Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

macio nie tragizuj. Zmień EPS 100 na EPS 200 i przesuń folię pod żelbet i do dzieła :)

Z czego będą ściany?

 

Nie no luz... ;) Jeszcze nie wbili łopaty więc wszystko można zmienić.

Ściany będą najprawdopodobniej z ceramiki 24 cm. Wewnątrz same działówki, ale jeszcze nie zdecydowałem. Być może GK na stelażu.

 

A co z tym xps50, wystarczy 5 cm pod wieniec? Kierownik budowy zauważył, że będzie mostek termiczny w narożnikach i zaproponował opaskę 1m dookoła żeby go zminimalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak dokładnie xps 200 20 cm - eps 200 nie nadaje się pod płyty

 

a co to ten XPS 200? taki materiał powinien mieć naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym >= 2000 [kPa] co jest wartością raczej nieosiągalną bo 2000 [kPa] daje mniej więcej 200 000 kg/m2 czyli 200 ton na m2..

 

a EPS200 wg niektórych się nadaje, to ostatni materiał który można rozważać, eps100 już bym nie dał..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie kupisz "XPS 200" ?:)

 

a co to ten XPS 200? taki materiał powinien mieć naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym >= 2000 [kPa] co jest wartością raczej nieosiągalną bo 2000 [kPa] daje mniej więcej 200 000 kg/m2 czyli 200 ton na m2..

 

a EPS200 wg niektórych się nadaje, to ostatni materiał który można rozważać, eps100 już bym nie dał..

 

Oj chłopaki czepiacie się XPS 200 [kPa] ma być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie to jaki ?

I dlaczego nie ten o wytrzymałości 300kPa, który jest w tym celu powszechnie stosowany ?

Jest jakaś duża oszczędność ?

 

Bo tak w praktyce, to ten XPS różni się od EPS tylko nasiąkliwością.

.... i dlatego zakupię własnie najprawdopodobniej synthos 30/s30 - zakupy planuje w grudniu może większe rabaty się uzyska - wszystko się okaże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jesli komus zostanie na magazynie - bo jesli sprowadzaja na indywidualne zamowienie to nic nie ugrasz - cena skorelowana z kursem Euro

 

ja np jak swoj kupowalem znalazlem hustownie ktora miala na stanie z "poprzedniej" dostawy i byla wstanie dac cene z allegro - ale jak mi braklo kilku paczek i pojechalem do nich - mieli juz z nowej dostawy i tyle ... cena wyzsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie o izolację płyty od góry...

 

Planuję na całości ogrzewanie podłogowe + powietrzna pompa ciepła więc kierownik budowy sugeruje żeby na górę nie dawać ocieplenia. Ja nie bardzo czuję kwestię akumulacji ciepła przez płytę, wydaje mi się że będzie za ciepło w momencie gdy np zaświeci słońce albo rozpalę w kominku. Z drugiej strony nawet jak będzie to 7 cm wylewki to też się nagle nie wychłodzi.

Kierownik stwierdził, że jeśli dawać ocieplenie od góry to dać więcej (np 20 cm) i wtedy zrezygnować od dołu i wylać płytę bezpośrednio na gruncie.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie o izolację płyty od góry...Ja nie bardzo czuję kwestię akumulacji ciepła ... Kierownik stwierdził,... wylać płytę bezpośrednio na gruncie.

 

A Kiero chyba nie czuje kwestii mostków... Szkoda robić płytę bez żadnej izolacji od spodu, w kwestii akumulacji niewielka różnica. Dając 10cm XPS pod płytę i 10cm EPS pod wylewkę upraszczasz sprawy instalacji w podłodze i może coś oszczędzisz (EPS tańszy od XPS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik stwierdził, że jeśli dawać ocieplenie od góry to dać więcej (np 20 cm) i wtedy zrezygnować od dołu i wylać płytę bezpośrednio na gruncie.

 

Co o tym myślicie?

 

Taka płyta leżąca sobie na gruncie będzie wspaniałym radiatorem, dla stojących na niej ścian :)

Przy powietrznej pompie ciepła jej praca w taniej taryfie to dość dyskusyjna sprawa. Jakieś oszczędnosci pewnie wypracuje, ale, jaki pisał grzeniu666, dając 10 cm tańszego styro na płytę i 10 cm XPS pod, oszczędzisz około 25złm2 płyty.

I ulatwisz sobie robotę przy układaniu instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dając 10cm XPS pod płytę i 10cm EPS pod wylewkę upraszczasz sprawy instalacji w podłodze i może coś oszczędzisz (EPS tańszy od XPS).

 

Czy duża będzie różnica między 20 cm EPS 200, a 10 cm XPS pod płytą? Cenowo to jakies 2,5 tys. na korzyść XPS, a jak to wygląda w kwestii energooszczędności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy duża będzie różnica między 20 cm EPS 200, a 10 cm XPS pod płytą? Cenowo to jakies 2,5 tys. na korzyść XPS, a jak to wygląda w kwestii energooszczędności?

 

Ale 10cm XPS +10 cm EPS pod wylewkę? Szczerze mówiąc nie liczyłem, zależy trochę od ogrzewania/m2chaty/dł.ścian etc., na czuja obstawiam... 250 zł +- 50% (rocznie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego aż 250 zł ?

Przez mostki od ścian przez 10 cm warstwę styro ??

Aż się boję pomyśleć, ile wyniosłyby w przypadku zwykłych fundamentów...

 

Jak już bawimy się w liczenie rzeczy trudnopoliczalnych, to trzeba by wziąć pod uwagę, jak zmienia sie opór cieplny EPS zakopanego w piasku (wilgoć), bo zdziwiłbym się, jakby trzymał katalogowe wartości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...