Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie, nie.. Chodziło mi o to czy lepiej pod płytę dać 10 cm xps czy 20 cm eps200. EPS'a byłoby 2xgrubiej za 30% większą cenę. Ma to sens?

 

Ale napisz czy w obu wariantach ma być też (i ile) izolacji pod wylewką?

 

Bo 10cm pod płytę bez później dodatkowego styro pod wylewkę to jak dla mnie trochę mało, z 15cm minimum.

 

XPS jeśli chodzi o termoizolację to jest prawie to samo co EPS... Chodzi raczej o inne aspekty (wałkowane miliard razy tutaj)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

trzeba by wziąć pod uwagę, jak zmienia sie opór cieplny EPS zakopanego w piasku (wilgoć), bo zdziwiłbym się, jakby trzymał katalogowe wartości...

Nie masz się czego obawiać. Po roku odkopałem kawałek opaski w związku z robieniem przyłącza kanalizacji i wody. Suche to jak pieprz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wygląda z oddali, w prawym dolnym rogu jest ten dołek.

[ATTACH=CONFIG]205521[/ATTACH]

 

.. co mam powiedzieć. Moglbym mowic "a nie mowilem?", ale taki już nie jestem :) Trzeba to ustabilizować i obsypać, czyli ustabiziwowac, żeby proces nie idzie dalej.

Miedzi innymi dlatego nie popieram tych opasek na poziomo.

Można tez ustabilizować mieszanka wypelniajaca, np. Grunton firmy Cemex, o ile plyta ma zostać tak trochę nad terenem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki materiał masz w projekcie ?

 

W projekcie mam:

- pod płytą: 5 cm XPS - folia - 10 cm EPS100 (już wiem że ta folia bez sensu)

- nad płytą: wg uznania inwestora

 

Ale napisz czy w obu wariantach ma być też (i ile) izolacji pod wylewką?

 

No właśnie nie wiem czy dawać coś pod wylewkę. Stąd moje pytanie na górze strony...

 

Reasumując:

Jeśli zdecyduję się nie izolować pod wylewką to pod płytą dam 20 cm EPS200

Jeśli zdecyduję się izolować pod wylewką to pod płytą dam 15 cm EPS200 i nad płytą... no właśnie ile? 5 cm? 10cm? I czy wtedy EPS100 wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem czy dawać coś pod wylewkę. Stąd moje pytanie na górze strony...

 

Jeśli zdecyduję się nie izolować pod wylewką to pod płytą dam 20 cm EPS200

 

Jeśli zdecyduję się izolować pod wylewką to pod płytą dam 15 cm EPS200 i nad płytą... no właśnie ile? 5 cm? 10cm? I czy wtedy EPS100 wystarczy?

 

Ad1. Już pisaliśmy o ew. zaletach...

 

Ad2. Spoko (o ile konstruktor puści EPS200 i Ty masz przekonanie że XPS zbędny, o tym było wiele razy)

 

Ad3. W tym układzie ja bym wolał 10cm (raczej XPS dla świętego spokoju) + 10cm EPS100, ale 15+5cm (lub +10 lub coś pośrednio, mniej boli bo EPS100 tańszy) też OK. Jak planujesz tanie grzanie (pompa ciepła, węgiel, gumowce itp) to możesz dać mniej, jak drogie (czysty prąd) to więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. co mam powiedzieć. Moglbym mowic "a nie mowilem?", ale taki już nie jestem :) Trzeba to ustabilizować i obsypać, czyli ustabiziwowac, żeby proces nie idzie dalej.

Miedzi innymi dlatego nie popieram tych opasek na poziomo.

Można tez ustabilizować mieszanka wypelniajaca, np. Grunton firmy Cemex, o ile plyta ma zostać tak trochę nad terenem.

to nie jest opaska, ten wystający XPS będzie przycięty i zrobiony będzie cokół, a opaska bedzie ze spadkiem tak jak mam w projekcie

Przekroj A-A1.jpg

 

A to podmycie wystąpiło tylko w miejscu gdzie wychodzi główna rura od kanalizacji, bo nad tą rurą było słabo zagęszczone, ale pozatykałem już przepusty w płycie i woda już się nie zbiera i nie podmywa, dookoła płyty nigdzie nie podmywa.

Edytowane przez adamfcb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest opaska, ten wystający XPS będzie przycięty i zrobiony będzie cokół, a opaska bedzie ze spadkiem tak jak mam w projekcie

[ATTACH=CONFIG]207042[/ATTACH]

 

A to podmycie wystąpiło tylko w miejscu gdzie wychodzi główna rura od kanalizacji, bo nad tą rurą było słabo zagęszczone, ale pozatykałem już przepusty w płycie i woda już się nie zbiera i nie podmywa, dookoła płyty nigdzie nie podmywa.

 

Oh... no skoro tak... to juz nic nie powiem, to juz pewna i solidna, choc moze troche skomplikowana technologia. Tu opaska jest zabezpieczona. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Już pisaliśmy o ew. zaletach...

 

Ad2. Spoko (o ile konstruktor puści EPS200 i Ty masz przekonanie że XPS zbędny, o tym było wiele razy)

 

Ad3. W tym układzie ja bym wolał 10cm (raczej XPS dla świętego spokoju) + 10cm EPS100, ale 15+5cm (lub +10 lub coś pośrednio, mniej boli bo EPS100 tańszy) też OK. Jak planujesz tanie grzanie (pompa ciepła, węgiel, gumowce itp) to możesz dać mniej, jak drogie (czysty prąd) to więcej.

 

Dzięki za wyjaśnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

energetycznie lepiej dla budynku będzie 20cm pod płytę i "nic" nad.

 

to wcale nie jest tak jednoznacznie. EPS pod wylewka może mie dużo lepszy wspolczynnik Lambda (np. 0,033 EPS swisspor, 0,037 Styrodur).

 

Tu sa obliczenie, widać ze w przypadku 10+10 ten most termiczny pod scianami już wcale nie gra taka duza role.

 

http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/index.php?&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10&mid3=2828&x3=1000&lid3=1244074774&d4=10&mid4=59&x4=24&lid4=1244074774&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7=10&mid7=20643&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=8&RH_e=100&outside=2&name=10cm%20xps%2C%2010cm%20Eps%2C%20sciany%20porotherm24

 

a tu obliczenia 20 cm pod plyta i nic na plycie :)

 

http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/index.php?&d0=1&mid0=2981&d1=0.02&mid1=7&d2=20&mid2=11&d3=0.06&mid3=7&d4=20&mid4=20642&d5=40&mid5=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=0&RH_e=100&outside=2&name=20cm%20xps%20bez%20wylewki

 

Tu niestety jest blad, po zapisaniem pliku na stronie grubość Styrodur'a zawsze wraca do 100mm; proszę recznie zmienić z powrotem na 200mm; wspolczynnik U powinno być 0,158 W/m²K; w przypadku 10+10 jest U=0,154 W/m²K :))

 

Obliczenia sa wg DIN EN ISO 6946 : 1996-11; mam program do obliczen przegrod wieluwarstwowych, a wyniki sa identyczne.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam są uwzlędnione ściany na płycie (pod połową izolacji, tj. 10cm)?

 

No bo że obie "kanapki" będą identyczne (prawie) to wiadomo chyba...

 

Sciany sa uwzględnione w warstwie styropianu Swisspor pod wylewka. Ta warstwa sklada się z dwóch elemetow: Swisspor oraz Porotherm 24cm. (nie pokazane na rysunku, ale w liscie materiałów)

 

Ciekawostka jest tu, ze wersja 10+10 nawet wychodzi troszeczkę lepiej, dzięki lepszom parametrom Swisspor'a.

 

Jeszcze bardziej ciekawe się robi, jak uwzględnimy plyte grzewcza. Jeśli element przegrodu jest ogrzewany, to straty ciepla naturalnie musza być wyższe, a te obliczenie tego mogą uwzglednic. Zreszta każdy może sam se bawic, jeszcz raz link: http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciany sa uwzględnione w warstwie styropianu Swisspor pod wylewka. Ta warstwa sklada się z dwóch elemetow: Swisspor oraz Porotherm 24cm. (nie pokazane na rysunku, ale w liscie materiałów

 

OK, rozumiem. Fajny ten kalkulator, szkoda że język nie dla wszystkich przystępny...

 

Co do lambdy EPS pod wylewki, to akurat chyba małe znaczenie. Żaden problem dać pod wylewkę nieco grubiej nieco gorszego EPS, cena i parametry wyjdzie praktycznie taka sama jak dla cieniej/lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ten jezyk... niestety. Ale trwaja rozmowy z autorem strony, czy się nie da zrobić Polska wersje, choć częściowo. Mam jeszcze plan B, mam programik na podstawie Excelu, który robi prawie to samo (bez obliczenia punktu rosy), a może tam autor się zgadza na tłumaczenie.

Już od jakiegoś czasu chce z tym cos zrobić, tylko brak czasu...

 

Co do tematu, grubsza warstwa EPS pod wylewka wymaga znowu wyższe sciany (lub nizszy sufit); nie specjalnie kalkulowałem to, ale wydaje mi się ze korzystniej jest ten lepszy styropian niż grubsza warstwa gorzszego materialu.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem właśnie z kolesiem, który ma mi robić płytę i stwierdził, że konstruktorzy, którzy robili projekt mojej płyty zajmują się projektowaniem dużych budynków więc raczej wiedzą co wkładają. Przypomnę, że mam w projekcie XPS 5cm a nad nim 10 cm EPS 100 i na to 20 cm płyty.

Pytałem konkretnie jaki materiał dają i podał mi to:

http://www.paneltech.pl/styropian_eps_037_dach_podloga_standard.php

 

Jak to jest z tymi kpa pod płytę, jak to policzyć?

Nie chce na tym oszczędzać więc pewnie wybiorę coś mocniejszego, ale nie jestem też zwolennikiem przerostu formy nad treścią.

 

Kolejna sprawa to folia między XPS, a styropianem. Gościu stwierdził, że daje folie aby odizolować ew. wilgoć, która może dostać się od spodu przez szczeliny w XPS (jeśli powstaną), od styropianu. Niektórzy w ogóle nie dają folii więc może ta tutaj nie zaszkodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem właśnie z kolesiem, który ma mi robić płytę i stwierdził, że konstruktorzy, którzy robili projekt mojej płyty zajmują się projektowaniem dużych budynków więc raczej wiedzą co wkładają. Przypomnę, że mam w projekcie XPS 5cm a nad nim 10 cm EPS 100 i na to 20 cm płyty.

Pytałem konkretnie jaki materiał dają i podał mi to:

http://www.paneltech.pl/styropian_eps_037_dach_podloga_standard.php

 

Jak to jest z tymi kpa pod płytę, jak to policzyć?

Nie chce na tym oszczędzać więc pewnie wybiorę coś mocniejszego, ale nie jestem też zwolennikiem przerostu formy nad treścią.

 

Kolejna sprawa to folia między XPS, a styropianem. Gościu stwierdził, że daje folie aby odizolować ew. wilgoć, która może dostać się od spodu przez szczeliny w XPS (jeśli powstaną), od styropianu. Niektórzy w ogóle nie dają folii więc może ta tutaj nie zaszkodzi?

 

wstrzymałem się dlugo z odpisaniem na te pomysly, ale jednak... nie mogę :)

 

EPS pod plyta jest prawie zawsze za slaby, a poza tym nie dozwolony od stronie producenta, nie mowiac o atestów za takich zastosowan. Liczy się zawsze najslabsza warstwa, czyli w takim przypadku ten XPS nic nie daje.

Folia miedzy EPS i XPS: po co, żeby się woda zbierala? Folia powinna być od cieplej stronie, wtedy punkt rosy będzie pod podsypka piaskowej. Folia nad izolacja lub w srodku tych warstw nic nie daje i jest być może nawet szkodliwa.

XPS trzeba kupic tzw "frezowany" i dobrze ukladac na dokładnie wyrownana warstwę piasku, wtedy nie ma szczelin. Poza tym podbudowa, razem z drenażem, w idealnym przypadku jest tak robiona, ze tam wody nie ma.

 

Ogladalem te zdjęcia, tam widze tylko EPS, i chyba do fasady, nawet nie hydro. Zageszczarka na zdjęcia... bez slow . Mam nadzieje ze maja jeszcze inna, która się nadaje do takie powierzchnie.

Jakos wygląda jakby beton nie wibrowany, tylko sciagane lata... tez bez slow.

 

Szare rury pod plyta: nie bardzo, sa to rury do zastosowanie zewnętrzne, pod plyta w gruncie stosuje się pomarańczowych rur (nawet nie mowie o SN8, choć to byłoby lepiej. Trzeba pamietac, tych rur już nie można naprawiac w razie czegos..)

Ten EPS paneltech: to EPS80, nie ma mowe ze to się pod plyta nadaje, ja bym to nawet nie dal pod wylewka, choć tam może byłby ok, o ile się nie jeździ fortepianem ;)

 

Z konstruktorami i z plytami rozne mam doświadczenie, a z izolacja pod plyta niestety często jeszcze gorzej.

 

Pozdrawiam

 

Thomas

 

edit: 1 kPa odpowiada 1 kN/m².

Zazwyczaj architekci/konstruktorzy licza dop. obciążenie gruntu na 150kN/m². To odpowiada średnio zagęszczonym piaskiem bądź pospolka, czyli żadna rewelacja.

EPS 200 nosi krotkotrwaly przy odkształceniu do 10% 200 kPa, ale dlugotrwaly przy odkształceniu do 2% (i tylko ta liczba nas tu interesuje) tylko 45-60 kN, czyli już o wiele za mało.

XPS300 nosi dlugotrwale obciążenia przy odkształceniu do 2% 185kN/m² (wg BASF).

 

Ten EPS80 nosi KROTKOtrwale obciążenie przy odkształceniu do 10% 80 kPa, a dlugotrwale - nie podane, ale mysle ze nie więcej niż 15kPa.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas wszystko napisał, jak chcesz byc pewny to poproś ich właśnie o atest z parametrami na obciążenia krótko i długotrwałe oraz sam zapytaj producenta o możliwość zastosowania takiego styropianu pod płytę fundamentową, najlepiej zadzwoń, jak powiedzą że nie da się to będziesz wiedział chyba co dalej zrobić.. a jak potwierdzą że jak najbardziej to poproś ich o wynika badań i oświadczenie na papierze..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem właśnie z kolesiem, który ma mi robić płytę i stwierdził, że konstruktorzy, którzy robili projekt mojej płyty zajmują się projektowaniem dużych budynków więc raczej wiedzą co wkładają...

Od kiedy to pod duże budynki daje się izolację pod fundament płytowy? Koleś kituje i nie bardzo wie co mówi. Ten EPS, tak jak Thomas napisał będzie na pewno za słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to pod duże budynki daje się izolację pod fundament płytowy? Koleś kituje i nie bardzo wie co mówi. Ten EPS, tak jak Thomas napisał będzie na pewno za słaby.

 

Ogladalem miedzi czasie jeszcze ten przekroj: Tam jest EPS 100, czyli w ogole nie nadający się material, tak twierdza nawet Ci, którzy mowia ze EPS200 się nadaje ;),

a calkiem już bez sensu, te 5cm "styrodur XPS F50". Styrodur jest produktem firmy BASF i nie ma takich oznakowan, tam ta klasa się nazywa Styrodur 5000, natomiast liczba 50 u innych producentow określa klase wytrzymalosci jako XPS500, czyli 500kPa (oczywiście krotkotrwale, ale parametyr dlugotrwale tez sa dość wysokie, teraz mi się nie chce sprawdzać). Ten material jest znacznie droższy od XPS300, przeważnie dostępny tylko na zamówienie i w danym przypadku raczej niepotrzebny.

Zmien konstruktora i wykonawcę, tak bym podsumowal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...