Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ciężko będzie wdrożyć tą technikę w Polsce. Ktoś będzie musiał pierwszy zaryzykować.

 

technik wdrożona - zbudowali dom modelowy kolo Warszawy w Jankach - można już go zwiedzać - pytanie tylko czy ten dom - jako budowla otrzymał wszystkie możliwe odbiory ? pewnie nie - i tak go za jakiś czas rozbiorą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

OK otrzymałem kopie badań

 

1. sprawdzenie absorpcji wody przy długotrwałej dyfuzji :

Vdv [% V/V] 0,5-08 - w zależności od próbki i daty produkcji

Vdp [kg/m2] 1,2 - 1,8 - w zależności od próbki i daty produkcji

 

2. sprawdzenie naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu względnym

naprężenia kPa od 288 do 344

 

3. Sprawdzenie wytrzymałości na zginanie

wytrzymałość kPa 485 do 536

 

4. Sprawdzenie wytrzymałości na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych

wytrzymałość kPa 448 do 534

 

5. sprawdzenie stabilności wymiarowej w temp. 70 i wilgotności 90% w czasie 48h

zmiana długości 0,1 % szerokość i grubość bez zmian

 

6. sprawdzenie nasiąkliwości wody przy długotrwałym i całkowitym zanurzeniu

nasiąkliwość [%(V/V)] 1,8 do 2,6

 

7. sprawdzenie współczynnika przewodzenia ciepła i oporu cieplnego w temperaturze 10 stopni C

współczynnik przewodzenia ciepła [W/mk] 0,0327 - 0334

opór cieplny m2K/W 7,37-7,61

wartości deklarowane odpowiednio 0,34 i 7,25

 

 

czy któryś z Ekspertów na tym forum mógłby dla nas skomentować te wyniki w odniesieniu np do XPS?

Brakuje jeszcze parametru bardzo ważnego dla izolacji stosowanych pod płytę czyli dopuszczalnego naprężenia ściskającego w długim okresie. Parametr wynosi zwykle ok 15 - 20% wartości naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu więc tu byłoby to minimum 43 kPa więc wartość dla wszystkich praktycznie domów jednorodzinnych wystarczająca. Powinni jednak tę wartość podać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

technik wdrożona - zbudowali dom modelowy kolo Warszawy w Jankach - można już go zwiedzać - pytanie tylko czy ten dom - jako budowla otrzymał wszystkie możliwe odbiory ? pewnie nie - i tak go za jakiś czas rozbiorą ...

 

A dlaczego ma ich nie otrzymać ? skoro pod płytą jest xps jak by nie było. Ja mam eps 200 i również dostanę wszystkie możliwe i potrzebne odbiory bo dlaczego nie mam ich dostać? Myślisz że inspektor nadzoru budowlanego się na tym zna? Skoro dostałeś na swój czy izodom na swój budynek pozwolenie na budowę to nadzór ma G___o do tego czy nawet jeszcze ktoś mądrzejszy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

technik wdrożona - zbudowali dom modelowy kolo Warszawy w Jankach - można już go zwiedzać - pytanie tylko czy ten dom - jako budowla otrzymał wszystkie możliwe odbiory ? pewnie nie - i tak go za jakiś czas rozbiorą ...

 

Wiem, wiem miałem na myśli upowszechnienie tej technologii. Szkło piankowe jest w Eu sprawdzone, w Polsce nie popularne jednak - delikatnie rzecz ujmując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze parametru bardzo ważnego dla izolacji stosowanych pod płytę czyli dopuszczalnego naprężenia ściskającego w długim okresie. Parametr wynosi zwykle ok 15 - 20% wartości naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu więc tu byłoby to minimum 43 kPa więc wartość dla wszystkich praktycznie domów jednorodzinnych wystarczająca. Powinni jednak tę wartość podać.

 

oczywiście zapytałem

--------------------------

Uszanowanie,

W punkcie 11.5 bada się odkształcenie, czyli przy jakim obciążeniu próbka ulego 10% zgnieceniu. 300kPa, odpowiada około 3kg na 1cm2.

Dom jednorodzinny z poddaszem ważący nawet 600ton [są to najczęściej wartości 400-500ton] o powierzchni 150m2 oddziałowe na 1cm2 obciążeniem rzędu 600gramów.

Stąd też wiemy, że budując na naszej twardej płycie obciążenia wystąpią rzędu jedynie 20% wartości, które powodują zgniecenie.

Nawej okresowe doliczenie obciążenia śniegiem i wiatrem nie spowoduje zbliżenia się obciążenia do wartości powodujących zniszczenie.

 

Pytał Pan o długotrwałe oddziaływanie - to badamy, wyniki będą za rok, ale pierwsze pomiary potwierdzają nasze założenia.

 

Niemcy produkują podobne rozwiązania stosując bardziej "miękkie płyty", nasza jest z najlepszego tworzywa, na wysokiej gęstości.

 

Faktem jest, że zakłada sie że płyta ulegnie 3% zgnieceniu na całej powierzchni w przeciągu kilkudziesięciu lat. Z punktu widzenia statyki budynku równomierne osiadanie nie ma najmniejszego wpływu na konstrukcję. Nie bez powodu jest to popularne rozwiązanie na Śląsku, gdzie występują szkody górnicze i nie sprawdzają się fundamenty, a osiadanie cześci budynków powoduje ich niszczenie.

Czy o taka odpowiedź Panu chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruszywo pod płytę

 

Rozglądam się za kruszywem do wykopu pod płytę. Zwykle tu na forumie jak pamiętam mowa o "pospółce", a jak patrzę na płytowe fotogalerie to mi to wygląda na piasek. Jak patrzę u sprzedawców to pospółki w mojej okolicy mało, ceny nieprzyjazne (~40zł/t), piasek różnie - tylko który będzie właściwy, bo już się gubię w tych opisach? I gatunek, płukany, ostry, wysiewka, kopany (trochę tańszy). Jak to się ma do jakości, zagęszczania czy wykopków pod kanalizacje? Hilfe.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruszywo pod płytę

 

Rozglądam się za kruszywem do wykopu pod płytę. Zwykle tu na forumie jak pamiętam mowa o "pospółce", a jak patrzę na płytowe fotogalerie to mi to wygląda na piasek. Jak patrzę u sprzedawców to pospółki w mojej okolicy mało, ceny nieprzyjazne (~40zł/t), piasek różnie - tylko który będzie właściwy, bo już się gubię w tych opisach? I gatunek, płukany, ostry, wysiewka, kopany (trochę tańszy). Jak to się ma do jakości, zagęszczania czy wykopków pod kanalizacje? Hilfe.

Bierz kopany byle by bez gliny i wielkich kamlotów. do zagęszczenia musi być trochę mokry. Mój był suchy bo leżał ze 3m-ce na hałdzie i nie mogłem go zagęścić i dopiero jak wlałem na niego już w wykopie 12 tyś litrów wody.Kanalize kopałem dosyć głęboko 60-70cm i nic się nie oberwało a twardo było jak diabli ciężko się kopało ,także jak będzie dobrze zagęszczone to nie powinno się obrywać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle ile zdążyłem poszukać przed weekendem piasek kopany I gat. z transportem wychodzi mi ca. 35 zł/t, pospółka 45 zł/t.

 

W czym pospółka ma przewagę nad piaskiem? Po zagęszczeniu jest twardsza (przy tym bardziej kłopotliwa przy kanalizie), może lepiej przepuszcza wodę niż piasek (czy może być bardziej-niepodciągająca-wodę czy bez różnicy?).

 

Jak przeliczać kubaturę (ilości w wykopie) na tony, z uwzględnieniem zagęszczenia? ca. 1m3=1,5t ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.kruszgeo.com.pl/czarna.php

 

Asortyment Spełnia

wymagania

normy Cena netto

1 tona

Piasek zwykły 0-2 mm 1; 2 28,00 zł

Piasek naturalny kopany 3 18,00 zł

Kruszywo 0-16 mm 1 42,00 zł

Kruszywo naturalne 0-31,5 mm 3 30,00 zł

Kruszywo grube niesortowane 3 18,00 zł

 

http://www.kruszgeo.com.pl/niwiska.php

 

Asortyment Spełnia

wymagania

normy Cena netto

1 tona

Piasek zwykły 0-1 mm 1 15,00 zł

Kruszywo ze złoża 3 12,00 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle ile zdążyłem poszukać przed weekendem piasek kopany I gat. z transportem wychodzi mi ca. 35 zł/t, pospółka 45 zł/t.

 

W czym pospółka ma przewagę nad piaskiem? Po zagęszczeniu jest twardsza (przy tym bardziej kłopotliwa przy kanalizie), może lepiej przepuszcza wodę niż piasek (czy może być bardziej-niepodciągająca-wodę czy bez różnicy?).

 

Jak przeliczać kubaturę (ilości w wykopie) na tony, z uwzględnieniem zagęszczenia? ca. 1m3=1,5t ?

Samego czystego piasku nie zagęścisz zbyt dobrze będzie pływał , pełzał czy jak by to nazwać piasek z kamieniem i strukturze gruboziarnistej to już inna bajka. Z tą kanalizą się tak nie przejmuj, jaki masz z nią kłopot co tak ją przeżywasz?Waga piasku zależy od tego jaki jest mokry i ile kamienia ma w sobie dokładnie nie potrafię powiedzieć może poszukaj w googlach albo w kopalni ci powiedzą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samego czystego piasku nie zagęścisz zbyt dobrze będzie pływał , pełzał czy jak by to nazwać piasek z kamieniem i strukturze gruboziarnistej to już inna bajka.

 

Czysty, gruby, płukany, ostry, kopany, gatunki - staram się to zdekodować właśnie. Na tyle na ile rozmawiałem ze sprzedawcami jeśli kopany to powinien być I gatunek coby nie miał np. gliny. Płukany ("ostry"?) z definicji jest bez gliny, trochę droższy. Mówili że pod płytę oba OK, i są zagęszcza należycie. Pospółka to o ile rozumiem coś między piaskiem a żwirem.

 

Z tą kanalizą się tak nie przejmuj, jaki masz z nią kłopot co tak ją przeżywasz?

 

:) w sumie żaden kłopot (chyba), mało istotne kryterium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysty, gruby, płukany, ostry, kopany, gatunki - staram się to zdekodować właśnie. Na tyle na ile rozmawiałem ze sprzedawcami jeśli kopany to powinien być I gatunek coby nie miał np. gliny. Płukany ("ostry"?) z definicji jest bez gliny, trochę droższy. Mówili że pod płytę oba OK, i są zagęszcza należycie. Pospółka to o ile rozumiem coś między piaskiem a żwirem.

Pospółka to taki materiał prosto z kopalni jak leci bez przebierania i oddzielania dlatego też powinien być najtańszy bo bez obróbki , płukany oczywiście będzie lepszy ale już droższy ale jak ci cena nie będzie przeszkadzać to go bierz będzie idealny. Z tą kanalizą też mi się tak wydaje więc już o niej nie pisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście zapytałem

--------------------------

Uszanowanie,

W punkcie 11.5 bada się odkształcenie, czyli przy jakim obciążeniu próbka ulego 10% zgnieceniu. 300kPa, odpowiada około 3kg na 1cm2.

Dom jednorodzinny z poddaszem ważący nawet 600ton [są to najczęściej wartości 400-500ton] o powierzchni 150m2 oddziałowe na 1cm2 obciążeniem rzędu 600gramów.

Stąd też wiemy, że budując na naszej twardej płycie obciążenia wystąpią rzędu jedynie 20% wartości, które powodują zgniecenie.

Nawej okresowe doliczenie obciążenia śniegiem i wiatrem nie spowoduje zbliżenia się obciążenia do wartości powodujących zniszczenie.

 

Pytał Pan o długotrwałe oddziaływanie - to badamy, wyniki będą za rok, ale pierwsze pomiary potwierdzają nasze założenia.

 

Niemcy produkują podobne rozwiązania stosując bardziej "miękkie płyty", nasza jest z najlepszego tworzywa, na wysokiej gęstości.

 

Faktem jest, że zakłada sie że płyta ulegnie 3% zgnieceniu na całej powierzchni w przeciągu kilkudziesięciu lat. Z punktu widzenia statyki budynku równomierne osiadanie nie ma najmniejszego wpływu na konstrukcję. Nie bez powodu jest to popularne rozwiązanie na Śląsku, gdzie występują szkody górnicze i nie sprawdzają się fundamenty, a osiadanie cześci budynków powoduje ich niszczenie.

Czy o taka odpowiedź Panu chodziło?

Hmmm..., facet nie wie o czym mówi. Niezbyt dobrze świadczy o jego wiedzy w temacie. Część producentów styro zamieszcza w karcie technicznej wartość dopuszczalnego długotrwałego obciążenia. Wystarczy zajrzeć. Ten argument o " najlepszym tworzywie wysokiej gęstości" może byłby właściwy u pani z salonu a nie u kogoś kto ma udzielić informacji technicznej. 20% max obciążenia to na granicy wartości przy której może nastąpić pełzanie styro. Skąd więc informacja o tym że daleko jeszcze do granicy zniszczenia? Ja myślę że producent czyli zdaje się BASF taki parametr podaje tylko jakoś nie dotarł on do tej firmy. Zadziwiająca jest ta konstatacja że zakłada się 3% zgniecenie w ciągu kilkudziesięciu lat. Na jakiej podstawie wyliczono taką wartość skoro zdaje się dopiero to badają? No i jeszcze te badania. Firma je robi? Wyniki za rok??? Nie bardzo wierzę. Przecież można zapytać producenta izolacji Cała ta odpowiedź to taki trochę pseudotechniczny bełkot na potrzeby mało zorientowanego klienta. Ble, ble, bla, bla, bądź pan spokojny.

Mimo wszystko patrząc na parametry tego materiału nie obawiałbym się zastosować go pod domem. Ta waga domu 150 m2 oceniana na 500 - 600 T to też moim zdaniem spora przesada ale tu akurat w dobrą stronę. Mój dom z silki, betonowy strop, dachówka ceramiczna pow 130 m2 wyliczono na ok 300 T i to ponoć z zapasem.

 

No i jeszcze taki prosty błąd z obliczeniem. 600 ton w domu o powierzchni 150 m2 to daje 0,4 Kg na 1 cm2. Inżynier by chyba takiego prostego błędu nie popełnił więc to zwykły sprzedawczyk :) lub też wszechwiedzący właściciel fimy, fryzjer z zawodu :). (z całym dla nich szacunkiem).

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiająca jest ta konstatacja że zakłada się 3% zgniecenie w ciągu kilkudziesięciu lat. Na jakiej podstawie wyliczono taką wartość skoro zdaje się dopiero to badają?

Są badania naukowe na ten temat. Buduje się model zjawiska, obciąża się próbkę przez rok albo i kilka lat. Następnie, na podstawie wyników badań, estymuje się odkształcenie po kilkudziesięciu latach. Wydaje mi się, że gdzieś na forum podawałem linka do takiego artykułu (linka albo tylko tytuł artykułu bo artykuł znajomy odnalazł w bazie artykułów naukowych dostępnej dla studentów).

 

Tutaj jest jakiś podobny artykuł (chociaż tego nie czytałem)

http://www.gb.bv.tum.de/eurogeo3/abstract/po-17.pdf

Edytowane przez rpilski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są badania naukowe na ten temat. Buduje się model zjawiska, obciąża się próbkę przez rok albo i kilka lat. Następnie, na podstawie wyników badań, estymuje się odkształcenie po kilkudziesięciu latach. Wydaje mi się, że gdzieś na forum podawałem linka do takiego artykułu (linka albo tylko tytuł artykułu bo artykuł znajomy odnalazł w bazie artykułów naukowych dostępnej dla studentów).

 

Tutaj jest jakiś podobny artykuł (chociaż tego nie czytałem)

http://www.gb.bv.tum.de/eurogeo3/abstract/po-17.pdf

Masz rację, kiedyś juz ten temat był wałkowany. Jedna wątpliwość jaka rodzi się po lekturze tych wszystkich mniej lub bardziej naukowych opracowań to powtarzalność takich badań dla styro różnych producentów. Niby każdy robi to samo ale parametrami sie różnią.

Mnie jdnak chodziło o co innego. Firma powyżej zakłada 3 % odkształcenie. Po pierwsze nie da się tego tak określić bo różne budynki wywieraja różny nacisk a po drugie skąd, nie mając wyników badań tego dokładnie materiału mogą wiedzieć że to będzie 3% an nie 1% lub 10%. Jest różnica czy budynek osiądzie 0,5 cm czy 2 cm. Badają ale już wiedzą? To po co te badania? Jeżeli są to tylko spekulacje to powinny być jakieś widełki. 1 - 5% na przykład. Ja to odbieram jako brak fachowości osoby która się na ten temat wypowiada. Można tylko miec nadzieję że nie ona decyduje w tej firmie o zastosowanych rozwiązaniach technicznych i pewnie tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za komentarz

poprosiłem o projekt i wycenę płyty w ich technologii

zobaczymy jak wyjdzie

Mimo wszystko patrząc na parametry tego materiału nie obawiałbym się zastosować go pod domem.

 

jeśli daliby jakiś dobry rabat dla 1 realizacji w Polsce ;) pomijając dom modelowy / pokazowy w Jankach - może warto byłoby się skusić ... zobaczymy

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm: trochę przesadziłeś z tym stwierdzeniem, że jest różnica czy po latach siądzie ci budynek 0.5cm a 2cm. A jak to sprawdzisz? Jeżeli osiada równomiernie to nie ma szans zauważenia takiego osiadania.

 

 

Masz szansę pod warunkiem posiadania nieruchomego punktu odniesienia ( w stylu łaty wodowskazowej ):yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm: trochę przesadziłeś z tym stwierdzeniem, że jest różnica czy po latach siądzie ci budynek 0.5cm a 2cm. A jak to sprawdzisz? Jeżeli osiada równomiernie to nie ma szans zauważenia takiego osiadania.

Nie wszystko jest na płycie fundamentowej. 2 cm wyżej taras czy też 2 cm wyżej kolumna podtrzymująca część dachu lub też garaż to już da się zobaczyć i nie da zlekceważyć. Raczej nie chciałbym tego u siebie. No i są jeszcze instalacje. Problem leży w tym że wielkości takiego odkształcenia w większości przypadków nie da się określić. Można tylko spekulować. Jeżeli dojdzie do tzw pełzania styro to wg dostępnych badań będzie trwało w nieskończoność tylko coraz wolniej. Skala zmian może być faktycznie bardzo mała ale jak naprawdę będzie zachowywał się taki a nie inny styropian to pozostaje niewiadomą. W wątku o Legalett PiotrO opisywał stwardniały i mocno zbity styropian pod płytami Legalett. Jeżeli dało się to dostrzec bez specjalnych badań to moim zdaniem pełzanie styro musi być tam naprawdę duże. Dom się od tego nie przewróci ale to jakiś błąd w założeniach. To tak jakby ktos dał wełnę na ocieplenie poddasza i nie przejmował się że wskutek błędów montażu czy projektowych robi się ona wilgotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...