Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To złe rozwiązanie. W ten sposób sama płyta stanie sie mostkiem.

 

W jaki sposób? Płyta jest szczelnie oddzielona od gruntu 20 cm twardego styropianu.

Nagrzana płyta ciepło będzie oddawać ścianom nośnym, słupom i schodom żelbetowym oraz ściankom działowym wewnątrz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No ale instalator nie ma racji z tym montażem. Stwierdzenie że trzeba dać styro bo sie inaczej nie da przymocować wskazuje na jakiegoś lenia bez wyobraźni. Oczywiście ze się da.

 

Gdyby instalator powiedział ze jeśli damy styro to podłoga będzie szybciej reagowała to by miało sens. A tak to jakieś brednie jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalator nie jest projektantem mojej płyty. Instalator dostał projekt i odnosił się do niego, a ze na budowie był jeszcze kierbud, zaczęłam rozważać likwidację styropianu. Wówczas instalator stwierdził, że styro potrzebne mu do mocowania a kierbud nie miał ochoty podważać projektu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, nie ma się nad czym zastanawiać. Nie wiem czym chcesz grzać płytę, ale jeśli chcesz, żeby szybciej ogrzewało to daj styropian, a jak zależy tobie na akumulacji to styropianu nie dawaj. Musisz tylko przy tym uwzględnić wysokość posadzki. Jeśli instalator nie wie czym mocować rurki do betonu to może niech skorzysta z mocowań do przewodów elektrycznych Coś na pewno się nada.

 

http://www.el-dar.com.pl/Uchwyty-szybkiego-montazu-k-102.html

http://www.el-dar.com.pl/Uchwyt-szybkiego-montazu-USMH-16-1198.html

http://www.el-dar.com.pl/Uchwyt-szybkiego-montazu-USMO-14-1191.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, nie ma się nad czym zastanawiać. Nie wiem czym chcesz grzać płytę, ale jeśli chcesz, żeby szybciej ogrzewało to daj styropian, a jak zależy tobie na akumulacji to styropianu nie dawaj.

 

Lepiej bym tego nie ujął. To Ty masz zadecydować a nie instalator. A co postanowisz to już twoja sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ... i Panie ...

proste pytanie

 

czym docinać XPS-a ? i czym go kleić ?

bo ma frezy i na łączeniu izolacji pionowej z poziomą muszę krawędzie podocinać i pokleić

 

i to że klej i "nóż" to ja wiem - tylko może ktoś coś konkretnego poleci ? coś się sprawdziło a coś nie ? - jak to mówią uczyć się najlepiej na cudzych błędach

 

????

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, pytanie czy potrzeba ci sterowalności. Bo to niekoniecznie musi być zaleta. Może ale nie musi.

 

Na razie piętro będzie nie zamieszkane - nie chcę robić wykończeniówki z kredytu.

Projektant miał jakieś przesłanki projektując styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąskie kawałki styroduru docinałem nożem, grube 10cm piłką do drezwa. Jedną warstwę do drugiej kleiłem pistoletem z klejem do xps, wyglądem przypomina piankę niskoprężną, tylko ma fioletowy kolor:D. Najgorsze były otwory pod kanalizację i podejścia. Wycinanie nożem, po 6 ręka mi odpadała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie piętro będzie nie zamieszkane - nie chcę robić wykończeniówki z kredytu.

Projektant miał jakieś przesłanki projektując styropian.

 

Projektant pracuje dla Ciebie ( tak to rozumiem) i podstawowymi przesłankami są te narzucone przez Ciebie. Bo w sumie to Ty tam będziesz mieszkał i ma robić "pod Ciebie" a nie pod swoje przesłanki :)

 

Odnośnie tego styropianu to już było napisane, i nic ciekawego się nie wymyśli. Albo dajesz styro i odcinasz się od płyty i od dodatkowej akumulacji, albo nie. Ważne jest to abyś to Ty wybrał co chcesz a nie gostek któremu będzie ciężej instalować rurki. No bo tu w jakąś paranoję wpadniemy. A co mnie że tak powiem on obchodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie piętro będzie nie zamieszkane - nie chcę robić wykończeniówki z kredytu.

Projektant miał jakieś przesłanki projektując styropian.

 

Nie wiem jaki masz strop, ale zastanów się również nad jego wytłumieniem, bo może się okazać, że będziesz słyszeć każdy ruch na piętrze. Jeśli piętro ma być na razie niezamieszkałe to bez styropianu będziesz dogrzewać również piętro. Nie wiem, do jakiego stanu chcesz doprowadzić piętro, ale jeśli chcesz je wykończać później, to ogrzewanie też możesz zrobić jak będzie kasa, a na razie na piętrze zamontować tylko rozdzielacz do podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do parametrów EPS znalazłem ciekawy artykuł: Wlaściwości styropianów w świetle PN-EN 13163:2009

 

zalecam poczytać, oznaczenia na produktach powinny się rozjaśnić niektórym.jednym z istotnych parametrów będzie:

Jedną z właściwości możliwych do deklarowania jest pełzanie przy ściskaniu. Właściwość ta jest podawanaza pomocą oznaczenia CC(i1/i2/y)σc, gdzie: i1 – pełzanie przy ściskaniu, %;i2 – całkowita redukcja grubości, %; y – czas eksploatacji, lata; σc – deklarowane naprężenie ściskające, kPa. Oznakowanie takiej właściwości symbolem CC(2,5/2/50)100 będzie świadczyło o tym, że deklarowany poziom pełzania styropianu przy ściskaniu nie przekracza 2% przy naprężeniu ściskającym 100 kPa i 2,5% całkowitej redukcji grubości po eksploatacji do 50 lat.

 

oraz:

 

W zakresie długotrwałej nasiąkliwości wodą przewidziano sześć poziomów: WL(T)5, WL(T)4, WL(T)3, WL(T)2, WL(T)1, WL(T)0,7. Oznakowanie liczbowe przedstawia nieprzekraczalny poziom nasiąkliwości wyrażony w procentach.

 

Norma przewiduje sześć poziomów absorpcji wody przy długotrwałej dyfuzji: WD(V)15, WD(V)12, WD(V)10, WD(V)7, WD(V)5, WD(V)3. Oznakowanie liczbowe przedstawia nieprzekraczalną wartość absorpcji dla deklarowanego poziomu wyrażoną w procentach.

 

no to teraz trzeba popatrzeć, co tam smarują producenci odmian "tworzyw sztucznych, wytworzonych przez formowanie granulek spienionych polistyrenu lub jednego z jego kopolimerów, o strukturze komórek zamkniętych, wypełnionych powietrzem" w swoich oznaczeniach, dokładnie (w miarę możliwości) szacować obciążenia pod płytą fundamentową (projektant !) i wyjdzie, czy stosować ten styropian czy nie. (dalej zakładając daleko posuniętą nieufność w takie parametry z uwagi na brak badań czy nawet występowania takich płyt ze styropianem w rzeczywistości - 50 lat !)

 

pozdro, Robert

 

edycja: czemu pokazywany jest czas przeszły przy edycji?? robię to o godz. 20:31 pokazało 18:31 :) - coś czas pogmerać w kodzie php?

Edytowane przez joguras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...