Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie sufitowe na poddaszu - PROBLEM


krolik2002

Recommended Posts

mam spory problem. Spora część sufitów na poddaszu będzie z instalacją grzewczą (woda). Mam kilka obaw:

 

1. Sufity będą z GK ......na to rurki alupex + 3cm tynku wzmacnianego 2x siatką a w miejscach bez rurek tynku będzie z 5cm!!!!. Czy kartonowe sufity nie spadną mi na głowę przy takim obciążeniu???? Oczywiście trzeba będzie stosować wyłącznie zielone płyty aby wilgoć po tynkowaniu ich nie zniszczyła i solidniejsze stelaże pod płyty :(

 

opcja 1:

- zrobić jak wyżej i nie panikować bo wszyscy tak robią a płyty GK spokojnie wytrzymają

 

opcja 2:

- zamiast zielonej płyty GK zrobić sufity z OSB (mocniejsza od GK ale czy wytrzyma wilgoć z tynków????) i na płycie położyć instalację + tynk z 2x siatka. Miejsca bez instalacji wyrównać 2cm styropianem i zatynkować aby całość edelżyć (lekkie styro zamiast tynku)

 

opcja 3:

- są w sprzedaży płyty modułowe (GK) z instalacją wodną ale pewnie to masakryczna kasa (i nie wiem gdzie to kupić) bo tylko taka opcja jest dobra

 

 

 

i pytanie:

czy przewody alupex kładzie się bezpośrednio na płytę KG/OSB czy na podkład styropianowy jak przy podłogówce

 

 

pomóżcie bo zaczynam lekko panikować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna sztuka gotowego panelu k-g z ogrzewaniem, o grubości 20mm kosztuje 355Euro netto, natomiast o grubości 12,5mm 262Euro netto. Doliczyć trzeba koszty transportu w fabryki w Niemczech. Wymiary: 2500/625mm można skrócić do 2300/625mm. Przy temp.zasilania 50stC powrót 40stC i 20stC w pomieszczeniu moc z jednego panelu wynosi 310W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
mam spory problem. Spora część sufitów na poddaszu będzie z instalacją grzewczą (woda). Mam kilka obaw... pomóżcie bo zaczynam lekko panikować

 

Zamiast wykonywać coś w ciemno warto spojrzeć na fachowców. Skutecznym sposobem na sukces jest poprawne wykonanie systemu ogrzewania ściennego lub hybrydowego. Źródło informacji technicznych tego systemu: wytyczne projektowe, tabele, przeliczniki etc zainteresowanym prześlę na email. Może tym razem moderator nie usunie mojego postu... tym bardziej, że jestem autorem udostępnianych informacji technicznych na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczy Ci zwyczajne ogrzewanie tylko jakies wariactwa? Po co sie stresowac, cudowac a potem remontowac? DO tak nowoczesnej technologi niezbedna jest kompleksowa dokumentacja techniczna i zadne drogi na skroty z tanszymi matarialami. To tak jakby do pompy ciepla nie zastosowac specjalnej cieczy, bo droga, tylko cosik innego, co nie spelni zadania, sprawnosc bedzie nizsza ale sie te pare groszy zaoszczedzi.Albo do centralnego weglowo-drzewnego zastosowac rurki pcv i dizwic sie ze wywalilo gdzies na zlaczeniach i trzeba kuc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
krolik2002 na pewno nie powinieneś rezygnować z ogrzewania powierzchniowego jeśli chcesz osiągać wysoką sprawność pompy ciepła, która będzie tym wyższa im niższą temperaturę zasilania będziesz miał na instalacje, a ta może być tym niższa im większa powierzchnia grzejna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boguslaw widzę, ze nie bardzo czujesz o co chodzi.

 

Mylisz się. Doskonale czuję o co chodzi. To właśnie ja kilka lat zainicjowałem rozprzestrzenianie tezy o związku powierzchni wymiany ze zdolnością do grzania niskotempaturowego. Przede mną nikt takiej zależności w publikacjach branżowych nie artykułował.

 

Brzmiało to mniej więcej tak:

Jakie przyjąć obiektywne kryteria przy porównywaniu nie tylko różnych grzejników lecz i różnych systemów grzewczych?

 

Powierzchnia wymiany ciepłaa.

Gdy uszeregujemy typy ogrzewania biorąc pod uwagę ten parametr otrzymamy w kolejności: ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne, grzejniki „regulus”, grzejniki żeberkowe, grzejniki panelowe z konwektorem, grzejniki panelowe a na końcu typowe konwektory według ich standardowej definicji.

Im większa powierzchnia wymiany ciepła, tym efektywniejsza praca instalacji w niższych parametrach temperaturowych. W czasach kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła połączonych z dobrym ociepleniem obiektów możliwość ta ma znaczenie priorytetowe. Wśród grzejników regulusy mają największą powierzchnię wymiany ciepła - o blisko 50% większą od analogicznej wielkości panelowych z konwektorem..

 

Drugi parametr to masa całkowita układu grzejnikowego, mająca podstawowy wpływ na jego sterowalność i dynamikę pracy..

 

Grzejniki INSIDE mają również znaczną powierzchnię wymiany...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej, skoro porównujesz to proszę dobierz konkretny model grzejnika (może być dowolnej firmy) i podaj jego wymiary na następując parametry:

straty w pomieszczeniu 1700W

temperatura zasilania 35 stC

temperatura powrotu 25 stC

temperatura w pomieszczeniu 20 stC

nadwyżkę na głowice termostatyczną 15%

Edytowane przez out
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...