Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bzdura.

 

panowie,wydaje mi się,że konstruktor podstawia dane a nie tekst z zaleceniami,bierze materiał w kategorii parametrów,czy podstawiając np. przekrusz do wymiany gruntu ,pyta czy można go tam dać ? on bierze na siebie odpowiedzialność za zastosowanie materiałów,a czy zdecyduje się na zastosowanie materiału ,którego producent nie rekomenduje do tego zastosowania,zależy tylko od jego wiedzy - vide - strachu- niewiedzy,jeśli wie co robi,może dać każdy materiał,bo bronią go obliczenia /jeśli liczy/,programy można oszukać pomijając parametry świecące na czerwono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Campeche ja mam GWC rurowe z fi200 rura Magnaplast. I mam też dolne źródło do pompy ciepła w rurach fi160mm. GWC u mnie wychodzi z pod płyty na głębokości 1,5 metra. Unikaj kolanek 90 stopni. Lepiej 2x45. A co do odległości umieszczenia przepustów to mogą być zaraz przy ścianie, więc 30cm to nie kłopot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój post nie wymagał dłuższego komentarza.Być może Ty znasz konstruktorów,którzy spoglądają na zalecenia producentów ale ja takim konstruktorom nie oddalbym swojej płyty do projektowania bo przecież XPS austrotherma nie nadaje się pod płytę tzn.nie ma płyty w ich zaleceniach.

Producent wie coś czego nie wie twój konstruktor. Wg niego w końcu każdy z XPS produkowanych przez BASF nadaje się pod płytę jak również EPS. Niestety wiedzę raczej zastępuje stanowiskiem "nic się nie stanie". Powiedzenie "Polak potrafi" świetnie sprawdza się w przypadku tego EPS. Producent nie zaleca? Co tam. Inni dali to ja też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma co sie kłócić. Zadaniem producenta jest wyprodukowanie produktu, zgodnie z normą i jego specyfikacją. czy to eps czy xps ma spełniać podane warunki, np. wytrzymałość na ściskanie.

Zadaniem konstruktora jest konstruowanie, w tym dobranie odpowiednich materiałów, które spełnią swoją rolę. On za to bierze odpowiedzialność.

Dla mnie jasne jest, że można zawsze zastosować lepszy materiał, np xps. cała dyskusja jest o to, czy faktycznie musi być xps.

Tak jak z betonem. ktoś wyliczył, że ma być b20. ilu z was dało b30, bo jest lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Campeche ja mam GWC rurowe z fi200 rura Magnaplast. I mam też dolne źródło do pompy ciepła w rurach fi160mm. GWC u mnie wychodzi z pod płyty na głębokości 1,5 metra. Unikaj kolanek 90 stopni. Lepiej 2x45. A co do odległości umieszczenia przepustów to mogą być zaraz przy ścianie, więc 30cm to nie kłopot.

Dzieki za informacje. A na jakiej glebokosci masz wyjscie spod plyty rur od dolnego zrodla? Sugerujesz zeby na kazdy odwiert zrobic osobna rure fi 160mm czy zmiescic 2 odwierty w jednej fi 200mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli XPS Austrothermu się nie nadaje bo tam nie ma wzmianki o płycie...Ciekawa teoria że zamiast wierzyć obliczeniom wierzy się nic nie znacznym zaleceniom.

 

Tyle, że Austrotherm ma identyczne, bądź bardzo zbliżone parametry do oryginału, więc będzie się sprawdzał równie dobrze. Po za tym, BASFa można kupić taniej niż A.

:)

 

Poza tym, nawet nie tyle o odkształcenia tu chodzi. Jestem ciekaw rzeczywistej lambdy styropianu, a styroduru zakopanych na rok i dłużej w gruncie.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz bzdura.Producent wie lepiej jaki nacisk wywiera garaż blaszany postawiony na izolowanej płycie fundamentowej...Myślenie nie boli.
Garaż to nie dom gdybyś nie zauważył. EPS jest dobry bo ty postawiłeś na nim dom a przecież nie wybrałbyś złego konstruktora i złego rozwiązania. BASF nie wie jakie jego produkt ma właściwości i do czego się nadaje ale twój konstruktor wie doskonale. Producent nie musi wiedzieć co i z jaką siłą naciska ale musi wiedzieć i wie jak jego produkt zachowuje się w określonych warunkach. Masz zamieszczony przez fotohobby wykaz firmy BASF co do czego się wg producenta stosuje. Ty wiesz lepiej od nich i twój konstruktor również bo nie tylko XPS ale nawet EPS będzie dobry. Napisz do firmy BASF że się mylą. Mogę zrozumieć że dałeś EPS, nie krytykuję tego, wiedziałeś co robisz. Nie twierdź jednak że tak jest dobrze. Napisz uczciwie że chodziło o cenę. Nic w tym złego. Ja też planując budowę liczę każdą złotówkę. Powtórzę po raz setny chyba. EPS pod płytą nie spowoduje katastrofy. Nie jest jednak, w większości wypadków stabilną domu podbudową. Czarowanie rzeczywistości nic tu nie zmieni. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czarowanie rzeczywistości nic tu nie zmieni.
Przeczytałem kilka interesujących mnie wątków i widzę, że tu cały czas czaruje się rzeczywistość i broni się stanowiska w dość niewybredny sposób atakując przeciwników oszczędzania za wszelką cenę

Cóż... ciec nie zamierza oszczędzać 2-3 tyś by zamiast XPS dać EPS. To g... oszczędność w miejscu najważniejszym i kolego Arturo, udowadniaj co chcesz, nie popieram i nie zgadzam się z Twoimi teoriami tu wygłaszanymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem kilka interesujących mnie wątków i widzę, że tu cały czas czaruje się rzeczywistość i broni się stanowiska w dość niewybredny sposób atakując przeciwników oszczędzania za wszelką cenę

Cóż... ciec nie zamierza oszczędzać 2-3 tyś by zamiast XPS dać EPS. To g... oszczędność w miejscu najważniejszym i kolego Arturo, udowadniaj co chcesz, nie popieram i nie zgadzam się z Twoimi teoriami tu wygłaszanymi

 

może zainteresujmy się kwestią odpowiedzialności za realizację stanu "O" .Inwestor zamawia projekt płyty, konstruktor na podstawie badań geotechnicznych / nie wyobrażam sobie inaczej ,chociaż tak projektuje 50%/, projektuje płytę najlepiej jak umie i wie,inwestor szuka wykonawcy lub robi płytę sam,kierownik budowy nadzoruje lub nie, najczęściej sprawdza zbrojenie / niewielki wysiłek/ , płyta zalana betonem zgodnie z projektem,wymiar ok.

jeśli się nic nie dzieje - OK,ale jeśli siada,pęka zaczyna się szukanie winnych,najczęściej winny wykonawca,ale jeśli znajdzie się haczyk w postaci -inwestor kupił taką a nie inną podsypkę pod płytę /bez atestu- przecież taniej/ - Panie Inwestorze - jest Pan w czarnej D..,projektant wpisał ,że ma być ID ok.0,6 lub jak kto woli IS około 1, kto badał stopień zagęszczenia? nikt - kto miał to zrobić - ekipa murarska? powinien Inwestor ,żeby spać spokojnie,nie słyszałem,żeby żądał tego kierownik,bo inwestor by go zjadł.Co jeśli podczas prac ziemnych pojawiła się kurzawka,gdzieś ktoś chyba o tym pisał, co z tym zrobiono? przysypano i ominięto zagęszczarką bo by ją wessało,a jak się z niej wyciąga 400 kilo stali to ja wiem.

Wiele stycznych gdzie odpowiedzialność się rozmywa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem kilka interesujących mnie wątków i widzę, że tu cały czas czaruje się rzeczywistość i broni się stanowiska w dość niewybredny sposób atakując przeciwników oszczędzania za wszelką cenę

Cóż... ciec nie zamierza oszczędzać 2-3 tyś by zamiast XPS dać EPS. To g... oszczędność w miejscu najważniejszym i kolego Arturo, udowadniaj co chcesz, nie popieram i nie zgadzam się z Twoimi teoriami tu wygłaszanymi

a na czym w takim razie zaoszczędzisz przy budowie? :D

Położysz sobie więźbę z Topoli? Zamiast okien dasz folię? Budowa to seria kompromisów od samego początku.

I wszystko rozbija się o kasę. Jak zwykle zresztą. Jak kilka lat temu nikt nie brał pod uwagę nawet XPS tylko wszyscy stawiali płyty na zwykłym białym styropianie, to kłopotu nie było. Domy stoją do dziś.

Upowszechnił się XPS, i nagle EPS stał się niewystarczający. Pomimo że jego jakość jest dziś o wiele lepsza niż kilka lat temu.

Chodzi o to aby nie popadać w skrajności. Każdy dom jest inny. To konstruktor decyduje co będzie wystarczające a co nie.

 

Producent ma za zadanie utrzymać parametry produktu, może lecz nie musi wskazać sposób i miejsce użycia jego produktu. Ale to nie producent decyduje czy pod płytę się nadaje EPS czy XPS. O tym decydują konstruktorzy (w naszym "płytowym" przypadku).

 

Czy producent rur kanalizacyjnych, zaleca je do rurowego GWC? Nie. A ilu z Was ma GWC rurowe z rur kanalizacyjnych? Zapewne wielu.

 

Mam podawać więcej przykładów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^^ Panowie czy w ramach dyskusji o wyzszosci XPS nad EPS jest tu ktos kto udzielilby jakiejs rady?

 

najbezpieczniej zrobić /jeśli nie masz zaleceń wykonawcy GWC/ jak najmniejsze kąty ,czyli 3x 30, 30 cm od krawędzi ostatecznie może być,wypuść na zewnątrz,zaślep i ZASYP,nie zostawiaj dziur przy płycie ,bo będzie ją wymywało,jeśli płytowy GWC, najlepiej pod płytą,sprawdza się,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na czym w takim razie zaoszczędzisz przy budowie? :D ...
Wybacz ale dom to nie miejsce do oszczędzania czy kalkulowania "inwestycji" czy kiedyś się zwróci. Nie stać mnie było przez lata to nie porywałem się z motyką na słońce bo wypada w tym kraju mieć hektary i dom ponad potrzeby.

Na czym zaoszczędzić? A choćby na wykończeniówce która pochłania najwięcej kasy, ale nigdy na fundamencie, ścianach, oknach czy więźbie.

Nie stać mnie to nie porywam się z motyką na słońce, albo buduję albo po prostu się nie wygłupiam z budową i kupuje gotowca bądź mieszkanie w bloku.

 

Zaoszczędzę na płycie może z 3 tyś a co jak okaże się że osiadać zacznie nierówno? że styropian szlag trafi itp i co jak mi zaczną pękać cudownie wykonane tynki i kafelki made in Italy po 200 zeta za mkw mimo iż towar III gatunku, ale WŁOSKI ;)

Okna kupię najtańsze i co? za 10 lat rozwalę kafelki przy ich wymianie?

Ściany zrobię z porotermu i przez zamki wiać mi będzie i g... warta energooszczędność chałupy.

Poczytaj sobie to forum, kłopoty mają ci co na każdym kroku "oszczędzali"

 

Zostawiam tą polemikę, uważam tak a nie inaczej i dla kilku tysięcy ryzykować nie będę

Niech inni szukają oszczędności za wszelką cenę.

Edytowane przez domowy cieć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Tu nie chodzi o to że ktoś dał EPS. Wiadomo jak jest. Nie każdy może sobie pozwolić na coś innego. Stoją domy na EPS i stać będą, może poza tym że w takich przypadkach jak opisywany przez PiotraO to wyrzucenie pieniędzy. Chodzi o te przekonywanie innych że EPS to dobry wybór. No nie. To kompromis. Zrozumiały ale nie zalecany, krótko mówiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dotrze bo Ty piszesz bzdury i to na dodatek w tak agresywnej formie, że cokolwiek powiedzieć to słoma z butów Ci wychodzi

Tfu... że też na każdym forum tacy się muszą znaleźć

A co ma zrobić? Ciężko mu przyznać że się chciało zaoszczędzić. Można też postawić dom na zużytych podpaskach, też będzie stał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może odrobina pokory i zrozumienia podejścia innych? Po jaką cholerę ataki, przytyki do nicków - tylko dlatego, że ktoś uważa co innego jak Ty ?

Tym bardziej nie rozumiem dlaczego dałeś styropian zamiast styroduru

Daj spokój, nie ma sensu. Jak kimś kierują emocje to raczej nie porozmawiasz. Arturo najwyraźniej ma jakiś problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...