Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Dziś uważam że zrobienie kompletne płyty poniżej 300zł za metr jest niemożliwe. A i w 300 się zmieścić to kłopot.

Nie śledzę cen stali i betonu ale na dzień 01.10.2011 spokojnie można było zrobić płytę w cenie 300zł/m2 na styro zawartym w projekcie czyli na EPS200.

Dla porównania płyta 180m2 z dodatkowym zbrojeniem:

4,5t stali

53m3 betonu

36m3 EPS200

7m3 EPS80

robocizna 10tys.zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żebyś ty wogóle wiedział o czym piszesz. Masz tu długi staz i ktos może opdnieść wrażenie że sie na tym znasz co niestety jest nieprawdą.

Po pierwsze płyta nie musi byc droższa od zwykłego fundamentu z podłogami na gruncie bo tak to trzeba porównywać.

Po drugie opaska izolująca jest w normalnych warunkach gruntowych rozwiązanie izolującym płytę a więc i dom. Kolega który takie rozwiązanie proponuje niestety nie zdaje sobie zprawy że jej szerokość powinna wyniosić jakieś 5 metrów by było to skuteczne. To wszystko w tym wątku jest, również dosyć zażarte dyskusje. Wystarczy zajrzeć i wyciągnąć wnioski.

Żebyś ty wiedział o czym piszesz. Nic nie wybudowałeś a wiesz wszystko.

Płyta prawie zawsze wychodzi drożej przy tych samych grubościach ocieplenia, począwszy od materiałów a skończywszy na robociźnie.

Opaska przeciwwysadzinowa 5 metrów !!! No pewnie można twoja kasa, tylko po co. Parę stron wstecz były wklejane rozkłady izoterm przy okazji dyskusji o tym czy dawać ją poziomo czy pionowo przy płycie, w obu przypadkach nie ma sensu dawać więcej jak metr, poczytaj ZE ZROZUMIENIEM a potem pisz.

Płyta z podbudową w 7 dni na gotowo (z wszystkimi instalacjami i wykończeniem powierzchni pod posadzkę), daj namiar na ekipę, dam im zlecenia na najbliższe 5 lat.

Płyta z wszystkimi instalacjami jest technicznie dużo trudniejsza do wykonania i wymagająca doświadczenia od ekipy oraz idealnego zgrania różnych wykonawców ( kanaliza, ogrzewanie, wentylacja, elektryka). Poza tym jest bardzo wymagająca w stosunku do projektu, wszystko musi być dokładnie zaprojektowane bo jakiekolwiek zmiany w późniejszym terminie są prawie niemożliwe a przynajmniej bardzo utrudnione.

Moja rada, zbuduj w swoim życiu cokolwiek a potem weź się za doradzanie i pouczanie. Ja jestem w branży wiele lat, zbudowałem wiele domów, wiele zrobiłem własnymi rękami i mądrości laika znad klawiatury skwituję uśmieszkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę cen stali i betonu ale na dzień 01.10.2011 spokojnie można było zrobić płytę w cenie 300zł/m2 na styro zawartym w projekcie czyli na EPS200.

Dla porównania płyta 180m2 z dodatkowym zbrojeniem:

4,5t stali

53m3 betonu

36m3 EPS200

7m3 EPS80

robocizna 10tys.zl

 

Wg mnie coś innego jak XPS pod płytę to pomyłka, a już to podraża koszt o 30%. Na dzień dzisiejszy nie ma szans na 300pln/m2. Policzone i sprawdzone dla woj Śląskiego.

Za to tradycyjne fundamenty za 250pln/m2 to bez problemu i można przebierać w ofertach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pisz kolego że pomyłka. Jaka pomyłka? Logicznie mi wytłumacz, dlaczego pomyłka? Setki domów stojące na EPS i wszystko gra.

Pewne firmy robią nawet na EPS 100 i nic się nie dzieje.

Ostatnimi czasy nagle coraz więcej głosów jest podobnych do tego. Tylko XPS i kropka. Słucham, proszę o logiczne wytłumaczenie, dlaczego tylko XPS.

Bo mam wrażenie że działa to na zasadzie mody... Ktoś rzucił a reszta powtarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Płyta z podbudową w 7 dni na gotowo (z wszystkimi instalacjami i wykończeniem powierzchni pod posadzkę), daj namiar na ekipę, dam im zlecenia na najbliższe 5 lat.

Płyta z wszystkimi instalacjami jest technicznie dużo trudniejsza do wykonania i wymagająca doświadczenia od ekipy oraz idealnego zgrania różnych wykonawców ( kanaliza, ogrzewanie, wentylacja, elektryka).

 

Ale moment...

My tu piszemy o STANIE "0"

A o ile wiem, to nie jest stan "z wszysttkimi instalacjami i wykończeniem powierzchni pod posadzkę"

A osiągnąć stan zero w 6-7dni przy płycie to żaden problem, co pokazują choćby DB natym Forum.

I doprawdy nie wiem, po co przy wylewaniu płyty fachowcy od elektryki, czy wentylacji (!)

 

Zaś kanalize i rozprowadzenie wody robi najczęściej ekipa, któa wykonuje płytę, więc znów kulą w płot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wg mnie coś innego jak XPS pod płytę to pomyłka.

Pod jakim względem ?

Jeśli pod względem konstrukcyjnym to się mylisz i to bardzo...

Na dzień dzisiejszy nie ma szans na 300pln/m2. Policzone i sprawdzone dla woj Śląskiego.

Za to tradycyjne fundamenty za 250pln/m2 to bez problemu i można przebierać w ofertach.

Rzuć konkrety na dzień dzisiejszy dla moich danych ...dla woj.Śląskiego.

Dla woj.Śląskiego podaj także dane dla tradycyjnych fundamentów dla III kat.szkód górniczych ze ściągami na pow.180m2.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale moment...

My tu piszemy o STANIE "0"

A o ile wiem, to nie jest stan "z wszysttkimi instalacjami i wykończeniem powierzchni pod posadzkę"

A osiągnąć stan zero w 6-7dni przy płycie to żaden problem, co pokazują choćby DB natym Forum.

I doprawdy nie wiem, po co przy wylewaniu płyty fachowcy od elektryki, czy wentylacji (!)

 

Zaś kanalize i rozprowadzenie wody robi najczęściej ekipa, któa wykonuje płytę, więc znów kulą w płot...

 

Stan zero czyli same fundamenty to 4-5dni, więc gdzie tu ta szybkość przy płycie?

Gratuluję ekipy która robi ci całą instalację, tylko czy potem przyjdą gratis przerabiać wodę czy CO jak instalator stwierdzi że jednak rurki nie tu gdzie trzeba.

Po co elektryk, a nie wolałbyś mieć rozprowadzenia w posadzce zamiast kucia ścian.

Po co spec od wentylacji, a jakiej czerpni do wentylacji czy GWC pod płytą to by nie chciał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jakim względem ?

Jeśli pod względem konstrukcyjnym to się mylisz i to bardzo...

 

Rzuć konkrety na dzień dzisiejszy dla moich danych ...dla woj.Śląskiego.

Dla woj.Śląskiego podaj także dane dla tradycyjnych fundamentów dla III kat.szkód górniczych ze ściągami na pow.180m2.

 

Poczytaj zalecenia producenta co do zastosowania EPS200 w środowisku trwale wilgotnym i o jego właściwościach izolacyjnych przy dopuszczalnym zawilgoceniu. I niech to nie będą ulotki reklamowe.

Wymagania dla fundamentów tradycyjnych dla 3 kat. w praktyce niewiele różnią się od zwykłych fundamentów, jest tylko zwiększona średnica zbrojenia i klasa betonu i czasem wykonuje się fundament spinający po przekątnej reszta obostrzeń jest co do reszty konstrukcji. Na szkodach górniczych płyta to średnio dobry pomysł, w przypadku osiadania gruntu i tak nie pomoże a prostowanie takiego budynku jest bardzo kosztowne, przy tradycyjnym fundamencie jest to dużo prostsze i tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mag jeśli twoja trzyosobowa ekipa doprowadzi fundamenty do takiego stanu jak na tym zdjęciu w 5 dni, oczywiście z wszystkimi zabezpieczeniami antywilgociowymi opaską przeciwysadzinową i ociepleniem to jesteś gościu.

[ATTACH=CONFIG]173883[/ATTACH]

 

W 4-5 osób bez problemu. Nie wiem czemu się tak dziwisz że tradycyjny fundament można zrobić tak samo jak płytę, przecież to są bardzo podobne czynności zabierające tyle samo czasu. Płyta ma bardzo wiele zalet, ale szybkość wykonania akurat jest podobna do tradycyjnego fundamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, niewierny Tomaszu, zamieszczałem tu kiedyś projekt płyty. Jak masz chęć poszukaj.

Nie obrażaj się, zartuję. Masz, po pierwsze duży stosunkowo dom a po drugie, ten XPS 30 cm to kosmos cenowy. Przy takich założeniach łącznie z wymianą gruntu taniej raczej nie bedzie. Mozna by się zastanawiac czy to wszystko rzeczywiście potrzebne ale jeżeli cie stać no to czemu nie. Nic w tym złego. Twój przypadek jest jednak szczególny i ciężko na jego podstawie wyciągać ogólne wnioski.

Ja nie jestem jakims fanatykiem płyty. Po tych wszystkich rozważaniach doszedłem do wniosku że zwykły fundament ocieplony tylko z zewnątrz jest rozwiązaniem energooszczędnym w większości warunków gruntowych. Kosztuje podobnie co płyta z podłoga na gruncie więc decyzja powinna być uzalezniona od innych czynników. Płytę robi sie jednak dużo szybciej za to nie bardzo jest możliwość poprawienia np błędnie położonych instalacji. Płyta powinna być na izolatorze i to jest największym problemem jak wiadomo, bo na byle czym strach, na czymś lepszym drogo. Płyta jest świetnym sposobem na posadowienie domu w trudnych warunkach. Tu bije na głowę tradycyjny fundament. To trzeba wszystko wziąć pod uwagę zastanawiając się nad płytą lub ławami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie przy małej powierzchni fundamentu opłaci się płyta (duży stosunek powierzchni ław i ścian fundamentowych do powierzchni zabudowy).

maq73 - co wchodzi w skład tradycyjnego fundamentu za 250pln/m2 ?

 

Ławy, ściana fundamentowa zaizolowana przeciw wilgoci, ew. xps na zewnątrz fundamentu, przygotowane do położenia ocieplenia podłóg na gruncie (chudziak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażaj się, zartuję. Masz, po pierwsze duży stosunkowo dom a po drugie, ten XPS 30 cm to kosmos cenowy. Przy takich założeniach łącznie z wymianą gruntu taniej raczej nie bedzie. Mozna by się zastanawiac czy to wszystko rzeczywiście potrzebne ale jeżeli cie stać no to czemu nie. Nic w tym złego. Twój przypadek jest jednak szczególny i ciężko na jego podstawie wyciągać ogólne wnioski.

Ja nie jestem jakims fanatykiem płyty. Po tych wszystkich rozważaniach doszedłem do wniosku że zwykły fundament ocieplony tylko z zewnątrz jest rozwiązaniem energooszczędnym w większości warunków gruntowych. Kosztuje podobnie co płyta z podłoga na gruncie więc decyzja powinna być uzalezniona od innych czynników. Płytę robi sie jednak dużo szybciej za to nie bardzo jest możliwość poprawienia np błędnie położonych instalacji. Płyta powinna być na izolatorze i to jest największym problemem jak wiadomo, bo na byle czym strach, na czymś lepszym drogo. Płyta jest świetnym sposobem na posadowienie domu w trudnych warunkach. Tu bije na głowę tradycyjny fundament. To trzeba wszystko wziąć pod uwagę zastanawiając się nad płytą lub ławami

 

Dokładnie. Płyta jest dla inwestora bardzo zdecydowanego z dobrym projektem w którym potem się już nic nie zmienia. Koszt płyty zawsze będzie większy, używa się więcej betonu, stali, drogiego ocieplenia (xps) i nawet jak trafi się guzdrająca ekipa do fund. i robi je 3-4 dni dłużej niż sprawna ekipa od płyty to tradycyjny fundament będzie tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kosztowała ... 100 000. powierzchnia ok 150m2.

 

Łał! :eek: Stal była ręcznie żebrowana??

 

 

EDIT: a 190m2, no to szok trochę mniejszy.

 

Dorzucam swój głos w burzliwej dyskusji: uważam że płyta dla przeiętnego inwestora będzie droższa i trudniejsza (no fizycznie możę lżejsza robota). Tydzień to może wykwalifikowana ekipa, jak jakiś forumowicz w tyle machnie (co wcale nie uważam za proste i oczywiste), to niech doliczy min. miesiąc kursu kwalifikacyjnego na FM. Uważam że płyta i mostek od gruntu są "przereklamowane".

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Płyta jest dla inwestora bardzo zdecydowanego z dobrym projektem w którym potem się już nic nie zmienia. Koszt płyty zawsze będzie większy, używa się więcej betonu, stali, drogiego ocieplenia (xps) i nawet jak trafi się guzdrająca ekipa do fund. i robi je 3-4 dni dłużej niż sprawna ekipa od płyty to tradycyjny fundament będzie tańszy.

 

Ciekawe te dyskusje coraz bardziej.

Jeszcze niedawno wszyscy raczej polecali płytę fundamentową, że bez tego ciężko wybudować dom energoszczędny, a przynajmniej znacząco taniej niż tradycyjne fundamenty.

Tez stoję przed takim dylematem (planowana powierzchnia ewentualnej płyty to 130 m^2) - ale wydaje mi się, że i tak trzeba będzie sobie policzyć co się bardziej opłaca robić.

Tylko czy jeśli w projekcie mam standardowe fundamenty, to czy żeby się przekonać jaki będzie koszt płyty muszę i tak zlecić projekt takiej płyty (około 1000 PLN)?

Czy projektanci są w stanie przedstawić wstępnie kosztorys takiej płyty bez ostatecznej decyzji kupna projektu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe te dyskusje coraz bardziej.

Jeszcze niedawno wszyscy raczej polecali płytę fundamentową, że bez tego ciężko wybudować dom energoszczędny, a przynajmniej znacząco taniej niż tradycyjne fundamenty....

Płyta, bo tradycyjny fundament był postrzegany jako nie energooszczędny. Ocieplenie ścian fundamentowych z zewnątrz wystarczy by było ciepło. Sam byłem tym zdziwiony ale analizując wszystko nieuchronnie dojdziemy do takich wniosków. O tym że płyta na izolacji jest znacząco tańsza nikt chyba nie pisał. Może być tańsza, może być droższa. Wszystko zależy od przyjętych rozwiązań.

Może jako przykład mój projekt. Mam ponad 2 metry humusu pomieszanego z piaskiem. Musiałbym zrobić 2.5 metrowe ściany fundamentowe i zasypać tę przestrzeń czymś możliwie najtańszym. Płyta wymaga wymiany tylko ok 70 cm warstwy na kruszywo nie podciągające wody. Nie daję izolacji pod płytę. Koszt płyty, bardzo szacunkowy jest ok 1/3 mniejszy od tradycyjnych fundamentów z podłogami na gruncie. Nie będę nawet sie zastanawiał.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projektanci nie do końca ale napisz do p. brinkmanna to ci wyceni razem z przeróbką projektu..

generalnie to w sumie nietrudno policzyć sobie na podstawie paru obejrzanych dzienników budowy i lektury tego wątku..

ja właśnie mam płytę w projekcie 134m2 zaprojektowaną na zbrojeniu tradycyjnym, czekam na PnB i powoli przymierzam się do wzięcia się za liczenie..

generalnie w przypadku płyty to nie jest zbyt trudne.. bo

grubość styropianu x powierzchnia z zapasem to policzysz.. (jaki styro tp pół watku jest, ja mam w projekcie eps200 ale raczej xps będzie)

ilość betonu też policzysz - powierzchnia x wysokość, ja mam b30 w projekcie

stal - to zależy od projektu - u mnie projektant wyliczył że będzie 2,76 tony na płytę (z czego fi 6 60kg, fi12 2700kg), jakbym robił w takiej technologii to trochę prętow po obwodzie dałbym fi16) więc mozna liczyć że przy takiej płycie będzie jakieś 2,9 tony..

koparka 1 dzień (u mnie 80-100 za godzinę)

czterech ludzi 5-6 dniówek (u mnie około 100zł)

trochę rur na przejścia pod płytą

parametrów nie za dużo więc parę telefonów do skladów budowlanych i wszystko jasne

 

Edit: u mnie sam piasek więc wymiany nie ma - zagęszczenie 4warstwy po 15cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybliżony ale mimo wszystko dosyć dokładny koszt płyty można sobie łatwo policzyć, tak jak już wyżej napisano. Generalnie wszystkie płyty robi się podobnie i ich koszt zależy mocno od ich powierzchni. A to czy w danym przypadku lepszym czy tańszym rozwiązaniem jest płyta czy fundament zależy przede wszystkim od warunków wodno-gruntowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...