Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

Witam.

Choć jest to mój pierwszy post na tym forum to specjalnie zarejestrowałem się żeby pochwalić się moją pompą ciepła ;-)

Późną jesienią zamontowała mi ją firma z Brennej (ciekawe jest to że nazwa nie ma nic wspólnego z hydrauliką) a że temperatury były jakie były tak więc ogrzewałem wodę przez wbudowaną wężownicę z pieca na eko-groszek który również mi przy okazji zamontowali. Teraz dopiero tak naprawdę zaczeliśmy poznawać jej możliwości. Od ponad dwóch miesięcy mam już wygaszony piec i wodę CWU grzeje sama pompa, wiosną w okresach wyższych temperatur sama się załączała a piec grzał tylko kaloryfery, nocą gdy temperatura spadła to pompa się wyłączyła a ciepło szło z pieca. Instalator mówił mi że tak to właśnie działa ale jakoś dla mnie nie było to przekonywujące i kilkanaście wieczorów z czteropakiem spędziłem w kotłowni wpatrzony w wyświetlacz i sprawdzałem która rurka ciepła...

Pompa to Emmeti 300l z nierdzewnym zbiornikiem i dodatkową wężownicą. Zapłaciłem za nią 7200zł z montażem gratis plus 180 za części do podłączenia i 320 pompka do cyrkulacji. Nie mogłem zdobyć informacji o tej pompie na polskich forach więc podpytałem na zagranicznych i okazuje się że mimo napisu na tabliczce znamionowej Włochy to jest składana w Chinach czyli jest to chińczyk. Ale ma bardzo pozytywne opinie poza granicami naszego kraju i mimo że to produkt naszych "braci mniejszych" ;) to jest robiona na sprężarce hitachi a to w sumie najważniejsze serce tego ustrojstwa. Jak już wspomniałem za granicą sobie ją chwalą a mam nadzieję że i ja będę z niej zadowolony w perspektywie dłuższego użytkowania.

Pozdrawiam forumowiczów i użytkowników pomp ciepła...

PS. Właśnie się dowiedziałem że w tym roku ten sam gość ma ją za 7000zł brutto z montażem gratis. Wszystko idzie w górę ciekawe dla czego ma ją taniej... Szkoda że w tym roku ją nie montowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Między baranem a klientem powinna być różnica ,barana się strzyże a klienta ?

Jeżeli przyjąć spiskową teorię .To hydraulik sprzedawca wie wszystko i chce oszukać ,a klienk to baran któremu wszystko można wmówić.

 

Ja przyjmuję ,że klient może wiedzieć więcej niż ja w niektórych aspektach.Klient ma zawsze rację .

Ja wyrażam swoje zdanie .

Jeżeli róznica zdań jest zbyt drastyczna to do współpracy nie dochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam!!!!

Panowie mam pytanko -sprawa wyglada nastepujaco-dom 110 m ,piec oep 10 kw do tego zasobnik z 2 wezownicami i pompa ciepla Hewalex Model PCWU-3,8H-A3 do podgrzewania wody uzytkowej latem bo nie sadze zebym mial ochote ganiac w lecie do pieca,zastanawiam sie jakiej wielkosci zasobnik zakupic 200 czy 300 l-dodam ze rodzinka 2+1.Doradzono mi zasobnik firmy Biwar.Pozdrawiam i dziekuje!!!!

 

Zainstalowałem niedawno(3 tygodnie temu) ten model pompy- mam zasobnik 200l -dwie łazienki(jedna wanna i jeden prysznic),4 dorosłe osoby-jak na razie jestem zadowolony....pompa ma zaprogramowaną pracę od godz.10 do 20- temp.50 C,rano mam jeszcze ciepłą wodę-nie znam jeszcze kosztów ale polegam na wyliczeniu fachowców z tego forum... :)

Aha-niepotrzebnie kupiłem zasobnik z dwoma wężownicami-bo podpina ją się do cyrkulacji- i tu mam pytanie od razu do fachowców: ostatnio przepaliłem w piecu CO aby przegrzać wodę do ponad 60 C i ciepło poszło mi też rurkami do PC-czy to nie jest jakiś błąd w podłączeniu? Zawór zwrotny jest zamontowany za wpięciem do cyrkulacji-aby ciepła woda z PC szła do zasobnika a nie do rurek-tak więc chyba dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Widzę,że żaden fachowiec nie kwapi się z odpowiedzią....nawiązując jeszcze do wspomnianych kosztów to zakupiłem licznik prądowy gniazkowy(chińszczyzna!) i tu nastąpiło lekkie moje zdziwienie bo przy tak wysokich temperaturach wyszło mi zużycie prądu około 5zł 20gr za dwa dni!!!! To więcej niż jednak się spodziewałem...bo w skali miesiąca jak nic będzie co najmniej 80 złotych....dlaczego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastąpiło lekkie moje zdziwienie bo przy tak wysokich temperaturach wyszło mi zużycie prądu około 5zł 20gr za dwa dni!!!! To więcej niż jednak się spodziewałem...bo w skali miesiąca jak nic będzie co najmniej 80 złotych....dlaczego?

Może dlatego, że się myjecie? Do tego pamiętaj, że twoja PC to nie jest szczyt techniki kosmicznej a podawane COP można na regał z bajkami, baśniami i opowieściami ludowymi położyć ;)

dwie łazienki(jedna wanna i jeden prysznic),4 dorosłe osoby

Ile wody zużywacie miesięcznie? Ile się spodziewałeś płacić za CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha-niepotrzebnie kupiłem zasobnik z dwoma wężownicami-bo podpina ją się do cyrkulacji- i tu mam pytanie od razu do fachowców: ostatnio przepaliłem w piecu CO aby przegrzać wodę do ponad 60 C i ciepło poszło mi też rurkami do PC-czy to nie jest jakiś błąd w podłączeniu? Zawór zwrotny jest zamontowany za wpięciem do cyrkulacji-aby ciepła woda z PC szła do zasobnika a nie do rurek-tak więc chyba dobrze...

Dobrze ze kupiłeś z dwiema wężownicami zimą będziesz ogrzewał CWU z pieca CO

Widzę,że żaden fachowiec nie kwapi się z odpowiedzią....nawiązując jeszcze do wspomnianych kosztów to zakupiłem licznik prądowy gniazkowy(chińszczyzna!) i tu nastąpiło lekkie moje zdziwienie bo przy tak wysokich temperaturach wyszło mi zużycie prądu około 5zł 20gr za dwa dni!!!! To więcej niż jednak się spodziewałem...bo w skali miesiąca jak nic będzie co najmniej 80 złotych....dlaczego?

Jeżeli to prąd tylko w I taryfie to zmień licznik .

Sprawdź czy instalacja -rury od ciepłej wody i cyrkulacji są zaizolowane czy gołe .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego jakie jest zużycie wody,taka pompa to nie perpetum moblie i swoje musi zjeść ;)Dwa,grzejesz w I taryfie i tu widzę przyczynę takiego zużycia energii,gdybyś używał dwóch taryf to zużycie zejdzie do poziomu 1,5zł/dobę czyli 45zł/miesiąc.Trzy,czy jest podpięta cyrkulacja,cztery,być może nie można ufać bezgranicznie producentowi,pięć,być może skośnookie nie przyłożyli się przy składaniu pompy ;)

1.Nie znam zużycia wody w ciągu ostatnich dwóch dni kiedy mierzyłem pobór prądu-ale na pewno nie było wielkie,bo korzystały z wody tylko dwie osoby!

2.Mam możliwość podłączenia się do drugiej taryfy-ale programator pompy mam ustawiony od 10 rano do 20 wieczorem-czyli w czasie gdzie druga taryfa działała by tylko od 13 do 15....czyli chyba niewiele bym zaoszczędził....

3,4,5.Pompa jest podpięta wgł. zaleceń producenta (Hewalex nie skośnookie!) właśnie do cyrkulacji...

dzieki w każdym razie za włączenie się w rozgryzienie "problemu",który tak do końca nie jest problemem-bo ogrzewając latem zasobnik grzałką-koszty i tak były większe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ z jednej wężownicy(w zimie) właśnie korzystam -podłączona jest do pieca CO....tylko ta druga jest niepotrzebna bo zgodnie z zaleceniem producenta pompa podpięta jest do cyrkulacji a nie do wężownicy (na stronie Hewalexu można to zobaczyć)....

Tak jak pisałem we wcześniejszym poście-mogę podpiąć pod II taryfę ale musiałbym chyba zmienić czas pracy pompy- ma pracować w nocy???...

Rury są zaizolowane- oprócz tych w pobliżu zasobnika-ale to ok.1-2mb....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz odpowiedź na temat wysokich rachunków,cyrkulacja i I taryfa robią swoje i musisz się z tym pogodzić ;)

Albo pokombinować ze sterownikiem czyli nastawiasz na główne grzanie w nocy i możesz pokombinować coś z prostym timerem,żeby włączała się jeszcze przez 2h w dzień ale hewalexowskie pompy tracą chyba ustawienia w przypadku braku zasilania.

A Hewalex nie jest producentem tych pomp,on tylko nakleja swoją naklejkę a środek i obudowa to czysta chińszczyzna :)

No może i racja...choć nie do końca rozumiem temat tej cyrkulacji- chodzi o cyrkulację podłączoną do pompy? przecież tam musi być dopływ zimnej i powrót ciepłej...czy też o cyrkulację między zasobnikiem a kranami- wprawdzie ciepła woda z pompy jest wpięta (blisko zasobnika) w takąż właśnie ale jest tam zamontowany zawór zwrotny i wpływa ona do tegoż zasobnika a nie do układu....nawiasem mówiąc muszę teraz o wiele dłużej na piętrze czekać na ową ciepłą wodę...

Mogę spróbować zmienić czas pracy pompy na nocną ale hmmm...w nocy jest chłodniej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ z jednej wężownicy(w zimie) właśnie korzystam -podłączona jest do pieca CO....tylko ta druga jest niepotrzebna bo zgodnie z zaleceniem producenta pompa podpięta jest do cyrkulacji a nie do wężownicy (na stronie Hewalexu można to zobaczyć)....

Tak jak pisałem we wcześniejszym poście-mogę podpiąć pod II taryfę ale musiałbym chyba zmienić czas pracy pompy- ma pracować w nocy???...

Rury są zaizolowane- oprócz tych w pobliżu zasobnika-ale to ok.1-2mb....

To wstaw mostek po środku złącz obydwie wężownice w jedną dłuższą będzie szybciej woda nagrzewać się od CO .Możesz też po spięciu 2 wężownic spróbować przepływowo podnieś temperaturę w CO pompą ciepła włączając pompkę w obiegu CO bez rozpalania w kotle ciekawe o ile stopni w jakim czasie ta PC podniesie temperaturę w CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem niedawno(3 tygodnie temu) ten model pompy- mam zasobnik 200l -dwie łazienki(jedna wanna i jeden prysznic),4 dorosłe osoby-jak na razie jestem zadowolony....pompa ma zaprogramowaną pracę od godz.10 do 20- temp.50 C,rano mam jeszcze ciepłą wodę-nie znam jeszcze kosztów ale polegam na wyliczeniu fachowców z tego forum... :)

Aha-niepotrzebnie kupiłem zasobnik z dwoma wężownicami-bo podpina ją się do cyrkulacji- i tu mam pytanie od razu do fachowców: ostatnio przepaliłem w piecu CO aby przegrzać wodę do ponad 60 C i ciepło poszło mi też rurkami do PC-czy to nie jest jakiś błąd w podłączeniu? Zawór zwrotny jest zamontowany za wpięciem do cyrkulacji-aby ciepła woda z PC szła do zasobnika a nie do rurek-tak więc chyba dobrze...

 

Jak chcesz miec niższe koszty to grzej do mniejszej temperatury niż 50 C. Gdzie masz czujnik temperatury ? - jezeli chcesz żeby było ekonomicznie to powinien być na bojlerze jak najwyżej. Przy 200 litrach i 50 C ta pompa powinna pracować co najmniej 2 godziny - zwróć uwagę jak długo pracuje, krótkie załączenia < 0,5h są nieekonomiczne. Zwróciłbym też uwagę na ustawienia zaworu rozprężnego - ja już dawno zrezygnowałem z jego automatycznej pracy - mam ustawione jego otwarcie na 30 % i jest ok (nominalnie w automacie szybko wchodzi na 10 %, żre dużo prądu, ma wyższe ciśnienie(zużycie pompy !!!!) (temperaturę) a wcale lepiej nie grzeje). Przewody cyrkulacyjne powinny być jak najkrótsze do 2 m. Zobacz jakie masz temperatury powietrza wylatującego i parownika 10 i 11 - powinny być obecnie >5, jeśli nie to masz zbyt wielkie opory przepływu powietrza.

Wg mnie powinieneś mieć załączone ogrzewanie w godzinach:np 14 - 17 - najwyższa temperatura powietrza - najlepszy COP. Powinno to wystarczyć na cały dzień.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz miec niższe koszty to grzej do mniejszej temperatury niż 50 C. Gdzie masz czujnik temperatury ? - jezeli chcesz żeby było ekonomicznie to powinien być na bojlerze jak najwyżej. Przy 200 litrach i 50 C ta pompa powinna pracować co najmniej 2 godziny - zwróć uwagę jak długo pracuje, krótkie załączenia < 0,5h są nieekonomiczne. Zwróciłbym też uwagę na ustawienia zaworu rozprężnego - ja już dawno zrezygnowałem z jego automatycznej pracy - mam ustawione jego otwarcie na 30 % i jest ok (nominalnie w automacie szybko wchodzi na 10 %, żre dużo prądu, ma wyższe ciśnienie(zużycie pompy !!!!) (temperaturę) a wcale lepiej nie grzeje). Przewody cyrkulacyjne powinny być jak najkrótsze do 2 m. Zobacz jakie masz temperatury powietrza wylatującego i parownika 10 i 11 - powinny być obecnie >5, jeśli nie to masz zbyt wielkie opory przepływu powietrza.

Wg mnie powinieneś mieć załączone ogrzewanie w godzinach:np 14 - 17 - najwyższa temperatura powietrza - najlepszy COP. Powinno to wystarczyć na cały dzień.

pozdr

Jak chcesz miec niższe koszty to grzej do mniejszej temperatury niż 50 C. Gdzie masz czujnik temperatury ? - jezeli chcesz żeby było ekonomicznie to powinien być na bojlerze jak najwyżej. Przy 200 litrach i 50 C ta pompa powinna pracować co najmniej 2 godziny - zwróć uwagę jak długo pracuje, krótkie załączenia < 0,5h są nieekonomiczne. Zwróciłbym też uwagę na ustawienia zaworu rozprężnego - ja już dawno zrezygnowałem z jego automatycznej pracy - mam ustawione jego otwarcie na 30 % i jest ok (nominalnie w automacie szybko wchodzi na 10 %, żre dużo prądu, ma wyższe ciśnienie(zużycie pompy !!!!) (temperaturę) a wcale lepiej nie grzeje). Przewody cyrkulacyjne powinny być jak najkrótsze do 2 m. Zobacz jakie masz temperatury powietrza wylatującego i parownika 10 i 11 - powinny być obecnie >5, jeśli nie to masz zbyt wielkie opory przepływu powietrza.

Wg mnie powinieneś mieć załączone ogrzewanie w godzinach:np 14 - 17 - najwyższa temperatura powietrza - najlepszy COP. Powinno to wystarczyć na cały dzień.

pozdr

 

Dzięki za cenne uwagi-czujnik mam niestety nisko ale z punktu widzenia użytkowników jest wtedy więcej cieplej wody....niestety nie jest to najlepsze dla płatnika...:)

Faktycznie spróbuję obniżyć temperaturę na powiedzmy 45 C-natomiast czas pracy pompy w jednym załączeniu jest mi nie znany...musiałbym sprawdzić...

co do zaworu rozprężnego-to niestety nie mam pojęcia o co chodzi-ale poczytam w instrukcji...

Przewody cyrkulacyjne są niestety długie na ok.6mb (ale w otulinie)

Co do temp.powietrza to też muszę dopiero sprawdzić(ale gdzie???)

Faktycznie pokombinuje z ustawieniem czasu pracy-jeszcze raz dzięki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przepraszam za wtrącenie, ale wyszukiwarką nie znalazłem, więc zapuszczam pytanie z prośbą o ewentualną radę lub przekierowanie.

 

Mogę mieć klimatyzator ILKA KT2.1 produkcji NRD co najmniej chyba 25 letni. Klimatyzator nigdy nie używany, zapakowany w fabryczną skrzynię z częściami zamiennymi itp., ale bez instrukcji. Wg moich ustaleń jest to coś typu pompa ciepła powietrze/woda. Na rosyjskich stronach znalazłem tą nazwę z podawaną w nawiasach informacją -70 do +120 C. Przypuszczam, że wentylatory i sprężarka są sprawne, z automatyką sobie poradzę.

Czy ktoś wie, gdzie coś można znaleźć o ?

Czy ktoś ma dane techniczne?

Czy współcześnie da się wymienić/uzupełnić ówcześnie stosowany czynnik chłodniczy?

Co można z tego zrobić?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...