Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa powietrze woda TYLKO do cwu


marcin-r

Recommended Posts

W podobnych pieniądzach dostaniesz CHIGO o mocy 6kW. W zestawie 200 litrowy zasobnik CWU z kwasówki z dodatkową wężownicą i grzałką wspomagajacą. Trochę tańsze są zestawy z pompą 3,5kW i 100 litrowym zasobnikiem.

Budowa, w porównaniu z Hewalexem jest trochę inna. Wystawiasz jednostkę zewnętrzną na zewnątrz :) a do zasobnika prowadzisz rury miedziane z gazem. Także w domu/piwnicy stoi jedynie zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

100 litrów w Chigo na 4 osoby będzie wystarczające. Pompa nabija zasobnik w krótkim czasie.

Przy 200 litrowym zasobniku pompa jest większa. Jak ma być dla 4 osób, to nabije zasobnik do zadanej temperatury i się wyłączy. Po prostu będziesz miał więcej wody zmagazynowanej.

Ja mam 200 litrowy zasobnik na 8-10 osób. Jak część rodziny wyjeżdża i zostaje w domu mniej osób, obniżam temperaturę na zasobniku. Jeżeli pamiętam, żeby to zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że "czerpnia to kotłownia która ma dopływ powietrza bo musi" ? kotłownia jest w piwnicy i nie ma żadnego kanału doprowadzającego powietrze, rozumiem że to powietrze musi być, czy nie trzeba kanału nawiewnego również wykuć w ścianie i powietrze zaciągnąć z zewnątrz

 

Jak masz doprowadzone powietrze do kotła na paliwo stałe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 kW wydaje się za dużo dla 4 osobowej rodziny ?, wiąże się to przecież z większym zużyciem prądu, ta mniejsza będzie miała chyba za mały zasobnik ?

 

Wg mnie 100 litrów to może być za mało, bo u mnie zasobnik 120 litrów grzany do 50 st wystarcza na jedną dużą wannę a potem z pół godziny kocioł go nagrzewa mając 58 st C.

 

Jasne, że można grzać CWU pompą ciepła na maksa tzn. do 60 st C, ale jest wtedy dużo niższy COP niż przy grzaniu do 48 czy 50 st, a przy 200 litrach to pewnie nawet z 46 st wystarczy.

 

Wolałbym większy zasobnik i PPC w piwnicy niż na zewnątrz gdzie na pewno każde urządzenie ma trudniejsze warunki [latem upał i UV, zimą mróz, wilgoć itp], ale to Twój wybór ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powietrze do spalania kocioł pobiera z. kotłowni, nie ma żadnego kanału nawiewnego, jest kanał wentylacyjny wywiewny, powietrze do kotłowni dostaje się przez okna, drzwi , nieszczelności, tak to chyba jest w domach budowanych 30 lat temu

 

To jest kiepskie rozwiązanie bo kocioł potrafi zużywać powietrza nawet 100 m3/godzinę , więc bazowanie na nieszczelnościach i szparach do jego napowietrzania nie jest zgodne z przepisami - zwłaszcza, że pewnie pobiera to powietrze kanałem wentylacyjnym wywiewnym [sprawdź ciąg to będziesz wiedział].

 

Ciekawe na jakiej podstawie kominiarz podpisał odbiór budynku - chyba za flaszkę :o

 

Dokąd nic się nie dzieje nie ma problemu, lecz w razie np. pożaru ubezpieczyciel może nie chcieć wypłacić odszkodowania.

 

Skoro jednak ten wentylacyjny wystarcza na podawanie powietrza do kotła to do tej PPC też powinien wystarczać, więc po prostu nic nie nałożysz na rurę zasysającą powietrze do PPC i będzie sobie brała powietrze "z otoczenia" [czyli z kanału wentylacyjnego].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczę że jest kiepskie rozwiązanie i nie zgodne z prawem ,ale dom był budowany w latach 80, więc pewnie nikt nie przejmował się kanałem z dopływem powietrza, nie wiem jak wówczas był robiony odbiór przez kominiarza - może i za flaszkę :) , podpiwniczenie jest na połówce budynku, pomiędzy pomieszczeniem kotłowni a 2 pozostałymi nie ma również za szczelnych drzwi,(często są uchylone) więc tego powietrza chyba wystarcza, a kanał wentylacyjny już kilka razy sprawdzałem wyciąga powietrze i nie ma wcale wstecznego ciągu. Jeśli przy PC potrzeba 800m3/h to rzeczywiście jest to sporo, dlatego zastanawia mnie jeszcze czy ma znaczenie dla wydajności to że czerpnia i wyrzutnia będzie na zewnątrz ? przecież w lecie temperatura będzie nawet większa niż w piwnicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś opisywałem jak ja to mam zrobione w wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?163832-Pompa-ciep%C5%82a-powietrzna-Hewalex-opinie-spostrze%C5%BCenia

Ogólnie pompa stoi w piwnicy i ssie skąd się da. Piwnicę mam połączoną z domem przez garaż. Zrobiłem też tak, że w momencie włączania się PC włącza się wentylator który ładuje powietrze spod dachu. Tak jak teraz jest OK świeci słońce - pompa chodzi parę godzin dziennie nagrzewając CO. Temperatura w piwnicy prawie się nie zmienia - od 3 dni bez zmian 15 C - momentami PC pokazywała 16. Ja zużywam listopad - luty 2 tony brykietu - dom jest dość niewymagający i ta PC starcza w okresach przejściowych. Wadą może być to że gdy przez przypadek włączy się PC gdy piec chodzi to jest nieciekawie - 1 raz tak miałem - pełno dymu w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy PC potrzeba 800m3/h to rzeczywiście jest to sporo, dlatego zastanawia mnie jeszcze czy ma znaczenie dla wydajności to że czerpnia i wyrzutnia będzie na zewnątrz ? przecież w lecie temperatura będzie nawet większa niż w piwnicy

 

Jak już Ci pisałem trzy tygodnie temu - zrobiłem ujęcie i wyrzut powietrza na zewnątrz, gdyż uznałem takie rozwiązanie w moim domu za optymalne. Każdy kombinuje jak może. Ważne tylko, aby efektem tych kombinacji był wzrost, a nie spadek osiągów układu. Jeśli np. przepływ powietrza zostanie zdławiony - spadnie temperatura parowania, a z nią moc grzewcza i COP.

To, że (przy czerpni na zewnątrz) w lecie temperatury na zewnątrz będą wyższe niż w piwnicy to bardzo dobrze. Przecież im cieplejsze powietrze" łykane" przez PC, tym wyższa grzewcza i COP. Ważne, aby powietrze opuszczające PC nie trafiało od razu do niej ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy są w takim razie jakieś wymogi co do odległości czerpni i wyrzutni, kotłownie mam w piwnicy jako narożną i myślałem aby wlot i wylot dać na dwóch sąsiednich ścianach wówczas powietrze wydalane nie powinno być zasysane

 

Witam.

Jeśli chodzi o wymogi i instalację kotłów na paliwa stałe, to temat ten określa polska norma (PN-87/B-024411). Pomieszczenie powinno posiadać dwa otwory wentylacyjne (wentylacja grawitacyjna) o wymiarach 140x140 mm, z których jeden powinien znajdować się 150 mm nad posadzką, natomiast drugi pod sufitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że dobrze śledzę wątek o pompach cwu i odpisuję na poruszany aktualnie temat :)

Kiedyś pisałem o swoim Hewalexie (pompa z zasobnikiem na 300 litrów). Użytkowałem ją jeden sezon i jestem bardzo zadowolony. Od momentu gdy kończę palenie w piecu (marzec-kwiecień) do mniej więcej początku października ciepłą wodę mam tylko z pompki. Teraz palę, więc i tak woda osiąga 50-55 C Sprzęt stoi wyłączony - tzn. działa tylko jako bojler. Powietrze do pompy dostarczam z zewnątrz (wykuta dziura w ścianie+rura), wyrzut zimnego powietrza skierowany jest do sporego garażu.

Czy dobrze rozumiem,że niektórzy pobierają powietrze do pompy z wnętrza domu? Po co tak kombinować? Jeśli temperatura na zewnątrz ma poniżej 8C to pompa i tak nie zadziała, a w domu przecież palić trzeba. W ten sposób jest i ciepła woda w kranach i do tego nie trzeba na siłę uruchamiać sprzętu zasysającego powietrze np. z piwnicy. Ja z góry zakładam, że pompa jakieś 4-5 miesięcy stoi wyłączona. Generalnie potrzebuję jej wtedy, gdy nie palę w piecu. Jak pisałem swoją rolę spełnia znakomicie. Zużycie energii elektrycznej wzrosło latem o jakieś 30 zł a zużycie opału w sezonie letnim spadło do zera. I można zapomnieć o rozpalaniu w piecu w środku upalnego lipca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...