Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja za tego BASF płaciłem 430 zł, ale firmy nie mogę polecić. miało być w czwartek, było po prawie miesiącu, sporo połamanych płyt.

dwie warstwy wg mnie lepiej, będzie cieplej - po pierwsze cieńsze płyty mają niższą lambdę niż grubsze. po drugie - układając z przesunięciem wyeliminujesz ewentualne nieszczelności.

 

Szybkie pytanie z serii co pod plyte:

 

Basf 3035CS (445zł m3) czy Synthos Prime 30S (410zł m3) ?

Jedna warstwa 15 cm czy dwie (10+5)?

 

Jakie są teraz ceny XPSa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie ten styropian pod płytą. wiem, ze niektorzy mieli w projektach nawet EPS100 i stawiali na tym domy, ktos to projektował i ktos to podpisywal. i co dom sie im zawali po pewnym czasie? jezeli ktos mi pisze w projekcie EPS200 to wydaje mi sie, ze wie co robi i ten produkt spelni swoja role. oczywiscie xps ma lepsze wlasciwosci - tego nie da sie ukryc, natomiast czy nie jest to pewnym przerostem formy nad trescia? moze tez pewnym chwytem marketingowym? o ile dobrze pamietam nawet ktorys z systemow "klocki lego" ma w swojej ofercie elementy plyty fundamentowej, ktore sa z eps100.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie z serii co pod plyte:

 

Basf 3035CS (445zł m3) czy Synthos Prime 30S (410zł m3) ?

Jedna warstwa 15 cm czy dwie (10+5)?

 

Jakie są teraz ceny XPSa?

 

Jeśli "tylko" taka jest różnica w cenie to brałbym Basfa (u siebie tak mam). Kupowałem też sythosa kilka paczek bo zabrakło basfa i jest wyczuwalna różnica. Nie wiem jaki to ma wprawdzie wpływ na eksploatację, ale synthos wydaje się miękki w dotyku. Basf sztywny jak skała.

 

 

 

ja za tego BASF płaciłem 430 zł, ale firmy nie mogę polecić. miało być w czwartek, było po prawie miesiącu, sporo połamanych płyt.

dwie warstwy wg mnie lepiej, będzie cieplej - po pierwsze cieńsze płyty mają niższą lambdę niż grubsze. po drugie - układając z przesunięciem wyeliminujesz ewentualne nieszczelności.

 

Ale to nie Basf się spóźnił i towar poniszczył, tylko dystrybutor/hurtownia.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ gall86

 

Według mnie (nie wiem, może się mylę) z tym styropianem, to jest tak., że jak będzie za słaby ,to po prostu się zgniecie bardziej i straci swoje właściwości izolacyjne. Będziesz miał większe straty ciepła. Więcej podrzucisz do pieca i po problemie ;) XPS ma też mniejszą nasiąkliwość , więc jest też ryzyko, że EPS nasiąknie i też gorsza izolacja.

 

Za to żeby dom się nie zawalił odpowiada sama płyta. Styropian to tylko izolacja. Najwyżej dom sobie powoli osiądzie. Kiedyś podobno w Holandii jak nie znali jeszcze palowania, to budowali domy, jak osiadła, to budowali kolejną kondygnację i mieszkali dalej ;D

 

JA osobiście chyba dam EPS200 lub na spód 5cm XPS a wyżej 5 cm EPS200. Kurcze dużą mam tą płytę (150 m2) i się jeszcze zastanawiam ciągle. Wyliczyłem sobie, że zwykłe ławy taniej, ale uparłem się na płytę. Zrobię ją, ale chyba tylko z 10 cm izolacją.

 

Myślałem, też, żeby może dać izolację na 1 metr od krawędzi, a w środku nie. Już sam nie wiem. Spokoju mi ta płyta nie daje, a powoli ciepło się robi i coś trzeba będzie wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, też, żeby może dać izolację na 1 metr od krawędzi, a w środku nie. Już sam nie wiem. Spokoju mi ta płyta nie daje, a powoli ciepło się robi i coś trzeba będzie wybrać.

 

możesz jaśniej?

 

Co do wyborów, to po co Ci ta płyta? Ja zdecydowałem się na nią ze względu na 100% odizolowanie się od gruntu. Dzięki 30cm xpsa mam fajną izolacyjność od dołu.

Czy budujesz chałupę energooszczędną czy chałupę na bagnie (w sensie po co Ci ta płyta: jako minimalizacja mostków, konstrukcja nośna, czy dla bajeru)?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pedronx

 

dom buduję na płycie z kilku powodów:

- lepsza izolacja

- łatwość wykonania

- grunt też mam nieciekawy (wysoko wody gruntowe)

 

Energooszczędnego domu na pewno nie wybuduję. Po prostu chce z jak najmniejszym zapotrzebowaniem na ciepło.

 

A przyczyną tego całego kombinowanie są ja w większości przypadków pieniążki. Wiadomo, funduszy nieograniczonych nie mam, więc poszukuję optymalnych rozwiązań, a istnieje coś takiego jak stosunek jakości do ceny.

 

I tak po wszystkim na pewno będę żałował niektórych wyborów, ale to jest nieuniknione chyba przy budowie domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pedronx

 

dom buduję na płycie z kilku powodów:

- lepsza izolacja

- łatwość wykonania

- grunt też mam nieciekawy (wysoko wody gruntowe)

 

Energooszczędnego domu na pewno nie wybuduję. Po prostu chce z jak najmniejszym zapotrzebowaniem na ciepło.

 

-lepsza izolacja i ocieplenie tylko 1 metr od krawędzi, no większej bzdury to tu chyba nikt nie napisał

-łatwość wykonania, płyta jest dużo trudniejsza do wykonania niż fundamenty

-wysoko wody to tylko xps(drogo) i dobry drenaż, do tego dobra podbudowa i opaska przeciwwysadzinowa, znowu drogo.

To w końcu chcesz mieć dom o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na ciepło czy nie. Bo nie wiem czy wiesz, że taki dom nazywa się energooszczędny!

 

A przyczyną tego całego kombinowanie są ja w większości przypadków pieniążki. Wiadomo, funduszy nieograniczonych nie mam, więc poszukuję optymalnych rozwiązań, a istnieje coś takiego jak stosunek jakości do ceny.

 

I tak po wszystkim na pewno będę żałował niektórych wyborów, ale to jest nieuniknione chyba przy budowie domu ;)

 

Zastanów się co wypisujesz, bo jedno przeczy drugiemu. Oszczędności to szukaj w wykończeniówce i elementach niekonstrukcyjnych. Przeczytaj wątek i nie wyważaj otwartych drzwi i nie wymyślaj swoich teorii, w twoim przypadku to niebezpieczne bo nie masz o budowlance najmniejszego pojęcia - o tym świadczą twoje wypowiedzi.

 

Ty lepiej daj zaprojektować dom dobremu sprawdzonemu architektowi, wybuduj jak w projekcie i nic nie wymyślaj, zajmij się lepiej urządzaniem tego swojego dobrze wybudowanego domku, wyjdziesz na tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-lepsza izolacja i ocieplenie tylko 1 metr od krawędzi, no większej bzdury to tu chyba nikt nie napisał

tego nie rozumiem, więc nie komentuję

-łatwość wykonania, płyta jest dużo trudniejsza do wykonania niż fundamenty

samo wykonanie trudne nie jest, fakt. ale znalezienie konstruktora i ekipy, która będzie kumała o co chodzi to trudne zadanie

-wysoko wody to tylko xps(drogo) i dobry drenaż, do tego dobra podbudowa i opaska przeciwwysadzinowa, znowu drogo.

tak czy inaczej dałbym xps, ale może przewrażliwiony jestem. drenaż u mnie zbędny, bo chałupa stoi na poziomie gruntu.

 

no to jednak coś dodać można... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jeśli to do mnie to możesz obszerniej o tych mitach i rzeczywistości, bo jak domniemam wiesz coś więcej z racji ...?

Plyta jest prostsza w wykonaniu niż tradycyjny fundament,od wysokiej wody nie jest tylko XPS,opaska i tradycyjne ławy,o tym było w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ maq73 miałem ci nie odpisywać i cię olać, ale zdałem sobie sprawę, że nie wszystko dokładnie wyjaśniłem, więc mogliśmy się nie zrozumieć.

 

- Nigdzie nie powiedziałem, że to lepsza izolacja od czegoś tam. Z tą lepszą izolacyjnością, to chodziło mi o to, że płyta jest lepsza od zwykłych ław (nawet taka z 1m izolacji od krawędzi),a z tym 1 m chodzi o to, że izolacja pod płytą będzie tylko do 1 m od krawędzi, a reszta na płycie. Wtedy będzie już można spokojnie zastosować EPS.

 

- skoro dla ciebie łatwiej wykonać fundamenty, to ok. Mi łatwiej i mniej pracochłonnie będzie wykonać płytę. Dlatego nawet jeśli z moich obliczeń płyta wychodzi mi około 5 tys. drożej, to i tak wolę ją zrobić, bo dla mnie łatwiej a i na pewno mniejsze straty będę mniał niż przy zwykłych fundamentach.

 

- drenaż, podbudowa, opaska. Spokojnie wszystko będzie. Myślałem, że to oczywiste.

Podbudowa - i tak mniej piasku będę potrzebował niż do zasypania fundamentów.

Drenaż - żadna filozofia. Materiał kupiony, za różnicę w ilości piasku, a robocizna moja.

Na opaskę przeciwwysadzinową potrzeba mi 4 m3 EPS100. Przeboleje to jakoś.

 

Wiem co to dom energooszczędny. Swojego na pewno nie będę mógł tak nazwać. Po prostu wiem, że nawet jak zrobię płytę z tą nieszczęsną izolacją na szerokości 1m i resztę na górze, to i tak straty ciepłą będą mniejsze niż rzy zwykłych ławach. A żeby były takie same, to ławy trzeba izolować, a wtedy będzie już drożej od płyty. Zrobić też to trzeba, więc szkoda czasu i sił.

 

 

W wykończeniówce też na pewno będę szukał oszczędności :)

 

Z tego co się orientuję , to elementem konstrukcyjnym jest sama płyta, nie styropian. Więc według ciebie jak usunę XPS spod płyty, to dom się zawali? niesądzę. JA NIE ZMIENIAM GRUBOŚCI PŁYTY!!!

 

NAwet jak jesteśnajmądrzejszym człowiekiem na świecie, to człowieku mniej chociaż trochę pokory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plyta jest prostsza w wykonaniu niż tradycyjny fundament,od wysokiej wody nie jest tylko XPS,opaska i tradycyjne ławy,o tym było w tym wątku.

 

Taa... To spytam tak, co jest takiego trudnego w tradycyjnym fundamencie że płyta jest prostsza w wykonaniu. O różnicy w cenie jaką trzeba zapłacić za robociznę przy fundamencie i płycie też warto pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...