Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli ew. taka łata jest sensownie zakopana w stabilnym podłożu, znajduje się w odległośic np 5 metrów od budynku i nie jest związana bezpośrednio z osiadającym budynkiem to niby dlaczego ma się przemieszczać.

 

Po co ta łata??? Użyj najbliższego repera państwowego jako punktu odniesienia i tyle lub poproś geodetę by Ci na działce postawił reper roboczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bednarkę zakopaną wokół domu, wyprowadzoną przed zalaniem płyty do środka w miejsce rozdzielni i połączoną na zaciski ze zbrojeniem płyty.

 

Zakopana wokół na jakiej głębokości - na dnie wykopu (u mnie -0,65 ppt)? Wprowadzona przez izolację "pod" czy przez cokół "bokiem"? Właśnie się zastanawiałem czy będę musiał zdobyć sprawność "spawacz", to jak rozumiem można zastąpić skręcaniem. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bednarkę zakopaną wokół domu, wyprowadzoną przed zalaniem płyty do środka w miejsce rozdzielni i połączoną na zaciski ze zbrojeniem płyty.

Też tak myślałem zrobić tyle że to trochę bez sensu bo płyta jest od gruntu izolowana (oczywiście myślę o płycie na izolacji). Podłączenie uziomu do niej nic nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem zrobić tyle że to trochę bez sensu bo płyta jest od gruntu izolowana (oczywiście myślę o płycie na izolacji). Podłączenie uziomu do niej nic nie da.

 

Chyba chodzi o to, że zakopana jest (pętla?) na dnie wykopu, potem łączy się ze zbrojeniem płyty (nie jestem pewien czy to coś daje), i wychodzi do rozdzielnicy (a na zewnątrz nie?)? Muszę cholewka poczytać o tych uziomach/odgromach, albo się z elektrykiem zacząć już komunikować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele wiem o uziomach. Z tego co mówił mi elektryk uziom tylko do izolowanej płyty fundamentowej czyli tej masy zbrojenia jest nie do przyjęcia. Musi jeszcze być bednarka albo sondy w ziemi. Podłączanie jeszcze do tego zbrojenia płyty jest bez sensu chyba że ktoś ma podłogowe ogrzewanie elektryczne, wtedy tak. Dla mnie to brzmi sensownie ale może jakiś spec od elektryki tu się wypowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele wiem o uziomach. Z tego co mówił mi elektryk uziom tylko do izolowanej płyty fundamentowej czyli tej masy zbrojenia jest nie do przyjęcia...

 

No właśnie chyba nie "tylko", budowlany_laik pisze że ma jedną warstwę (poziom) bezpośrednio w ziemi (tu docelowo ucieka zła energia), ta warstwa jest połączona ze zbrojeniem płyty, i tą drogą do rozdzielnicy.

 

Jeszcze muszę poszukać czy jakoś przygotować sobie "teren" pod instalację odgromową... Może po weekendzie jeszcze zdążę coś skonsultować z elektrykiem bo za chwilę kopiemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam pytanie będę budował Seweryna z projektu pracowni archipelag projekt nie został jakoś drastycznie zmieniony bynajmniej nie ma to wpływu na fundament . I tu moje pytanie i prośba jestem totalnym laikiem czytam i czytam ale nie mam konkretnej wizji na to wszystko czyli mętlik w głowie jak wy byście rozwiązali budowę fundamentu i płyty fundamentowej w jakiej technologi jak to zrobić najlepiej dodam że chcę to zrobić najlepiej jak tylko można bez względu na koszty Pozdrawiam Was wszystkich i z góry dziękuje za odpowiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie mam sąsiadów najbliższe budynki są jakieś 700metrow dalej i w 99% są to stare budynki wiec nie mam mowy o podpatrzeniu jakiejś nowoczesnej technologi ale mnie głównie chodzi o dobre zrobienie fundamentu pod katem bardzo dobrego ocieplenia izolacji jakom tu się technologiom pokierować
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko - będziemy robić płytę fundamentową. Spadek jaki mamy na całej działce to ok 90 cm na linii PD-PN i 20 cm na linii WSCH-ZACH, wjazd będzie od wschodu, więc na samej długości płyty spadek wyniesie ok 30-40 cm, na szerokości 4-5 cm. Jak zniwelować ten spadek? Dosypywać ziemi? Grunt to glina, którą i tak będę musiała usunąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko - będziemy robić płytę fundamentową. Spadek jaki mamy na całej działce to ok 90 cm na linii PD-PN i 20 cm na linii WSCH-ZACH, wjazd będzie od wschodu, więc na samej długości płyty spadek wyniesie ok 30-40 cm, na szerokości 4-5 cm. Jak zniwelować ten spadek? Dosypywać ziemi? Grunt to glina, którą i tak będę musiała usunąć.

To tylko kwestia czy dom będzie wyżej czy niżej. I tak musisz wybrać ziemię i zastąpic ją jakimś kruszywem nie podciągającym wody. Dziura ktorą wykopiesz pod to kruszywo nie będzie pochyła tylko pozioma. Albo dasz więcej kruszywa (oczywiście odpowiednio zagęśzczonego) i dom bedzie wyżej albo mniej. Nie zapomnij o odwodnieniu obwodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko kwestia czy dom będzie wyżej czy niżej. I tak musisz wybrać ziemię i zastąpic ją jakimś kruszywem nie podciągającym wody. Dziura ktorą wykopiesz pod to kruszywo nie będzie pochyła tylko pozioma. Albo dasz więcej kruszywa (oczywiście odpowiednio zagęśzczonego) i dom bedzie wyżej albo mniej. Nie zapomnij o odwodnieniu obwodowym.

 

Przydałoby się więcej szczegółów. Glina to bardzo ogólnie powiedziane.

Może być teren plastyczny lub trudno plastyczny.

Jak głęboko zalega, czy teren jest zupełnie gliniasty? To ile należy wybrać też nie jest jednoznaczne. Sytuacje przy całej sprawie może komplikować płytko woda gruntowa jeżeli jest np. głęboko obecność madów. Na gruntach plastycznych osiadanie będzie nierównomierne.

Przy płycie czy wyniesionej czy zagłębionej w trudnych warunkach bezpieczniej zastosować podbudowę z kruszywa. Tyczy się to również ocieplenia czyli izolacje płytowe również są na ten aspekt bardzo wrażliwe. Rozwiązanie z poduszki kompensacyjnej powinien geotechnik zasugerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...