Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

czy robiąc płytę pod domem, potem jest jeszcze wylewana jakas wylewka wyrównująca ?

Teoretycznie plyta powinna byc na tyle równa, ze kladziemy tylko plytki/panele. Ale interesuje mnie to jak to wyglada w rzeczywistości, czy potrzebna jest potem jeszcze jakas wylewka? Czy firmy budowlane sa w stanie zrobic to równo... bardzo równo??

Rezygnacja z wykonnaia wylewki, to pare groszy w kieszeni :)

Da się zrobić bardzo równo. Na tyle by bezpośrednio na płycie kłaść kafle. Problem w tym czy twoja ekipa która będzie płytę wykonywała będzie chciała i jest w stanie tak równo ją zatrzeć. Wylewka ma pare zalet więc warto ją rozważyć w każdym przypadku. Płytę wylewa się szybko, czasu na wykończenie jest niewiele. Wylewkę mozna w spokoju, po postawieniu domu. W wylewce można zrobić ogrzewanie, puścić instalacje. Można też dać pod wylewkę izolację jeżeli ktoś chce mieć ogrzewanie szybko reagujące a nie musi wykorzystywać akumulacyjności płyty. Dużo wylewka nie kosztuje. Czasem warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale co to zmienia? Wizualnie bedziesz mial ladniej ale na czym oprzesz kostke brukowa, czy co tam bedziesz mial na podjezdzie? Na styro cokolu?

Pzdr

 

Zmienia o tyle, że w przypadku tradycyjnie montowanej bramy segmentowej za otworem, na dworze jes pas szerokości bramy i głębokości grubości muru.

Przy bramie montowanej w licu mutu tego elementu nie ma i straty ciapła płyty w tym miejscu są mniejsze.

 

W kwetstii podparcia kostki brukowej nie zmienia nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ze swoich doświadczeń polecałbym beton (droższy, firma Cemex) który jest rzadki. zapomniałem jego nazwy, ale wiem że jest też mocniejszy od zwykłego. zaletą jego jest że sam rozlewa się między zbrojeniem a także łatwiej jest uzyskać równą powierzchnię. jest też gładsza. prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie zrobić płytę bez pustek powietrznych na normalnym betonie. wiem że robią, ale widząc na belkach stropowych jak to jest gęsta masa, nie wyobrażam sobie jak to dobrze zawibrować i wygładzić uwzględniając zbrojenie i rurki ogrzewania.

nie jest to beton samorozlewający (czy jakoś tak) ale wyrównując go długą łatą (u mnie to była rura pcf przyczepiona do kija od grabi :)) można go całkiem dobrze wygładzić. był parkieciarz, oglądał i stwierdził że można na niego walić dechę bez wyrównywania.

 

https://picasaweb.google.com/lh/photo/_SQtx0AziGxoEqCRkCElpWo2HTPNVzMGNZngOferVRo?feat=directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/hxlsFj33b3HArOs4fw2JRqx38ImrEI6YaCux-BKPink?feat=directlink

https://picasaweb.google.com/107673025788057743191/20101013?authkey=Gv1sRgCNvbkd7YrYPVRg#5528204368849412402

https://picasaweb.google.com/lh/photo/LqYEjENATAuAFFeJV_QwoRftd4Py6zxUzKvxQchg9ss?feat=directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/iMOi9-NVelBlAbJ4Aovjx2o2HTPNVzMGNZngOferVRo?feat=directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/Zmzl7q2zqc5alIDwfFXbwGo2HTPNVzMGNZngOferVRo?feat=directlink

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak "zwykły" beton.

Beton jest klasyfikowany wg właściwości na ściskanie.

Ja np.mam płytę z betonu B30(C25/30),taka klasa była podana w projekcie płyty.

 

Ja mam w projekcie plyte z B20 15cm zbrojona siatką z drutu 6mm.

Do realizacji jeszcze chwila, wiec kombinuje nad tym,aby ukryc rury w plycie i potem juz nic nie robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będzie stalo na tej płycie ?

Dom ???

Jeśli tak to jestem w szoku...

 

Tak, dom. Ale to nie jest plyta samonosna, jak legalet. Mam normalne ławy fundamentowe, sciany fundamentowe i na tym plyte. Wiec sciany nosne stoją na fundamentach, ale pomiedzy nimi jest ta moja plyta. Nie zdecydowalem sie na plyte izolowaną z jednego powodu. Dom ma na zewnątrz 3 slupy. Boje sie, ze za kilkanascie lat moze byc problem z nierownym osiadaniem plyty domu i fundamentu slupów. Wiec zostanie tak jak jest w projekcie.

Od autora projektu dostalem informacje, ze zaprojektowano plyte poniewaz pod nia jest 20 (albo 30 - nie pamietam) cm styropianu i zachodzi obawa, ze plyta nie oparta na fundamencie moze sie zapadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dom. Ale to nie jest plyta samonosna, jak legalet. Mam normalne ławy fundamentowe, sciany fundamentowe i na tym plyte. Wiec sciany nosne stoją na fundamentach, ale pomiedzy nimi jest ta moja plyta. Nie zdecydowalem sie na plyte izolowaną z jednego powodu. Dom ma na zewnątrz 3 slupy. Boje sie, ze za kilkanascie lat moze byc problem z nierownym osiadaniem plyty domu i fundamentu slupów. Wiec zostanie tak jak jest w projekcie.

Od autora projektu dostalem informacje, ze zaprojektowano plyte poniewaz pod nia jest 20 (albo 30 - nie pamietam) cm styropianu i zachodzi obawa, ze plyta nie oparta na fundamencie moze sie zapadać.

 

To ta niby płyta opiera się na ść. fundamentowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ta niby płyta opiera się na ść. fundamentowych ?

 

Tak. To cos w rodzaju plyty stropowej monolitycznej, tyle ze pod nia jest warstwa styropianu, bo piwnic nie ma. Generalnie plyta opiera sie na scianie fundamentowej i na styropianie. Ale dzieki temu, ze opiera sie na scianie fundamentowej nie ma raczej szans na osiadanie niezaleznie od budynku, ajk to ma miejsce czasami, gdy pod posadzka nie jest dobrze grunt utwardzony.

 

Projektowali dom Lipińscy z Wroclawia, a to w moim odczuciu bardzo doswiadczeni architekci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To cos w rodzaju plyty stropowej monolitycznej, tyle ze pod nia jest warstwa styropianu, bo piwnic nie ma. Generalnie plyta opiera sie na scianie fundamentowej i na styropianie. Ale dzieki temu, ze opiera sie na scianie fundamentowej nie ma raczej szans na osiadanie niezaleznie od budynku, ajk to ma miejsce czasami, gdy pod posadzka nie jest dobrze grunt utwardzony.

 

Projektowali dom Lipińscy z Wroclawia, a to w moim odczuciu bardzo doswiadczeni architekci.

 

Moim zdaniem bez sensu - są ławy a styropian wrzuca się pod niby płytę ,która jakoby ma zabezpieczyć przed osiadaniem a jest niedozbrojona. Kupy się to nie trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bez sensu - są ławy a styropian wrzuca się pod niby płytę ,która jakoby ma zabezpieczyć przed osiadaniem a jest niedozbrojona. Kupy się to nie trzyma.

 

Ja sie na konstrukcjach nie znam. Ale na moj chlopski rozumek ma to sens. Normalnie robi sie to tak, ze leje beton miedzy sciany fundamentowe, na to styropian, i potem posadzke. I moze to osiąśc i niestety czesto osiada. U mnie leje sie beton troche szerzej, wrzuca troche drutów. Wiec takie rozwiązanie z zalozenia jest chyba pewniejsze niz rozwiazania niezwiazane z fundamentem. I o to w tym glownie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie na konstrukcjach nie znam. Ale na moj chlopski rozumek ma to sens. Normalnie robi sie to tak, ze leje beton miedzy sciany fundamentowe, na to styropian, i potem posadzke. I moze to osiąśc i niestety czesto osiada. U mnie leje sie beton troche szerzej, wrzuca troche drutów. Wiec takie rozwiązanie z zalozenia jest chyba pewniejsze niz rozwiazania niezwiazane z fundamentem. I o to w tym glownie chodzi.

Świetnie tylko niedozbrojona pseudo płyta nie mam pewności,że się nie zarysuje i ugnie - żeby mieć pewność,że się nie ugnie powinno być zaprojektowane jak strop z tym,że użytkowany w trudniejszych warunkach (wilgotność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas podjąć decyzję, wszystko jednak będzie opierać się o koszty. Czy jest ktoś w stanie wycenić mi przybliżony koszt stanu "0" dla płyty i fundamentów ??

rzut fundamentu

Nie mam jeszcze precyzyjnego projektu płyty (bo po co mam płacić jak nie zdecydowałem się na nią)

Nie zrobiłem jeszcze badań gruntu (ale z wykopu pod kanalizacje jest ok 40 cm ziemi i potem glinaaaaaaaaaaaaa do 180 cm).

Płyta raczej na wzór (kruszywo, piasek (40cm), chudziak (10cm), EPS 200 (20cm), beton (20cm).

Płyta czy tradycyjny fundament ???

Edytowane przez Pizarro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas podjąć decyzję, wszystko jednak będzie opierać się o koszty. Czy jest ktoś w stanie wycenić mi przybliżony koszt stanu "0" dla płyty i fundamentów ??

rzut fundamentu

Nie mam jeszcze precyzyjnego projektu płyty (bo po co mam płacić jak nie zdecydowałem się na nią)

Nie zrobiłem jeszcze badań gruntu (ale z wykopu pod kanalizacje jest ok 40 cm ziemi i potem glinaaaaaaaaaaaaa do 180 cm).

Płyta raczej na wzór (kruszywo, piasek (40cm), chudziak (10cm), EPS 200 (20cm), beton (20cm).

Płyta czy tradycyjny fundament ???

 

Twój dom to około 130m2 powierzchni zabudowy więc:

 

- 26m3 styropianu na podłogę - 7200zł

- cokoły, opaska to około 5m3 - 1000zł

- wymiana runtu - 0,6m - około 100m3 - ceny różne (licz 50zł za tonę x 1,6 x 100=8000zł)

- stal - około 7000zł

- beton b20 26m3 - 6300zł

-kanalizacja,drenaż, folia itd...max 5000zł

SUMA:około 35tyś + robocizna+10% wydatki które wychodzą dopiero na budowie

 

Nie zrobisz fundamentu i ocieplonej podłogi w tej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie średnio 2 do 4x drożej :)

Powierzchnia 170m2

Wymiana gruntu do 1,5mppt (glina) 17000

Stal - 18500

Szalunki 1500

Xps 28000

Robocizna 17000

Beton 15000

Suma 97000

:)

 

Stali i betonu wyjatkowo duzo (jakis projekt mozesz pokazac ?), styro moznaby na EPSa, robocizna tez drogo i w sumie ta plyte moznaby spokojnie zrobic za 50-60 tys.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie średnio 2 do 4x drożej :)

Powierzchnia 170m2

Wymiana gruntu do 1,5mppt (glina) 17000

Stal - 18500

Szalunki 1500

Xps 28000

Robocizna 17000

Beton 15000

Suma 97000

:)

 

Pan kolega to jakieś opowieści z mchu i paproci czyni - 170 m2 to jakieś 34-42,5 m3 czyli 7500 do 9500 zł za beton. Stal 18500 jakieś 8,5 t stali na 170 m2 to 5 kg m2 czyli 250 kg na m3 :o czyli jakieś 3,20% na m3 jak na domek "sporawo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stali mam od cholery, tak mi policzyl konstruktor: 2 siatki z fi 10 oczko 20x20, górą i dołem + żebra po obrysie budynku i duuużo kręcenia. W sumie 6,5t stali wg projektu + fabryczne gięcie stali.

Betonu po 210 netto + ok 1500 pompa. Beton c25/30 (cena tak niska jak za ten beton, bo krecili mat. Promocyjne podczas wylewania). Fakt że wziąłem o ok 8m3 więcej na inne rzeczy wiec na płytę poszło ok 46m3 (bo mam belki obrzeżowe o 10cm wyższe niż grubosc płyty - 25cm) .

Robocizna głównie z tego powodu że ręcznie rozsypywali piasek bo się wywrotka zakopywała.

Eps mnie jakoś na tamtą chwilę nie przekonywał. TeraZ kiedy brak mi na wykonczenie, pewnie inaczej bym to rozegrał (xps po - o ile dobfze pamietam 320) :/

Na taką kwotę (ok 100tys) mialem wtedy wyceny od legalletu i megathermu (na eps i cieniutkjch siateczkach zbrojeniowych) więc stwierdzilem ze za tyle to se sam lepiej zrobie.

 

Ps. Warszawa, ceny sprzed 2lat.

Edytowane przez pedronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój dom to około 130m2 powierzchni zabudowy więc:

SUMA:około 35tyś + robocizna+10% wydatki które wychodzą dopiero na budowie

Nie zrobisz fundamentu i ocieplonej podłogi w tej cenie.

 

kwota jest całkiem do przyjęcia. Poproszę mojego kierbuda o wycenę stanu zero na fundamencie i niech ewentualnie sam zobaczy różnicę w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwota jest całkiem do przyjęcia. Poproszę mojego kierbuda o wycenę stanu zero na fundamencie i niech ewentualnie sam zobaczy różnicę w cenie.

 

Nie mów mu ile wyszła wycena za płytę. Poproś o jego wycenę, oczywiście 20cm styropianu pod podłogę i na zewnątrz ścian fundamentowych (nie wiem ile daje się ocieplenia na fundamenty ale chyba w okolicach 10cm) potem porównasz....

Czekamy na wyniki.

Pozdr

PS nie chce mi się liczyć bo sam bym Ci to wyliczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...