Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

Do nie dawna myślałem, że kolektor słoneczny zaoszczędzi na ogrzewaniu cwu, ale spotkałem instalatora, który namawia mnie właśnie na pompę ciepła c.w.u. EasyAirSmall 2 GT (GALMET)

Kompletnie jestem zielony w tym temacie, dotychczas zagłębiałem się w solary.

Posiadam kotłownie olejową Buderusa z zasobnikiem 160l, chciałem zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Instalator proponuje bufor 800l do kominka a do PC zasobnik 200l. Czy nie można było by podpiąć tak, aby nie kupować już nowego zasobnika a wykorzystać ten dotychczasowy 160l.

Dom o powierzchni 220m2, ocieplony, 6osób korzysta z cwu

Podpowiedzcie, czy to dobre rozwiązanie, dodam że nie mam zbyt dużo miejsca w kotłowni i ta PC jest do zawieszenia co trochę rozwiązuje sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do nie dawna myślałem, że kolektor słoneczny zaoszczędzi na ogrzewaniu cwu, ale spotkałem instalatora, który namawia mnie właśnie na pompę ciepła c.w.u. EasyAirSmall 2 GT (GALMET)

Kompletnie jestem zielony w tym temacie, dotychczas zagłębiałem się w solary.

Posiadam kotłownie olejową Buderusa z zasobnikiem 160l, chciałem zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Instalator proponuje bufor 800l do kominka a do PC zasobnik 200l. Czy nie można było by podpiąć tak, aby nie kupować już nowego zasobnika a wykorzystać ten dotychczasowy 160l.

Dom o powierzchni 220m2, ocieplony, 6osób korzysta z cwu

Podpowiedzcie, czy to dobre rozwiązanie, dodam że nie mam zbyt dużo miejsca w kotłowni i ta PC jest do zawieszenia co trochę rozwiązuje sprawę.

 

Na 6 osób zasobnik to 160 za mały spięty z Buderkiem obsłuży góra 2-3 osoby (wszystko zależy jeszcze od osób się myjących ) a resztę będzie musiał dogrzać na szybko olejak .Na 6 osób minimum 400 l zasobnik taki można postawić gdzieś w kącie a PC powiesić na zewnątrz .

Kominek z płaszczem wodnym to kotłownia w pokoju ,lepsza PC przetwarzająca ciepło pobrane z otoczenia z gruntu na zimę,na lato z otoczenia z powietrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 6 osób zasobnik to 160 za mały spięty z Buderkiem obsłuży góra 2-3 osoby (wszystko zależy jeszcze od osób się myjących ) a resztę będzie musiał dogrzać na szybko olejak .Na 6 osób minimum 400 l zasobnik taki można postawić gdzieś w kącie a PC powiesić na zewnątrz .

Kominek z płaszczem wodnym to kotłownia w pokoju ,lepsza PC przetwarzająca ciepło pobrane z otoczenia z gruntu na zimę,na lato z otoczenia z powietrza .

 

Może ten instalator(handlowiec) chciał do Budreusa dołożyć zasobnik 200l to już było by 360l, ale czy tak można? Chyba zakładał 40l na osobę ale według twoich wyliczeń to trochę za mało.

Widzisz PC na zewnątrz tego nie wiedziałem( jeszcze dużo nie wiem) usytuowanie kotłowni mam wychodnio-południowe.

Tak wiem, że kotłownia bo teraz mamy wkład i palimy non-stop, to nas nie przeraża. Na PC do grzania zimą nas nie stać, (nie interesowałem się, nie znam cen, 12lat temu to były zbyt duże koszta) a co z Buderusem chyba się obrazi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak od siebie w temacie pomp do c.w.u.

Od kilku miesięcy korzystam z pompy ciepła PWPC-3 z dwiema wężownicami firmy Hewalex. Zbiornik 300 l. Na ten moment jestem z tego sprzętu bardzo zadowolony. Rodzina składa się z 4 osób i wody wystarcza dla wszystkich. Oczywiście przy częstym korzystaniu z ciepłej wody pompa musi pracować nieco dłużej niż dwie godziny (włącza się automatycznie na drugiej taryfie w godz. 13-15). Muszę jeszcze wyłapać dokładny koszt zużycia energii elektrycznej, ale wygoda jest naprawdę duża. Raz na jakiś czas grzeję wodę tradycyjnie w kotle CO paląc drewniane ścinki, drobne gałęzie z wiosennej pielęgnacji ogrodu itp. Wprawdzie nie po to kupiłem pompę, aby latem grzać w piecu na krótkim obiegu, ale dla pieca chyba jest lepiej, gdy przepali się w nim np. raz na 2-3 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten instalator(handlowiec) chciał do Budreusa dołożyć zasobnik 200l to już było by 360l, ale czy tak można? Chyba zakładał 40l na osobę ale według twoich wyliczeń to trochę za mało.

Widzisz PC na zewnątrz tego nie wiedziałem( jeszcze dużo nie wiem) usytuowanie kotłowni mam wychodnio-południowe.

Tak wiem, że kotłownia bo teraz mamy wkład i palimy non-stop, to nas nie przeraża. Na PC do grzania zimą nas nie stać, (nie interesowałem się, nie znam cen, 12lat temu to były zbyt duże koszta) a co z Buderusem chyba się obrazi.

2 połączone zbiorniki to większe straty w utrzymaniu temp. (szybciej stygną).Jeżeli masz wkład kominkowy to są płaszcze -wkładki wodne oraz na górę wymienniki wodne którymi można ogrzać wodę do mycia bez konieczności wymiany całego kominka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 połączone zbiorniki to większe straty w utrzymaniu temp. (szybciej stygną).Jeżeli masz wkład kominkowy to są płaszcze -wkładki wodne oraz na górę wymienniki wodne którymi można ogrzać wodę do mycia bez konieczności wymiany całego kominka .

Kominek i tak jest do wymiany nie ma co zakupiony w markecie już przeszło 10lat czas na zmiany.

A co z tym Gamlatem łączny koszt z zasobnikiem 200l (ale jak pisałeś za mały)i instalacją to 8tys.

Jesteście lepiej zorientowani na rynku co za podobny koszt można zakupić? Doradźcie na co się zdecydować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak od siebie w temacie pomp do c.w.u.

Od kilku miesięcy korzystam z pompy ciepła PWPC-3 z dwiema wężownicami firmy Hewalex. Zbiornik 300 l. Na ten moment jestem z tego sprzętu bardzo zadowolony. Rodzina składa się z 4 osób i wody wystarcza dla wszystkich. Oczywiście przy częstym korzystaniu z ciepłej wody pompa musi pracować nieco dłużej niż dwie godziny (włącza się automatycznie na drugiej taryfie w godz. 13-15). Muszę jeszcze wyłapać dokładny koszt zużycia energii elektrycznej, ale wygoda jest naprawdę duża. Raz na jakiś czas grzeję wodę tradycyjnie w kotle CO paląc drewniane ścinki, drobne gałęzie z wiosennej pielęgnacji ogrodu itp. Wprawdzie nie po to kupiłem pompę, aby latem grzać w piecu na krótkim obiegu, ale dla pieca chyba jest lepiej, gdy przepali się w nim np. raz na 2-3 tygodnie.

 

Jak możesz podaj łączny koszt zakupu i instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o Biawar OW PC 270.1 ?? na Allegro znalazłem ją za 7500zł brutto. http://allegro.pl/pompa-ciepla-do-c-w-u-biawar-ow-pc-270-1-1w-i2451015020.html

 

Ja jak się zdecyduje na pompę do CWU to chciałbym podpiąć ją trójnikiem do kanału wyrzucającego ciepłe powietrze za rekuperatorem. Uniknę w ten sposób braku lub nadmiaru powietrza dostarczanego do pompy. Będzie pobierała w zależności od zapotrzebowania. Bo jak reku będzie nawet zepsuty to powietrze będę pobierał wyrzutnią z zewnątrz budynku (wariant awaryjny lato). Do tego między trójnikiem a pompą zamontował bym kolejny trójnik z przepustnicą aby w razie czego zasysać powietrze z garażu (wariant awaryjny zima) przez który szły by wszystkie kanały. Ta pompa pobiera od 200 do 300 m^3/h. Mój reku max 550m^3/h dlatego takie kombinacje.

 

Może macie jakiś inny ciekawy pomysł na wykorzystanie powietrza z wentylacji za rekuperatorem??

 

Może jakieś inne ciekawe sugestie pomp do CWU z zapotrzebowaniem ok 300m^3/h ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz podaj łączny koszt zakupu i instalacji.

 

Łącznie zapłaciłem 9 000 PLN, ale doszły też koszty rur, reduktora ciśnienia,uchwytów, złączek, zaworów itp. Z kolei nie kupowałem naczynia przeponowego, gdyż takowe już posiadałem. Nie bez znaczenia był zakup w zaprzyjaźnionej hurtowni :)) oraz instalator, który podczas budowy robił całą hydraulikę i CO. To wpłynęło na końcową cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A mogę prosić o Waszą opinie na firmę Rickenbacher.Chciałbym połączyć PC z płaszczem wodnym kominka. Wężownica w zasobniku pompy byłaby nagrzewana przez kominek z płaszczem wodnym dla zapewnienia cwu w okresie zimowym. Nie znam jeszcze kosztów, Jak ta marka sprawdza się na Naszym rynku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pompka która jest w ofercie WOLF-a.

Bardzo fajna pompka - miałem przyjemność ją montować...

Ważna sprawa dla ciebie że masz sieć serwisową Wolf-a w razie wypadku jakiejś awarii :)

Bardzo łatwy i ciekawy sterownik.

Dodatkowo wygląd też bardzo ładny - dopracowane detale.

Na wyglądzie mi nie zależy mam małą kotłownie, muszę ją wyrzucić na strych. Jak widział byś podłączenie jej do płaszcza wodnego. Chciałem do płaszcza bufor 800l i czy dom PC osobny zasobnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości bufora, proponuję 380L niemniej jednak należałoby wyliczyć zład wody aby jak najlepiej dobrać jego pojemność.

Schemat jaki proponuję jest następujący, pompa pracuje na cele cwu i dodatkowo posiada w zabudowanym zbiorniku wężownicę która będzie nagrzewana przez kominek.

Kominek pracuje na bufor, z bufora przechodzimy na instalację.

 

Powyższy tekst to propozycja firmy handlowej.

 

Czy 380L buforowy zbiornik nie jest za mały do instalacji kominka z płaszczem wodnym na powierzchnie domu 220m2, Wcześniejsza firma proponowała mi bufor 800L. Od czego zależy dobór pojemności bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że żaden fachowiec nie kwapi się z odpowiedzią....nawiązując jeszcze do wspomnianych kosztów to zakupiłem licznik prądowy gniazkowy(chińszczyzna!) i tu nastąpiło lekkie moje zdziwienie bo przy tak wysokich temperaturach wyszło mi zużycie prądu około 5zł 20gr za dwa dni!!!! To więcej niż jednak się spodziewałem...bo w skali miesiąca jak nic będzie co najmniej 80 złotych....dlaczego?

 

Te liczniki to sobie można w buty wsadzić - kiedyś mierzyłem takim kilka urządzeń i wszystkie zużywały dużo więcej niż podawali producenci - sprawdziłem je więc ponownie homologowanym licznikiem i okazało się, że urządzenia są ok tylko chiński licznik mocno zawyża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te liczniki to sobie można w buty wsadzić - kiedyś mierzyłem takim kilka urządzeń i wszystkie zużywały dużo więcej niż podawali producenci - sprawdziłem je więc ponownie homologowanym licznikiem i okazało się, że urządzenia są ok tylko chiński licznik mocno zawyża.
.

A ja podłączyłem homolo-licznik do komputera stacjonarnego i wyszło ponad 50 zł miesięcznie ,Więc nie ma co rozpaczać i się denerwować że ktoś napisze u mnie wyszło 30 zł miesięcznie ,wszystko zależy jeszcze ile tej wody się zużywa do mycia kąpania ,traci się też na komforcie- cyrkulacji .To nie perpetuum ,musi wziąć trochę energii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że wziąć musi - chodzi mi tylko o to, żeby nie wyciągać złych wniosków sugerując się tymi tanimi licznikami bo sam się na nich przejechałem.

 

To prawda to tanie Chińskie zabawki ,ale może dobrze działają na podświadomość ,próbę szukania oszczędności energii ,można porównać rachunki za prąd rok przed (zużycie nie kwotę) z tymi po roku od zainstalowania da to jakiś obraz .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam

 

odświeżam wątek, ponieważ po sezonie grzewczym pomp cwu mogę stwierdzić, że moja pompa pobiera nienaturalnie dużo prądu jak na zużycie wody (2 osoby - około 300kwh / miesiąc)

 

pompa cwu to galmet easyair 2gt

zastanawiałem się o co może chodzić i jedyne do czego doszedłem to to, że czerpnię mam usytuowaną w garażu (22m2), który nie ma wentylacji wymuszonej,a więc ogranicza się do tej powierzchni i stąd pytanie:

 

czy to oznacza, że pompa ciepła pobiera więcej prądu aby "wtłoczyć" powietrze do pompy?

co oznacza przepływ 350m3/h ?

czy lepiej mieć czerpnię z zewnątrz pomimo, że tam jest 6-7 stopni mniej? (aktualnie 17" w garażu i 10" na dworzu)

 

dzięki z góry za podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po sezonie grzewczym pomp cwu mogę stwierdzić, że moja pompa pobiera nienaturalnie dużo prądu jak na zużycie wody (2 osoby - około 300kwh / miesiąc)

A ile m3 wody zużywacie na miesiąc? Pompa czerpie powietrze z garażu a gdzie je wyrzuca? Po jeżeli na zewnątrz budynku to czy masz zapewniony dopływ powietrza z zewnątrz do garażu w odpowiedniej ilości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy to oznacza, że pompa ciepła pobiera więcej prądu aby "wtłoczyć" powietrze do pompy?

co oznacza przepływ 350m3/h ?

To akurat proste.

Parametr przepływu powietrza w m3/h określa ile PPC musi przepompować powietrza przez wymiennik aby zapewnić sobie odpowiednią ilość energii DZ.

A teraz się zastanów - garaż ma 22m2 powierzchni, więc pewnie kubaturę coś koło 50-55m3.

Pompa musi więc siedmiokrotnie w ciągu godziny wymienić powietrze w garażu.

Z tego faktu wynika że cała Twoja kalkulacja związana z korzystniejszą temperaturą w garażu w stosunki do temperatury zewnętrznej bierze w łeb.

Dodatkowo pompa musi pokonać opory powietrza związane z zasysaniem go do garażu.

Żeby można je pominąć to kanał nawiewny powinien mieć przekrój 250-350cm2.

Raczej wątpię żebyś miał taką dziurę w ścianie.

Opór czerpni (20Pa) możemy chyba pominąć, bo przy zasysaniu powietrza bezpośrednio z zewnątrz też jakaś czerpnia będzie musiała być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...