Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ABC Płyta - 300 PLN/miesiąc użytkowania - modelowanie płyt żelbetowych stropów i płyt fundamentowych na podłożu jednorodnym lub wielowarstwowym a także na sprężystym podłożu. Dużym plusem jest możliwość liczenia ugięć w stanie zarysowanym. Kiedyś dostępna była darmowa wersja demo gdzie można było stworzyć model i zadać podpory i obciążenia a do wykonania obliczeń trzeba było "znaleźć" stanowisko z kluczem sprzętowym - może gdzieś taką wersję demo w czeluściach internetu jeszcze znajdziesz.

PlaTo - też liczy płyty na podłożu sprężystym i sztywnym, jest wersja demo dostępna, z PlaTo nie korzystałem więc poza tym że jest nic więcej nie powiem...

 

Ale dla zupełnie hobbystycznego i niekomercyjnego użytkowania poszukałbym raczej wersji "edukacyjnych..... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Na wiosnę zaczynamy wielką przygodę budowy pierwszego domu Ja z małżonką.

Sporo czytam forum, po długich bojach z całą rodziną:bash: postanowione że będzie płyta, pierwsza w moim mieście, kosmos dla niektórych.

Co już mamy załatwione: rozmowę z wykonawcami, kumaci chętni do pracy, szef pracował na zachodzie i doskonale wie o co chodzi, obecnie stawiają hale przemysłowe;)

geolog też jeszcze czegoś takiego nie widział, ale bardzo chętny do pomocy i ciekawy całego projektu,

architekt hm nie ogarniał ale łopatologicznie wytłumaczyłem i tylko zapytał kto to zaprojektuje:)

konstruktor: tu prawdopodobnie Pan Wojciech Socha, oczywiście jeśli się zgodzi.

 

Dom jest projektem ind. ale baaaaaaaaaaardzo podobnym do projektu FLO II z archipelagu

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/flo-ii/

 

Na działce na razie z moich obserwacji piach i trochę gliny woda głęboko może nawet z 2 m.

 

Pytania:

jaką pospółkę używaliście o jakiej frakcji?

W okolicy mam tylko jedno wyrobisko gdzie mają "tylko": płukany żwir 0/12mm; 2/12mm; 4/12mm, jaką frakcję mieliście w projekcie?

Rozglądałem się za xps i jedna z hurtowni współpracuje z styropoz.pl i z tego co wyczytałem oferują również xps niby synthos (byłoby super),

chciałbym 10 lub 15cm xps, eps200 zależy co w projekcie na tym płyta i potem chyba 5 lub 10 cm styro na tym podłogówka i wylewka. Ogrzewanie podłogowe, wodne kocioł gazowy, w salonie kominek

Co o tym sądzicie, dobrze kombinuje.

pozdrawiam

Stefek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak teoretycznie...jeżeli główne ocieplenie da się na płycie a pod płytą cienki xps dla likwidacji mostków od ścian to jaka powinna być grubość xps żeby spełnić wymagania dla np. budynku pasywnego?

Nie znam się na tym, ale wydaje mi się że z cienkim xps pod płytą pasywniaka się nie zbuduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile będzie zasypane ? 15cm ?

Folia kubełkowa będzie zbędna, nie mówiąc o tym, że nie wiem, jak chciałbyć ją wywinąć na płytę ?

Rób zgodnie z projektem.

 

 

U mnie cokół obsypany jest ziemia na jakieś 15cm. Póki co to po prostu płyta styropianowa, zaciągnieta klejem na siatce.

Ta ziemia jest i tak prawie zawsze sucha, jak pieprz - okap dachu chroni przez deszczem. Jedynie jedna ściana szczytowa i ziemia pod nią jest moczona opadami.

Z tego względu i tak ją wybiorę i zastąpię szerokim na na 15 cm pasem żwirku.

A sam cokół będzie pokryty tynkiem strukturalnym, albo płytkami, więc będzie zabezpieczony przez wilgocia.

 

Jak chcesz to zrobic na bogato, to zamiast kleju na siatce użyj Mapelastica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Na wiosnę zaczynamy wielką przygodę budowy pierwszego domu Ja z małżonką.

Sporo czytam forum, po długich bojach z całą rodziną:bash: postanowione że będzie płyta, pierwsza w moim mieście, kosmos dla niektórych.

Co już mamy załatwione: rozmowę z wykonawcami, kumaci chętni do pracy, szef pracował na zachodzie i doskonale wie o co chodzi, obecnie stawiają hale przemysłowe;)

geolog też jeszcze czegoś takiego nie widział, ale bardzo chętny do pomocy i ciekawy całego projektu,

architekt hm nie ogarniał ale łopatologicznie wytłumaczyłem i tylko zapytał kto to zaprojektuje:)

konstruktor: tu prawdopodobnie Pan Wojciech Socha, oczywiście jeśli się zgodzi.

 

Dom jest projektem ind. ale baaaaaaaaaaardzo podobnym do projektu FLO II z archipelagu

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/flo-ii/

 

Na działce na razie z moich obserwacji piach i trochę gliny woda głęboko może nawet z 2 m.

 

Pytania:

jaką pospółkę używaliście o jakiej frakcji?

W okolicy mam tylko jedno wyrobisko gdzie mają "tylko": płukany żwir 0/12mm; 2/12mm; 4/12mm, jaką frakcję mieliście w projekcie?

Rozglądałem się za xps i jedna z hurtowni współpracuje z styropoz.pl i z tego co wyczytałem oferują również xps niby synthos (byłoby super),

chciałbym 10 lub 15cm xps, eps200 zależy co w projekcie na tym płyta i potem chyba 5 lub 10 cm styro na tym podłogówka i wylewka. Ogrzewanie podłogowe, wodne kocioł gazowy, w salonie kominek

Co o tym sądzicie, dobrze kombinuje.

pozdrawiam

Stefek

 

Witam,

moim zdaniem dobra decyzja.

 

Piasek: Jedynym parametrem który się liczy jest, ze ma być piasek latwozageszczalny, nieplukany. Frakcje już od dawno nie podajemy, ponieważ wszędzie piasek jest inny. Im bardziej roznorodna jest frakcja, tym lepiej się zageszcza. Rzadko się zdarza ze podsypka która przywiozą się nie nadaje, nie ma co przekombinowac. Nie nadaje się np. piasek rzeczny (jakby płukany)

 

Pod plyta EPS nie polecam, producent tez nie, ale jak konstruktor się na to zgodzi... cos. Warto pytac czy w obliczeniu uwzglednial te parametry 45kN/m² :)

 

Ogrzewanie podłogowe jak najbardziej tak

 

Pozdrawiam

Thomas

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak teoretycznie...jeżeli główne ocieplenie da się na płycie a pod płytą cienki xps dla likwidacji mostków od ścian to jaka powinna być grubość xps żeby spełnić wymagania dla np. budynku pasywnego?

 

Dom pasywny wymaga U<0,15 W/m²K dla wszystkich przegrodow, na dotacje dla domu tzw NF15 nawet 0,12 W/m²K bądź 0,10 W/m²K w strefie klimatycznej 4 i 5.

Pewnie da się to tez osiagnac majac pod plyta tylko 10cm XPS a reszte jako EPS pod wylewka. Gdzies powyżej podalem link do takiego kalkulatora online (www.u-wert.net), tam można kalkulować caly przegrod, razem z sciankami które stoja na plycie.

 

Czy taka wersja się oplaca, biorac pod uwagę ze wtedy potrzebuje wyższe sciany, aby zachować wysokości pokoju, to inna kwestia.

Poza tym warto sprawdzać gdzie w takiej koncepcji znajduje się punkt rosy. Powyzej podana strona tego kalkuluje.

 

Im więcej izolacji na stronie cieplej i im mniej na stronie zimnej przegrodu, tym bardziej punkt rosy wedruje do srodka, co jest niekorzystnie.

Przy 20cm izolacji pod plyta, punkt rosy znajduje się pod podsypka piaskowej.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu mała nieścisłość moje doświadczenie fundament na płycie

jest tańszy

warunki gruntowe bardzo podobne

budynki budowane w odległości około 80 metrów od siebie

mój na płycie i kuzyna na typowym fundamencie z kanoldów -

mój około 40 % tańszy

 

dzięki pomocy pana z firmy thorman

dołożyłem jeszcze coś czego nie robi

ani megatherm ani legallet -

tzw zabezpieczenie przeciw wysadzinowe

i

Oczywiście budynek na xps a nie na eps -

 

to jest takie po naszemu zawsze coś zaoszczędzić

 

- ale w tym miejscu na oszczędność zamiana xps- na eps - NIE!!!!

 

nie można - tak ryzykować przecież po kilkudziesięciu latach to styropianu eps szukać trzeba będzie

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było już tysiąc razy.. cała rozrzutnośc to jakieś 3-4 tysiące róznicy..

ale mam pytanie..

dom stoi.. nie zrobiłem opaski przeciwwysadzinowej póki co.. grunt to piasek.. robić przed zimą?

a jeśli tak to czy na eps200 starczy? położyłbym po szerokości czyli szerokością 50cm od domu, powinno chyba starczyć..

i czy drenaż pod opaską robić?

mogę to tymczasowo też zrobic, lekko podkopać, styro ułożyc i przysypać z góry..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


było już tysiąc razy.. cała rozrzutnośc to jakieś 3-4 tysiące róznicy..

ale mam pytanie..

dom stoi.. nie zrobiłem opaski przeciwwysadzinowej póki co.. grunt to piasek.. robić przed zimą?

a jeśli tak to czy na eps200 starczy? położyłbym po szerokości czyli szerokością 50cm od domu, powinno chyba starczyć..

i czy drenaż pod opaską robić?

mogę to tymczasowo też zrobic, lekko podkopać, styro ułożyc i przysypać z góry..

 

Właśnie też się zastanawiam, u mnie narazie sama płyta. Grunt wymieniomny na metr szerzej niż płyta na piasek. Pionowe płyty styropianu też nie były docinane, więc są wkopane w ziemię 20 cm poniżej płyty. JAk myślicie, duże jest zagrożenie, że coś się stanie w tym przypadku, czy można spokojnie zostawićpłytę na zimę bez opaski przeciwwysadzinowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście budynek na xps a nie na eps -

 

to jest takie po naszemu zawsze coś zaoszczędzić

 

- ale w tym miejscu na oszczędność zamiana xps- na eps - NIE!!!!

 

nie można - tak ryzykować przecież po kilkudziesięciu latach to styropianu eps szukać trzeba będzie

 

A co myślicie żeby mieszać ? Na przykład, dla izolacji 20cm dać XPS 10cm jako pierwsza warstwa. Na to drugie 10cm XPS z "opaską" ok. 0,5m, ale tylko pod ścianami nośnymi a resztę EPS 200 (może nawet 100) ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie żeby mieszać ? Na przykład, dla izolacji 20cm dać XPS 10cm jako pierwsza warstwa. Na to drugie 10cm XPS z "opaską" ok. 0,5m, ale tylko pod ścianami nośnymi a resztę EPS 200 (może nawet 100) ?

 

moim skromnym zdaniem to najgorsze chyba co może być bo wtedy masz nierówno obciążone i nie jesteś w stanie przewidzieć jak zwłaszcza po kilku/nastu latach zwłaszcza na łączeniach się to zachowa..

ile kasy zaoszczędzisz w taki sposób? jak dom jest 10x15m jedną wartstwę chcesz z XPS (w mnie na taką płytę poszło 30m3) więc już masz 15m3 XPS

potem chcesz pod ściany nośne tez XPS - czyli po obrysie i ze dwie czy trzy w srodku, niech będzie 80mb XPSa, żeby nie ciąć to musisz mieć około 80 płyt czyli 4m3.. i już mamy wynik, oszczędzisz 11m3, za dobry EPS200 parking/podłoga trzeba dać jakieś 280 zł za m3 a za XPS30 jakieś 430 czyli na m3 masz 150 zł różnicy.. razy 11m3 to oszczędzasz 1650 zł.. brutto

IMHO nie warto..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie sądzę, żeby to miało duże znaczenie. Przecież płytę projektuje się właśnie na niestabilne warunki gruntowe. W czasie kilku/kilkunastu lat grunt pod domem też może nierównomiernie osiąść i wystąpią naprężenia. Poza tym, skoro największy nacisk jest pod ścianami nośnymi i tam będzie XPS, to skąd ten duży nacisk na EPS, który ma znacznie bardziej odkształcić EPS od XPS ? Można sądzić, że większy nacisk na XPS odkształci go w takim samym stopniu jak mniejsze obciązenie na EPS'a, więc ułożenie płyty będzie bardziej równomierne, a 1650zł w kieszeni.

 

PS. W najnowszym dodatku muratora jest przedstawiony taki fundament.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a 1650zł w kieszeni....
a tak na marginesie, stać cie wogóle na budowę domu skoro już na etapie fundamentów szukasz tak iluzorycznych oszczędności?

Zajrzyj do słownika i poznaj znaczenie słowa "Fundament"

Pomogę cim inaczej podstawa, już sama nazwa wskazuje czym jest dla domu

Ciekawe czy na kafelkach w kiblu czy meblach tez będziesz tak oszczędzał?

Mówili mi, żebym tu się nie doszkalał bo tu z g... chcą bicz ukręcić i zamiast wiedzy głupotami mnie napoją i widzę, że mieli rację

 

A największe obciążenie możesz mieć gdziekolwiek, po to projektuje się płytę i odpowiednie rozmieszczenie w niej zbrojenia by płyta przenosiła całe obciążenie równomiernie.

Przepraszam ale kto ci takich głupot nagadał, że jest inaczej?

Edytowane przez domowy cieć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...