Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie.

Doskonale wiem, że na forum temat płyty fundamentowej został poruszany praktycznie z każdej strony. Nie mniej jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na temat optymalnego zabezpieczenia przeciw wysadzinom.

 

Szukając informacji, doszedłem do wniosku, że styropianu pod płytę nie będę kładł - i tak mam zamiar robić wylewki, żeby instalacje pochować włącznie z podłogówką i wtedy go zastosuję..

 

Zastanawiam się nad jedną z metod zabezpieczenia przed wysadzinami:

 

1.Całościowa wymiana gruntu do granicy przemarzania lub częściowa - wysypanie ostrogi( szerokość ok. 2m) do granicy przemarzania na obrzeżach płyty. Płyta leży na 15 cm warstwie żwiru ( styropian lub brak)

2.Wylanie ostrogi na obrzeżach płyty z chudego betonu+ ocieplenie styrodurem. Płyta leży na 15 cm warstwie żwiru (+ styropian lub brak)

3.Opaska o szerokości ok. 1 m z xps ok 40-60cm ppt + pionowa opaska .

 

Z tym styropianem w gruncie, to jakoś do mnie nie dociera - jak układać koło siebie, żeby się nie rozeszły, albo, żeby je gryzonie nie zniszczyły?

Najlepszym rozwiązaniem pewnie jest wymiana gruntu - rozwiązanie na wieki, ale znowu nie takie tanie( Czy można wymieniać na pospółkę? czy jednak musi być żwir/kliniec/tłuczeń).

 

A może macie jakieś inne sugestie/rozwiązania, które by jakoś dawały kompromis pomiędzy skutecznością i trwałością rozwiązania, a jego nie wygórowana ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt płyty standardowej robionej przez firmę to około 250 zł/m2 + koszt podsyki czyli wymiany gruntu z humusu na żwir lub piach + koszt wynajęcia koparko-spycharki. Im wyższy standard płyty tym wyższy koszt, np. grzewcza energooszczędna około 430 zł/m2.

trzeba rozmawiać z firmami, zawsze robią wycenę indywidualną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W październiku ub.roku robiłem płytę fundamentową o pow.180m2.Koszt materiałów 45tys.zł,koszt robocizny 10tys.zł czyli 305zł/m2.

Płyta była dodatkowo zbrojona pod szkody górnicze no i grubsza,gdyby nie to koszt byłby niższy o ok.5-6tys.zł.

Nie zebym sie czepial,;-) ale kolega zdaje sie nie dolicza prezentu od tescia a to niestety tez koszty w granicach 5-10tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezent od teścia doliczony :) Jest to całościowy koszt płyty od wykopu do zalania :)

No ale ty masz wersję "panzer" :). Taki realny koszt sposobem gospodarczym to własnie te 250 - 300 zł za 1m2. Za robote też niezła stawka bo to w końcu maksymalnie tydzień pracy dla czterech ludzi. Myślę że ze zwykłymi fundamentami + podłogi na gruncie trudno byłoby osiągnąć taką cenę. Róbta ludziska płytę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam się nad płytą kontra fundamenty tradycyjne. Pow. zabudowy 150 m kw, poziom wód gruntowych ~1 m, grunt pod ew. płytą trzeba zastąpić podsypką. Wg wyliczeń kosztorysanta fundament tradycyjny w tym przypadku to koszt: ~40 tys a płytowy ~55 tys. Zwróciłam mu uwagę, że nie doliczył kosztów wykonania posadzki przy tradycyjnym, tylko same ławy. Dla mnie najważniejsze plusy płyty to 1) krótki czas wykonania i mniej okazji do błędów, 2) lepsza izolacja termiczna, 3) dalej do wody gruntowej 4) mniejsza szansa nierównomiernego osiadania. Konstruktor się upiera, że ławy (1 m szerokości) będą łatwiejsze i tańsze, ale zrobi to na co się zdecydujemy. Co myślicie?

 

To swietnie czy zrobil kalkulacje. Wychodzi ok 260 zl za m², plus posadzka plus wprowadzenie media plus nie wiem czego jeszcze, za lawy.

Za te kasy juz mozesz miec plyte fundamentowa z ocieplieniem na gotowo. Ogolnie, plyty sa taniej, jesli sie porownuje ten sam efekt.

 

Jak zrobie zwykly fundamenty bez ocieplieniu, i licze koszty razem z posadzka itd, to porownywalna plyta kosztuje troche mniej, ale produkt jest o wiele lepszy.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt płyty standardowej robionej przez firmę to około 250 zł/m2 + koszt podsyki czyli wymiany gruntu z humusu na żwir lub piach + koszt wynajęcia koparko-spycharki. Im wyższy standard płyty tym wyższy koszt, np. grzewcza energooszczędna około 430 zł/m2.

trzeba rozmawiać z firmami, zawsze robią wycenę indywidualną.

 

parę osób podawało ceny za 1m2 ich płyt 250-300 zł - bardzo realne!

u mnie płyta 24 cm + 30 XPS +10 chudziaka + 50 -60 cm wymiany gruntu - wykonana w standardzie pasywnym 385zł brutto za 1m2) - płyta wykonana własnymi siłami - tylko zbrojenie i wylewanie robiła ekipa - czyli standardowe prace budowlana - takie same jak np wykonanie stropu, gdybym sam wykonał zbrojenie i betonowanie z wibrowaniem wyszło by 350 zł za 1m2

 

koszt płyty w dużej mierze wynikał z garażu w bryle budynku (nie bylic dom + dostawiony garaż)

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Ty masz u siebie 30 cm XPSa co standardem przy plycie nie jest :) Pytanie jakich cudow trzeba, zeby zwykle lawy mogly izolowac tak jak Twoja plyta, smiem twierdzic, ze 10 cm XPSa i tak bedzie lepsze niz lawy z 1 rzedem bloczkow Isomura.

 

U mnie koszt wyszedl ok 200 zl/m, ale ja wszystko zrobilem sam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Ty masz u siebie 30 cm XPSa co standardem przy plycie nie jest :) Pytanie jakich cudow trzeba, zeby zwykle lawy mogly izolowac tak jak Twoja plyta, smiem twierdzic, ze 10 cm XPSa i tak bedzie lepsze niz lawy z 1 rzedem bloczkow Isomura.

 

ja to wiem

bardziej podałem moje dane wzgledem wypowiedzi ze firmy biorą nawet ponad 400 za dobrze zaizolowana płyte i robią ją znacznie gorzej niż ja swoja zrobiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby spac spokojnie i nie nasluchiwac ciagle czy styropian pod plyta jedza robaki czy gryzonie nalezy wylac chudziaka (moze byc z dodatkiem keramzytu) z siatka zbrojeniowa na brzegach,folia, styropian, folia, plyta. Strukture scian zewnetrznych dociagnac do chudziaka dobrze uszczelnici izolacja bedzie bezpieczna, robactwo sie tam nie dostanie. Nalezy takze wykonac opaske przeciwwysadzinowa z tym ze pod katem np 50 stopni aby ocieplenie siegalo jak najglebiej zapobiegajac wychladzaniu brzegow plyty. Jezeli mamy zamiar bawic sie w kolektory sloneczne w chudziaku mozna zatopic rurki i bedzie sluzyl jako akumulator cieplny i bariera termiczna, w ociepleniu dachu takze rozmieszczamy rurki i mamy dach z bariera cieplna. Natomiast w plycie fundamentowej na okolo w warstwie brzegowej dajemy rurki zapobiegajace wychladzaniu brzegow plyty nastepnie w wybranych pomieszczeniach ukladamy docelowe WSPOMAGAJACE ogrzewanie podlogowe i grzejniki aluminiowe, dzieki czemu mozemy ukladac drewniane posadzki...prosze o uwagi jezeli cos jest nie tak. Edytowane przez WVIP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu sciany na tym chudziaku podpierac, przeciez izolacyjnie to bedzie to samo co lawy, plyta wtedy w ogole nie ma racji bylo (jesli warunki gruntowe jej nie narzuca).

 

Pozdrawiam

 

Ale mi chodzilo o chudziaka pod plyte fundamentowa, czyli chudziak pod styropian i dopiero plyta fundamentowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś o tym pisałem - robaki i gryzonie dobrze się mają w warstwie humusu a żwiru nie tykają. Nie ma więc szans na to aby nawet dotarły do styropianu przy prawidłowo zrobionej płycie.

 

Jak nie tykaja jak tykaja, robaki wejda wszedzie gdzie maja sucho i odpowiednie warunki, jezeli twoim zdaniem nie tykaja zwiru to dlaczego przy moim garazu siedza przy scianach fundamentowych opsypanych zwirem? albo pod plytkami betonowymi znajdujacymi sie na zwirze?? nawet jak zwir bedzie ubity robakom to nie przeszkadza a co do gryzoni tez wleza wszedzie u mojego znajomego myszy zrobily gniazdo w przegrodzie silnikowej samochodu, ktory troche stal, wleza wszedzie gdzie beda mialy sucho i oslone przed wiatrem a jezeli jeszcze do tego beda mialy cieplo jak w styropianie to juz dla nich HOTEL NOWOTEL, ja w kazdym razie bym nie ryzykowal ze cos moze sie dostac do styropianu pod plyta i wylal chudziaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...