Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich serdecznie.

 

Parę razy padł tutaj link do pracowni ekoarchitekci.pl, reklamują się projektami na płycie. Miał ktoś z Was z nimi do czynienia? Jakieś wrażenia?

 

Samej płyty podobno nie projektują. I tak jeszcze nie mam projektu, więc zastanawiam się nad zleceniem wykonania projektu indywidualnego. (Na płycie rzecz jasna.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.

 

Parę razy padł tutaj link do pracowni ekoarchitekci.pl, reklamują się projektami na płycie. Miał ktoś z Was z nimi do czynienia? Jakieś wrażenia?

 

Samej płyty podobno nie projektują. I tak jeszcze nie mam projektu, więc zastanawiam się nad zleceniem wykonania projektu indywidualnego. (Na płycie rzecz jasna.)

 

nigdzie nikt nie podawal tego linku - a to co napisałeś to SPAM !!!!!

 

Na płytę starczy beton klasy b20 czy musi być b25.Bo mnie wyceniają wykonawcy na b20 a uważam ,że powinno być b25

 

beton wg projektu i wyliczeń projektanta!!!! - nie ma gdybania i jakiejkolwiek dowolności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na płytę starczy beton klasy b20 czy musi być b25.Bo mnie wyceniają wykonawcy na b20 a uważam ,że powinno być b25

Powiem szczerze że przy betonie b20 (C16/20) to bym się trochę kłucił z konstruktorem. U mnie w płycie jest C25/30 czyli w/g starej nomenklatury B30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdzie nikt nie podawal tego linku - a to co napisałeś to SPAM !!!!!

 

Było wiele razy. Pytam, bo to jest w zasadzie jedyne miejsce, gdzie można się natknąć na tego architekta, nie znalazłem nigdzie żadnych opinii i nie znam nikogo, kto by z nim współpracował. Adres projektantapłyt w co drugim poście kilka lat temu to nie spam?

 

Tutaj jest kronika budowy jednego z projektów ekorachitekci.pl i wykonanie płyty. Powiedzcie mi, czy ja dobrze widzę, że styro idzie na chudziaka? Widzę, że wybrali jakieś 50 cm humusu, to szare to jakiś piasek? No a potem beton, tylko nie widać za bardzo ile. Potem od razu widać szalunek ze styropianu, styropian na tym betonie i zbrojenie. Zastanawia mnie tylko kolejna rura między zbrojeniem, a kanaliza była w piachu wcześniej.

 

Czy na tej podstawie da się stwierdzić, że płyta była dobrze zaprojektowana? Z tego, co pamiętam, to konsensus w sprawie chudziaka pod styro był taki, że średnio ma to sens.

 

Pozdrawiam, Karol

 

P.S. Tutaj widać, jak styropian jest kładziony na beton, stoją paczuszki. Wie ktoś może, co to za styropian?

Edytowane przez lyckantropen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie jaki maja na stronie jest przyklad wykonania plyty:

 

warstwa wykonczeniowa 2 cm

wylewska betonowa 6 cm

plyta zelbetowa 35 cm (!?)

folia hydroizolacyjna 0,5 mm

izolacja termiczna eps200 (!?) - 0,38; 20 cm

chudy beton 10 cm

warstwa pospolki min. 30 cm

grunt rodzimy

 

Tyle co ja wiem oni projektuja przewaznie na 20cm, a nie na 35. EPS pod plyta, jak wiele razy mowilem, uwazam jako blad, a chudziak pod plyta jest zbedny, o ile podsypka jest dobrze zageszczona.

 

Najbardziej jednak mi sie nie podoba ze oni nie projektuja izolacji preciwwysadzinowe; to sa niewielkie koszty, mozna to zrobic jednym zamachem razem z drenazem i wtedy mozna spokojnie spac.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie proponują

-zagęszczona pospółka

-4cm XPS

-2x8cm EPS 200

-20cm beton

Żadnych folii,chudziaków ,nic.Elementy brzegowe te specjalne takie jak w Legalett

Na tym będzie podłogówka oddzielona warstwą styro chyba, bo prądem w 2 taryfie nie będę grzał

Co ty na to?

Dom z porothermu poddasze użytkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

folie sa potrzebne jako warstwa poslizgowa, nawet jak beton byloby wodoszczelny (raczej nie jest, ). Czyli przynajmniej 2xPE0,3mm. 20cm Izolacje pod plyta - kwestia gustu. Ale moim zdaniem wystarczy 10cm XPS, a na plycie pod wylewka 10cm EPS, wtedy wychodzi U= 0,17, co zupelnie wystarczy, biorac pod uwage ze pod plyta nie ma mrozu, jesli jest izolacja przeciwwysadzinowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwage ze wiekszosc domow na sciany i dach nie maja takie parametry, i ze pod plyta nie ma mrozu i straty energii tam sa najmniejsze (5-10% strat), to wcale nie tak zle.

 

Oczywiscie, jesli sie chce to mozna wiecej dac, tylko stosunek pomiedzy kosztami i efektem jest zdecydowanie mniej korzystny niz w przypadku scian i dach.

 

Jako wykonawca, dla mnie waznym parametrem do konkurencyjnosci niestety nadal zawsze jest cena, i dlatego mowie klientom, ze jak w ogole, to mozna tam oszczedzac.

 

Ty, R&K, masz dom niskoenergetyczny, patrzac na parametry podane w signaturze, i, owszem, ja osobiscie tez bym tak budowal (chociaz moze nie koniecznie 30cm XPS pod plyta, raczej 20 pod i 10 na... :D). Ale wiekszosc klientow nie maja takie ambicje, i do tego sie trzeba zastosowac. Dlatego pisalem ze kwestia gustu, wychodzac z zalozenia, ze klient chce 20cm XPS pod plyta, a za to nic pomiedzy wylewka i plyta.

1212.jpg

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znam opinie ,że folia spowoduje ,że jeśli pojawi się tam wilgoć to zostanie na zawsze.Legalett też nie daje folii

 

Tez ciekawy argument. nie zrobie folie, bo wychodze od poczatku ze zalozenia ze to nie dziala albo zle zrobie, i dlatego w ogole ze warstwy szczelnosci (i poslizgowej, to tak samo wazne) zrezygnuje. Z takej racji zadne folie badz inne warstwy szczelnosci na budowie nie mozna zastosowac, bo owszem, jak to nie dziala prawidlowo, to po prostu jest zle. Z takiej argumentacji, nawet kazdy lakier jest zle, bo jak sie pojawi wilgoc pod nim, to juz nie wychodzi.

 

Czyli, wole miec wilgoc pod wylewka badz podloga (drewniana? :o) niz pod plyta fundamentowa? To ze Legalett cos robi alo czegos nie robi, no dobra, na ten temat sa 2 watki, tyle co ja wiem...

 

Na marginesie, moj zegarek jest tez wodoszczelny: Jak tam jest woda w srodku, to juz nigdy nie wychodzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory za pytanie poza tematem.

 

krótkie pytanie

czy można podnieść rzedną poziomu 0 w górę bez większych problemów? szczególnie pytanie do tych którzy oddali budynek do użytkowania - czy ktoś to mocno weryfikuje ? albo jaki jest dopuszczalny margines błędu ?

 

myślę o tym, żeby dołożyć ok 10-15 cm względem założenia z mapki syt-wys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...