Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Płyta fundamentowa grzewcza (ogrzewanie zatopione 17-18cm w płycie)

Po ponad roku od wylania płyty - do jakiej maksymalnie temperatury mogę dojść bezpiecznie przy wygrzewaniu posadzki

Jest ryzyko, że przy wyższych temperaturach płyta może pękać (pewnie nadal jest w niej jakaś ilość wody, która zacznie odparowywać)?

Plytę można (a nawet trzeba gdy jest niska temperatura) wygrzewać od razu po wylaniu betonu. W tym celu stosuje się elektryczne kable grzewcze. Takie same co przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym ale mocuje się je na dole płyty.

Twoja plyta osiągnęła pełną wytrzymałość rok temu. Wydaje mi się dziwne, że instalację masz rozprowadzoną tak nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Plytę można (a nawet trzeba gdy jest niska temperatura) wygrzewać od razu po wylaniu betonu. W tym celu stosuje się elektryczne kable grzewcze. Takie same co przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym ale mocuje się je na dole płyty.

Twoja plyta osiągnęła pełną wytrzymałość rok temu. Wydaje mi się dziwne, że instalację masz rozprowadzoną tak nisko.

 

Dokładnie - rurki ogrzewania daje się np na górne (lub pod) zbrojenie płyty i zalewa. Jak masz na dole to zanim Ci się te ciepło przebije do podłogi to trochę kolega poczeka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całego wątku ale zgodnie z pracą Musiała:

http://edwardmusial.info/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf

w momencie gdy płyta fundamentowa jest zaizolowana i masz jedną bednarkę w płycie a drugą na zewną (otok, szpilki, whatever) to wystąpi różnica potencjału czyli tzw ogniwo elektrochemiczne! W efekcie bardzo szybko zeżre ono całą bednarkę. Trzeba w tej sytuacji koniecznie zastosować tzw monolityczny odgranicznik prądu stałego! Jak ktoś jest tematem zainteresowany to mogę więcej napisać...

 

Tutaj link do karty katalogowej odgranicznika prądu stałego:

 

https://tinyurl.com/ybg993vl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór, mam taką płytę- 50 cm piasku, 10 cm chudziaka, 25 płyty i nad tym 32 cm warstw podłogowych ( 20 styropian plus wylewka z ogrzewaniem podlogowym i plytkami) . Pod podbudową piaskowa mam glinę, z wykonanym drenażem. Obsypane wszystko mam piaskiem i glina do wysokości płyty czyli około 80-85 cm idąc od dołu. Moja strefa przemarzania to metr pod poziomem zero. Jutro obsypuje brakujące 15 cm, natomiast w projekcie miałem opaskę przeciwysadzinowa z której chciałem zrezygnować. Zapowiadają za tydzien, dwa wielkie mrozy i w związku z tym moje pytanie- czy jutro kupić styropian i dać go pod te 15 cm, czy zrezygnować? Boje sie tak czy siak takiej temperatury, bo dowiedziałem się, że niektórzy mają podsypkę pod płyta na glinie metrową lub ponad metrową - czy jej nie wysadzi. Zbrojenia płyty FI 12 co 18 cm góra i dołem, pod ścianami nośnymi pręty 3#16 góra i dołem. Co myślicie? Edytowane przez Kapral76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całego wątku ale zgodnie z pracą Musiała:

w momencie gdy płyta fundamentowa jest zaizolowana i masz jedną bednarkę w płycie a drugą na zewną (otok, szpilki, whatever) to wystąpi różnica potencjału czyli tzw ogniwo elektrochemiczne! W efekcie bardzo szybko zeżre ono całą bednarkę. Trzeba w tej sytuacji koniecznie zastosować tzw monolityczny odgranicznik prądu stałego! Jak ktoś jest tematem zainteresowany to mogę więcej napisać...

 

Tak, napisz więcej, bo to wypowiedź jest delikatnie mówiąc nieprecyzyjna. Cały problem jest w rodzaju materiałów, z których jest bednarka. Przydałoby się wyjaśnienie w Twojej wypowiedzi, jaką bednarkę masz na myśli? Ocynk, nierdzewną, gołą stal, miedziowaną, ołów? Wyjaśnij jakie będzie ogniowo przy bednarce ocynkowanej w betonie połączonej ze szpilkami nierdzewnymi w ziemi?

 

Czy ten łącznik izolacyjny, który podałeś to nie służy czasem do ochrony katodowej np. gazociągów, albo zbiorników z substancjami niebezpiecznymi? Czy ten łącznik zapewni odpowiednie działanie zabezpieczeń przed porażeniem w instalacji?

Edytowane przez domino34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, napisz więcej, bo to wypowiedź jest delikatnie mówiąc nieprecyzyjna. Cały problem jest w rodzaju materiałów, z których jest bednarka. Przydałoby się wyjaśnienie w Twojej wypowiedzi, jaką bednarkę masz na myśli? Ocynk, nierdzewną, gołą stal, miedziowaną, ołów? Wyjaśnij jakie będzie ogniowo przy bednarce ocynkowanej w betonie połączonej ze szpilkami nierdzewnymi w ziemi?

 

Czy ten łącznik izolacyjny, który podałeś to nie służy czasem do ochrony katodowej np. gazociągów, albo zbiorników z substancjami niebezpiecznymi? Czy ten łącznik zapewni odpowiednie działanie zabezpieczeń przed porażeniem w instalacji?

 

Moja wypowiedź jest skrótowa - no i tak cały problem polega na rodzaju materiałów z których jest wykonana bednarka i różnicy potencjałów jak wiemy między nimi. Miałem na myśli bednarkę ocynkowaną (lub nie) w betonie oraz miedź w otoku w około płyty. Co do Twojego pytania to należało by sprawdzić w tablicach potencjały takich materiałów. Natomiast ten odgranicznik prądu stałego spełnia swoją rolę również bardzo dobrze w separacji galwanicznej tych dwóch bednarek od siebie. Ponad napięciem progowym które jest podane w karcie katalogowej przepuszcza każde wyższe napięcie zarówno prądu zmiennego i stałego tak więc bez problemu odprowadzi prąd porażeniowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wypowiedź jest skrótowa - no i tak cały problem polega na rodzaju materiałów z których jest wykonana bednarka i różnicy potencjałów jak wiemy między nimi. Miałem na myśli bednarkę ocynkowaną (lub nie) w betonie oraz miedź w otoku w około płyty. Co do Twojego pytania to należało by sprawdzić w tablicach potencjały takich materiałów. Natomiast ten odgranicznik prądu stałego spełnia swoją rolę również bardzo dobrze w separacji galwanicznej tych dwóch bednarek od siebie. Ponad napięciem progowym które jest podane w karcie katalogowej przepuszcza każde wyższe napięcie zarówno prądu zmiennego i stałego tak więc bez problemu odprowadzi prąd porażeniowy...

 

Proponuję pisać konkretnie, ponieważ takim skrótem wprowadza się tylko niepotrzebny mętlik. Uwzględniasz to, że np. ocynk ma zupełnie inny potencjał w betonie niż w gruncie? Ocynk w betonie można łączyć z nierdzewką w gruncie, bo różnica potencjałów jest rzędu <0.1V, natomiast z miedziowaną rzeczywiście za duża różnica nawet przy ocynku w betonie.

 

Co do uwagi o separatorze/ograniczniku prądu to cenna informacja.

Edytowane przez domino34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór, mam taką płytę- 50 cm piasku, 10 cm chudziaka, 25 płyty i nad tym 32 cm warstw podłogowych ( 20 styropian plus wylewka z ogrzewaniem podlogowym i plytkami) . Pod podbudową piaskowa mam glinę, z wykonanym drenażem. Obsypane wszystko mam piaskiem i glina do wysokości płyty czyli około 80-85 cm idąc od dołu. Moja strefa przemarzania to metr pod poziomem zero. Jutro obsypuje brakujące 15 cm, natomiast w projekcie miałem opaskę przeciwysadzinowa z której chciałem zrezygnować. Zapowiadają za tydzien, dwa wielkie mrozy i w związku z tym moje pytanie- czy jutro kupić styropian i dać go pod te 15 cm, czy zrezygnować? Boje sie tak czy siak takiej temperatury, bo dowiedziałem się, że niektórzy mają podsypkę pod płyta na glinie metrową lub ponad metrową - czy jej nie wysadzi. Zbrojenia płyty FI 12 co 18 cm góra i dołem, pod ścianami nośnymi pręty 3#16 góra i dołem. Co myślicie?

 

"natomiast w projekcie miałem opaskę przeciwysadzinowa z której chciałem zrezygnować."

 

Opaska przeciwwysadzinowa to nie jest wielki koszt w skali całej inwestycji. Mamy co rusz anomalie pogodowe. Co jeśli z ciepłych zim trafimy w okres ekstremalnie mroźny? Budujesz na lata, więc moim zdaniem dla świętego spokoju warto ją zrobić zgodnie z projektem. Sam mam opaskę przeciwwysadzinową na 120cm od ścian budynku. Zabezpiecz przed gryzoniami i mrówkami. Śpij spokojnie.

 

Rozumiem, że XPS może Ci się wydawać drogi. Jak już musisz, to kombinuj z użyciem twardego styropianu owiniętego folią.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję pisać konkretnie, ponieważ takim skrótem wprowadza się tylko niepotrzebny mętlik. Uwzględniasz to, że np. ocynk ma zupełnie inny potencjał w betonie niż w gruncie? Ocynk w betonie można łączyć z nierdzewką w gruncie, bo różnica potencjałów jest rzędu <0.1V, natomiast z miedziowaną rzeczywiście za duża różnica nawet przy ocynku w betonie.

 

Co do uwagi o separatorze/ograniczniku prądu to cenna informacja.

 

No tak - może za bardzo skróciłem. Może warto aby ktoś kto ma dokładną wiedzę co do różnic potencjałów w danym środowisku zrobił by tabelkę tutaj i wkleił? Czyli np jak napisałeś, że 0,1V pomiędzy ocynkiem w betonie a nierdzewką w gruncie? Notabene jak liczysz ocynk w betonie to masz na myśli chyba ocynk w samym chudziaku pod płytą bo przecież w płycie nie będziesz miał całego zbrojenia w ocynku a jest ono połączone z bednarką w płycie fundamentowej??

No te odgraniczniki są super - tylko cena trochę straszna - ponad 3,5k pln netto bodajższe sztuka :((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"natomiast w projekcie miałem opaskę przeciwysadzinowa z której chciałem zrezygnować."

 

Opaska przeciwwysadzinowa to nie jest wielki koszt w skali całej inwestycji. Mamy co rusz anomalie pogodowe. Co jeśli z ciepłych zim trafimy w okres ekstremalnie mroźny? Budujesz na lata, więc moim zdaniem dla świętego spokoju warto ją zrobić zgodnie z projektem. Sam mam opaskę przeciwwysadzinową na 120cm od ścian budynku. Zabezpiecz przed gryzoniami i mrówkami. Śpij spokojnie.

 

Rozumiem, że XPS może Ci się wydawać drogi. Jak już musisz, to kombinuj z użyciem twardego styropianu owiniętego folią.

 

Polecam zainteresować się szkłem piankowym zamiast wszelkiej maści styropianów. Koszt minimalnie większy ale poza tym same plusy - czy to gryzonie, czy mrówki czy wody gruntowe czy cokolwiek innego nie ma żadnego ryzyka. Sam właśnie jestem na etapie aplikacji takiej płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klasyczny projekt płyty - 10 cm XPS, płyta, 10 cm EPS, wylewka i od dłuższego już czasu byłem na taką wersję zdecydowany. Niestety patrząc na obecne ceny XPSu coraz mocniej zastanawiam się na zmianą tego projektu i rezygnacją z ocieplenia pod płytą a w zamian ułożeniem 20 cm EPS między płytą a wylewką.

Rozmawiałem o tym pomyśle z konstruktorem i o ile nie ma problemu z usunięciem XPSa to zwrócił on moją uwagę, że w przypadku 20 cm EPS jego zgniot o 5% oznacza obniżenie się podłogi o 10 mm - całkiem sporo zwłaszcza, że ścianki działowe z silikatu chciałbym stawiać na wylewce a nie na płycie. Czy waszym zdaniem jest to realny problem, widziałem chyba na forum kilka projektów z podobnie wykonaną podłogą i nikt się problemami nie chwalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety patrząc na obecne ceny XPSu coraz mocniej zastanawiam się na zmianą tego projektu i rezygnacją z ocieplenia pod płytą a w zamian ułożeniem 20 cm EPS między płytą a wylewką.

Rozmawiałem o tym pomyśle z konstruktorem i o ile nie ma problemu z usunięciem XPSa to zwrócił on moją uwagę, że w przypadku 20 cm EPS jego zgniot o 5% oznacza obniżenie się podłogi o 10 mm - całkiem sporo zwłaszcza, że ścianki działowe z silikatu chciałbym stawiać na wylewce a nie na płycie. Czy waszym zdaniem jest to realny problem, widziałem chyba na forum kilka projektów z podobnie wykonaną podłogą i nikt się problemami nie chwalił.

 

Czym chcesz obciążać ten EPS? Wylewką i kanapą? Największe obciążenie to będzie zasobnik/bufor.

To, co pod płytą musi utrzymać cieżar ścian, dachu, stropu, śniegu, wiatru, bufora itd., czyli "troszeczkę więcej".

 

Producenci nie podają, jakie obciążenie spowoduje 5% ugięcie - podają 10%.

Wiesz, ile trzeba obciążyć, żeby EPS 80 (najsłabszy podłogowy) żeby uzyskać te 10% czyli 2cm? Ponad 8t/m2. Jak uwzględnisz, że w praktyce wylewka rozłoży każde obciążenie na duży obszar, to w praktyce nawet bufor 1m3 + 10cm wylewki rozłożone na 4m2 da nacisk 16x mniejszy (nie wiem, czy ugięcie będzie proporcjonalne).

W normalnych warunkach będzie co najmniej 40x mniejsze.

 

Czym grozi opadnięcie EPSa? Widać będzie może na płytkach w łazience, że w rogu silikon się odkleił. Ale to musiałbyś dać EPS elewacyjny.

 

Z perspektywy energooszczędności - tylko danie termoizolacji pod płytą da jej jakąkolwiek (o ile w ogóle) zaletę nad tradycyjnymi ławami.

Jak nie dasz termoizolacji od spodu, to przez ściany do płyty i dalej do gruntu będzie uciekało ciepło i jeżeli spód płyty będzie płycej, niż spód ław - to będzie to rozwiązanie gorsze pod względem energooszczędności od ław (ale jak to ma rozwiązać problem trudnych warunków geologicznych to zostań przy płycie).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie sądzę aby zgniot EPSa był tak duży, dlatego zdziwiłem się kiedy konstruktor o tym wspomniał.

Co do izolacyjności to pamiętam, że w tym wątku wiele razy pojawiała się opinia, że zachowując pionową izolację boków płyty i opaskę, przy ścianie z betonu komórkowe nie są one wcale wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam klasyczny projekt płyty - 10 cm XPS, płyta, 10 cm EPS, wylewka i od dłuższego już czasu byłem na taką wersję zdecydowany. Niestety patrząc na obecne ceny XPSu coraz mocniej zastanawiam się na zmianą tego projektu i rezygnacją z ocieplenia pod płytą a w zamian ułożeniem 20 cm EPS między płytą a wylewką.

 

To może pomyśl o szkle piankowym pod płytę. Za jednym zamachem masz podbudowę i izolację. Izoluje gorzej jak XPS, ale dasz grubszą warstwę. Cena jest chyba znośna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może pomyśl o szkle piankowym pod płytę. Za jednym zamachem masz podbudowę i izolację. Izoluje gorzej jak XPS, ale dasz grubszą warstwę. Cena jest chyba znośna.

 

Weź tylko pod uwagę, że szkła piankowego potrzeba kupić około 1,5x więcej niż wychodzi z obliczeń. Bo to materiał, który w transporcie i w trakcie zagęszczania rozpada się na coraz drobniejsze fragmenty. A wtedy cena już zabija.

Polecam mega wątek o płytach fundamentowych tu na forum. Tam jest to opisane. Są tam też nazwy konstruktorów, którzy specjalizują się w płytach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź tylko pod uwagę, że szkła piankowego potrzeba kupić około 1,5x więcej niż wychodzi z obliczeń. Bo to materiał, który w transporcie i w trakcie zagęszczania rozpada się na coraz drobniejsze fragmenty. A wtedy cena już zabija.

Polecam mega wątek o płytach fundamentowych tu na forum. Tam jest to opisane. Są tam też nazwy konstruktorów, którzy specjalizują się w płytach.

 

To może ustalmy jaka jest cena XPS'a a jaka szkła piankowego za m3. Poza tym szkło samo w sobie jest podbudową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak się ceny kształtują obecnie.

 

Bylo tu kilka osób (poszukaj), które kilka lat temu dawały szkło zamiast xps. Każdy jednoznacznie pisał, że to sporo drozsze rozwiazanie.

 

Pare lat temu nie było producenta szkła piankowego w Polsce. Materiał ten jechał z zagranicy kilkaset kilometrów. Koszt transportu (A sprzedawano go na pełne transporty), plus to, że szkła należy kupić znacznie więcej (bo sie rozpada), plus to, że trzeba to dac grubsza warstwę (żeby uzyskać ten sam wspolczynnik przenikania ciepła niż xps sprawiał, że było to zwyczajnie drogie.

Edytowane przez Lukasz11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak czasy się zmieniły - po pierwsze są tani producenci szkła piankowego w PL, po drugie usypałem ostatnio trochę szkła pod garaż i nie zaobserwowałem żadnego efektu rozpadania się szkła?? Może to już inna technologia obecnie? Za jakąś chwilę będę sypał pod płytę to opiszę czy ta rewelacja ma miejsce a póki co porozmawiam z producentem czy rzeczywiście ten efekt występuje przy obecnie produkowanem w PL szkle piankowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...