... Znajomi mają instalacje po 7-8 lat, niestety nie wiem jakie, ale awaryjne i bezgłośne, więc widocznie się da.

 

Póki co cieszę się ciszą w domu i "wentyluję" używając okien, w oczekiwaniu na przesyłkę z zasilaczem.

Edytowane przez Tuńczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z takim podejściem po prostu odstrasza Pan klientów
Trudno, tu muszę pisać prawdę ( nie pracuję jak Pan w kredytach) tu życie wszystko weryfikuje... czy wentylację w ogóle słychać, czy dom zużywa ponad 20kWh/m2 rocznie... Gdybym pracował w kredytach - zapewne musiałbym coś zataić, nie dopowiedzieć. W tym temacie - się nie da.

 

Merytorycznie - Poszukam linków producentów innych central niż brink.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...