Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam zrobioną płytę a pod płytą 15 cm XPSa oraz strop żelbetowy. Zastanawiam się jak zrobić podłogówkę. Opcje:

 

1. Brak styropianu pod rurami, jedynie folia odbijająca ciepło rur. Na to rury i 50 mm wylewki. Pozniej folia, podklad i panele.

2. 2 cm styropaniu pod rurami, folia odbijająca ciepło. Na to rury i 50 mm wylewki. Pozniej folia, podklad i panele.

3. 5 cm styropaniu pod rurami ...

 

To jest opcja na parter, na piętro na pewno pójdzi styro i to 5cm akustyczny a nastepnie folia rury i 50 mm wylewki.

 

Którą opcje wybrać?

 

Z jednej strony mam ocieplenie pod płytą ale mimo wszystko wolałbym aby ciepło grzało dom a nie utrzymywało (akumulowało się aż tak mocno w płycie). Z drugiej strony - dając jakąkolwiek izolacje pod pod rury to tak jakbym odjął izolacji z dołu. Czyli 3 cm to tak jakbym pod płytą miał 12 cm (15-3cm).

Edytowane przez gargamelll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno? Pomyśl sobie co sie stanie jak bedziesz miał chocby 1 cm wody. Ściana i tak bedzie mokra. Ta folia nie jest do niczego potrzebna.

przy totalnym zalaniu to nic nie pomoze, ale jak będzie ci delikatnie cieklo na jakimś łączniu to pomoże, wilgoć wejdzie w płytę a ściany nie będą jej ciągnęły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobioną płytę a pod płytą 15 cm XPSa oraz strop żelbetowy. Zastanawiam się jak zrobić podłogówkę. Opcje:

 

1. Brak styropianu pod rurami, jedynie folia odbijająca ciepło rur. Na to rury i 50 mm wylewki. Pozniej folia, podklad i panele.

2. 2 cm styropaniu pod rurami, folia odbijająca ciepło. Na to rury i 50 mm wylewki. Pozniej folia, podklad i panele.

3. 5 cm styropaniu pod rurami ...

 

Jeśli już, to dawałbym min. 5cm styro pod wylewkę, szkoda się bawić z mniejszą ilością jak dla mnie.

 

To jest opcja na parter, na piętro na pewno pójdzi styro i to 5cm akustyczny a nastepnie folia rury i 50 mm wylewki.

 

Nie wiem jakie planujesz ogrzewanie, ale sam się nad tym zastanawiałem (też 15cm XPS pod płytą) i miałem duże obawy dot. różnej reakcji ("bezwładności") przy ogrzewaniu grubej i normalnej posadzki (masy) na odpowiednio parterze i piętrze (podłogówka wodna wszędzie) i potencjalnej konieczności dodawania np. automatyki strefowej do otła gazowego (czyt. koszt). Dam jakieś 8-10 cm EPSa pod wylewkę.

 

(...) Z drugiej strony - dając jakąkolwiek izolacje pod pod rury to tak jakbym odjął izolacji z dołu. Czyli 3 cm to tak jakbym pod płytą miał 12 cm (15-3cm).

 

Sądzę że w żadnym razie nie możesz tak odejmować, raczej dodawać, czyli masz nieco mniejszą bezwładność jak w układzie "tylko 18cm pod płytą" ale izolacja od gruntu na tym samym poziomie. Tak uważam.

 

(...) Faktycznie - BASF trochę lepszy (sztywniejszy, twardszy) ale jest to dość subtelna różnica.

 

Nie byłbym pewien czy takie wnioski są wogóle uzasadnione (czy "namacalne" badanie ma rzeczywisty związek z faktyczną różnicą). Chyba najlepiej byłoby ułożyć na sztywnym podłożu próbki tej samej wielkości i grubości np. Basfa i Synthosa jedna na drugiej, dociążać z góry, i zmierzyć zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym pewien czy takie wnioski są wogóle uzasadnione (czy "namacalne" badanie ma rzeczywisty związek z faktyczną różnicą). Chyba najlepiej byłoby ułożyć na sztywnym podłożu próbki tej samej wielkości i grubości np. Basfa i Synthosa jedna na drugiej, dociążać z góry, i zmierzyć zmiany.

 

Trzeba by dwie próby przeprowadzić, pierwsza z Synthosem na górze, druga z BASF-em na górze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zastanawiam się jak zrobić podłogówkę.
U siebie pod rurami mam tylko piankę 0,5cm a pod pianką 25cm żelbetu,jak dla mnie jest ok.Temperatura w domu jest stabilna,bez dużych wahań.Narazie mam G11 ale próbowałem grzac tylko w nocy i po próbach okazało się,że nie muszę dogrzewac w dziennych godzinach tańszej taryfy.Jestem z takiego rozwiązania zadowolony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zdecydowany na płytę, zanana wszystkim firma konstrukcyjna płyt z forum będzie robić projekt. Poprosili żebym zrobił zdjęcie profilu glebowego wtedy podejmie się decyzje czy trzeba robić badania gruntu.

Profil zrobiłem wykopałem dół na 120 cm . 30 cm to humus do 100 piasek a później coś lepkiego twardego i ciężkiego do wydobycia - chyba glina

http://imageshack.us/a/img521/7527/zdjcie3n.jpg

Wogóle sytuacja jest ciekawa gdyż kopiąć przebiłem jakiś ciek wodny i po dobie w wykopie miałem 30 cm wody mimo ze działka jest na górce a 30 metrów dalej jakieś 2,5 mera poniżej mojej działki jest jezioro. Ale to tak na marginesie.

 

Po ściągnięciu humusu pod budynek

http://imageshack.us/a/img248/9313/zdjcie1xt.jpg

natrafiłem na to lepkie coś - w domyśle glinę - tuż przy powierzchni obszar w czarnym kółku

 

a z bliska to wygląda tak

http://imageshack.us/a/img818/2729/zdjcie2b.jpg

 

Zamierzam i tak wymienić grunt ile nie wiem - może mi ktoś doradzi jak to powinno wyglądać oraz kto powinien zadecydować.

Edytowane przez mic81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby ktoś polecić jakąś solidną i rozsądną cenowo firmę wykonującą płyty fundamentowe?

Miejsce inwestycji: południowe okolice Warszawy

 

Płytę planuję do małego domku z poddaszem użytkowym, ściany z BK. Woda już na poziomie 80 cm (wg opinii geologicznej przy dużych opadach może być nawet na głębokości 30 cm). Patrząc od góry 30 cm humusu, potem (zależnie od otworu) 60-80 cm piasków średnich i piasków ze żwirem, potem już do końca glina pylasta zwięzła i glina piaszczysta.

Projekt domu z211, chciałbym zastosować ocieplenie xps 15 cm, płyta zbrojona siatką górą i dołem. Co myślicie o takim rozwiązaniu?, czy grunt wymaga wymiany lub jakichś modyfikacji? Dodam, że nie chciałbym podnosić docelowej wysokości podłogi na więcej niż 20 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie na piaszczystym gruncie wczoraj z mimo piasku poszło pod płytę parę wywrotek piasku.. około 70-80cm pasku ubitego zagęszczarką 500kg.

stan na dzisiaj po południu wyglądał tak:

https://www.dropbox.com/s/luclv0e6jlwi14q/2013-05-16%2015.09.30.jpg

z tego co wiem styrodur ułożony już w całości.. styrodur to XPS Synthos Prime..

na taką płytę poszło 30m3 (wymiary domu 10x14.4m), koszt 425 zł brutto za m3.. twarde toto jak cholera..

ekipa robi mi cały SSZ, weszła na działkę we wtorek, wykopali, środa ubijanie, dzisiaj styrodur, jutro pierwsza warstwa zbrojenia, dokończenie ew. pojutrze.. potem rurki do ogrzewania, w poniedziałek i ew. wtoere druga warstwa zbrojenia.. wtorek lub środa kierownik budowy odbiera zbrojenie i zalewanie..

w projekcie płyta jest 20cm na eps200, robię jak widać na XPS i ze względu na rurki 22cm grubości.. pójdzie na to około 29,6m3 betonu b30.. u mnie koszt betonu jest 275zł za m3 z transportem i pompą.. jak ktoś z okolicy chciałby popatrzeć co i jak to na pw..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artstarz - ładnie to wygląda, powiedz mi czy boki tez masz z xps'a czy z jakiegoś innego tańszego styro ?

synthos.. ale 10cm póki co.. dopiero jak będzie się robić styro na ocieplenie to przykleję jeszcze około 5cm żeby zrobić ładny "kapacz" czy jak to się tam nazywa.. w każdym razie takie wcięcie na dole domu żeby woda kapała

 

Po kolorze widać, że to Synthos...

 

artstarz, ja jestem ciekaw, czym cokół jest wykończiny na zewnątrz ?

 

?? co masz na myśli pisząc wykończony na zewnątrz? bo to goły styrodur.. cięty piłą łańcuchową.. powiększ sobie zdjęcie, stan na dwie godziny temu:

 

https://www.dropbox.com/s/7e6mmn2wo9k0ys7/2013-05-17%2015.53.54.jpg

 

aha.. i już były odwiedziny lokalnych ludzi z zapytniami.. " Panie a co wy tu robita? Dom? Przeciemtad domów sie nie buduje.. jakże tak na styropianie.. " :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?? co masz na myśli pisząc wykończony na zewnątrz? bo to goły styrodur.. cięty piłą łańcuchową.. powiększ sobie zdjęcie, stan na dwie godziny temu:

 

https://www.dropbox.com/s/7e6mmn2wo9k0ys7/2013-05-17%2015.53.54.jpg

u mnie w celu wzmocnienia i zabezpieczenia na czas budowy cokół będzie z góry i na zewnątrz oklejony siatką i klejem do styro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...