Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Własnie po to aby się ciężar rozłożył na 3 większa powierzchnie stosuje sie zbrojenie w płycie. Nie rozproszona a "normalne". Nie dasz zbrojenia to najnormlaniej w świecie plyta popęka. Będziesz mial dom na "ławach" betonowych gr.30cm.

 

to chyba wszystko zależy jednak od tego czy producent przedstawia właściwe wyliczenia wytrzymałości betonu z tym zbrojeniem oraz od ciężaru budynku i tych ścian które będą ustawione na płycie. Chyba że na oko wiesz że dom 3 kondygnacje ( piwnica z bloczka betonowego, strop płyta strunobetonowa 15cm, parter z bloczka gazobetonowego 500, strop strunobeton 15 cm, piętro bloczek gazobetonowy 500, dach bez poddasza z blachy na niepełnym deskowaniu - oraz obciążeniach użytkowych standardowych ściany grube wszystkie na 24 cm + styro + tynk arkyl, ) nie ma szans się utrzymać na takiej płycie bez jej uszkadzania. dom o powierzchni około 180 m2 zabudowy na wszystkich kondygnacjach

Edytowane przez leniwybudowniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To z tego wynika że coś pominałeś w temacie jesli masz w projekcie 50 kg/m3, bo w normalnych warunkach to jest około 20 kg/m3, przy ławie 40/60, a co z tą posadzką zbrojoną? fi6? to jest magazyn? czy jak.

Może i faktycznie przy tak zwiekszonych zuzyciach materiałowych kalkulacja wyszła Ci na plus przy płycie

Po ilości betonu widac że faktyczniemasz nadziubdziane te ściany obok siebie..więc wybór że płyta uzasadniony

Edytowane przez antech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba wszystko zależy jednak od tego czy producent przedstawia właściwe wyliczenia wytrzymałości betonu z tym zbrojeniem oraz od ciężaru budynku i tych ścian które będą ustawione na płycie.

 

Jesteś kolejnym forumowiczem który odkrywa zbrojenie roproszone na etapie przymiarek. Ciekawe czy jak to określiłeś "producent" juz komus określil tą wytrzymałość.

Ciekawe dlaczego na większych budowach nie stosuje sie zbrojenia rozporszonego tylko pakują tony stali ?

 

A wiem przypomnialo mi się to wina leniwych konstruktorów i ich wykładowców bo źle uczą.

 

To może jakiś wspólny apel do uczelni niech zaczną wreszcie uczyc o zbrojeniu rozproszonym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktos chce to niech przeczyta ten artykuł..

http://docs7.chomikuj.pl/376612900,0,0,Wp%C5%82yw-zbrojenia-rozproszonego-na-parametry-mechaniczne-betonu.pdf

.

poczytałem również kilka innych, zalety z. rozproszonego sa dobre ale to niejest antidotum na boaczkę braku kasy i oszczędnosci.

Eliminuje się w znacznym stopniu rysy, a zwłaszcza te skurczowe, przy wykresach w czasie widac że rysy i tak powstana tylko że sporo później.

Płyty konstrukcyjne na samych dodatkach tego zbrojenia jest defakto płyta betonową nie żelbetową, jak wczesniej pisałem da sie zrobic to z betonu bez zbrojenia kosztem grubosci ..przy domku bym sie na płyte tylko ze zbrojeniem rozproszonym zgodził bo to niewielkie obciażenia, ale przy wiekszych konstrukcjach nie, zawielkie ryzyko

A uczelnie już za moich czasów o tym uczyły a to było jeszcze w zeszłym wieku.

Edytowane przez antech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem oba powyższe linki i nadal twierdze co twierdziłem to nie nadaje sie jako zbrojenie główne.

 

Z artykułu W Przeglądzie Budowlanym (artykul jest o dodatkach do betonu !!! nie o zbrojeniu betonu) wynika że włókna stalowe poprawiają rozciąganie betonu jak damy 30kg/m3 to mamy wzorst wytzrymalości na rozciąganie na poziomie 10% do betonu "gołego" czyli praktycznie niezauważlany wzrost. Jak dosypiemy 60kg/m3 to otrzymamy wzrost o 25%. Czyli ciut wiecej. Ale nie wiele.

Zerknijmy teraz do materiaów tych które maja rekomendacje ITB na stronie 4 jest kalkulacja oszczednosci.

Ciekawa pozycja to stal zwykla po 4,5zł kg- wg mnie powinno być mniej niż 3zł/kg.

Potem po drugiej stronie sa włokna po 9,5złkg na metr płyty idzie tego za 38zł - łatwo policzyć że na płyte grubości 200cm dają 4kg opiłków. Na metr wiec szacują 20kg.

Prosze porównac co da 20kg wg powyżej przytoczonego artykułu - pewnie jakie 6-8% wzrostu sił rozciągających. - biorąc pod uwagę że w konstrukcjach żelbetowych pomija sie rozciąganie betonu to nadal nie widze możliwości zastąpienie tym zbrojeń trdycyjnych.

 

Gdybyśmy przyjęli ze 60kg coś daje to mamy wtedy 60/5=12kg/m2 12*9,5=114zł, zbrojenie tradycyjne z przykladu to nie wiecej niż 44zł.

W tym samym katologu jest info że w miejscu wystąpienie słupów nadproży należy stosować zbrojenie zwykłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budownictwo i technologie się rozwija, niemniej niemozna utożsamiać zbrojebia rozproszonego ze stala, 10% do rozciągania, ale nadal to beton. W budownictwie są róznorakie materiały i załózmy kolejno jak będziemy rozpatrywać, wybrałem od stali..1, stal, 2, Konstrukcje zespolone (stal i beton), 3, żelbet, 4, beton..dla kazdych z tych materiałów istnieja inne wytyczne do ich uzytkowania i stosowania, byćmoże technologia betonu rozwinie sie w strone róznoeakich kompozytów betonowych, ale to bedzie zupełnie inny materiał niz wymienione. Na chwile obecna zbrojenie włóknami jest to dodatek do betonów i żelbetów i takim zostanie,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisac na forum można wszystko. Gorzej jak taki inwestor potem trafia do kierownika/projektanta i ten mu najcześciej próbuje coś wytłumaczyć. Kończy sie to wpisem że projektnci/kierownicy sie nie znają itd.

 

Czyli mam rozumieć, że jeśli Pan z firmy CEMKO twierdzi że zrobili już 6 domów na płycie zbrojonej jedynie włóknem barchip48 i daje mi kontakt do firmy robiącej projekty zastępcze płyty w tej technologii - to to zwykli hochsztaplerzy są ? a testy tej firmy http://www.elastoplastic.com to ściema ?

 

Nie pytam się absolutnie cynicznie - czasami takie ściemy się zdarzają np. urządzenia do oszczędzania prądu w domu ( zwykły kondensator w obudowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niejest ściema, poprostu taka płyta jest płyta betonową nie żelbetową i tylko tyle, Chodzi o to że niemozna nawet porównywac i wrzucać do jednego worka płyty żelbetowe i betonowe, jeżeli w obliczeniach wyjdzie że płyta bez dodatkowego zbrojenia wytrzyma i taki projekt zostanie zatwierdzony i kierownik zrobi wpis że płyta zalana zgodnie z projektem to jest ok.

Piszac że miałes płyte 30 cm żelbetowa a teraz zostawiasz 30 i zbroisz włuknami sugerujesz zamiane zbrojenia, a to poprostu są dwa rózne ..odrebne przypadki konstrukcyjne. Swoją drogą jestem ciekawy jaka grubość im wyszła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć, że jeśli Pan z firmy CEMKO twierdzi że zrobili już 6 domów na płycie zbrojonej jedynie włóknem barchip48 i daje mi kontakt do firmy robiącej projekty zastępcze płyty w tej technologii - to to zwykli hochsztaplerzy są ? a testy tej firmy http://www.elastoplastic.com to ściema ?

 

 

Nie wiem nie znam tej firmy. To co napisałem napisałem na podstawie linków podanych powyżej. Przeczytałem i napisałem co wyczytałem. Z wiedzy jaka posiadam wynika że nie da się zastąpić zbrojenia zwyklego zbrojeniem rozproszonym uważam podbnie jak kolega antech.

 

Robią obliczenia płyt? Jakbyś mial to moze napisz coś wiecej co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...