Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No, klasyka forum.

 

Co do odpowiedzialności konstruktora - dokładnie jak napisał (chyba) @wski wiadomo każdy się myli, napewno miło się bujać z taką reklamacją, i zawsze skutecznie bo przecież na wszystko jest pełna podkładka.

 

A dla odmiany pytanko (nie koniecznie tylko do prawdziwych polaków ;) ) - czy jak jest chatka (budynek ogólnie) w oparciu o szkielet żelbetowy (ściany cegłami tylko wypełniające) to płyta wychodzi tak samo jak w typowym murowańcu czy jakoś inaczej (oczywiście przyjmując identyczny układ ścian, ciężar etc.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Arturo72, wierzę,że dużo stali,na szkodach tak jest ,aczkolwiek programy do płyt nie są jeszcze doskonałe w obliczeniach na szkody, algorytm liczenia płyty /w programie Robot ,ale i w każdym innym dedykowanym/ jest taki,że program polepszając parametr gruntu ,jego nośność,odchudza stal,czyli, im mniejsze ugięcie podłoża pod płytą,tym mniej zbrojenia,powtórzę się - nie wiem jako co podstawiają Wasi projektanci styropian, o ile dają go do programu,MOŻE gdybyś miał podłoże o lepszych parametrach,tej stali byłoby mniej,to pytanie do projektanta,to wymaga jednak trochę kombinowania w programie - pytanie czy im się chce, mój musi - bo ja go o to pytam,poza tym uczymy się razem

przydałby się kolega Thomas,powiedziałby jak on liczy,wiem,że jest rzetelny,nie wnikam w marketing XPS, ale fachowcem jest dobrym- nie - nie jestem jego wspólnikiem - konkurencją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, klasyka forum.

 

Co do odpowiedzialności konstruktora - dokładnie jak napisał (chyba) @wski wiadomo każdy się myli, napewno miło się bujać z taką reklamacją, i zawsze skutecznie bo przecież na wszystko jest pełna podkładka.

 

A dla odmiany pytanko (nie koniecznie tylko do prawdziwych polaków ;) ) - czy jak jest chatka (budynek ogólnie) w oparciu o szkielet żelbetowy (ściany cegłami tylko wypełniające) to płyta wychodzi tak samo jak w typowym murowańcu czy jakoś inaczej (oczywiście przyjmując identyczny układ ścian, ciężar etc.)?

tam będziesz miał obciążenia skupione i to po obwodzie,mogą wyjść stopy a z nimi na obwodzie jest problem, poza tym ściana /jakakolwiek/ na styku ze słupem pęka,tzn tynk ,będziesz miał z tym problem,poza tym pytanie - dlaczego taka konstrukcja- musisz spinać ściany? szkody górnicze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jej... cyrk na kolkach tu.

Dziekuje wszystkim, którzy starali się w sposób obiektywny brac udział w dyskusji na temat eps/xps. Wszystko na ten temat zostało już powiedziane, nie będę już powtarzal tych samych argumenow. To ze niektórzy nie kumaja, iż wytyczne producenta dot. materiałów na budowie sa integralna czescia zasad, których się trzeba trzymać, aby postepowac wg sztuki budowlane, jest smutne, ale tego nie zmieniam. Sa to niestety ci, którzy dyskutują na najniższym poziomie i prowadzali do tego, ze będę się tu pojawial najwyżej sporadycznie. Przynajmniej do momentu ze ci "eksperci' się uspokoją. (mało prawdopodobnie, patrząc na ich postcount i na fakt ze prawie tu mieszkają...)

To ze akurat ten, który wbrew wiedzy (lub brak) wykonuje plyty fundamentowe niezgodne ze sztuka budowlana, stosując produkty które nie posiadaja niezbędne atesty i aprobaty do części konstrukcyjne, mi zarzuca demagogie, już nie chce dalej skomentować. Nadal nie będę skomentowal innych firm i ich produktów lub uslug, to byłoby moim zdaniem po prostu nieprofesjonalnie.

 

Widzialem również zapytanie o doradztwo techniczny, skierowane do mnie; to proszę kierowac na priv, nadal oczywiście chętnie staram się pomoc. To nie jest oferta komercyjna, tak jak już wspomniałem, nie mam już wolnych terminow w tym roku.

 

Fakt ze odradzam od stosowaniu EPS pod plyta nic nie ma wspólnego z moja praca, po prostu jestem przekonany, ze ten material w większość przypadkow się nie nadaje, i tyle. Liczby to potwierdza, producenci tez, i zaprzeczenie tego to dopiero jest demagogia. Wiekszosc konstruktorow w Polsce przyjmują dop. odpor gruntu 150kN/m² w obliczeniach, a EPS200 pozwala na 45-60kN w najlepszym przypadku. Niedawno byłem na seminarium dla konstruktorow, i byłem zaskoczony faktem, ile z nich po prostu nie wiedzieli, ze izolacje pod plyta w obliczeniu należy traktować jako grunt. O ile się projektuje plyte, a nie strop oczywiście, co tez bardzo często się zdarza.

 

Technologia z eps pod plyta pochodzi ze Szwecji. Tam inaczej się buduje, domy jednorodzinny przeważnie projektowane bez obliczen statycznych, a plyty sa projektowanie pod zalozeniem, ze obciążenie sa maks 20kN/mb pod scianami. A o dziwo, wykonując plyty w Szwecji, dowiedziałem się ze mnóstwo domow stojąc na EPS maja problemy z osiadaniem.

 

Nic, znowu za dużo pisałem. I tak nie ma czasu a nie ochote aby na takim poziomie dyskutować. Pozdrawiam wszystkich, którzy spowodują ze ten watek mimo wszystko jest przyjemnym miejscem.

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla odmiany pytanko (nie koniecznie tylko do prawdziwych polaków ;) ) -

Wcale nie prowokujesz. Klasyka forum powiadasz :)

 

 

Obrońcy EPS w tej dyskusji stoją na przegranej pozycji. A to dlatego że jakość XPS bije na głowę tego pierwszego pod względami wytrzymałości i nie tylko. Kwestią czasu jest tylko, kiedy XPS potanieje i w takich rozwiązaniach jak tu dyskutowane wyprzeć całkowicie EPS. Niemniej jednak jest to tańsza alternatywa i jeszcze jakiś czas z pewością będzie w użyciu jako podbudowa płyt również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie prowokujesz. Klasyka forum powiadasz :)

 

 

Obrońcy EPS w tej dyskusji stoją na przegranej pozycji. A to dlatego że jakość XPS bije na głowę tego pierwszego pod względami wytrzymałości i nie tylko. Kwestią czasu jest tylko, kiedy XPS potanieje i w takich rozwiązaniach jak tu dyskutowane wyprzeć całkowicie EPS. Niemniej jednak jest to tańsza alternatywa i jeszcze jakiś czas z pewością będzie w użyciu jako podbudowa płyt również.

 

no to ostatni raz cos. Ty owszem wręcz musisz obronić ten nieszczescliwy eps. ponieważ nim pracujesz. Zreszta dlatego tak się zaczepialesz kiedyś na temat ceny plyt które wg ciebie sa nierealne itd.. Bym się w ogole nie z toba klocil, ale jakos nie dajesz mi szanse, ciagle i regularnie się zaczepiasz.

Ale dobrze mówisz. Przez jakiś czas jeszcze się da. Najgorzsze jest, ze moim zdaniem doskonale sam wiesz co robisz, doskonale wiesz ze mam racje dot obciążenie w przypadku domu Pasternaka (chyba tak się nazywal), ale trzeba korzystać okazje tyle ile się da, zanim ze ludzi się zorientują, prawda? EPS nie jest tansza alternatywa, jest to w niektórych przypadkow możliwość do rozwazania (garaz, namiot, lekki dom szkieletowy), ale przeważnie się nie nadaje, z roznych powodow, jak tu wiele razy zostało udowodnione, zresztą nie tylko przeze mnie.

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieładnie tak wyciągać prywatne informacje z rozmów z klientem, a później się wycofywać cichcem edytując post.

 

Nie prawda. Nie robię na EPS. Ja robię wg. projektu. Ostatnio cała płyta poszła na xps łącznie z bokami i opaską. Ale jak ktoś ma projekt na EPS to mu zrobię również.

Nie handluje również EPS tak jak to sugerujesz. Kupuję EPS czy XPS w różnych hurtowniach w zależności gdzie jest lepsza cena.

 

Wiedz również, że od dziś będę cytował Twoje posty i się do nich odnosił. Nie będzie więcej takich sytuacji, gdzie najpierw wyciągasz coś komuś, a później edytujesz posta i wszystko tuszujesz.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez vega1
edycja wymuszona zmianą treści w poście nr. 5662
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja zacząłem zaglądanie do portfela. Myślisz że Thomas jest taki cacy i siedzi tu bezinteresownie. Tu ma czysty interes. Dlatego każdy post to reklama. I jeszcze straszy że sobie pójdzie. Obaj wiemy że o interes trzeba dbać więc nie ma się co martwić bo jego nieobecność nam nie grozi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w życiu nie przypuszczałbym,że dojdzie na jakimś forum do takiej sytuacji,Panowie miejcie umiar,kolego Thomas widzę ,że nabierasz " polskich " cech,jesteś swojak,nikt Ci już nie powie żeś Niemiec, żart oczywiście.Róbmy swoje,jest miejsce dla blondynek i brunetek,pozdrawiam Was
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zrobię na EPS200. Tak zaproponował konstruktor i nie będę tego zmieniał.

Na własną rękę nie zmieniam ani styropianu, ani nie dokładam stali zbrojeniowej, ani nie leję więcej betonu. Jeśli nie miałbym zaufania do tego konstruktora to nie zleciłbym mu zaprojektowania tak ważnego elementu.

 

Przyznaję, czytając forum miałem wątpliwości - punktowe obciążenia pod słupami, ciężkie ściany z silikatów, pełzanie styropianu. Konstruktor uspokaja mnie, płyta rozłoży obciążenie i nawet pod słupami nie przekroczy 4,5t/m2

 

Wodę mam gdzie odprowadzić więc zrobię drenaż. A styropian wybiorę jakiś o mniejszej nasiąkliwości.

 

Nie chodzi o oszczędności. Uważam, że nie ma potrzeby poprawiania konstruktora, bo tak piszą anonimowe osoby na forum. Na forach zawszę są i będą osoby, które mają różne interesy w promowaniu pewnych rozwiązań i produktów. To jest element ich pracy. Natomiast w tym wszystkim należy zachować rozsądek i swój własny rozum.

 

Wiem wiem - mój cyrk, moje małpy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisuje się pod tą wypowiedzią. Jest projekt, są wyliczenia i tyle. rodzaj betonu, belek stropowych, stali, itp. tez sie nie zmienia i nie dorzuca po kilka ton więcej, czy betonu o większej wytrzymałości.

Zgodnie z logiką niektórych, betonu w płycie też nie wymienimy, więc walimy C50, a co, stal mam fi12, ale dam fi20 - w końcu jej nie wymienie po tym jak mi się dom będzie walił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisuje się pod tą wypowiedzią. Jest projekt, są wyliczenia i tyle. rodzaj betonu, belek stropowych, stali, itp. tez sie nie zmienia i nie dorzuca po kilka ton więcej, czy betonu o większej wytrzymałości.

Zgodnie z logiką niektórych, betonu w płycie też nie wymienimy, więc walimy C50, a co, stal mam fi12, ale dam fi20 - w końcu jej nie wymienie po tym jak mi się dom będzie walił...

Zasada ograniczonego zaufania kilku osobom tu uratowała sporo pieniędzy. Byli tacy co pod domkiem mieli w projekcie płytę 40 cm grubości, w normalnych warunkach gruntowych. Po zmianie konstruktora okazało się że wystarczy 20 cm. W drugą stronę firma Legalett, twierdziła że EPS 100 to dobre rozwiązanie. Też mieli konstruktora, tyle że on najwyraźniej o efekcie pełzania nie słyszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada ograniczonego zaufania kilku osobom tu uratowała sporo pieniędzy. Byli tacy co pod domkiem mieli w projekcie płytę 40 cm grubości, w normalnych warunkach gruntowych. Po zmianie konstruktora okazało się że wystarczy 20 cm. W drugą stronę firma Legalett, twierdziła że EPS 100 to dobre rozwiązanie. Też mieli konstruktora, tyle że on najwyraźniej o efekcie pełzania nie słyszał.

 

Czyli co, potem jakby coś się stało z płytą to forumowa zbiorowość będzie ponosić odpowiedzialność? Ewentualnie forumowy doradca? Wątpię. Gdyby każdy brał odpowiedzialność za to, co komuś na forum doradził, to byłaby tutaj połowa mniej postów. A tak? Każdy może coś pisać i podawać. Do tego wiedza każdego usera nie jest zweryfikowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm czy efekt pełzania to zjawisko ciągłe, czy może po przekroczeniu pewnej granicy pełzanie ustaje?

 

Nie do mnie ale odpowiem. Z tego co czytałem - żeby sprawdzić konstruktora;) - to niewielkie obciążenie prawie nie powoduje odkształcenia. Przekroczenie pewnego obciążenie powoduje stałe i ciągłe osiadanie (nadal bardzo powolne). Granica ta zależy od gęstości styropianu i dla EPS 200 podają 4,5-6 t/m2

 

Wygląda to mniej więcej jak na tych wykresach (czas jest w skali logarytmicznej):

http://www.barnesplastics.co.nz/images/IsoliteProperties_4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...